Haberler

Haberler

Toplam 162 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Şahin: Müze görünümlü adliyelerden görkemli adalet saraylarına geçiyoruz (4 Ağustos 2008)1999 Marmara Depremi''nde yıkılan Düzce Adliyesi''nin yerine yapılan yeni adliye sarayının açılışı, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin''in de katıldığı törenle gerçekleştirildi.
Kızılay binası yeni ihaleyi bekliyor (8 Ağustos 2008)Uzun süredir mahkemelik olan ve kullanılmayan Türkiye Kızılay Derneği’ne ait Kızılay Meydanı’ndaki bina, geçtiğimiz ay derneğe teslim edildi.
TOKİ, Adana''da ev hayallerini gerçeğe dönüştürdü (4 Ağustos 2008)Toplu Konut İdaresi (TOKİ), altyapı, sosyal donatı ve çevre düzenlemeleriyle birlikte 81 ilde, 432 ilçede, bin 48 şantiyede toplam 316 bin 941 konuta ulaştı. Bu konutlardan 196 bini tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi.
İstanbul, finansta New York ve Londra''ya rakip olacak (4 Ağustos 2008)Ziraat ve Halk Bank ile Merkez Bankası''nın taşınacağı İstanbul''un, 30 yıl içinde dünyaca ünlü beş finans şehri arasında yer alması bekleniyor.
Koruma Kurulu''ndan hızlı tren garına onay (4 Ağustos 2008)Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, hızlı tren garı inşaatının önünü açan imar planı düzenlemesini uygun buldu. Kurulun uygun bulduğu imar düzenlemesinde, tarihi binalar, demir yolu hatları ile inşaatın yapılacağı alanlar ayrı parsellere bölündü.
132 dekarlık alan neden veriliyor (8 Ağustos 2008)Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) 258 bin metrekaresi TBMM kapanmadan bir gün önce “jet hızıyla” kabul edilen yeni bir yasayla Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne (GSGM) devredildi.
Kapadokya kayadan oyma butik otellerle doldu (4 Ağustos 2008)Türkiye''nin peribacaları ve balon turları ile ünlü önemli turizm merkezlerinden Kapadokya''da butik otel ve kayadan oyma, peribacalarından dönüştürme pansiyon sayısının her geçen gün arttığı belirtildi.
Cumhuriyet dönemi yapıları korunmuyor (8 Ağustos 2008)TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Nimet Özgönül, başkentin mimari yapısının gün geçtikçe bozulduğuna dikkat çekerek Anakent Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’i “uzman görüşü almadığı” ve “şehir plancısı gibi davrandığı” için eleştirdi.
Mogan’daki su kaybı engellenemiyor (8 Ağustos 2008)Mogan Gölü’nün su seviyesindeki düşüş, su takviyesine karşın engellenemezken, Gölbaşı Belediyesi su kaybının nedenini “buharlaşmanın fazlalığı” olarak açıklıyor.
Atatürk Orman Çiftliği 49 Yıllık Kirada (4 Ağustos 2008)Atatürk Orman Çiftliği"nin 258 bin 186 metrekare arazisi ile bu arazi üzerinde bulunan spor tesislerinin, yapılacak bir protokole 49 yıl sureyle bedelsiz olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü"ne devrini öngören kanun teklifi, kabul edilerek yasalaştı.
"AOÇ Ranta Teslim Edildi" (4 Ağustos 2008)31 Temmuz’da çıkarılan yasa ile "Spor Alanı Sınır Krokisi"nde koordinatları tanımlanan 258 dekar arazinin 49 yıllığına bedelsiz olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne tahsis edildiğini ifade eden Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın...
Turizmciler zam şaşkını (7 Ağustos 2008)Örenyerleri ve müzelere giriş ücretine yüzde 400’e varan oranda zam yapıldı. Turizmciler isyan etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı müze ve örenyerlerinin giriş ücretlerine yüzde 400’e varan oranlarda zam yaptı.
İstanbul dergisinden veda sayısı (6 Ağustos 2008)Tarih Vakfı tarafından 16 yıldır yayımlanan İstanbul dergisi, mali nedenlerden dolayı 64. sayısıyla okurlarına veda ediyor. Söyleşiden araştırmaya, İstanbul’u farklı renkleriyle işleyen bir veda sayısı niteliğindeki dergi, son sayıda İstanbul dergisiyle bir şekilde ilişkide bulunmuş kişilerin kısa gözlemlerine de yer veriyor. Murat Belge ise dergi için yaptığı son gezisini, 1968’in 40. yılına selam niyetine dönemin İstanbul Hukuk öğrencisi Mehmet Tansuğ’la Beyazıt ve İstanbul Üniversitesi’ne yapıyor. Dergi son dokuz sayıda olduğu gibi İstanbul’un köklü liselerine konuk olmayı da ihmal etmiyor ve bu kez Vefa Lisesi’ne uğruyor. Söyleşi ağırlıklı son sayıda yer alan söyleşilerden biri de Mayıs ayında Türkiye’ye gelen Leiden Üniversitesi’ne bağlı Modern Dünyada İslam Araştırmaları Enstitüsü akademik müdürlük görevini yürüten Asaf Bayat ile kent, modernite ve yoksulluk üzerine yapılmış. Ayrıca, ‘kentsel dönüşüm’ süreci de unutulmayarak Başıbüyük Mahallesi’ne konuk olunuyor. İstanbul dergisinin son sayısı, birkaç merkezi gazete bayisi (Beşiktaş, Karaköy, Kadıköy, Üsküdar iskele bölgesi bayileri) ve kitabevlerinden temin edilebilir.
Tarih: 6 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
‘Örenyerleri inşaat alanı olacak’ (7 Ağustos 2008)“Örenyerleri ve ören yerlerinde bulunan arkeolojik taşınmaz kültür varlıkları; ziyaretçilere açık olmak üzere Bakanlıkça tüzelkişilere yasa kapsamında kullandırılabilir” diyen Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu ilke kararı, tartışma yarattı.
Emlak piyasası gözaltına alınıyor (6 Ağustos 2008)Gayrimenkul sektöründe vergi incelemesi başlatılıyor. Bu sayede kredi kullanılan bir emlakta, alınan krediyle beyan edilen satış tutarının uyumuna bakılacak. Satış beyanlarının doğru olup olmadığı incelenecek.
Enerjisa santral için Yüksel İnşaat’ı seçti (5 Ağustos 2008)Sabancı Holding ile Avusturyalı Verbund’un ortaklığı olan Enerjisa, Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilecek yaklaşık 452 megawatt (MW) kurulu gücündeki Enerjisa Kandil Grubu olarak adlandırılan üç hidroelektrik santralının inşaat hizmetleri için Yüksel İnşaat’ı tercih etti. Enerjisa’nın açıklamasına göre, anlaşma Türkiye’nin enerji üretimi açısından en önemli havzalarından Ceyhan nehri havzası üzerinde kurulacak Kandil, Sarıgüzel ve Hacınınoğlu Hidroelektrik Santralları’nın anahtar teslim hidromekanik donanımı ile inşaat hizmetlerini kapsıyor. 142 MW kurulu gücündeki Hacınınoğlu regülatörü ve hidroelektrik santralının 2010’da faaliyete geçecek. Sarıgüzel barajı ve HES’i 2011 yılında, Kandil Barajı ve HES’i ise 2012’de işletmeye alınacak.
Tarih: 5 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
Antalya’daki yangının reçetesi var, ilacı yok (5 Ağustos 2008)Beş günden beri tüten Antalya ve diğer yangınlar Bakanlar Kurulu’nda görüşüldü. Başbakan bugün bölgeye gidiyor. Antalya’nın ciğerini yakan orman yangınları, beşinci gününde Bakanlar Kurulu’nun gündemine girdi.
Beşiktaş Satın Alma Müdürü (8 Ağustos 2008)Beşiktaş İnönü Stadı projesiyle ilgili basında yer alan haberler, Ergenekon davası haberleriyle çok benzeşiyor. Çelişkili açıklamalar birbiri ardına yayımlanıyor.
AB’ye enerjide verimlilik sözü (7 Ağustos 2008)Hükümet, AB’ye uyum çerçevesinde, beyaz eşya ve elektrikli aletlerde enerjiyi verimsiz kullanan ürünlerin kullanımını önleyecek. Binalarda enerji daha verimli kullanılacak. Enerjide AB’ye uyumun maliyeti 77 milyon avro.
TOKİ, varlığa dayalı menkul kıymet ihraç edecek (4 Ağustos 2008)Sermaye Piyasası Kurulu''ndan (SPK) alınan bilgiye göre, TOKİ, ipoteğe dayalı konut finansmanı sistemine (tutsat) giremediği için varlığa dayalı menkul kıymet ihracı yoluna gidecek. Varlığa dayalı menkul ihracında varlık TOKİ''nin alacakları olacak. Alacaklarını bir havuz yapan TOKİ; yurt dışındaki yatırım bankalarıyla görüşmeler yapıyor. Alacaklarını varlığa dayalı menkul kıymet ihracı yoluyla uzun vadeli satmayı planlayan TOKİ, buradan alacağı parayı nakit akışı ihtiyacını karşılamak için kullanacak. TOKİ''nin 350 milyon dolar civarında varlığa dayalı menkul kıymet ihracı planladığı, SPK''nın da bu yöndeki çalışmalarını tamamlamak üzere olduğu öğrenildi.
Tarih: 4 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
Toplam 162 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.