Haberler

Haberler

Toplam 371 haber 19 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Volkanik Patlamayı Kısa Süreliğine Unutun İzlanda Mimarlığı''na Yakından Bakın (22 Nisan 2010)Atlas Okyanusu''nun kuzeyindeki bir ada ülkesi olan İzlanda 2008''deki ekonomik krizden sonra, meydana gelen volkanik patlama yüzünden yeniden gündemde. Volkanik bir ada üzerinde kurulu olan İzlanda''daki 200 senedir suskun olan dağ yeniden patlayınca Avrupa''da havayolu taşımacılığı durma noktasına geldi. Şu günlerde uçak seferleri yeniden başlasa da kül bulutunun etkisinin 6 ay süreceği söyleniyor. 2008 yılında Avrupa''nın kuzeyindeki bu küçük ülkedeki mimarlık ile ilgili bir haber hazırlamıştık. Haberi güncelleyerek yeniden yayınlıyoruz.
5366 Sayılı Yasa’nın Tarlabaşı’na Getirdiği Kentsel Çözüm (27 Haziran 2008)TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, 26 Haziran 2008 Perşembe günü İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, Tarlabaşı''ndaki yenileme ve dönüşüm projesini konu alan bir panel düzenledi. 23 konuşmacının yer aldığı toplantıda Tarlabaşı Kentsel Yenileme ve Dönüşüm Projesi’yle birlikte, bu tür dönüşüm projelerinin önünü açan 5366 Sayılı, Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun, Tarlabaşı’nda bu projenin uygulanmasıyla karşılaşılabilecek sorunlar ve geliştirilebilecek çözümler tartışıldı.
1.3 milyar dolarlık klimada ’split’ patlaması yaşanıyor (27 Haziran 2008)Türkiye’de birkaç yıl öncesine kadar lüks sayılan klimalar artık ihtiyaç sınıfına girdi. Airfel Genel Müdürü Hasan Önder, Türkiye’de ev tipi klima pazarında da büyük bir ivme yakalandığını belirtti.
Genç mimar adayları (27 Haziran 2008)TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Mimarlar Odası Zonguldak İl Temsilciliği’nin düzenlediği “Kent Düşleri - 3 Zonguldak Merkez Lavuar Alanı Değerlendirme Projesi” jüri üyelerinin iki günlük çalışması ile sonuçlandı.
Bakanlıktan ‘Munzur Vadisi’ açıklaması (27 Haziran 2008)Gazetemizin 19.06.2008 tarihli sayısında yer alan ‘Munzur Vadisi Dünya Kültür Mirasıdır’ başlıklı haberimizle ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada; bir varlığın Dünya Miras Listesi’ne alınabilmesi için öncelikle söz konusu varlığın UNESCO Dünya Miras Komitesi tarafından belirlenen kriterlerden bir kaçını karşılaması gerektiği belirtilirken, bu kriterler çerçevesinde Dünya Miras Listesine aday gösterilecek varlıkların yer aldığı Geçici Miras Listesi’nde yer alması gerektiği vurgulandı. Ayrıca Tunceli İnsan Hakları Derneği’nin Munzur Vadisi Milli Parkı’nın “UNESCO Dünya Miras Listesi’ne” alınsını talep ettiği dilekçesinin Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne gönderilmesi halinde gerekli değerlendirmenin yapılacağı ifade edildi.
Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Evrensel
"Konut Kredisi Pazarı Yüzde 13 Büyüdü" (27 Haziran 2008)Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Bireysel ve İşletme Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Cemal Kişmir, 2008''in başından bugüne konut kredisi pazarının yüzde 13 büyüdüğünü bildirdi.
Nilüfer Vadisi için DSİ`den ikinci red (27 Haziran 2008)Gelişmeyi 23 Mayıs 2008 günü ‘Nilüfer Vadisi projesinde sel yatağı kaygısı’ başlığıyla bu sütunlardan aktardık. Konu Büyükşehir Belediyesi’nin, Batı Yakın Çevre Yolu geliş-gidiş şeritleri arasındaki kanalda başlattığı Nilüfer Vadisi Rekreasyon Projesi’ydi.
Kırşehir turizmine AB desteği (27 Haziran 2008)Kırşehir Belediyesi ile Polonya''nın Bydgoszcz kentlerinin kardeş şehir olmasını da kapsayan ''Sürdürülebilir Turizm Stratejisi'' projesine AB 187 bin 500 avroluk destek verdi.
Özbekistan, 6 Çimento Fabrikası Kuracak (27 Haziran 2008)Özbekistan, 2008-2012 yılları arasında toplam tutarı 1 milyar 415 milyon dolar olan 6 çimento fabrikası kurmak için kolları sıvıyor. Özbek İnşaat Malzemeleri Birliğinden basına yapılan açıklamada, yapımı planlanan 6 çimento fabrikasının toplam 9,5 milyon ton çimento üreteceği belirtilerek, bu çerçevede Surhanderya vilayetinde yıllık üretim kapasitesi yıllık 1 milyon ve 1,7 milyon ton olan 2 fabrika ile Cizzah’ta 3 milyon ton, Kaşkaderya’da 1,5 milyon ton, Karakalpakistan’da 1,5 milyon ton, Taşkent''te ise 800 bin ton kapasiteli birer çimento fabrikasının kurulacağı bildirildi. BDT ülkeleri arasında Rusya ve Ukrayna’dan sonra en büyük üçüncü çimento üreticisi olan Özbekistan’daki mevcut 6 çimento fabrikasında yıllık 6,5 milyon ton çimento üretilirken, ülkenin yıllık çimento tüketimi ise 7-8 milyon ton düzeyinde bulunuyor.
Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Dünya
Selçuklu Belediyesi yapılaşmada Türkiye ortalamasının üzerinde (27 Haziran 2008)Geçtiğimiz yıl toplamda bir milyon metrekare iskan ruhsatı ile Türkiye ortalamasının üstünde bir yapılaşmanın yaşandığı Selçuklu''da 2008 yılı sonunda bu rakamın geçileceği tahmin ediliyor.
Afşin-Elbistan''a 3 teklif (27 Haziran 2008)Afşin-Elbistan C ve D kömür sahalarında termik santral kurmak ve işletmek üzere rödovans karşılığı kömür üretim verilmesi hakkı ihalelerinde zarflar bugün açıldı.
İzmir''de deniz temizliğine ''Deniz atı'' onayı (27 Haziran 2008)Ege Üniversitesi (EÜ) Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi (SAUM) Müdürü Prof. Dr. Cengiz Metin ,İzmir Körfezi''nin Konak Pier bölgesinde "suyun temizlik göstergesi"olarak bilinen "deniz atı" görüntülediklerini bildirdi.
Prefabrik Konuta Rağbet Artıyor (27 Haziran 2008)Türkiye''de yaklaşık 20 yıldır var olan prefabrik sektörü, son 10 yılda hızlı bir ivme yakaladı. İnşaat sektöründe yaşanan hareketlilik yerli-yabancı konut projelerinin yanı sıra, "büyük İstanbul depremi" haberleri prefabrik firmalarının iştahını kabarttı.
Alternatif enerji devrede (27 Haziran 2008)Günlük siyasi çekişmeler ve tartışmalar arasında Türkiye, çok önemli gündem konularını konuşmak ve çözüm alternatiflerini ortaya koymaktan çok uzak duruyor maalesef. Bunların başında da "Enerji" konusu geliyor.
Büyükşehir’den İTÜ’ye muhteşem bir mezuniyet hediyesi… (27 Haziran 2008)Bakan Eroğlu ile birlikte İTÜ’nün mezuniyet törenine katılan Başkan Topbaş, üniversiteye muhteşem bir stat kazandırmanın ve metro getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
‘Likör’ arazisine bu kez ilgi yoğun (27 Haziran 2008)Mecidiyeköy’de Ali Sami Yen Stadı’nın yanındaki 23 bin 711 metre karelik eski likör fabrikası arazisi 1 Temmuz’da üçüncü kez ihaleye çıkacak. İlk iki ihalede alıcı bulunamayan arazi için bu kez çok sayıda talipli var.
Nükleer için 6 firma şartname aldı (27 Haziran 2008)Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ikinci grup nükleer santralin Sinop''ta kurulacağını ve ihalesinin de bu yıl içinde yapılacağını bildirdi. Bakan Güler, ikinci nükleer santralin büyüklüğünün henüz belirlenmediğini, fakat Mersin Akkuyu''dan daha küçük olmayacağını söyledi. Mersin Akkuyu''ya kurulması planlanan nükleer santralin ihale sürecinin devam ettiğini kaydeden Güler, ihalede herhangi bir ertelemenin sözkonusu olmayacağını bildirdi. TETAŞ tarafından Mart ayında ihaleye çıkarılan ve 24 Eylül 2008 tarihine kadar teklifleri alınacak olan nükleer santral ihalesinde şartname alan firmalar şöyle: AECL Atomic Energy Of Canada Limited (Kanada), Itochu Corporation (Japonya), Vinci Construction Grand Projets Fransa), Suez Tractebel (Fransa-Belçika), Atostroyexport (Rusya), KEPCO (Güney Kore).
Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Türkiye, Kyoto Protokolü''ne katılıyor (27 Haziran 2008)TBMM AB Uyum Komisyonu''nda, Türkiye''nin, 11 Aralık 1997 tarihinde Japonya''nın Kyoto kentinde imzalanan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi''nin Kyoto Protokolü''ne Katılmasının Uygun Bulunduğuna İlişkin Kanun Tasarısı benimsendi.
Valilik suyu takibe aldı (27 Haziran 2008)Belli dönemlerde yapılacak ölçümlerden elde edilecek arsenik sonuçlarının halka duyurulacağını söyleyen Cahit Kıraç, "Bundan böyle herşey düzen içinde olacak" dedi.
İstanbul yollarında gece asfalt mesaisi… (27 Haziran 2008)İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanındaki 5 bin kilometrelik yolu trafiği aksatmamak için “taşımalı sistemle” gece asfaltlıyor. 2 bin personelden oluşan 225 ekip, İstanbul genelinde geceleri asfalt mesaisi yapmaya başladı.
Toplam 371 haber 19 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.