Haberler

Haberler

Toplam 263 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 201. haberden 220. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Tarihi eserlere gençlik iksiri (18 Ağustos 2008)Naim Arnas, hem mimari çevreler hem de koleksiyonerler arasında çok iyi bilinen bir isim. O kadar ki genç yaşında kendisine bulaşan antika ve tarihi eser merakı, ilerleyen yıllarda İstanbul Arkeoloji Müzeler Müdürlüğü’ne kayıtlı bir koleksiyoner olmasının da yolunu açtı.
Mogan ve Eymir’de kritik ay Ağustos (18 Ağustos 2008)Su seviyesinin Mogan Gölü’nde 80 santimetre, Eymir Gölü’nde ise 1 metre düştüğü, göllerin yüzeylerinin yosun ve kamış atıklarıyla dolduğu bildirildi.
İstanbul’da 2010-2014 arası deprem bekliyorum (18 Ağustos 2008)17 Ağustos depreminin simge ismi Prof. Ahmet Mete Işıkara ile beklenen İstanbul depremi ve geride kalan 9 yılda neler yapıldığını ve bundan sonra neler yapılması gerektiğini konuştuk.
İstanbul''da yabancı konuklar neden deniz yolunu kullanmazlar? (18 Ağustos 2008)Geçen hafta Venedik''teydim. Limana bir zırhlı bağlanmıştı. Çevrede de müthiş bir telaş vardı.
Romalılar işte burada güreşti (18 Ağustos 2008)İzmir''in Torbalı ilçesi yakınlarında geçtiğimiz ay başlatılan Metropolis kazılarında önceki gün, Roma dönemine ait güreş alanına ulaşıldı. Ortaya çıkarılan "Palaestra" (güreş alanı) ile bir "Peristilli Ev" (avlulu ev), Metropolis''in Roma döneminde önemli bir kültür ve turizm merkezi olduğunu ortaya koyuyor. Hanyıkığı mevkisindeki Roma Hamamı''na ait olan Palaestra''nın çevresinde genişliği 5 metre olan bir mozaik döşemenin bulunduğu da tespit edildi. Tiyatro yamacında yapılan çalışmalarda ise büyük bir konut kompleksinin ortasında "Peristil" adı verilen sütunlu avluya ait parçalar bulundu. Mimari parçaların kalitesi, o dönemde bu bölgede, "zengin kişilere ait konutların yer aldığını" gösteriyor.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Sabah
Çamur attıkları Baytur’a Rusya’dan dev proje (18 Ağustos 2008)İftiracı Hürriyet’in çamur attığı Baytur İnşaat, sadece Türkiye’nin önde gelen müteahhitlik firmaları arasında yer almıyor. Baytur İnşaat, dünyada müteahhitlik sektörünün önde gelen yayın organlarından biri olan Engineering News Record (ENR) Dergisi’nin her yıl yayınladığı...
TOKİ''den müteahhitlere fiyat farkı hazırlığı (18 Ağustos 2008)Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, kamuya iş yapan müteahhitlere, inşaat girdi maliyetlerindeki artışa ilişkin fiyat farkı ödenebilmesine yönelik kararname çalışmalarının hız kazandığını belirtti. Bayraktar, "Düzenlemenin pazartesi gününe yetişebilmesi için Kamu İhale Kurumunun kararname taslağını, Başbakanlığa sunmasını bekliyoruz" dedi. Bayraktar, fiyat farkı ne kadar hesaplanırsa o kadar ödeme yapılacağını ifade ederek, "Kararname genel çıkıyor. Sadece demir fiyatlarını değil, ne varsa" yanıtını verdi.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
Kültür değerlerimiz için bir izlenim (18 Ağustos 2008)Ülkemiz çok şaşırtıcı. İnsanımız da öyle. Doğası etkileyici ülkemizin. Tarihi eserlerimiz de pek çok. Doğudan batıya eski uygarlıklarla, kültürlerle bezeliyiz.
Emlak piyasasında ertelenen talep eylülden sonra canlanacak (18 Ağustos 2008)ABD''den başlayan ve dünyaya yayılan mortgage krizinin ardından Türkiye''de yaşanan siyasi belirsizliğin etkisiyle durgunluğa giren emlak sektöründe canlanma ancak eylül sonunda bekleniyor.
Kemer Country’e ilk haciz (18 Ağustos 2008)Kemer Country’yi yaratan Esat Edin’in 55 milyon dolarlık borcunu üstlenmek ve siteyi icradan korumak üzere organize olan Kemer Country ve Kütük Ev sakinlerinin oluşturduğu Ortak Girişim Platformu, borçları kapatmak için çare ararken, sitedeki ilk haczi Bank Pozitif yaptı.
Kayaköyü’ne imar kuşatması (18 Ağustos 2008)Yaklaşık 20 yıldır “Barış ve Dostluk Köyü” olarak yaşama dönmeyi bekleyen Fethiye’nin ünlü Kayaköyü’nü, tarihsel yoldaşı olan “Kaya Çukuru”ndan ayırdılar.
Temmuzda yeni ev satışı 17 yılın dibini görür (18 Ağustos 2008)ABD''de ekonomik yavaşlamanın en önemli göstergelerinden biri olarak kabul edilen yeni ev inşaatlarının temmuz ayında son 17 yılın en düşük seviyesine gerilemesi bekleniyor. Bloomberg''in tahminlerine göre bu hafta içi açıklanacak olan yeni ev inşaatında yıllık bazda yüzde 9,9''luk bir düşüş görülecek ve yeni inşaa edilen ev sayısı 960 bine gerileyecek. Bloomberg bu gerilemeye sebep olarak kriz başladı başlayalı sıkılaşan borçlanma kurallarını, artan borçlanma maliyetlerini, düşen emlak fiyatlarını ve mortgage kredileri ödenmediği için icra yoluyla satılan ev sayısındaki patlamayı gösteriyor. ABD''de son bir kaç çeyreklik dönem içinde ülkenin en büyük 5 inşaat şirketi toplam 1,08 milyar dolarlık kayıp açıklamıştı.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Referans
İstanbul’da büyük deprem riski yok (18 Ağustos 2008)Binlerce insanın ölümüne sebep olan 17 Ağustos 1999 depreminin yıldönümünde konuşan Prof. Şener Üşümezsoy ve Prof. Ahmet Ercan, İstanbul’da büyük bir deprem riski olmadığını iddia ettiler.
Demiryolları bölünüp satılacak (18 Ağustos 2008)Hükümet, hazırladığı iki yasa taslağıyla Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nı (TCDD) ikiye bölmeyi ve iki bağımsız kurul oluşturmayı planlıyor.
Doğu Karadeniz’in afet yönetimi kum ve çakıla takılmış! (18 Ağustos 2008)"Farklılıkların Suda Yakınlaşması" sloganı Mart 2009’da İstanbul’da düzenlenecek 5. Dünya Su Forumu’na ait. Ben ise suyla ilgili afetlerde yakınlaşılması gereken bazı kanunlarımıza ve gerçeklerimize dikkat çekmek istiyorum.
Topbaş: İstanbul’un yarısı yıkılmalı (18 Ağustos 2008)İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’daki yaklaşık 1 milyon 200 bin binanın yüzde 57’sinin ruhsatsız olduğunu belirterek “İstanbul’un yarısının yıkılıp yeniden inşa edilmesi gerekiyor” dedi.
Marmara’daki stres her geçen yıl artıyor (18 Ağustos 2008)İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Marmara’daki Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda (KAF) 1999’da meydana gelen depremlerin yarattığı stresin her geçen yıl arttığına dikkat çekerek TOKİ’nin uyguladığı konut edindirme sisteminin kenti depreme hazırlamak için kullanılabileceğini söyledi.
Yeni konutlara tasarruflu klozet konulsa yılda bir baraj kurtulur (18 Ağustos 2008)Ece Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, "Her yıl yeni yapılan 200-250 bin konutta tasarruflu klozetlerin kullanılması, yılda bir barajınki kadar suyun sifondan boşa akmasını önler" dedi.
"İhale yasası çürük bina yapımını önler" (18 Ağustos 2008)Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ihale yasasında değişiklik yapılarak müteahhitlerin kâr amacıyla çürük binalar yapmasının önüne geçileceğini söyledi.
’Su havzalarına yapılacak konut projelerine kredi vermeyelim’ çağrısı (18 Ağustos 2008)Bugünlerde Şahinbaş ve Aras’ın önüne bir başka ilginç proje gelmiş. Bir inşaat şirketi, İstanbul’un içme suyunu karşılayan göl veya barajlardan birinin yakınlarında, yani ’su havzası’nda konut projesi gerçekleştirmeye soyunmuş.
Toplam 263 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 201. haberden 220. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.