Haberler

Haberler

Toplam 331 haber 17 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Gerilla Bahçıvanlar işbaşında (1 Mayıs 2008)Kendilerine “Gerilla Bahçıvanlar” adını veren bir grup eylemci, geceleri bakımsız bahçelere girip çiçek ve tohumlar ekip bölgeyi güzelleştirdikten sonra kaçıyor! Eylemlerini gece, gizli bir şekilde yapıyorlar. Tohum bombaları, organik silahlar ve tırmıklarla silahlanmış durumdalar. Taktikleri anarşist, eğilimleri devrimci... Hedefleriyse sadece güzelleştirmek. İngiltere’de kendilerine “Gerilla Bahçıvanlar” adını takan bir grup, tüm dünya çapında taraftar ve eylemci topluyor. Kentlerdeki bakımsız bahçeleri güzelleştirmek için faaliyet gösteren “Gerilla Bahçıvanlar”, gözlerine kestirdikleri bahçeye geceleri operasyon düzenleyerek, ortamı tanınmayacak derecede güzelleştiriyorlar! “ÖRGÜTÜN generali” diye tanımlanan 30 yaşındaki Richard Reynolds’ın internet sitesinde dünyanın dört bir yanından kayıtlı binlerce “gerilla” var. “guerillagardening.org” adresli internet sitesinde, “Gerilla Bahçıvanlar”ın dünya çapındaki eylemlerine ilişkin fotoğraflar da yer alıyor. Fotoğraflar arasında bahçelerin “eski ve yeni” halleri de var. Reynolds, “Gerilla Bahçıvanlık” isimli hareketinin el kitabında eylemlerini “başkasının toprağını yasadışı şekilde işlemek” diye tanımlıyor.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
TBMM, Eğirdir’deki kaçak yapıları sordu (1 Mayıs 2008)TBMM Dilekçe Komisyonu tarafından Isparta Valiliği ile Eğirdir ve Barla belediyelerine birer yazı gönderildi ve Eğirdir Gölü civarında tespit edilen kaçak yapıların niçin yıkılmadığı konusunda İçişleri Bakanlığı’na yazılı açıklama yapılmasını istedi.
Ataşehir''in batısı şahlandı değeri 4 yılda 3''e katlandı (1 Mayıs 2008)Emlak Konut''un hasılat paylaşımı modeli ile 4 yıl önce Ataşehir''de ihaleye çıktığı arsalarda 3 büyük proje yükseldi: KentPlus, My World ve Uphill Court O tarihte en pahalı metrekare fiyatı bin 477 YTL oldu.
İnciraltı’nda “klasik” tartışma yine başladı (1 Mayıs 2008)İzmir 2. İdare Mahkemesi’nin, İnciraltı’nın, Nazım İmar Planı’nda ‘tarım alanı’ olarak belirlenmesi kararını iptal etmesinin ardından, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve Ziraat Odası başkanlarından, bölgeye ilişkin farklı açıklamalar geldi.
Maltepe''deki Teknosa deposu 1.000 konutluk proje olacak (1 Mayıs 2008)Sabancı Holding şirketlerinden Eksa''nın Maltepe Cevizli''deki 56 dönümlük arsasına Yapı Merkezi tarafından bin konut inşa edilecek. Daire fiyatları henüz belirlenmedi.
Karşıyaka Çarşısı elden geçiriliyor (1 Mayıs 2008)İzmir Büyükşehir Belediyesi, her gün ortalama 50 bin kişinin gezdiği Karşıyaka Çarşısı’nı yeniliyor. Büyükşehir’e, Karşıyaka Belediyesi de destek veriyor. Çarşının ara sokaklarındaki kırılan ve eskiyen parkeleri değiştiriyor. Başkan Cevat Durak, kendi şantiyelerinde ürettikleri taşları kullandıklarını söyledi. Durak, “Gelen şikayetler üzerine çalışma başlattık. Çarşıya bambaşka bir çehre kazandıracağız” dedi.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
2 bin şirket trend satın almak için bu şirketin kapısında! (1 Mayıs 2008)Sizlere 2010 yılına damgasını vuracak, telefondan, mobilyaya, kıyafetten, yeme içme kültürüne kadar her şeyi etkileyecek trendlerden söz edeceğim.
Kırılma noktası (1 Mayıs 2008)G.Saray, "Türkiye''de rakipsiz" denilen F.Bahçe''nin önünde şampiyon olursa sadece psikolojik üstünlük yakalamayacak. En çok 1.5 yıl sonra tamamlanacak Seyrantepe projesiyle ekonomik farkı da kapatacak.
Four Seasons’ta yürütme durdu (1 Mayıs 2008)Danıştay 6’ncı Dairesi, Four Seasons Oteli bahçesinde ek otel inşaatları yapılmasının temelini oluşturan plan tadilatı için yürütmenin durdurulması kararı verdi. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden, kararla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi: "Plan tadilatı ile 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Tarihi Yarımada koruma amaçlı nazım ve uygulama imar planlarında ’arkeolojik park ve sergi alanı’ gösterilmiş olan alan (eski Sultanahmet Cezaevi’nin, yeni Four Seasons Oteli’nin bulunduğu ada), ’Arkeolojik park, turizm ve kültür alanı’na dönüştürülmüştü. Bu plan tadilatının iptali talebiyle açmış olduğumuz davada, Danıştay 6. Dairesi, ’anılan parseller üzerindeki eski Sultanahmet Cezaevi ve Tevkifevi yeni Four Seasons Oteli bahçesindeki arkeolojik park ve kazı alanına ek otel inşaatları yapılmasının temelini oluşturan ve toprak altındaki Roma-Bizans-Osmanlı kültür mirasını yok sayan, ulusal-uluslararası koruma hukukuyla bağdaşmayan ve kamu yararı kavramıyla örtüşmeyen söz konusu kullanım kararı ile bu kullanımı detaylandıran plan notlarında hukuka uyarlık görülmemiştir’ diyerek, söz konusu plan tadilatı için ’yürütmenin durdurulması’ kararı almıştır."
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Rüzgardan iki Atatürk Barajı enerji üretmek için izin bekliyoruz (1 Mayıs 2008)Alman Epuron firması ile Ataseven Enerji Üretim A.Ş., Balıkesir, İzmir ve Manisa çevresinde 10 rüzgár enerji santralı kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) izin bekliyor.
İstanbul dünyada, sanayi bölgeleri kirası en çok artan ikinci kent oldu (1 Mayıs 2008)İstanbul, uluslararası gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman&Wakefield tarafından hazırlanan Industrial Space Across The World 2008 (Dünya Endüstri Alanları Karşılaştırılması 2008) raporunda, en yüksek kira artışı olan kentler arasında ikinci sırada yer aldı.
2008 yılında inşaat sektörü (1 Mayıs 2008)Rekabete dayalı bir İhale Kanunu''nun firmaların kendilerini geliştirmeleri için büyük önemi var. İnşaat sektörü olarak geride bıraktığımız 2007 yılında büyük beklentiler içinde olmadığımızı sene başında bildirmiştik.
Indesit: Daralmaya rağmen Türkiye’ye 60 milyon Euro yatırdık (1 Mayıs 2008)Indesit Tedarik Zinciri Direktörü Marco Marini beyaz eşyadaki daralmaya rağmen, Türkiye’de 60 milyon Euro’luk yatırım yaptıklarını söyledi.
THBB: Hazır beton üretimi 2007 yılında yüzde 5.13 arttı (1 Mayıs 2008)Hazır beton üretimi 2007 yılında yüzde 5,13 artış gösterdi. Düzenlenen basın toplantısına Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Paksoy ve Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Onur da katıldı.
Karamürsel ek vapur iskelesi tamamlandı (1 Mayıs 2008)Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Karamürsel''de yaptırılan ek vapur iskelesinin yapım çalışmaları tamamlandı. Mevcut vapur iskelesinin yetersiz olması ve ağır tonajlı gemilerin yanaşamaması nedeniyle yaptırılan ek vapur iskelesi geçici kabul aşamasına geldi. Yeni iskelenin hayata geçmesi Karamürsel''deki deniz ulaşımı büyük oranda canlanacak. Ek vapur iskelesi için yapımcı firma 19 Aralık tarihinde inşaat çalışmalarına başladı. Yeni iskeledeki inşaat çalışmaları boyunca deniz ulaşımı eski iskele üzerinden kesintiye uğramadan devam ettirildi. Karamürsel''deki ulaşım sorununa uzun vadeli çözüm getirecek olan 55 metre uzunluğundaki ek iskele binası 335 bin YTL''ye mal oldu.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Davut Şahin
Onduline''ın doğal çatısı fuarda görücüye çıktı (1 Mayıs 2008)Onduline Avrasya, Beylikdüzü TÜYAP Fuar Merkezi''nde başlayan Yapı Fuarı''nda arduaz taşından yaptığı yeni ürününü tanıtıyor. Plakalar halinde monte edilen Arduaz taşının doğal olması, sert yüzeyi, renk stabilitesi ve kolay işlenmesi çatı malzemelerinde avantaj sunuyor. Arduazın çatılarda yeni bir dönemi başlatacağını söyleyen Onduline Avrasya Genel Müdürü Burhan Karahan, Türkiye''de çatılarda kullanılan malzemelerin genelde fabrikasyon olduğunu belirterek, Arduaz taşının önümüzdeki aylarda çatılarda kullanılmaya başlanacağını belirtti. Doğal bir taş olan arduazın çatıda kullanılmasının maliyetli olduğunu kaydeden Karahan "Onduline Avrasya olarak bu ürünü pahalı olmaktan nasıl çıkaracağımızın yollarını aradık ve arduaz kaplamayı ekonomik hale getirerek Türkiye pazarına sunuyoruz" dedi. Öncelikle birkaç kamu binasının ve tarihi binaların çatısını deneme amaçlı yapacaklarını belirten Karahan, taşın ticari hale gelmesinin yılın ikinci yarısını bulacağını dile getirdi. Karahan, ilk etapta gri renkte olanların, açık renk ve yeşile kaçan arduaz taşlarının ise daha sonra kullanılmaya başlanacağını söyledi.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
''Aliağa''da makyaj değil iş yapıyoruz'' (1 Mayıs 2008)İzmir''in Aliağa ilçesinde İstiklal Caddesi ile Hükümet Caddesinin yeniden düzenlenmesi çalışmaları devam ediyor.
TÇMB, Çimento Yapı Meslek Lisesi kuruyor (1 Mayıs 2008)Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), 50''nci kuruluş yılı kapsamında, Türkiye''nin ilk çimento yapı meslek lisesinin temellerini attı. Küçükbakkalköy''de inşa edilecek TÇMB Çimento Yapı Meslek Lisesi, 2009-2010 öğretim yılında faaliyete geçecek. 12 bin metrekare üzerine kurulacak Çimento Yapı Meslek Lisesi''nin, yaklaşık 8 milyon YTL''ye mal olacağı belirtilirken, 4 yıllık olacak okulun, sektördeki kalifiye eleman ihtiyacını karşılayacağı ifade edildi. 510 öğrenci kapasitesi bulunacak okulda 17 sınıf, çimento ve beton uygulama atölyelerinin de dahil olduğu 10 atölye, kütüphane, 400 kişilik konferans salonu, kapalı spor salonu, yemekhane ve kantin yer alacak.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
Katarlı firmalar, gayrimenkul ve mücevher satışı için geliyor (1 Mayıs 2008)Beş Katarlı şirket İstanbul''un yanı sıra Bodrum ve Antalya''da yapacakları ön araştırmanın ardından bu üç merkezde turistik tesis, otel ve ticari gayrimenkul yatırımı yapacak.
Rüzgâr santralları ihale modelini özel sektör beğenmedi (1 Mayıs 2008)Elektrik Piyasası Yasası''nda değişiklik öngören yasa tasarının alt komisyondaki görüşmeleri tartışmalı başladı.
Toplam 331 haber 17 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.