Haberler

Haberler

Toplam 268 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Sapanca’nın su kaynaklarını su firmaları kuruttu (14 Ağustos 2008)Dünyanın, suyu içilebilir özelliğe sahip ender göllerinden biri olan Sapanca Gölü’nü ölüme götürecek olan "hızlı kirlilik" ve "aşırı su kullanımı"na şimdi de kaynakların kuruması eklendi. Sapanca’yı besleyen dereler tek tek kurumaya başladı. Küresel ısınmanın yanı sıra su şirketlerinin göle ulaşmadan tüm suyu almalarının etkisiyle şu ana kadar göle boşalan 3 dere kurudu. Sapanca Gölü’ne Kartepe’den gelen Mahmudiye Deresi, gölü besleyen en önemli akarsulardan İstanbul Dere ve Kurt Dere, göle ulaştığı bölgelerde tamamen kurudu. Dere sularının yüksek kesimlerden de, önceki yıllara oranla daha az aktığı, bunları da bölgede sayıları hızla artan su firmalarının aldığı belirtiliyor.
Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Bahattin Tıknaz
Gezdiğiniz, yaşadığınız semti tanıyor musunuz (14 Ağustos 2008)İKSV Kültür Girişimi Grubu’nun Beyoğlu Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediği, 22 - 23 Kasım 2007 tarihlerinde gerçekleştirilen Beyoğlu’nun Dünü, Bugünü, Yarını adlı sempozyumun kitabı yayımlandı.
AM NAi Ödülü Finalistleri Belli Oldu (13 Ağustos 2008)Hollanda Mimarlık Ensititüsü (NAi) ve gayrimenkul geliştirici AM tarafından 2002 yılından beri birlikte verilen AM Nai Ödülü’nin finalistleri geçtiğimiz günlerde belli oldu.
CCTV’nin Yeni Binası Çin’in Yükselişini Yansıtıyor (13 Ağustos 2008)Dün tüm dünya Pekin olimpiyatlarının açılış törenini izledi. Atletler kameraların önünden flaşların bir dahaki sefere yalnızca kendileri için patlamasını dileyerek geçtiler.
Ankara’daki Büyük Dönüşümde Son Durum (13 Ağustos 2008)04 Mart 2004 tarihinde kabul edilen “Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi Kanunu” kapsamında Kuzey Ankara Girişi’nde bulunan “Protokol Yolu” olarak adlandırılan alanda kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde fiziksel durumun ve çevre görüntüsünün geliştirilmesi, güzelleştirilmesi ve daha sağlıklı bir yerleşim düzeni sağlanması ile kentsel yaşam düzeyinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Kanun 05 Nisan 2006 tarihindeki değişikliklerle son halini almış. Bu değişikliğin en önemli kısmını ise kanunun ilk halinde Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’na verilen onama yetkisinin Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesi oluşturuyor.
Doğanbey’in devamı geliyor (13 Ağustos 2008)Bursa’nan köklü yenileme projelerinden birisi olması beklenen Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi’nin geçtiğimiz günlerde 430 konutluk ilk etabının temeli törenle atılmıştı. Şimdi burada 550 gün sonra bambaşka bir görüntü ortaya çıkacak.
Rhodiapolis kazısında "oy pusulası" bulundu (13 Ağustos 2008)Antalya'nın Kumluca ilçesinde bulunan Rhodiapolis Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarının bu yılki bölümü sona erdi. Rhodiapolis kazıların en ilginç buluntusu oy pusulaları oldu.
Bitlis "tarihini" araştırıyor (13 Ağustos 2008)Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Sanat Tarihi Bölümü ve Bitlis Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, kentte yaptıkları yüzey araştırmalarında, Akkoyunlu, Karakoyunlu, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait pek çok yapı bulunduğunu tespit ettiklerini söyledi.
2700 yıllık Urartu barajı bile kurudu (13 Ağustos 2008)Van'da M.Ö. 685-645 yılları arasında hüküm süren Urartu Kralı 2'nci Rusa tarafından Erek Dağı'nın eteğinde kurulan ve Keşiş Gölü olarak bilinen Rusa Barajı, kurudu.
Alaçatı’da yeni otel açılmasın (13 Ağustos 2008)Alaçatı Turizm Derneği, Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’a dilekçe verdi. Beldedeki butik otel artışının oda fiyatlarını düşürmesi nedeniyle yeni tesis açılmasına izin verilmemesi istendi.
Didyma Antik Kenti'nde hedef "Kutsal Yol" (13 Ağustos 2008)Aydın'ın Didim ilçesinde bulunan Didyma Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarının bu yıl Milet ile Didim arasındaki "Kutsal Yol" üzerinde yoğunlaşacağı bildirildi.
Taksim - Maslak hattına Bilişim Vadisi kuruluyor (13 Ağustos 2008)Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin (AB) bilişim üssü olması rüyasının gerçekleşmesi için ilk adımlardanbiri atıldı.
CHP: TOKİ ucuz konut arsalarını sattı (13 Ağustos 2008)CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Maliye Bakanlığı’nın ocak ayında yaptığı, ‘arsa üretimi ve toplu konut yapımı amacıyla devredilen arazilerin hiçbir şekilde üçüncü kişilere satışının yapılamayacağı’ talimatına rağmen Toplu konut İdaresi’nin (TOKİ) ucuz konut yapmak yerine, devraldığı arsaların satışına devam ettiğini söyledi. Topuz ’un soru önergesine yanıt veren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, TOKİ’ye Emlak Bankası, Arsa Ofisi ve Maliye Bakanlığı’nca bedelsiz devredilen arazi miktarının 233 milyon 869 bin 88 metrekare olduğunu açıkladı. TOKİ, bedelsiz devredilen arazilerin satışından ise 1.5 milyar YTL gelir elde etti.
Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet
Komisyonsuz 1 milyon dolar vermiş ama imar durumunu bile bilmiyormuş (13 Ağustos 2008)AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, Silivri’de bir arsa için kredi bulunması ve imar durumunun değiştirilmesi karşılığında 1 milyon dolar rüşvet aldığı iddiası ile ilgili dün açıklama yaptı.
ODTÜ’de yıkıma durdurma (13 Ağustos 2008)Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ’deki 40 bina için verdiği para ve yıkım cezasına mahkemeden durdurma kararı geldi.
Geleceğe İmza (13 Ağustos 2008)Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde Kadifekale’den Uzundere’deki yeni konutlarına taşınmaya hazırlanan aileler, kura çekiminin ardından konut sözleşmelerini de imzalamaya başladı.
Efemçukuru’ndaki kamulaştırmaya yargı freni (13 Ağustos 2008)Danıştay, İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Efemçukuru köyü yakınındaki altın madeninin işletilmesi için yapılan “acele kamulaştırma” işleminin kamu yararına olmadığına karar vererek yürütmeyi durdurdu.
Kayseri kalesi ferahlayacak (13 Ağustos 2008)Alışveriş merkezi olarak kullanılan Kayseri’nin tarihi kalesi kültür ve sanat merkezine dönüştürülecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, buradaki sabit iş yerlerini Yunus Emre Caddesi’nde yaptırılacak dükkanlara, barakaları da Yanıkoğlu Mahallesi’nde oluşturulacak alana taşıyacaklarını söyledi. Kale içinin yeniden düzenlenmesine yönelik uluslararası proje yarışması açtıklarını, yarışmaya katılan 70’ten fazla mimarlık bürosundan altısının finale kaldığını ifade eden Özhaseki, kale içindeki bodrum katta arkeoloji müzesi kuracaklarını kale içinin sanatsal faaliyetlerin de düzenlendiği insanların vakit geçirecekleri bir yere dönüştürüleceğini, hazırlanan projelerin bu amaca göre düzenlendiğini söyledi.
Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
8 bin yıllık yerleşim merkezi (13 Ağustos 2008)Mersin’deki Yamuktepe Höyüğü kazılarında M.Ö 7000 yılından, neolitik dönemden 1100 yılına, Bizans’a kadar aralıksız yerleşim alanı olarak kullanıldığı ortaya çıktı.
Ankara Büyükşehir'de amblem krizi (13 Ağustos 2008)Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Danıştay'dan karar çıkıncaya dek mevcut amblemin belediye flaması olarak kullanılmasına karar verdi.
Toplam 268 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.