Haberler

Haberler

Toplam 263 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Volkanik Patlamayı Kısa Süreliğine Unutun İzlanda Mimarlığı''na Yakından Bakın (22 Nisan 2010)Atlas Okyanusu''nun kuzeyindeki bir ada ülkesi olan İzlanda 2008''deki ekonomik krizden sonra, meydana gelen volkanik patlama yüzünden yeniden gündemde. Volkanik bir ada üzerinde kurulu olan İzlanda''daki 200 senedir suskun olan dağ yeniden patlayınca Avrupa''da havayolu taşımacılığı durma noktasına geldi. Şu günlerde uçak seferleri yeniden başlasa da kül bulutunun etkisinin 6 ay süreceği söyleniyor. 2008 yılında Avrupa''nın kuzeyindeki bu küçük ülkedeki mimarlık ile ilgili bir haber hazırlamıştık. Haberi güncelleyerek yeniden yayınlıyoruz.
Hayalet Kent Hikayeleri (22 Ağustos 2008)Genellikle tükenen ekonomik kaynaklar veya savaş gibi insan kaynaklı yıkımlar nedeniyle terkedilmiş yerleşkeler “hayalet kent” benzetmesiyle tanımlanıyor. Her ne kadar nüfus yoğunluğu geçmiş yıllara göre önemli ölçüde azalan veya içinde artık insanların yaşamadığı bazı bölgelerde bulunan kentler de bu kavramla nitelenebilse de, tamamen terkedilmiş bazı dünya kentleri gerek sosyal ve tarihi, gerekse de mimari ve kültürel anlamda oldukça dikkat çekici özelliklere sahip.
Kanada’nın En Büyük Camisi Tamamlandı (22 Ağustos 2008)Kanada, Calgary’de açılan ülkenin en büyük camisini kutluyor. Artık Kanada’nın Calgary şehri, Başbakan Stephen Harper’ın “mimarlık hazinesi” olarak tanımladığı, Kuzey Amerika’nın en büyük camisine ev sahipliği yapıyor.
İklim Konferansı başladı (22 Ağustos 2008)Küresel ısınmayla mücadele konusunda yeni bir anlaşma sağlanması için çalışmaların yapılacağı BM iklim konferansı, Afrika ülkesi Gana''da başladı.
Hoffmann, Ramada İstanbul Maslak''ı yapacak (22 Ağustos 2008)Alman firması Hoffmann İnşaat''ın, Ramada Istanbul Maslak projesini gerçekleştireceği bildirildi.
Köprü ve otoyollar halka arz edilmeli (22 Ağustos 2008)Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) 19 Nisan 2007 tarihinde aldığı karara göre, iki Boğaz Köprüsü ve dokuz otoyolun özelleştirilmesi bu yılın sonunda tamamlanacaktı. Ama Danıştay Nöbetçi Dairesi ÖYK kararının yürütmesini durdurdu.
‘UÜ’de inşaat bölümü açılsın’ (22 Ağustos 2008)İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Yönetimi, Uludağ Üniversitesi’nde halen bulunmayan inşaat mühendisliği bölümünün açılması için yeni Rektör Prof. Dr. Mete Cengiz’i ziyaret etti.
Yabancıların 65 bin mülkü var (22 Ağustos 2008)Türkiye’de, bugüne kadar yabancı uyruklu 75.492 kişiye yaklaşık 64 bin taşınmaz satıldı. Yabancılar mülk alımında en çok Antalya, Muğla, İstanbul ve Aydın’ı tercih etti.
Mimarlık bu kez ‘öykülerle’ yarışacak (22 Ağustos 2008)Mimarlık Vakfı ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, “Mimarlık Öyküleri Yarışması” düzenliyor.
Meclis ‘Evet’ derse trafik rahatlayacak (22 Ağustos 2008)Kente gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, projenin hazır olduğunu, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, imar değişikliği yapmasının ardından çalışmaların başlayacağını söyledi.
Kiler: Likör kısmet değilmiş Mecidiyeköy’de arsa arıyoruz (22 Ağustos 2008)Zincirlikuyu Likör Fabrikası ihalesini Aşçıoğlu’na kaptıran Kiler Grubu, aynı bölgede arsa arayışını sürdürüyor. Başkan Nahit Kiler, “Görüştüğümüz yerler var. Bu bölgenin en lüks konutlarını içeren 2. Sapphire projesini hayata geçireceğiz. Metrekare fiyatları en az 12 bin dolar olur” diye konuştu.
Depremde çöken apartmanın mimarı 55 bin YTL ödeyecek (22 Ağustos 2008)17 Ağustos depreminde oturdukları apartmanın yıkılmasıyla eşini ve oğlunu kaybeden Metin Basmacı’nın açtığı davada, mimar tazminata mahkum oldu.
Tünel Kalıp Sistemi ile Nihavent Konutlar (22 Ağustos 2008)Meram''da Nihavend Konutları''nın temelini atıldı. 156 konutun 1 yılda teslim edileceğini belirten Topbaş, binaların dayanıklı olması için Tünel Kalıp Sistemi ile inşa edildiğini belirtti.
‘Durmak yok, barınma mücadelesine devam’ (22 Ağustos 2008)Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’nin yurttaşları “evsiz” bırakacağı gerekçesiyle geçen mart ayında kuruldu Mamak Barınma Bürosu. Amacı ise Anakent Belediyesi ve Mamak Belediyesi’nce ortaklaşa yürütülen “Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi”ne karşı mücadele etmek.
Sit alanındaki yola tamirat yasağı (22 Ağustos 2008)Didim''de Abalı Kavşağı ile Apollon Tapınağı arasındaki yol, sit alanı içinde kaldığı gerekçesi ile asfaltlanamıyor. Aydın''ın Didim İlçesi Belediye Başkanı Mümin Kamacı, "Biz burada yaşayan insanların rahatı için yolu düzeltmek istiyoruz, izin verilmiyor" dedi.
Melih Gökçek Eymir Gölü için anket yaptırıyor (22 Ağustos 2008)Ankara Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek, Eymir Gölü konusundaki ısrarlı tutumundan vazgeçmiyor. Gökçek, bu kez de belediyenin resmi internet sitesinde anket düzenletiyor.
Müteahhitler Osmanlı''nın izinde (22 Ağustos 2008)Cezayir ve Tunus''u aşarak Fas''a ulaşan Türk müteahhitlerinin Kuzey Afrika''da proje üstlenmediği ülke kalmadı. Şimdiki soru 1577''de Fas''ı fetheden Ramazan Paşa''nın sorusuyla aynı; “Fas''ı aldık; Okyanus''u mu aşacağız, Afrika''ya mı ineceğiz, yoksa geri mi döneceğiz?”
İman değil, imar (22 Ağustos 2008)Göller, nehirler kuruyor. Yeraltı suları çekiliyor. Türkiye çoraklaşıyor. Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük kentlerin tatlı suyu bitti.
Geleceğimiz tehlikede! (22 Ağustos 2008)TMMOB Kimya Mühendisleri Odası (KMO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Ceren Örten, geçtiğimiz aylarda Ankara’ya verilmeye başlanan Kızılırmak suyunun tehlike yarattığına dikkat çekerek yurttaşlara su konusunda dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.
Kral''ın kent projesi Ladin ailesinin! (22 Ağustos 2008)İslamın beşiği Suudi Arabistan''da Kral Abdullah, ülkesini Dubai benzeri bir modernleşmeye götürmek için 4 proje başlattı. 26 milyar dolarlık bir yatırımla kendi adına taşıyan bir kent inşaatı başlatan Kral Abdullah''ın Dubaili bir şirkete inşaasını verdiği bu ilk projesi oldukça iddialı. Jazan kentinde içinde fabrikaların bulunacağı dev endüstriyel bölge inşaası ise El Kaide lideri Bin Ladin''in ailesine ait Suudi Binladin Grup kazandı. Ekonomi ve teknoloji kentleri diğer projeler.
Tarih: 22 Ağustos 2008 Kaynak: Sabah
Toplam 263 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.