Haberler

Haberler

Toplam 266 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
İstanbul su kaynakların korunmasında dünyaya örnek!... (19 Mart 2009)5. Dünya Su Forumu "Yerel ve Bölgesel Otoriteler Günleri" toplantısı Lütfi Kırdar Kongre Merkezi''nde yapıldı.
Sümerbank 12 milyon dolara kiralık kasalı otel oluyor (17 Mart 2008)Sümerbank’ın Karaköy’deki tarihi genel müdürlük binası otel oluyor. Simurg Turizm’in kapıdaki change-exchange yazılarından, kiralık kasalara kadar bankaya ait tüm anıların yaşatılacağı proje 12 milyon dolara mal olacak. Binayı Deutsche Bank da kullanmıştı.
"Mimari Uslüp Denen Şeyin, Çok Kapatıcı Olduğu ve Bir Kısım Potansiyelleri Harcadığı Görüşündeyim" (21 Mart 2008)Ankara Mimarlar Derneği’nin 12 Mart tarihli etkinliğinde, Emre Arolat’ın yer aldığı “Güncel Çalışmalar” adlı keyifli bir söyleşi gerçekleşti. Emre Arolat kısaca mimarlık geçmişinden söz ederek 5 ilde gezen “Nazaran” sergisini bir sunum eşliğinde ve kendi dilinden anlatımıyla Ankara mimarlık camiasıyla buluşturdu.
Susuzluk ve Kuraklığa Karşı Atık Sular Geri Kazanılmalı! (21 Mart 2008)Sistem Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dinçer, 22 Mart Dünya Su Günü’ne ilişkin yaptığı açıklamada, mevcut kullanılan suların %75’inin tarımda kullanıldığı belirterek, Türkiye’de atık suların arıtılarak sulamada kullanılması durumunda susuzluk ve kuraklık tehdidine karşı çok önemli bir adım atılmış olacağına dikkat çekti.
"Beşikten Mezara" Değil, "Beşikten Beşiğe": Atık Kavramına Yeni Bir Yaklaşım (21 Mart 2008)Henri Laborit, "İnsan ve Kent" kitabında, çağımız insanı için asıl sorunun çevre kirlenmesine yol açan sanayi kaynaklarını ortadan kaldırmak değil, bir sanayi kolundaki atıkları başka bir sanayinin enerji kaynağına dönüştürmek olduğunu söylüyordu. Laborit gibi düşünen ve "atık" kavramını bütünüyle ortadan kaldırmak isteyen mimar William McDonough, kimyager Michael Braungart ve çalışma arkadaşlarınca bugün büyük adımlar atılıyor.
Üsküdar''ın Bilinmeyen 100''ü (21 Mart 2008)Üsküdar Belediyesi, "Üsküdar’ın 100’ü Değişiyor. Değişime Sen de Katıl" sloganıyla 15 Ocak 2008 Salı günü duyurduğu bir yarışma düzenledi. Belediye Başkanı Mehmet Çakır döneminde Üsküdar’a kazandırılan 99 projeye ek olarak 100. projenin hazırlanması için ilçe sakinlerine çağrıda bulunulan yarışmada diğer 99 projeden farklı, özgün ve uygulanabilir bir proje seçilecek. Yarışmanın broşüründe ise Üsküdar Belediyesi''nin bugüne kadar gerçekleştirdiği 99 projeye yer veriliyor.
MIPIM 2008''de İstanbul Eksikliği (21 Mart 2008)Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarlarından biri olan MIPIM, 11 – 14 Mart 2008 tarihleri arasında her sene olduğu gibi Fransa''nın Cannes şehrinde düzenlendi.
Yıldırım''ı dünya markası yapacağız (21 Mart 2008)Belediye Başkanı Keskin, gazetemize 4 yıllık icraatlarını anlattı. ''Halka hizmet için bu yola başımızı koyduk'' diyen Keskin 700 yıllık tarihi , 700 bin nüfuslu Yıldırım''ı sadece Bursa''nın değil dünyanın markası yapacaklarını söyledi.
Metrobüs sistemine taşıma danışmanı övgü yağdırdı (21 Mart 2008)Arjantin, Meksika, Peru, Şili, Kolombiya, Gana ve Tayland''da kurulan metrobüs projelerinde çalışan, uluslararası acenteler ve mahalli idareleri için bir taşıma danışmanlığı yürüten Dr. Dario Hidalgo. İstanbul''un metrobüs sistemini inceledi. EMBRQ adlı sivil toplum kuruluşunun Türkiye temciliği tarafında İstanbul''a davet edilen Dr Hidalgo, Avcılar-Cevizlibağ arasındaki metrobüs hattında bir hafta boyunca sistemin teknik ve altyapı durumunu inceledi. Sistemin yolcu taşıma kapasitesi ve hızına hayran kalan Hidalgo, "Otoyol''da sistemin kurulmasıysa bir ilk. Bizim kurduğumuz sistemler Londra örneğindeki gibi otobüslere şehir içi tercihli yol sistemini kurmak. Bu farklılıklar Türkiye''deki metrobüs sistemini dünyadaki uygulamalardan ayırıyor" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi karayolu danışmanı Prof. Mustafa Ilıcalı ve İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk''le bir araya gelerek yaptığı tespitleri paylaşan Dr.Hidalgo, dünyadaki örnekleriyle karşılaştırıldığında sistemin eksiklerini ise şöyle sıraladı: "Üst geçitler yetersiz. Yolcu transferinde sorunlar yaşanıyor. Yolcular için yeterli bilgi tabelaları yok. Otobüsler peronlara tam olarak yanaşmıyor"
Tarih: 21 Mart 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
İSKİ katliamı mı! (21 Mart 2008)Bu günlerde orman niteliğindeki hazineye ait yerlere turistik tesis kurulabilmesi için hazırlanan yasa tasarısı gündeme oturdu. Çevre örgütleri bu tasarrufa isyan ediyorlar. Dava açmaya hazırlanıyorlar.
Ağaçlandırma seferberliği yoksa bir aldatmaca mı? (21 Mart 2008)Bugün Dünya Ormancılık Günü. Dolayısıyla Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 2 Aralık 2007 tarihinde başlattığı "Ağaçlandırma Seferberliği" konusunda yazmanın tam zamanı.
Edremit''in çehresi değişiyor (21 Mart 2008)Balıkesir''in Edremit ilçesine bağlı İbrahimce Mahallesi kabuk değiştiriyor. İlçede TOKİ ile başlayan değişim rüzgarına yeni adliye sarayı ve sosyal konutları da eklenince modern bir mahalle ortaya çıktı.
5 yıldızlı adalet sarayı (21 Mart 2008)Selçuklu mimarisi ve motiflerinden esinlenilerek inşa edilen Konya Adalet Sarayı''nın tüm birimleri hizmete girdi. 5 yıldızıı oteli andıran sarayda güvenlik 168 kamerayla sağlanıyor.
Şehir merkezinde ilk teleferik (21 Mart 2008)Keçiören’e prestij kazandıracak projelere ağırlık veren Keçiören Belediyesi ilçedeki güzelliklerin havadan seyrine imkan verecek teleferik projesini de tamamladı.
Safranbolu''da tarihi restorasyon (21 Mart 2008)Evleriyle meşhur Safranbolu''da tarihi İzzetpaşa Camisi ile Cinci Hamamının restorasyonu bu yıl içinde tamamlanacak. Karabük''ün Safranbolu ilçesinde, tarihi eserler restore ediliyor.
Gecekondudan modern kente (21 Mart 2008)Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, 14 yıl önce 6’da 5’i gecekondu olan ilçede bugün bu oranın yüzde 1’lere gerilediğini söyledi.
Kuraklık uyarısı (21 Mart 2008)Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma Çevre ve Toplumsal Kalkınma Vakfı (GEMA) Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, küresel ısınmaya bağlı olarak çok ciddi bir kuraklık yaşanacağını ileri sürdü.
Sulukule sakinlerine kura ile ev verildi (21 Mart 2008)Fatih’te “Sulukule” olarak bilinen ve yenileme alanı ilan edilen Neslişah ve Hatice Sultan mahalleleri sakinleri, TOKİ’nin Gaziosmanpaşa Taşoluk’ta inşa ettiği konutların kuralarını çekti. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, geçen yılın aralık ayında yapılan ilk çekilişte 204 ailenin evlerinin belirlendiğini, bu çekilişle 142 ailenin daha konutlarının kesinleştiğini bildirdi.
Tarih: 21 Mart 2008 Kaynak: Türkiye
Küresel ısınmaya karşı karbondioksit vergisi (21 Mart 2008)Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşe Uyduranoğlu Öktem, çevre vergilerinin, küresel ısınma ve beraberinde getirdiği iklim değişikliğine karşı global önlem olarak düşünülebileceğini belirterek, ''''Karbondioksit vergisi, daha çok karbon salınımına yol açan enerji türlerinden daha az karbon salınımına neden olan enerji türlerine doğru talepte kayma yaratmayı amaçlıyor'''' dedi.
‘Korku rantı’na öfke! (21 Mart 2008)Prof. Dr. Şener Üşümezsoy’un Marmara’da beklenen olası depremin, fay hattının güney kolunda olacağı, olası depremin İstanbul’u en fazla 6 Bursa’yı ise 8 şiddetinde vuracağı iddiaları üzerine deprem bilimciler tepki gösterdi.
Toplam 266 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.