Haberler

Haberler

Toplam 270 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Sinan’ın deprem sırları araştırılıyor (7 Mart 2008)Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) emekli Prof. Dr. Erhan Karaesmen, “Mimar Sinan’ın deprem sezgisini hâlâ çözmüş değiliz. O yüzyıllar ötesinden depremde neler yaşanabileceğini çözmüş. Biz bilim adamları, günümüz tekniğinde bile şaşırıyoruz” dedi. Sinan’ın eserleri ile ilgili bir araştırma yaptığını kaydeden Karaesmen, şöyle konuştu; “O dönem insanları matematik, fizik ve malzeme bilgisine sahip değillerdi ancak seçicilik ve hisleri vardı. Sinan yaşanabilecek bir depremden nereden hangi taşın düşebileceğini hesaplamıştır. Biz onun sırlarını halen çözmüş değiliz. O yüzyıllar ötesinden depremde neler yaşanabileceğini çözmüş. Biz bilim adamları günümüz tekniğinde bile bunlara şaşırıyoruz.”
Tarih: 7 Mart 2008 Kaynak: Türkiye
Biraz da "bunlar" gündem olsa (7 Mart 2008)Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin Ankara''daydı. Başbakan''la ve bazı bakanlarla görüştü.
TOKİ, yargıya meydan okuyor (7 Mart 2008)Ankara 9. İdare Mahkemesi, toplu konut alanı ilan edilen Yenimahalle Yukarıyurtçu mahallesi Karapınar mevkiinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca hazırlanan imar plânlarının onaylanmasına ilişkin Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 12 Mayıs 2006 tarihli kararının yürütmesini ‘şehircilik ilkelerine aykırı’ olduğu gerekçesiyle dava sonuna kadar durdurdu.
Artık "dünyanın mahallesi"! (7 Mart 2008)Meclis''te tartışmalar arasında görüşülen belediye yasası, ''dünyanın başkenti'' afişleriyle donatılmış tarihi Eminönü ilçesini de mahalleye dönüştürüyor. Gündüz nüfus yoğunluğu barındırdığı işyerleri nedeniyle 1 milyonu bulan ancak yerleşik nüfusu sadece 4 bin olan Eminönü, komşusu Fatih Belediyesi''yle birleştirilecek. Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, bu birleştirmeye olumlu bakıyor. Tarihi Yarımada''nın tek ilçe olması gerektiğini söyleyen Er, yarımadadaki sınırların suni olduğu görüşünde. Eminönü mahalle olmaya hazırlanırken, Sirkeci''de belediyeye ait bir otoparktaki ''Eminönü: Dünyanın başkenti'' yazılı pankart, bir şaka gibi yerinde asılı duruyor. Pankartın fotoğrafını çeken vatandaşlar, "Ne başkenti, burası artık mahalle olacak. Gazeteler böyle yazıyor" diyor.
Tarih: 7 Mart 2008 Kaynak: Radikal
Körfez köprüsü ihaleye çıkıyor (7 Mart 2008)Ulaştırma Bakanlığının hazırladığı 6 yeni otoyol projesinden ilki olan ve Körfez’e bir köprü yapımını da kapsayan Gebze-İzmir güzergahında yapılacak otoyol projesi bir hafta içinde ihaleye çıkarılıyor. Şartname ve gerekli dokümanların hazırlandığı ihaleye ilişkin yayımlanacak ilan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından onaylandı. İhale şartnamesinde, firmalardan işletme yılı süresi talep edilecek. Bu kapsamda, şartname şartlarını yerine getiren ve en kısa süreyi taahhüt eden firma ihaleyi kazanacak. 4 yılda bitirilmesi hedeflenen 421 kilometrelik proje, Yap-İşlet-Devret modeliyle ihale edilecek.
Tarih: 7 Mart 2008 Kaynak: Türkiye
Tuzla''da yeni tersaneler için deniz dolduruluyor, tartışma büyüyor (7 Mart 2008)Tuzla tersanelerinde işçilerin ortaçağ koşullarında yaşadığı tartışılırken, bölgeye yeni tersaneler için düğmeye basıldı. Her ne kadar ''Tuzla''da yeni tersaneye yer yok'' denilse de 350 bin metrekarelik alanda tersane yapımı için deniz dolgusuna başlandı.
Son geminiz bu iskeleden kalkabilir! (7 Mart 2008)İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bünyesinde hizmet veren İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi (İDO), tarihi bir iskele olan Haydarpaşa iskelesinin restorasyonu ihmal etmesi ve viran iskelede binlerce insana hizmet vermesiyle şimşekleri üzerine çekiyor.
"Havuza harcanan para geri verilsin" (7 Mart 2008)İnşasına 1980''li yıllarda başlanan ve yapımı bir türlü tamamlanamayan 100. Yıl''daki yüzme havuzuna harcanan 3,8 milyon YTL''nin devlete geri ödenmesi istendi.
Bu bariyer hayat kurtarıyormuş! (7 Mart 2008)Ankara Büyükşehir Belediyesi, kısa sürede kentin önemli caddelerine 45 kilometre ‘New Jersey’ denilen bariyerlerden döşedi. Belediye yetkilileri, “Bu bariyerler çarpma anında hızı yüzde 30 oranında emiyor ve araçların takla atmasını ve ters yöne geçmesini önlüyor. Trafik kazalarındaki hasar oranını yüzde 80, ölüm oranını yüzde 60 azalttığına ilişkin araştırmalar var” dediler. Büyükşehir Belediyesi’ne ait Belbeton tesislerinde üretilen bariyerlerle ilgili yetkililer, “Amerika’da keşfedilen sistem bugün Avrupa ülkelerinde de insanların hayatını korumak için kullanılıyor. Bariyerlerin içindeki beton özel bir karışımdan oluşuyor” dedi.
Tarih: 7 Mart 2008 Kaynak: Birgün Yazan: Zehra Şahindokuyucu
Bina yalıtımında hedef 7 milyar dolarlık tasarruf (7 Mart 2008)Türkiye’nin yalıtım konusundaki tek sosyal sorumluluk kampanyası olan "Yalıtım Yatırımdır" kapsamında, Yalıtım Kongresi, Karikatür Yarışması, En İyi Yalıtımlı Yapılar Yarışması, Üniversite Seminerleri gibi faaliyetler de gerçekleştirilecek.
İzmit''ten Kartepe''ye teleferikle çıkılacak (7 Mart 2008)İzmit Maşukiye''de atıl vaziyetteki 347 hektarlık araziyi 49 yıllığına kiralayarak Kartepe Kayak Merkezi''ni kuran Greenpark Otelleri''nin sahibi Adil Üstündağ, bölgeye yaptığı yatırımları genişletiyor.
Nükleer santral kanununa kısmi iptal (7 Mart 2008)Anayasa Mahkemesi, nükleer santral kurulmasına ilişkin kanunun “Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, görevlerini yerine getirirken özel bilgi ve ihtisas gerektiren işlerde kadro aranmaksızın uygun nitelikli yerli ve yabancı uyruklu sözleşmeli personel çalıştırabilir” hükmünü iptal etti.
Daha yeşil Konak için 20 milyon YTL (7 Mart 2008)Belediye Başkanı Ali Muzafer Tunçağ, göreve geldiğinden beri, yeşil alanlar ve parklar için yapılan kamulaştırmalara 20 milyon YTL harcandığını söyledi. Hatay’da da 6 parsel için 261 bin YTL ödendi
Kent, Al­san­cak’ta (7 Mart 2008)İz­mir­li bir grup işa­da­mı­nın kur­du­ğu Kent Has­ta­ne­si, Al­san­cak’ta mer­kez açı­yor. 9 mil­yon YTL har­ca­nan 7 kat­lı mer­kez, ya­sal izin­ler ta­mam­la­nın­ca hiz­me­te gi­re­cek
Başkentte Yeni Bir Müze: Ankara Vakıf Eserleri Müzesi (7 Mart 2008)Başkent Ankara, ülkenin dört bir yanındaki camilerden toplanan ve derlenen çeşitli tarihi Türk halılarından ve vakıf kurumlarına ait her biri birbirinden değerli tarihi eşya ve objelerden oluşan yeni bir müzeye kavuştu.
"Truva Antik Kenti"ne çevre düzenlemesi (7 Mart 2008)Çanakkale Valisi Orhan Kırlı , "Truva Antik Kenti''''nde, ziyaretçilerden gelen talepler doğrultusunda ve tarihi atmosferi bozmayacak şekilde çevre düzenlemesi yapılacağını bildirdi. Vali Kırlı, başta tuvaletler olmak üzere "Truva Antik Kenti''''nin çevresiyle ilgili şikâyetler geldiğine dikkati çekerek sorunun çözüme kavuşturulması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geçen hafta mimari proje ihalesinin yapıldığını, çevre düzenleme çalışmalarına bu ay sonunda başlanacağını ifade etti. Çanakkale Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Kansız "Çalışmaların mimari proje maliyeti 47 bin YTL. Çevre düzenlemesi, iş tesliminden 120 gün sonra tamamlanmış olacak'''' diye konuştu.
Tarih: 7 Mart 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Doğal soda sahası inşasına yasaklama (7 Mart 2008)Türkiye''nin ilk keşfedilen doğal soda sahası olan Beypazarı''nın batısındaki yeraltı suyu işletme sahası, bölgedeki tahsislerin 5 hm3 / yıla ulaşması nedeniyle her türlü çap ve derinlikte su yapısının inşasına yasaklandı. Sahanın yeraltı suyu işletme rezervi 5 hm3 / yıl olarak hesaplanırken Beypazarı Yeraltı Suyu İşletme Sahası''nda yapılan tahsislerin 5 hm3/yıla ulaşması nedeniyle, işletme sahası içinde su teminine ve tahsisine yönelik her türlü çap ve derinlikte su yapısının inşasına izin verilmeyecek. Beypazarı Belediyesi''ne ait içme suyu kuyuları ve çevresi de mutlak koruma sahası olarak ilan edildiğinden, her bir kuyunun 50 metre civarı dikenli telle çevrilecek. Bu bölgede hiçbir faaliyete izin verilmeyecek. Beypazarı Yeraltı Suyu İşletme Sahası, aynı zamanda 1. derece koruma alanı olarak da belirlenirken bu sahada, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği''nin 22. maddesine uyulacak.
Tarih: 7 Mart 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Galataport planına durdurma (7 Mart 2008)İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 2006 yılında onanan 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı''nın iptali için Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İstanbul Şubesi''nce açılan davada yürütmeyi durdurma kararı çıktı.
Çevreciler eyleme hazırlanıyor (7 Mart 2008)Kaz Dağları ve Madra Dağı Çevre Platformu''nun düzenlediği miting Çanakkale''de gerçekleştirilecek
İsrail''in Rizeli müteahhidi (7 Mart 2008)Yılmazlar İnşaat İsrail''de büyük projelere imza atıyor.
Toplam 270 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.