Haberler

Haberler

Toplam 340 haber 17 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Restorasyon adı altında katliam (18 Haziran 2008)UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Sıvas Divriği Ulu Cami ve Şifahanesi’nin 2005 yılında başlayan restorasyonu ile ilgili tartışmalar sürerken, uzmanların “bakımsızlıktan yok olmak üzere” diye uyardığı cami ve şifahanenin özel bir yasa ile korunması için TBMM’ye geçen ay sunulan teklif de reddedildi.
Menemen yangını İzmir''i korkuttu (18 Haziran 2008)İzmir''in Menemen ilçesinde yaz sezonunun ilk büyük orman yangınında 500 hektar ormanlık alan etkilendi.
Rezidansa ahır koyabilir miyiz (18 Haziran 2008)Önce işgalci sayıldıkları bölgede hak sahibi oldular, sonra da bir firmayla anlaşıp rezidans sahibi oluyorlar. Şişli''ye bağlı Ayazağa Köyü''ndeki Kazdal ailesi yapılacak rezidansa bir de ahır istiyor.
Kentsel dönüşüm projelerine ‘eleştirel’ bakış (18 Haziran 2008)Prof. Dr. Arif Esin’in “İstanbul için Kentsel Dönüşüm Projesi” kitabı ESC Yayınları’ndan çıktı. Kitapta, dünya kentlerinde yaşanan örneklerden yola çıkılarak İstanbul ile ilgili çözüm önerileri yer alıyor. Kaçak yapılaşma ve gecekondu sorununun örneklerle anlatıldığı kitap, kentsel dönüşüm projelerini de eleştiriyor. “Uluslararası Uygulamalar Işığında Kaçak Yapılaşma ve Gecekondu Sorununa Öneriler” alt başlığı ile yayımlanan kitaba Gülay Batur da karikatürleri ile katkıda bulunuyor. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyük kentlerindeki bazı örnek uygulamalara yer verilen kitapta, Rotterdam, Hamburg, Glasgow, Dublin’de yaşanan sorunlar masaya yatırılıyor. Esin, kentin sorunlarının polisiye önlemlerle çözülemeyeceğine dikkat çekiyor.
Tarih: 18 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
TÜSİAD’dan Kyoto hazırlığına destek (18 Haziran 2008)Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Kyoto Protokolü’nün imzalanmasının 2012 sonrası süreçte yeni düzenin şekillendirilmesinde Türkiye’yi söz sahibi kılacağını bildirdi.
İstanbul kurutuyor (18 Haziran 2008)ÇEKÜL Vakfı Danışma Kurulu Üyesi Asaf Ertan, Istıranca ormanlarını besleyen Istıranca dereleri ve Karadeniz balıkçılığını besleyen Rezerv Deresi’nin sularının, doğal ortamından alınarak İstanbul’a getirilmesine tepki gösterdi.
Yenimahalle şimdi de kültüre temel atıyor (18 Haziran 2008)Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar, uluslararası konferanslara ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapabilecek 2 bin kişilik Kültür ve Kongre Sarayının temelinin 27 Haziran 2008’de atılacağını bildirdi.
Rhodiapolis antik kentinde, kazı öncesi temizlik (18 Haziran 2008)Antalya''nın Kumluca ilçesindeki Rhodiapolis Antik Kenti''nde gelecek hafta başlatılacak kazı çalışmaları öncesinde temizlik yapılıyor. Akdeniz Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Nevzat Çevik başkanlığında yürütülecek kazı öncesi yapılan çalışmalara yaklaşık 25 kişilik ekip katılıyor. Çalışmalarla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Nevzat Çevik, kazı çalışmaları başlamadan önce kazı alanındaki otların ve kış nedeniyle yıkılan duvarlar ile kayan toprakların temizlendiğini söyledi.
Tarih: 18 Haziran 2008 Kaynak: Referans
Çevre düzenlemesi için 5 yılda 33 milyon YTL (18 Haziran 2008)Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2003-2008 yılları arasında çevre düzenlemesi için toplam 33 milyon 111 milyon 432 bin YTL para harcadı.
Rahatlıkla içme suyu kalitesinde (18 Haziran 2008)Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ankara’nın çok iyi bir içme suyu arıtma tesisi bulunduğunu, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi verilerine göre, bu tesisten çıkan suyun Avrupa Birliği (AB) standartlarını sağladığını belirtti.
Gençlik Parkı bu yıl açılacak (18 Haziran 2008)Belediye Başkanı Melih Gökçek, Gençlik Parkı’ndaki yenileme çalışmalarının bu yıl tamamlanarak yeniden hizmete açılacağını bildirdi.
Çimento sektöründe el değiştirme (18 Haziran 2008)Rekabet Kurulu, Ciments Français şirketinin Afyon Çimento, Set Group Holding ve Set Beton''daki hisselerinin OJSC Holding Company Sibirskiy Cement tarafından devralınmasına izin verdi.
İnşaatta enflasyon endeksi oluşturun (18 Haziran 2008)Türk Seramik Sektörü Ortak Tanıtım Komitesi Başkanı ve Kaleseramik Pazarlama ve Satış Genel Koordinatörü Bahadır Kayan, piyasalardaki durgunluğun kalıcı bir hal almasının büyük sorunlara yol açacağına işaret ederek, "Piyasaların eylem planına ihtiyacı var" dedi. Durgunlukla ilgili bir eylem planı göremediğini söyleyen Bahadır Kayan, sektörlerin kendi içinde birer eylem planı olması gerektiğini vurguladı. 1.5 yıldır süre gelen sıkıntının son aylarda iyice arttığını belirten Bahadır Kayan, inşaat maliyetlerinin ürkütücü şekilde yükseldiğini söyledi. Kayan, şöyle konuştu: "12 aylık açıklanan enflasyon rakamları yüzde 10.7. Ama inşaat malzemelerinin enflasyon rakamı bu değil. İnşaata özel bir enflasyon endeksi olmalı. Şu andaki enflasyon sepetinin içinde kira, buzdolabı, karpuz var. Çimento, demir, çelik, çimento ve seramik gibi inşaat malzemelerindeki enflasyon çok daha yüksek."
Tarih: 18 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Sümerbank''ın Karaköy Bankalar Caddesi''ndeki Tarihi Binası Yenileniyor (17 Haziran 2008)1933 yılında Atatürk tarafından kurulan ve adını Anadolu uygarlığının temel taşlarından Sümerler’den alan, Türkiye’nin "sanayi mektebi" Sümerbank’ın tarihi binası yenileniyor.
Tarihi Hanlar ve Kapalıçarşı: Eminönü’nün Potansiyeli (17 Haziran 2008)İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kentsel Uygulamalar Yönetmenliği, İstanbul’un kültür mirasında önemli bir yere sahip olan Eminönü, Kapalıçarşı ve Tarihi Hanlar Bölgesi’ni “Made In / Guide for Kapalıçarşı” adlı bir projeyle ele alıyor. Bölgenin sahip olduğu potansiyeli ortaya çıkarmak amacıyla başlatılan proje kapsamında gerçekleştirilen ilk uluslararası katılımlı atölye çalışmasının sonuçları, yapılan bir sunumla sergilendi.
MNG’ye 1 yıllık izin, son dakikada geldi (17 Haziran 2008)Muğla’da turistik tesis inşaatının hafriyatını dökerek denizi izinsiz şekilde dolduran MNG Holding’e, hafriyatın kaldırılması için verilen sürenin dolmasına bir gün kala, bir yıl ön izin verilmesi, çevrecileri isyan ettirdi.
Kyoto, devleti böldü (17 Haziran 2008)Kyoto Protokolü’nün imzalanmasına Dışişleri, Çevre ve Enerji bakanlıkları destek verirken, başta DPT olmak üzere icracı kurum ve bakanlıklar yüksek maliyeti gerekçe göstererek karşı çıkıyor.
Çimento sektöründe el değiştirme (17 Haziran 2008)Rekabet Kurulu, Ciments Français şirketinin Afyon Çimento, Set Group Holding ve Set Beton''daki hisselerinin OJSC Holding Company Sibirskiy Cement tarafından devralınmasına izin verdi. Kurul, 12 Haziran tarihli toplantısında, Ciments Français tarafından Afyon Çimento T.A.Ş. , Set Group Holding A.Ş. ve Set Beton Madencilik San. ve Tic. A.Ş. nezdinde sahip olunan hisselerin OJSC Holding Company Sibirskiy Cement tarafından devralınması işlemi değerlendirildi. Devre, rekabete aykırılık doğmayacağı gerekçesiyle izin verildi. Öte yandan Rekabet Kurulu, TAV Tepe Akfen Yatırım''ın yüzde 33,34 oranındaki hissesinin, Goldman Sachs International Bank''a devredilmesine de onay verdi. Kurul, TAV Tepe Akfen Yatırım İnşaat ve İşletme A.Ş.''nin sermayesinin yüzde 33,34''üne karşılık gelen hissesinin, Goldman Sachs International Bank''a devredilmesi suretiyle ortak girişim tesis edilmesi işlemini değerlendirdi. Kurul, rekabete aykırılık doğmayacağı için işleme izin verdi.
Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: Referans
İnşaat durmadı, Seyrantepe''yi Ekim 2009''da teslim edeceğiz (17 Haziran 2008)Eren Talu, Galatasaray''ın Seyrantepe Projesi''nin durduğu iddialarını yalanladı. Talu, dün yazılı bir açıklama yaparak, "Demir-çelik fiyatlarının yükselmesi nedeniyle Erentalu Mimarlık ve ALKE ortaklığının işi bıraktığı iddiası, düpedüz uydurmadır. Kimi ‘gecikme'' iddialarının altında yatan nedense şudur: Sayın Mete Arat''ın projesinde stadın dışında yer alan otopark binasının oturduğu zemin, sondaj çalışması sonucuna göre yeteri kadar sağlam çıkmamıştır. Bu nedenle, otoparkın stadın altındaki bodrum katlara alınması kararı verilmiştir. Bununla ilgili mimari proje revizyonu yapılmış ve 15 Nisan''da TOKİ tarafından onaylanmıştır. Buna göre yenilenecek statik, mekanik ve elektrik projeleri 15 Temmuz''a kadar TOKİ''ye teslim edilecektir" dedi. Talu, stadın teslim tarihinin 29 Ekim 2009 olacak şekilde bütün iş programının revize edildiğini da vurguladı.
Tarih: 17 Haziran 2008 Kaynak: Referans
Basmane’deki çukur için yeni bir formül (17 Haziran 2008)10 yıldır yargıya takılan Dünya Ticaret Merkezi için yeni proje hazırlandı. Belediyenin yüzde 12 olan hissesi yüzde 30’a çıkarıldı.
Toplam 340 haber 17 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.