Haberler

Haberler

Toplam 263 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Sulukule, yeniden şekillenecek (8 Ocak 2008)Sulukule'de oturan Roman vatandaşların,"yerlerinden ve yurtlarından" olacakları endişesiyle uzun süredir karşı çıktıkları projeyle bu bölge, Osmanlı mimarisiyle yeniden şekillenecek.
Sulukule Platformu’ndan Kültür Bakanı'na Açık Sorular (11 Ocak 2008)8 Ocak 2008 Salı günü Yeni Şafak gazetesinde yayınlanan “Sulukule, Yeniden Şekillenecek” başlıklı haberde, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal'ın soru önergesini yanıtlayan açıklamalarına yer verildi. Günay'ın, Sulukule yenileme projesiyle ilgili açıklamalarının kafalardaki sorulara bir cevap olmadığını, tam tersine daha büyük endişelere mahal verecek sözler olduğunu belirten Sulukule Platformu, tepkilerini şu sözlerle dile getiriyorlar...
Erzurum’da ısıtmalı kaldırım (11 Ocak 2008)Kış mevsiminin sert ve uzun geçtiği Erzurum’da, 40 metrekarelik kaldırıma deneme amaçlı döşenen ısıtma sisteminin aksamadan çalıştığı belirtildi. Kaldırımların altına deneme amaçlı ısıtma sistemi kuran firmanın sahibi Teoman Özdoğan, sistemin şu ana kadar hiç aksamadan çalıştığını söyleyerek, “Eğer belediye yetkilileri olumlu ve karlı bulurlarsa diğer bölgelerdeki kaldırımların altına bu sistem döşenecek; Erzurumlular kış mevsiminde kaldırımlarda rahatlıkla yürüyebilecek” dedi.
Tarih: 11 Ocak 2008 Kaynak: Türkiye
Cami yapımına çekidüzen geliyor (11 Ocak 2008)Diyanet’ten Sorumlu Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu, Türkiye’deki mimarisi kötü olan birçok cami bulunduğunu belirterek, “Camilerin de bir zarafetinin olması lazım” dedi. Yazıcıoğlu, Meclis’te bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, Türkiye’deki camilerin yeni bir mimari yapıya kavuşturulması gerektiğini söyledi. Türkiye’de klasik bir cami mimari tarzı olduğunu hatırlatan Yazıcıoğlu, “Bazı camilerin mimarisi nahoş görünüyor. Bakıyorsunuz küçük bir cami var ama bidon gibi minaresi var. Bir zarafet olması lazım” dedi. Cami mimarisi konusunda önceliklerin iyi belirlenmesi gerektiğine dikkat çeken Yazıcıoğlu, “Nerede öncelik varsa hayır ordadır. Öncelik camideyse, hayır cami yapmaktadır. Öncelik okul ise, hayır işi odur” diye konuştu. Yazıcıoğlu, dernek ve vakıflar yardım toplayarak cami yapsalar bile bunun Diyanetin kontrolünde olması gerektiğini belirtti.
Tarih: 11 Ocak 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Yücel Kayaoğlu
Antalya’nın kuraklık eylem planı hazır (11 Ocak 2008)Antalya Tarımsal Kuraklık Eylem Planı, kamu kurum ve kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda ele alındı.
Kayseri, neden marka kent olmasın? (11 Ocak 2008)Kültür ve Turizm Bakanlığı, önümüzdeki dönemde kentlerin turizm potansiyelini harekete geçirmek amacıyla bir dizi çalışma başlatıyor.
TCDD Altgeçidi ulaşımı rahatlatacak (11 Ocak 2008)Polatlı Belediyesi İnönü Caddesi TCDD altgeçit inşaatı devam ediyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımlarıyla 11 Eylül 2007'de temeli atılan TCDD Altgeçit inşaatının mart ayında bitirilmesi planlanıyor.
Japonya'dan küresel ısınmayla mücadele için 10 milyar dolar (11 Ocak 2008)Japonya, Çin ve Endonezya gibi ülkelerin küresel ısınmayla mücadele çalışmalarına destek vermek üzere gelecek 5 yıl içinde 10 milyar dolar yardım yapmayı planlıyor. Japonya hükümet sözcüsü Nobutaka Machimura, Tokyo'nun bir yardım programı başlatacağını ve konunun ayrıntıları üzerinde çalışıldığını kaydetti. Yardımın, küresel ısınmaya neden olan zararlı gazların salımının, küresel ısınmanın yol açacağı felaketlerin etkilerinin azaltılması ve alternatif enerji kaynaklarının kullanılması çabalarını kapsayacağı belirtildi.
Tarih: 11 Ocak 2008 Kaynak: Dünya
CepTrafik projesi hizmette/ Topbaş: İtibar kazandıran bir çalışma oldu (11 Ocak 2008)İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Turkcell işbirliğiyle gerçekleştirilen ve mobil telefonlardan trafik durumunun öğrenilebildiği "CepTrafik Projesi" hizmete girdi.
Zeytinburnu'nda kentsel dönüşüm projesi başladı (11 Ocak 2008)Yüzde 15'i deprem riski altında bulunan Zeytinburnu'nda 250 milyon YTL'lik konut projesi başlatıldı. Proje hakkında bilgilendirmek amacıyla Zeytinburnu Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde Kentsel Dönüşüm Katılımcı Planlama ve Ugulama konulu panel düzenlendi. Panele katılan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Zeytinburnu'nun yüzde 15'inin deprem riski altında bulunduğunu, Sümer Mahallesi'nin ise yüzde 43 deprem riski taşıdığını söyledi. Aydın, "Çalışmalar KİPTAŞ'la birlikte yürütülüyor. Nisan ayına kadar insanların yerleşebileceği yeni binalar yapılacak. Bu iş hiç kimsenin cebinden para harcamadan yapılacak. Proje 250 milyon YTL olacak ve ilk etabı 2 yılda bitirilecek" dedi. 2004 yılında İmar Yasa Tasarısı Taslağı'nın devreye girdiğini belirten İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Şence Türk, 2005 yılında kabul edilen Belediye Yasası'yla belediyelerin ilk kez kentsel dönüşümle tanıştığını dile getirdi.
Tarih: 11 Ocak 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Orhan Turan
EXPO için BİE’ye mektup yağdırın (11 Ocak 2008)İzmir İl Genel Meclisi AKP Grup Başkan Vekili Ali Naci Erdem, tüm İzmir halkının EXPO 2015 konusundaki kararlığını göstermesi için eylem önerdi. Erdem, 140 ülke delegesine tek tek mektup göndermesini teklif etti. Erdem, EXPO 2015 oylamasına sayılı günler kaldığını, İzmir’in Milano ile yarıştığını, ancak adaylık sürecinin başındaki heyecanın işin sonuna gelindiğinde kalmadığını ileri sürdü. Milano ile yarışta öne geçmek için tüm İzmir halkının çaba göstermesi gerektiğini ifade eden Erdem, "Oylamaya seksen günden biraz fazla kaldı. BİE’nin 140 delegesi EXPO 2015’in yapılacağı kent için oy verecek. Bu kalan süreyi çok iyi değerlendirmemiz, İzmir’in başına konan bu talih kuşunu kaçırmaması için tüm dinamiklerin çılgınca birlikte çalışması gerekiyor. Köylümüzden kentlimize 28 ilçe 628 köyde yaşayan 7’den 70’e tüm vatandaşlar, ilkokul öğrencisinden üniversite öğrencisine kadar herkese büyük görev düşmektedir" dedi. İzmir’in son atağı iyi yapması gerektiğini vurgulayan Erdem, masraflarının da Meclis tarafından karşılanmasını önerdi. Erdem’in önerisi oy birliği ile kabul edildi.
Tarih: 11 Ocak 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Turan Gültekin
Sarayın üzerine otel (11 Ocak 2008)Ülkemizde bazen değil çok sık olarak inanılmaz şeyler oluyor. İşte yine insana bu kadar da olmaz dedirten bir olayla karşı karşıyayız.
'Çağdaş kent'e dönüşüm (11 Ocak 2008)Kaçak yapılaşmanın önlenmesi için projeler geliştiren Karşıyaka Belediyesi İzmir'de bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşıyor.
Gecekondu yıkmak o kadar da zor değil! (11 Ocak 2008)Küçükçekmece Belediye Başkanı, Ayazma denilen bölgede tam 1350 gecekonduyu yıktıklarını söyleyince nasıl sevindim anlatamam.
35 parsel için 35 iptal davası (11 Ocak 2008)İzmir'in Menderes ilçesine bağlı Efemçukuru Köyü topraklarının altın arama faaliyetlerine açılması için kamulaştırılmasına tepki gösteren Ege Çevre ve Kültür Platformu Dönem Sözcüsü Avukat Arif Ali Cangı, kamulaştırma kararının iptali için Danıştay'a 35 ayrı dava açılacağını söyledi.
Gelibolu'da Rus Anıtı'nın temeli atıldı (11 Ocak 2008)Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde, 1917-1918 yıllarında Rusya'daki devrimin ardından bölgeden kaçan ve Gelibolu'ya yerleştirilen 25 bin kişinin anısına dikilecek Rus Anıtı'nın temeli atıldı.
'Enerjide dışa bağımlılığın sonu budur' (11 Ocak 2008)Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, İran'ın doğalgaz sevkıyatını kesmesini, "Dışa bağımlılığın sonu budur" diye yorumladı.
Proje yağmuru başlıyor (11 Ocak 2008)Geçtiğimiz yıl satışları artırmak için peş peşe düzenledikleri kampanyalarla konut stoklarını eritmeye çalışan gayrimenkul kuruluşları, şimdi bu yıl uygulamaya koyacakları konut projeleri için kolları sıvadı.
Kültür Bakanlığı Madımak'ı müze için uygun bulmadı (11 Ocak 2008)Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 37 aydın, yazar, sanatçının diri diri yakılarak katledildiği Madımak Oteli'nin müze olma niteliği taşımadığı gerekçesiyle müzeye dönüştürülmesinin mümkün olmadığını bildirdi.
Yapılaşma eko sisteme zarar verir (11 Ocak 2008)Bodrumlu Gönüllüler Derneği 'Üyesi Cüneyt Karaloğlu, Muğla'nın Milas ilçesindeki Tuzla Sulak Alanı'nın çevresinde yapılaşmanın, bölgedeki eko sisteme zarar vereceğini öne sürdü.
Toplam 263 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.