Haberler

Haberler

Toplam 314 haber 16 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Arkeoloji "aydın"latır... (30 Mart 2008)Osmanlı, Batı''nın kan revan içinde aydınlandığı çağda, bizim ortaçağımızdaki "Anadolu bilgeliği" ne bakarak, "Aydınlanmanın asıl öncüsü biz olmalıyız" diyemedi... Binyılların "akıl, emek ve yaratıcılık birikimleri" ne beşiklik etmiş bir ülkenin, böylesine "öğretici" bir geçmişten "beslenebilme" bilincine kavuşması da ancak "Cumhuriyet devrimi" yle mümkün olabildi...
Garanti Bankası, İstanbul’a İki Bina Armağan Ediyor (28 Mart 2008)Garanti Bankası’nın, geniş bir yelpazeye yayılan sergi, faaliyet ve özel projeleriyle dikkat çeken üç kültür kurumu Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi, Garanti Galeri (GG) ve Osmanlı Bankası Müzesi (OBM), önemli bir mimari sürece giriyor.
Lara ve Kundu’nun Gerçeküstü Dünyası (28 Mart 2008)Lara-Kundu sahili Antalya’nın son yıllardaki en gözde turizm yatırım bölgelerinden bir tanesi. 03.08.2004 tarihli 2004/7789 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile “Antalya Kemerağzı-Kundu Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” olarak ilan edilen, şehir merkezine ve havalimanına yakınlığı ile dikkat çeken bölge son yıllarda giderek büyüyor. Plansız bir büyümenin ve altyapı eksikliğinin yaşandığı bölgenin sahil bandını peşi sıra oteller kaplarken, bu bandın arkasındaki bölgede ise konutlar yükseliyor.
Projelerin seçimi henüz bitmedi (28 Mart 2008)Zorlu Grubu''nun İstanbul Zincirlikuyu''daki Zorlu Center Projesi''nin Murat Tabanlıoğlu ve Emre Arolat''a teslim edildiği yönündeki habere Zorlu Gayrimenkul''den yanıt geldi. Zorlu Gayrimenkul Genel Müdürü Levent Ergül yaptığı yazılı açıklamada, "Söz konusu alanla ilgili, 4 seçenekli ve farklı proje müellifi ve dört ayrı proje çalışmasını sürdürmekteyiz. Bu aşamada Zorlu Yapı Yatırım AŞ. herhangi bir mimari grup veya gruplarla proje uygulamasının yapılması konusunda bir anlaşma yapmamış ve mimari proje çalışması adı geçen mimari grup veya gruplara verilmemiştir" dedi. Açıklamada, hazırlıkların Nisan 2008''de tamamlanacağı ve dört ayrı mimari müellifin hazırlayacağı belirtilerek şöyle devam edildi: "Dört ayrı mimari planın Koruma Bölge Kurulu, ilgili Beşiktaş ve İstanbul Büyükşehir belediyelerince onaylandıktan sonra proje seçimi gerçekleştirilecek ve ardından uygulamaya geçilecek."
Tarih: 28 Mart 2008 Kaynak: Sabah
İnsan vücudunda yolculuğa çıkın (28 Mart 2008)Hollanda''da insan şeklinde 35 metre yüksekliğinde bir anatomi müzesi yapıldı. Başkent Amsterdam’ın güneyindeki Oegstgeest kentinde açılan “Corpus Deneyimi” isimli müze tam 35 milyon dolara mal oldu. Ziyaretçiler yedi katlı bina büyüklüğündeki müzeye ayaktan giriyor. Daha sonra kalp, ciğerler, ağız, kulak ve beyin başta olmak üzere diğer organları tanıma fırsatı buluyor. Müzenin özellikle obezite sorununun çocuklara aşılanmasında önemli rol oynayacağına dikkat çekildi. Rehberleri doktorlar olan müzeye giriş yetişkinler için 25, öğrenciler için ise 21 dolar.
Tarih: 28 Mart 2008 Kaynak: CNN Türk
Belek''te golf sahası ısrarı tekrar yargıya çarptı (28 Mart 2008)Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Antalya Belek''te golf sahası yapılmasını öngören Belek Çevre Düzeni Planı''nın yürütmesinin durdurulmasına yapılan itirazı reddetti. TEMA Vakfı, Belek''te golf sahaları ve turizm parselleri sağlanması için yapılan ve 28 Ocak 2004''te Kültür ve Turizm Bakanlığı''nca onaylanan 1/25 bin ölçekli Belek Çevre Düzeni Planı''nın iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay''da dava açmıştı. Danıştay 6''ıncı Dairesi, söz konusu planın yürütmesini durdurmuştu. Daire''nin kararına, davalı Kültür ve Turizm Bakanlığı ile davalı yanında davaya katılan Bata Turizm Ticaret A.Ş., itiraz ederek kaldırılmasını istedi. İtirazı görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, itirazı reddetti. Belek''te golf sahası açılması için bugüne dek binlerce ağaç kesildi. Ağaç katliamı, bölge halkı ve çevre örgütlerinin sert eleştirilerine hedef olmuştu.
Tarih: 28 Mart 2008 Kaynak: CNN Türk
Çevrecilerle köylüler karşı karşıya (28 Mart 2008)Osmaniye''nin Kadirli ilçesinde antik kentle kuş cennetinin ortasına kurulması planlanan çimento fabrikası çevreciler ile köylüleri karşı karşıya getirdi.
Yanan Enver Paşa Köşkü yenilendi (28 Mart 2008)Osmanlı''nın son dönemdeki en önemli isimlerinden biri olan Enver Paşa''nın Büyükçekmece Gölü civarında avlanmak için kullandığı asırlık Enver Paşa Köşkü, üç yıl önce başından geçen iki büyük yangının ardından restorasyondan geçirildi. 2005''in mart ve haziran aylarında meydana gelen yangınlarla harabeye dönen Enver Paşa Köşkü, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından onarıldı. Büyükçekmece ilçesi sınırlarında bulunan köşkün 108 yıl aradan sonra yeniden İstanbul''un kültür merkezlerinden biri haline gelmesi için 430 milyon YTL harcandı.
Tarih: 28 Mart 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Çağdaş Çetindemir
V. Murat''ın yalılarına Uzakdoğu''dan talip var (28 Mart 2008)Singapurlu otel zinciri, V. Murat''ın iki kızı Fehime ve Hatice Sultan adına yaptırdığı yalılara satışa çıkmadan talip oldu. İki yalı ''yap - işlet - devret'' modeliyle satışa çıkacak ya da restore edilecek.
Ataşehir''in son konutlarına en yüksek teklif Teknik Yapı''dan (28 Mart 2008)TOKİ iştiraki Emlak Konut''un İstanbul Ataşehir''de hasılat paylaşımı modeli ile ihale ettiği 7 ayrı parselden oluşan son arsa için en yüksek teklifi Teknik Yapı verdi.
Beyoğlu''na yeni tiyatro binası (28 Mart 2008)Beyoğlu Tiyatrosu için açılan mimari yarışmasının Temmuz da sonuçlanacağını söyleyen Kadir Topbaş, ''Harbiye Muhsin Ertuğrul''dan asla vazgeçmeyiz'' dedi.
Misyonunu tamamlayan fuar alanı Kültürpark (28 Mart 2008)Kültürpark ile genç cumhuriyetin ilk fuar kenti olan İzmir, 1936''da kurulan fuar alanında sektörün en büyük organizasyonlarından "MARBLE Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı"na kapılarını açtı.
"İlerleyelim beyler" devri sona eriyor (28 Mart 2008)Trafikte de AB kriterleri geliyor. Otobüs ve minibüsler ayakta yolcu taşımayacak. Türkiye’de, özellikle İstanbullular’ın yıllardır alışık olduğu ’balık istifi otobüs devri’ Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesinde hayata geçirilecek kurallarla artık sona eriyor.
Kent mekânını yeniden örgütlemek (28 Mart 2008)Şimdilerde yeni bir evre başlatılmış bulunuyor. Bazen kentsel dönüşüm, bazen başka adla yürürlüğe konulan düzenlemelerle yoksullar kentten, uzun zamandır yaşadıkları ve kültürlerini yarattıkları mahallelerden sürülüyor.
Akmerkez’in karşısındaki Kızılay’a ait bina satılıyor (28 Mart 2008)Türk Kızılayı Derneği, İstanbul Etiler’deki gayrimenkulü üzerinde yap-işlet-devret (YİD) modeliyle bir proje yapmak üzere ihaleye çıkılacağını açıkladı. Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, yazılı bir açıklama yaparak, ihaleyi kazanacak en iyi projenin Akmerkez’in tam karşısında yer alan derneğe ait binanın yerine YİD modeliyle inşa edileceğini belirtti.
Tünel’in 133 yıllık vagonları Ulaşım Müzesi’ne taşınıyor (28 Mart 2008)Londra’dan sonra dünyanın en eski ikinci metrosu olan tünelin 133 yıllık ahşap vagonları, yenilenmesinin ardından İETT’nin Bağlarbaşı’ndaki Ulaşım Müzesi’ne kaldırılacak. 133 yıllık tarihi ahşap vagonlar, 7 ayda yenilendi.
Pendik’te beyaz yıkımlar sürüyor... (28 Mart 2008)İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, Zabıta Tedbir Müdürlüğü''nce, Pendik İlçesi''nde mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait taşınmazlar üzerinde bulunan ve tasfiye edilmesine ve yıkılmasına karar verilen 67 adet gecekondunun yıkım işlemi 27/03/2008 Perşembe (bugün) günü gerçekleştirildi.
Mavi bayraklı plajda katlar değil, arazi meyili fazlaymış (28 Mart 2008)Bodrum''da mavi bayraklı plajda yükselen 11 katlı otel, TBMM gündemine taşındı. Muğla CHP milletvekili Fevzi Topuz, Bodrum''un Turgutlar beldesi Akyarlar Köyü''ndeki inşaatla ilgili önergesinde...
Mimar Sinan görmesin! (28 Mart 2008)Kılıç Ali Paşa Külliyesi’nin bir parçası olarak inşa edilen tarihî hamam, zamanında Tophane’deki leventlere hizmet ediyordu. 2007 yılına harap durumda giren hamam, planlanan bir onarım öncesinde kapalıdır.
Posta kutusu mu cami maketi mi? (28 Mart 2008)Sokaklara ve alışveriş merkezlerine çok sayıda posta ve ''cihet kutusu'' (postaların toplandığı büyük kutu)yerleştirmeye karar veren PTT Genel Müdürlüğü, kutuların şeklini anketle belirledi. Anket sonucu onlarca aday arasından seçilen kutular cami maketine benzetildi. Mart başında açıklanan ankete 32 bin 739 kişinin katıldığını duyuran PTT yönetimi, belirlediği posta kutusuna 5 bin 854 kişinin oy verdiğini açıkladı. Cihet kutusu olarak da 6 bin 706 oyla benzer bir model seçildi. Kutuların kurumun grafikerlerine çizdirildiğini belirten bir PTT yetkilisi "Grafikerlerimiz çizerken Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden etkilenmiş olabilir, bunda haberlik bir şey olduğunu sanmam" dedi.
Tarih: 28 Mart 2008 Kaynak: Radikal
Toplam 314 haber 16 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.