Haberler

Haberler

Toplam 263 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Büyükçekmece’ye modern duraklar (21 Ağustos 2008)Büyükçekmece’nin çehresini güzelleştirmek, kentsel görünümüne estetik güzellik katmak amacıyla, kamu ve sosyal hizmet alanlarını yenileyen belediye, taksi duraklarına da el attı. Merkez, Sahil, Geçit ve Albatros taksi duraklarında belediye tarafından şehir estetiğine uygun tasarlanan şoför bekleme kabinleri, diğer bölgelerdeki duraklara da örnek oluyor. Proje sayesinde, derme çatma kulübelerde hizmet veren taksici esnaf, daha iyi şartlarda çalışma imkanına kavuşurken, ilçenin çehresi de daha güzel bir görünüme kavuştu.
Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Belediye, Zeytinburnu için açılan mimarlık yarışmasını unuttu (21 Ağustos 2008)İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) de etkin biçimde dahil olduğu Zeytinburnu’ndaki Sümer Mahallesi için Avrupalı mimarlara yönelik düzenlenen yarışma unutuldu. Şimdilerde uygulaması gündemde olan KİPTAŞ’ın Zeytinburnu Kentsel Dönüşüm Projesi’nin mimari tasarımının kim tarafından yapıldığı bile belli değil.
Restorana 35 metrelik asansör yaptırdılar (21 Ağustos 2008)Trabzon’da şehir ve deniz manzaralı dik bir yamaçta bulunan restorana müşterilerin rahatça çıkabilmesi için dağın içi oyularak 35 metrelik bir asansör yapıldı. Akyazı beldesinde Karadeniz Sahil Yolu kenarındaki dik yamacın yüksek bir bölümüne, 4 girişimci tarafından inşa ettirilen restoran yaklaşık bin kişi kapasiteli. Yöresel yemeklerin ikram edildiği restoran, şehir ve denizi kuş bakışı seyrederek yemek yeme imkanı sağlıyor. Ancak müşterilerin restorana çıkmakta zorlandığını gören işletme sahipleri, gerekli izinlerin ardından dağı delerek 35 metrelik asansör inşa etti. Bu ilginç çözüm sayesinde, araçlarını Karadeniz Sahil Yolu kenarında park eden ya da yaya olarak buraya gelen müşteriler, asansörle restorana rahatlıkla çıkabiliyor. 250 bin YTL’ye mal olan asansörün ardından restoran sahipleri müşterilerde artış yaşandığını belirtti.
Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Hakkârili’den Boğaz vergisine devam (21 Ağustos 2008)Emlak vergisine esas oluşturacak rayiç bedellerine göre Hakkâri Cumhuriyet Caddesi ile İstanbul Beylerbeyi Yalıboyu’nun birim değeri 1200 YTL olmaya devam ediyor. Boğaz’da bir dairenin vergisi ile Hakkâri Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan bir dairenin vergisi arasında fark bulunmuyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Hakkâri Valiliği’nin düzeltme talebinde bulunmaması sebebiyle bu konuda herhangi bir düzeltmenin mümkün olmadığını açıkladı.
Otoyollar iki paket olarak bir yıl içinde özelleşecek (21 Ağustos 2008)Özelleştirme Dairesi Başkanı Metin Kilci, Danıştay karanının köprü ve otoyol özelleştirmesini etkilemeyeceğini söyledi: "Biz zaten yasal hazırlıklarımızı yapmıştık. Yasanın çıkması Meclis’in yoğunluğu nedeniyle yeni döneme kaldı."
Nükleerde dev anlaşma (21 Ağustos 2008)Mersin Akkuyu’da nükleer santral kurma ihalesi için Doğan Enerji, Anadolu Endüstri Holding, Unit Investment konsorsiyumu, Kanadalı üretici Bruce Power ile birlikte hareket edecek.
Dağda 32 kat fazla tıraşlama gerekiyormuş (21 Ağustos 2008)Zonguldak Havaalanı çevresindeki Bostancılar Dağı’nın uçuş güvenliği için traşlanması bir hesap hatası ortaya çıkınca durduruldu: 1 milyon metreküplük değil 32 milyon metreküplük hafriyat gerekli!
Buzullar ‘serinletilecek’ (21 Ağustos 2008)Alman coğrafya profesörü Hans Joachim Fuchs, küresel ısınmanın yarattığı en önemli olumsuzluklardan biri olan buzulların erimesini engelleyebilecek, engelleyemese de erime sürecini yavaşlatacak bir sistem geliştirdi.
‘Abant’ın sadece 10 yılı kaldı’ (21 Ağustos 2008)Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Entomolojisi ve Koruma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Beşir Yüksel, “10 yıl sonra Abant olmayabilir” dedi. Bolu Abant Tabiat Parkı’nın yoğun insan baskısı, erozyona uğrayan toprağın akarak gölü doldurması sonucu SOS verdiğini söyledi.
Otellere çevre yıldızı eklenecek! (21 Ağustos 2008)Turizm tesislerinin çevreye duyarlılığını artırmayı amaçlayan Beyaz Yıldız Projesi başlatıldı.
Susuzluk alarmı (21 Ağustos 2008)İsveç’in başkenti Stockholm’de yapılan “Dünya Su Haftası Forumu”nda sunulan, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan “İklim Değişiklikleri ve Su” konulu rapora göre, dünyadaki iklim değişiklikleri su kaynaklarını da etkiliyor.
Yabancıların Türkiye''deki taşınmazları 64 bine yükseldi (21 Ağustos 2008)Türkiye’de, bugüne kadar yabancı uyruklu 75 bin 492 kişiye 64 bin 629 taşınmaz satıldı. Yabancılar mülk alımında en çok Antalya, Muğla, İstanbul ve Aydın’ı tercih etti.
Tarihi kentler ödül yarışında (21 Ağustos 2008)Kültürel mirası sahiplenmeyi önemseyen belediyelerce oluşturulan Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) geleneksel koruma ödülleri kapsamında 2007’nin başarılı çalışmalarına törenle teşekkür edildi.
7 binası kaçak çıkan Çapa''da deprem tadilatı askıda kaldı (21 Ağustos 2008)İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, 7 hastane binasını depreme karşı güçlendirmek için proje hazırladıktan sonra, izin almak için belediyeye başvurunca, hastane binalarının kaçak olduğu ortaya çıktı.
Doğan, nükleere Kanadalı ortakla girecek (21 Ağustos 2008)Doğan Holding’in bağlı ortaklığı Doğan Enerji ve Yazıcılar Holding’in bağlı ortaklığı Anadolu Endüstri Holding, eylülde düzenlenecek nükleer santral ihalesine katılmak için hazırlık çalışmalarını birlikte yürütmek amacıyla Kanadalı Bruce Power ve Unit Investment N.V. şirketleriyle bir anlaşma mutabakatı imzaladıklarını İMKB’ye açıkladı.
Fiyat farkı kararnamesi, sektörün beklentisini karşılamıyor (21 Ağustos 2008)Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, "Fiyat Farkı Kararnamesi"nin sektörün beklentilerini karşılamaktan çok uzak göründüğünü savundu.
Melen’den su gelmiyor (21 Ağustos 2008)İstanbul’un su sorununa çözüm üretmek amacıyla devreye sokulan Melen Çayı’ndan su pompalaması amacıyla Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yaptırılan regülatör, kuraklık sonucu göl alanında su seviyesi düştüğü gerekçesiyle devre dışı bırakıldı. Melen Çayı’ndaki regülatörün bulunduğu alanda su seviyesi bir ay önce 50 kodu gösterirken, bugün 01 seviyesine indi.
Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Altın Madenciliği ve Kazdağları (21 Ağustos 2008)Bu yazıda, yer sorunu nedeniyle konunun bir bütün olarak ele alınıp enikonu incelenmesi mümkün olamayacaktır. Bu yüzden kendine özgü koşulları ve güncelliğinden dolayı sadece Kazdağları örneğine, orada da öneminden dolayı kısaca atık sorununa değinilecektir.
Kongre Vadisi, Haziran 2009''a kadar bitecek (21 Ağustos 2008)İstanbul''un 6-7 Ekim 2009''da ev sahipliği yapacağı Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası''nın 2009 Guvernörler Toplantısı''na yetiştirilmesi planlanan Harbiye Kongre Vadisi Projesi''nde çalışmalar hızlandı.
Komor Adaları İDO''yu örnek alacak (21 Ağustos 2008)Komorlar Birliği Cumhurbaşkanı M. Ahmet Abdullah Muhammed Sambi, Komor Adaları''nda deniz ulaşımını yaygınlaştırmak ve İstanbul Deniz Otobüsleri''nin (İDO) çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy''la bir araya geldi. Komorlar Birliği Cumhurbaşkanı Sambi, deniz ulaşımına önem verdiğini ve ülkelerinde yük ve yolcu taşımacılığını yaygınlaştırmak istediğini belirtti. 700 bin nüfuslu ülkesinde bir adadan diğerinde seyahat etmeyen birçok vatandaşın olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Sambi, İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy''un liman ve iskele inşası ile denizcilik yatırımları konusunda kurumsal tecrübelerinden yararlanmak istediğini kaydetti. İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy ise "İDO bunu kaldıracak insan kaynağına, vizyona ve beceriye sahip. 100''e yakın gemi, 82 lokasyonda hizmet, yılda taşınan 91 milyon yolcu ve 6 milyona yakın araçla İDO artık küresel bir oyuncu haline geldi" dedi.
Tarih: 21 Ağustos 2008 Kaynak: Referans
Toplam 263 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.