Haberler

Haberler

Toplam 302 haber 16 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Çifte Minare’ye çivi çaktılar (21 Mayıs 2008)Erzurum’un simgesi tarihi Çifte Minareli Medrese’nin giriş kapısı üzerine “Ben bir vakıf eseriyim” yazılı pankartın iki tarafına çakılmış çivilere tutturulması tepkilere yol açtı. T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan pankart için Bölge Müdürlüğü yetkilileri, “o çiviler orada zaten vardı, yıllar önce çakılmışlardı, yeni bir işlem yapmadık” açıklamasını getirdiler. Yetkililer böylelikle tarihi yapının dokusuyla oynanmadığına işaret ettiler. Ancak bu kez “vakıf eserlerinin korunması için vatandaşta bilinç uyandırmayı” amaçlayan pankartın dokuyu bozan o çivilere asılmış olması eleştirileri daha yoğunlaştırdı. 13. Yüzyıl sonlarında yapılan ve Erzurum’un simgesi haline gelen Çifte Minareli Medrese’nin kapısı üzerinde çakılı çivilere tutturulan naylon ipli pankartın kaldırılmasını isteyenler, “Vakıflar Haftası’nın 5-11 Mayıs tarihleri arasında kutlandığını ama pankartın hâlâ durduğuna dikkat çektiler.
Tarih: 21 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Cem Bakırcı
Kyoto''yu onaylama zamanı (21 Mayıs 2008)Eğer Türkiye BM çatısı altında yürütülen uluslararası iklim değişikliği mücadelesinin sonuna kadar dışında kalmayacaksa, Kyoto onayını daha fazla bekletmek için hiçbir neden bulunmuyor.
İDO''nun ''Deniz Taksi''si yarın Boğaz''a iniyor (21 Mayıs 2008)İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) tarafından "denizden taksi çağırma" anlayışıyla projelendirilen ilk "Deniz Taksi" aracı yarın suya iniyor. İstanbullular, bir telefonla istedikleri iskeleye yüzer taksi çağırabilecek.
''CEP Trafik Projesi'' yeniden değerlendirilecek (21 Mayıs 2008)İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Büyükşehir Belediye Meclisinin "CEP Trafik Projesi"ni veto etmeyerek, yeniden değerlendirilmek üzere ilgili müdürlüğe iade etti.
TMF Genel Başkanı Tahir Tellioğlu oldu (21 Mayıs 2008)Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TMF) Genel Başkanlığı''na Tahir Tellioğlu seçildi.
20 soruda sigara yasağı (21 Mayıs 2008)Sağlık Bakanlığı, tütün ve tütün ürünlerinin kullanım alanını sınırlayan yasanın yürürlüğe girmesinin ardından, akıllara takılan sorulara açıklık getirdi.
Avukattan Munzur için dava (21 Mayıs 2008)Tunceli Barosu avukatlarından Barış Yıldırım, Munzur Vadisi’nin doğal sit alanı ilan edilmesi için Ankara İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Munzur Vadisi üzerinde yapılması planlanan 3 barajın vadinin doğal yaşamını büyük ölçüde ortadan kaldıracağını belirten Yıldırım, 1518 bitki türünün bulunduğu Munzur’un sit alanı ilan edilerek korunması gerektiğini söyledi. Yıldırım, Munzur Vadisi’nde 42 bin hektarlık bir alanın 1971’de Milli Park olarak ilan edildiğine ve parkın florasında 43 endemik bitki türü bulunduğuna dikkat çekti. Yıldırım, baraj çalışmaların tamamlanması halinde milli parkın “mutlak koruma zonu” olarak ayrılan kısmının yüzde 63.5’inin sular altında kalacağını anlattı.
Tarih: 21 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Sulukule halkına destek (21 Mayıs 2008)Sulukule’de yaşayan yurttaşları ziyaret eden Saylan, Fener ve Balat çevresinde uygulanan kentsel dönüşüm projesinde insanların evlerinden atılmadığını vurgulayarak “Neden aynısı yapılmıyor” diye sordu.
Ulus’ta tarih kıyımı (21 Mayıs 2008)TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Kurttaş, Ankara Anakent Belediyesi’nin konunun uzmanlarına danışmadan bu türlü projelerin altına imza attığını kaydetti.
Karadeniz cazibe merkezi olacak (21 Mayıs 2008)Karadeniz’in 10 yıl sonra çok önemli bir cazibe merkezi olacağını belirten TÜRSAB Başkanı Ulusoy, plansız yapılaşmaya karşı özellikle yerel yönetimleri daha duyarlı davranmaya çağırdı.
Varşova (21 Mayıs 2008)Büyük kentler organizma gibiler, neredeyse canlı olduklarını söyleyebiliriz. İnşa edilen her yeni yapıya göre değişim gösteriyorlar ve geri bildirim halkaları da kendiliğinden oluşuyor. Yapıların işlevi ne olursa olsun, konut olabilir, bir otel, bir alışveriş merkezi, bir gökdelen yaptıran iradenin de tarzını, tercihlerini yansıtıyor elbette. Varşova bu süreci yaşıyor, tüketim alışkanlıklarını değiştiren yeni yapıları, yeni konutları ile değişen bir kent.
Araştırma Sonuçları Gösteriyor ki Konut Alıcıları “Ekoev”lerle İlgilenmiyor (21 Mayıs 2008)İngiltere’de 1936 yılından beri faaliyet gösteren “NHBC - National House Building Council -Ulusal Konut Yapım Kurulu”nun yapmış olduğu ve geçtiğimiz ay açıklanan araştırma sonuçlarına göre, insanlar ev alırken enerji etkinliğiyle çok da fazla ilgilenmiyorlar.
Çin Depremi Bizimkileri Uyandırır mı..? (21 Mayıs 2008)Körfez depremi arkasında 20.000 ölü, 50.000 yaralı, acılı insanlar ve 10 milyar Dolar fatura bırakarak geldi gitti. İmar ve yapı düzenini “rant ve güç”e endeksleyen kesimlere attığı tokat ders olmadı. İmar işleri eski hamam eski tas: “Bal tutan parmağını yalar”, “Alan memnun veren memnun” sistemi aynen devam, hem de fazlasıyla. Ancak, Marmara’nın patlamaya hazır bir bomba olduğu gerçegi ise hiç değişmedi. Dahası, zaman aktıkça risk yükseliyor.
Demiryolu için yeni alternatif: Hızlı tren (19 Mayıs 2008)Önce Sosyal Güvenlik Reformu hazırlıkları, sonra reformun Meclis''te yasalaşması süreci, ardından 1 Mayıs ile ilgili gelişmeler, son olarak da İstihdam Paketi derken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik uzun süredir Bursa''dan uzak kalmıştı.
"Doğal depo" çözümü (19 Mayıs 2008)Büyük bir kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Konya, İzmir, Bursa, Trakya, Aydın, Manisa ve Erzurum gibi bölgeleri susuz bırakmamak için yeraltındaki kapalı akiferlere su pompalanacak.
ABD''de "Osmanlı Bahçesi" açıldı (19 Mayıs 2008)ABD''nin St. Louis kentinde bulunan Missouri Botanik Bahçesi''nde, geleneksel Türk bahçe kültürünü yansıtan ''''Osmanlı Bahçesi'''' açıldı.
İstanbul''a yeni tüp tünel ihalesi yine ertelendi (19 Mayıs 2008)İstanbul''un iki yakasını denizin altından birleştirecek ve sadece lastik tekerlekli araçların geçebileceği yeni tüp tünelin yapım ihalesi bir kez daha ertelendi.
Hasankeyf''in akıbeti yakında belli olacak (19 Mayıs 2008)Hasankeyf''in kaderi 20 Haziran''da belli olacak. Tarihi kenti sular altında bırakacak Ilısu barajına maddi kaynak sağlayan İsviçre-Almanya-Avusturya Konsorsiyumu Türkiye''den proje hakkında daha fazla bilgi istedi.
Prof. Şengör İstanbul''da 7.6''lık deprem bekliyor (19 Mayıs 2008)Çin''i vuran 8.0 büyüklüğündeki deprem İstanbul ve çevresindeki deprem riskini yeniden gündeme getirdi. İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör, İstanbul''da beklenen depremin büyüklüğü için 7.6 tahmininde bulundu.
İşte İstanbul''un en zengin 50 mahallesi! (19 Mayıs 2008)Türkiye''de ilk defa bir şehrin tüm mahalleleri taranarak, toplam harcama potansiyellerinin ortaya konduğu bir rapor hazırlandı.
Toplam 302 haber 16 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.