Haberler

Haberler

Toplam 162 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
2 ABD''li arkeologun Bismil merakı (6 Ağustos 2008)Diyarbakır''ın Bismil ilçesinde ABD''li 2 arkeolog, su boylarındaki yerleşimlerin özellikleri ve insanların çevresel değişimleri nasıl karşıladıkları konusunda yüzey araştırması yürütüyor.
Boğaza çift katlı tünel (5 Ağustos 2008)İstanbul''un iki yakasını denizin altından birleştirecek ve sadece lastik tekerlekli araçların geçebileceği yeni tüp tünelin yapım ihalesine en iyi teklifi Cengiz İnşaat-Makyol-Doğuş İnşaat ve Fransa''dan Vinci''den oluşan ortak girişim verdi.
Batık Kent''te yeni kalıntılar ortaya çıktı (4 Ağustos 2008)Antalya''nın Demre ilçesine bağlı Üçağız köyündeki Kekova Adası''nın kuzey yönünde bulunan Batık Kent''te yeni kalıntılar ortaya çıktı. Demre Kaymakamlığı, Üçağız köyü muhtarlığı ve Demre Belediyesi''nin katkılarıyla M.Ö 4''üncü yüzyıldan kalma Batık Kent''in karada kalan ve ormanlarla kaplanan bölümü temizlendi. Yaklaşık 1.5 kilometrekarelik alanda yeni kent kalıntıları ortaya çıktı. Batık Kent''te ortaya çıkarılan evler, sur duvarları, değişik bina kalıntıları ve iki dikit, ziyaretçilere açıldı. Demre Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Batık Kent''in kalan bölümünün temizlenmeye devam edileceğini belirterek, ''''Daha çok tarihi zenginlik ortaya çıkarılacak'''' diye konuştu. Üçağız köyü muhtarı Salih Çan ise ''''Batık Kent''e gelen turistler daha çok tarihi kalıntı görecek. Uyuyan bir tarih ortaya çıkarıldı'''' dedi.
Tarih: 4 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman
Roma dönemine ait mozaik bulundu (4 Ağustos 2008)Malatya''nın Doğanşehir ilçesinde Roma dönemine ait 4 metrekare alanda otlayan karaca mozaiğinin ortaya çıkarılmasından sonra bir vatandaşın bahçesinde de aynı döneme ait bir konutun tabanı olduğu belirlenen mozaik bulundu.
Müteahhitler maliyetli buldu, Gebze-İzmir arasına demiryolu yapılmayacak (5 Ağustos 2008)Ulaştırma Bakanlığı, 5 milyar dolarlık İzmit Körfez Geçişi ve Gebze-İzmir Otoyolu Projesi''nde değişikliğe gidiyor. Projeden, karayolunun her iki yanına yapılması düşünülen demiryolu hattı çıkarılacak.
Mortgage krizinin yok ettiği güven 5 yıldan önce gelmez'' (4 Ağustos 2008)ABD''de mortgage krizi şu ana kadar 400 milyar dolar zarara mal oldu. Krizin atlatılması için 3 yıl, piyasalara güvenin gelmesi için ise 5 yıl gerekiyor.
Ulucanlar Kültür Merkezi için ihaleye çıkılıyor (5 Ağustos 2008)Altındağ Belediye Başkanlığı Fen İşleri Müdürlüğü, Ulucanlar Cezaevi Kültür Merkezi''nin çevre düzenleme ve restorasyon uygulama işini (1. etap) ihaleye çıkardı. Yer tesliminden itibaren 100 günlük süreyi kapsayacak olan işin ihalesi, 29 Ağustos 2008 tarihinde saat 10.00''da Altındağ Belediyesi''nde yapılacak. Sadece yerli isteklilerin katılabileceği ihalede şartname, Altındağ Belediye Başkanlığı Fen İşleri Müdürlüğü''nden görülebileceği gibi aynı yerden bedeli karşılığı satın alınabilecek. ihalede katılımcılar teklif ettikleri bedelin yüzde 3''ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat verecekler.
Tarih: 5 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman
Doğanbey Kentsel Dönüşümü''nde 5 metrekare arsası olan bile hakkını alacak (5 Ağustos 2008)Bursa''nın merkez Osmangazi ilçesi Doğanbey bölgesinde ''Kentsel Dönüşüm Projesi''nin 2. etap çalışmaları törenle başlatıldı.
TOKİ''nin konut yatırımı 10 bini geçti (4 Ağustos 2008)Toplu Konut İdaresi (TOKİ), altyapı, sosyal donatı ve çevre düzenlemeleriyle birlikte 81 ilde, 432 ilçede, bin 48 şantiyede toplam 316 bin 941 konuta ulaştı. Bu konutlardan 196 bini tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi.
SİT alanları ‘inşaat alanı’ mı oluyor? (7 Ağustos 2008)Arkeolojik sit alanlarının tüzel kişilere tahsisinin yolunu açan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun verdiği İlke Kararı tartışmaları beraberinde getirdi.
Mimar Sinan, memleketi Ağırnas''ta festivalle anılıyor (4 Ağustos 2008)Mimar Sinan, doğduğu Kayseri''nin Ağırnas beldesinde, belediye tarafından düzenlenen 8. Kültür ve Sanat Festivali ile anılıyor.
Metro kazısında çoğu gitti, azı kaldı (5 Ağustos 2008)İstanbul''un altında, yer üstündekilerin farkında olmadığı hummalı kazılar yapılıyor. Yüzlerce işçi, toprağın altında Kadıköy''ü Kartal''a bağlayacak metro tüneli inşaatını 2010 yılına kadar tamamlamak için gece gündüz çalışıyor.
Hasankeyf taşınabilir mi? (4 Ağustos 2008)Uluslararası bilirkişi heyetinin atadığı 153 şart gerçekleşmemesine rağmen baraj yapımı için hazırlıklara başlanan Hasankeyf''te, sadece dokuz tarihi eser taşınacak.
Munzur Vadisi için Kültür Bakanlığı’na pankart (8 Ağustos 2008)İHD Tunceli Temsilciliği, Munzur Vadisi’nin doğal sit alanı ilan edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yapılan başvuruya rağmen bölgeye heyet gönderilmemesini verilmemesini protesto etti.
Sümer arazileri yeniden satışa çıkarılıyor (5 Ağustos 2008)Kayseri''de Sümer arazisi olarak bilinen ticaret ve konut alanı arsaları, 6 Ağustos''ta düzenlenecek ihalelerle yeniden satışa çıkarılacak. Yapılacak iki ayrı ihaleyle, önce 14 parsel konut alanı arsasının, ardından da tek parseldeki 10 bin metrekarelik ticaret alanı arsasının satışı gerçekleştirilecek. Yarın saat 14.30''da başlayacak açık teklif ihale ile Sümer Mahallesi 354 pafta, 4 bin 860 adada toplam 14 parça taşınmazın ayrı ayrı satışı yapılacak. Her biri 800 metrekare büyüklüğündeki arsaların satışı 280 bin YTL muhammen bedelden başlayacak. Aynı gün yapılacak diğer ihale ile de Sümer Mahallesi 115 pafta, bin 591 ada bin 983 parseldeki 10 bin metrekare ticaret alanı arsasının satışı gerçekleştirilecek. 3 milyon 500 bin YTL muhammen bedelli ihale saat 15.00''de başlayacak.
Tarih: 5 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Eşref Akgün
Yatırım geleceğe (8 Ağustos 2008)Ferahlı- 26 Ağustos-Mehmet Akif ve Ulubatlı mahallerini ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 4 yıl içinde gerçekleştirdikleri yatırımlar ve projelerle 20 yıllık iş yaptıklarını söyleyerek, “Bu çalışmaların önemi ve değeri, 3-4 yıl sonra daha iyi anlaşılacaktır” dedi.
Okullara ‘yıkılsın’ raporu (8 Ağustos 2008)İzmir’deki 48 çürük okuldan 6’sının güçlendirilmesi yerine yıkılıp yeniden yapılması istendi. Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hikmet Hüseyin Çatal, hazırladığı raporda, kentteki 6 okulun güçlendirme maliyetlerinin fazla olduğu gerekçesiyle yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini bildirdi.
Mall''da mal olmak (4 Ağustos 2008)İtiraf edeyim ki, yıllar yılı yaşadığım ve zamanında her taşını bildiğim Ankara''da artık yolumu bulamıyorum. Ankara''yı artık tanıyamıyorum.
Kurtuluş Parkı’nda aydınlatma yetersiz (8 Ağustos 2008)Başkentin en önemli yeşil alanlarından biri olarak kabul edilen Kurtuluş Parkı’nın geceleri yeterince aydınlatılmaması yurttaşları tedirgin ediyor.
Gaziantep Kalesi yazın yeşillendiriliyor (4 Ağustos 2008)Adana Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu''nun 25 Ocak 2007 tarihinde almış olduğu karar doğrultusunda "Gaziantep Kalesi Röleve Restitüsyon ve Restorasyon Projesi" kapsamında Gaziantep Kalesi''nin eteklerinde düzenleme çalışmaları, Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatıldı.
Toplam 162 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.