Haberler

Haberler

Toplam 308 haber 16 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Volkanik Patlamayı Kısa Süreliğine Unutun İzlanda Mimarlığı''na Yakından Bakın (22 Nisan 2010)Atlas Okyanusu''nun kuzeyindeki bir ada ülkesi olan İzlanda 2008''deki ekonomik krizden sonra, meydana gelen volkanik patlama yüzünden yeniden gündemde. Volkanik bir ada üzerinde kurulu olan İzlanda''daki 200 senedir suskun olan dağ yeniden patlayınca Avrupa''da havayolu taşımacılığı durma noktasına geldi. Şu günlerde uçak seferleri yeniden başlasa da kül bulutunun etkisinin 6 ay süreceği söyleniyor. 2008 yılında Avrupa''nın kuzeyindeki bu küçük ülkedeki mimarlık ile ilgili bir haber hazırlamıştık. Haberi güncelleyerek yeniden yayınlıyoruz.
''Baştan Başa Haliç Kıyısı’ Sergisi (30 Mayıs 2008)Eyüp Belediyesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Bölümü işbirliği ile “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Eyüp Vizyonu” konulu 2. Kent Konseyi, bugün toplanıyor.
Türkiye’nin İlk Mimarlık Almanağı’nın İkincisi Hazırlanıyor (30 Mayıs 2008)Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2007 yılında ilk kez hazırlanan Arkitera Mimarlık Almanağı’nın ikincisinin hazırlıkları başladı. 2008’nin sonunda çıkması planlanan almanak geçen sene olduğu gibi bu senede Arkitera.com’un içeriğinden derleniyor.
Eczacıbaşı ve ÇYDD 30 yatılı okulu yenileyecek (30 Mayıs 2008)Eczacıbaşı Topluluğu ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), 30 yatılı ilköğretim okulunu (YİBO), yenileyecek ve hijyenik hale getirecek.
Tarlabaşı Yenileme Projesi''ne Dair Cevapsız Kalan Sorular (30 Mayıs 2008)Geçtiğimiz perşembe günü, İstanbul’da Beyoğlu Belediyesi ve proje yürütücüleri, Tarlabaşı Yenileme Projesi ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
Kızılırmak''ın suyu... (30 Mayıs 2008)Bir damacana ''iyi su''ya restoran vitrininde dönen piliç gibi ‘sulanan` Ankara`nın orta halli, yoksul ve ortalama memur, bürokratı ve aileleri... 21 gün ne koydu bardağa, boğazından midesine ne süzüldü... Neyle demledi çayı, yüzünü dişini neyle yıkadı, neyle abdest aldı, ruhen ve bedenen neyle arındı...
Yakutiye''nin kentsel dönüşüme gücü yetmez (30 Mayıs 2008)Erzurum Yakutiye Belediye Başkanı Fahrettin Atınç, Kentsel Dönüşüm Projesi gerçekleştirilmesinin çok da kolay olmadığını belirterek, Hasanibasri Mahallesi''nden başlayan proje kapsamında modern konutların yanı sıra 25 metre genişliğinde ve 1000 metre uzunluğunda yol açma çalışmasına başladıklarını söyledi.
15 milyarlık lojistiğin odağı Trabzon Limanı (30 Mayıs 2008)Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Ürünleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Kosta Sandalcı, Türkiye''nin lojistik sektörünün sürekli büyüdüğünü, şu an 10 milyar dolar büyüklükte olan sektörün dış ticaretteki payının, yakın zamanda 15 milyar dolara çıkacağına inandığını söyledi.
Alaçatı''da konut fiyatları tavan yaptı (30 Mayıs 2008)Sörf turizmi ve taş mimarisiyle son yılların gözde turizm beldesi haline gelen Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı''da, butik otellerde gecelik konaklama bedeli 350, sezonluk yazlık konut kirası 10 bin, satılık lüks yazlıkların fiyatı 1.5 milyon YTL''ye ulaştı.
Rant hesabı yargıdan döndü (30 Mayıs 2008)CHP, 1943 yılında Ağrı Valiliği tarafından satın alınan ve altında Ağrı Valisi aynı zamanda CHP İl Başkanı olarak Niyazi Mengen''in imzası bulunan binanın CHP''ye geri verilmesini istedi. Yerel mahkeme CHP''nin talebini yerinde bularak Halk Eğitim Merkezi binasını CHP''ye iade etti. Yargıtay ise Maliye Bakanlığı''nın itirazı üzerine Ağrı Halk Eğitim Merkezi binasının devrini reddetti. CHP, Ağrı''daki il örgütü için 1943 yılında satın alınan ve 1951 yılında halk eğitim merkezine geçirilen bina için açtığı davayı Ağrı Asliye Hukuk Mahkemesi''nde kazandı. Maliye Bakanlığı ise Hazine''ye ait olan binayla ilgili verilen karara Yargıtay''da itiraz etti. Yargıtay, Maliye Bakanlığı''nın talebini yerinde bularak Ağrı Halk Eğıitim Merkezi''nin CHP''ye verilmesine ilişkin yerel mahkeme kararını bozdu. Yargıtay kararında, zamanaşımı nedeniyle CHP''nin olduğu iddia edilen binanın devlete geçtiği için geri verilemeyeceği belirtildi.
Tarih: 30 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Bilal Çetin
Demir üreticisine "Fiyat" denetimi (30 Mayıs 2008)Geçen Salı günü Türkiye''de 20''ye yakın işletmenin bilgisayar kayıtları incelenerek zam konusunda birlikte hareket edip etmedikleri araştırıldı.
Marmaray''ın son ihalesinde mali teklifler açıldı (30 Mayıs 2008)Asya ile Avrupa''yı denizin altından birleştirecek Marmaray projesinde kullanılacak 440 adet demiryolu aracının temini için açılan uluslararası ihalede, İspanyol ve Fransız şirketleri elendi.
Ekren: "İstanbul finans merkezi olacak" (30 Mayıs 2008)Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, ''''Önümüzdeki günlerde, değişik sektör temsilcileriyle görüşüp, İstanbul''u bir finans merkezi yapmak için ne düşündüklerini, neyi arzu ettiklerini, tercihleri ve önceliklerinin neler olduğunu birlikte belirleyeceğiz'''' dedi.
''Yık, yoksa biz yıkacağız'' (30 Mayıs 2008)Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Kordon''daki seyir teraslarını yıkması için Büyükşehir Belediyesi''ne rest çekti.
Arıtma tesisindeki sorun Akçay''ı kirletiyor (30 Mayıs 2008)Belediyelerin elektrik borcunun faturası Edremit Körfezi''nin Akçay beldesine kirlilik olarak çıkıyor. Arıtma tesislerinin elektriği kesildiği için bölgedeki ilçe ve beldelerin atıkları arıtılmadan Edremit Körfezi''ne akıyor.
Nükleerde Treni Yine Kaçırırsak, Teknolojisi Olan Firma Bulmayız (30 Mayıs 2008)Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, AKŞAM’a enerji sektörüne ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.
İstanbul, Yenikapı Transfer Noktası’ndan Önce ve Sonra (30 Mayıs 2008)Marmaray inşaatının tamamlanmasıyla önemli değişimler geçirerek İstanbul’un ulaşım ağlarının birleştiği en yoğun nokta olması öngörülen “Yenikapı Transfer Noktası”, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti uygulamaları bağlamında düzenlenen açık masa toplantısında tartışıldı. Toplantı, aynı zamanda Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ve Milano Politeknik öğrencilerinin dönem projesi olarak çalıştığı “Yenikapı Transfer Noktası Sergisi”nin açılışı olma özelliğini de taşıyor.
Bakan emriyle 16 milyon öğrenci seferberlikte (30 Mayıs 2008)Başta Rahmi Koç ve Eşref Cerrahoğlu olmak üzere Deniz Temiz Derneği''ne (TURMEPA) gönül verenler şu günlerde mutluluktan uçuyor!
Şirinceliler SİT Alanı Yüzünden Hapis Yatıyor (30 Mayıs 2008)Şirince, Selçuk İlçesi sınırları içerisinde, Ege Bölgesi’nin en güzel ve bu güzelliğin korunduğu ender köylerden biri. Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1790’da Rumlara iskan edilmiş olan ve 1923 yılında imzalanan Lozan Andlaşması’na eklenen Mübadele Sözleşmesi ile boşaltılan köye bu kez Bulgaristan’dan gelen soydaşlarımız yerleştirilmiş.
Çıkış yolu turizm (30 Mayıs 2008)Edirne, geleceğini turizmde arıyor. Açık hava müzesi niteliğindeki kentte Osmanlı döneminin en seçkin yapıtları var. Mimar Sinan''ın ustalık eseri Selimiye Camii bile başlı başına bir kentin tanıtılması ve iç-dış turizm için önemli bir değer.
Toplam 308 haber 16 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.