Haberler

Haberler

Toplam 263 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
İstanbul''a su akışı durdu (21 Ağustos 2008)İstanbul''a Melen Çayı''ndan su pompalaması amacıyla, Sakarya''nın Kocaali İlçesi''ne bağlı Ortaköy Beldesi''nde Melen Çayı üzerinde Devlet Su İşleri tarafından yaptırılan regülatör, kuraklık nedeniyle göl alanında su seviyesi düşünce İstanbul''a su pompalamayı durdurdu.
Novron Bodrum''da dünya sosyetesine ev satacak (21 Ağustos 2008)İngiliz ve Finlandiya ortaklı Novron İnşaat Türkiye, Bodrum ve Belek''te hayata geçirdiği villa projelerinin ardından, Bodrum Yalıkavak''ta da Ardesco Evleri projesine start verdi.
Dünyada Önemli Projelere İmza Atan SOM Architects’in Ortağı Mustafa Kemal Abadan, ArkiPARC 2008’in Konuğu Olacak (21 Ağustos 2008)Aralarında New York’taki Time Warner Center ve New York’ta yaşayan Müslümanlar için özel olarak tasarlanan ilk cami ve dini tesis olma özelliğini taşıyan İslam Kültür Merkezi’nin de bulunduğu projeleriyle adından söz ettiren SOM Architects’in ortağı Abadan, içinde bulunduğumuz süreçte çok katlı ve modern projelerine devam ediyor.
ArkiPARC 2008 Konuğu Steven Holl''den Pekin''e Gökyüzü Köprüleri (20 Ağustos 2008)Çin''in yeni serveti, muhtemelen dünyanın en büyük bina patlamasıyla türeyen yeni gelişimlerin sayısında da artışa neden oldu. Olimpik değişimler geçiren Pekin, daha önce görülmemiş sanal bir inşaat alanına dönüştü. Bir zamanlar ürkütücü Yasak Şehir''in gölgesinde yatay bir kent görünümündeki Pekin''de gökdelenler yükselmeye başladı. Şehir şimdi, estetik ve teknolojik sınırları zorlayan bireysel eserlerle sarılmış ülkeye toplanan Norman Foster gibi yabancı "starmimarlar"la da birlikte bir “mimari oyun alanı”.
Foster + Partners’ın Amsterdam’daki Yeşil Binası (20 Ağustos 2008)15 – 17 Ekim 2008 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2008’in konuşmacılarından Nigel Dancey’in de murahhas üyeleri arasında yer aldığı Foster + Partners Amsterdam’a imzasını Ernst & Young için tasarladıkları yeni gökdelen binasıyla attı.
Yeditepe Üniversitesi, Tarlabaşı''nda Atölye Çalışması Düzenledi (20 Ağustos 2008)Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü, ABD''deki Miami Üniversitesi Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümü ile iş birliği çerçevesinde 2007 - 2008 yaz dönemi sonunda bir yaz atölyesi düzenledi.
Yanan Delft Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Yardım Çağrısında Bulunuyor (20 Ağustos 2008)Her yıl binlerce mimarlık öğrencisi için bir eğitim merkezi olmanın yanında Hollanda’nın en geniş ve en eski sanat, mimarlık ve şehir planlaması tarihi araştırma merkezlerinden birisi olan IHAAU’nun yeniden inşası için yardım kampanyası başlatıldı.
Soyak''ın başı yeşil alanla dertte (20 Ağustos 2008)Soyak''ın Göztepe Rezidans ve Olympiakent projelerinde ''yeşil alan'' kavgası çıktı.
Büyükşehir’e bir plan şoku daha (20 Ağustos 2008)Bursa 3. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi’nin 1/25 bin ölçekli Doğu Planlama Bölgesi Nazım İmar Planları’nı şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına aykırı olduğu gerekçesiyle kısmi olarak iptal etti.
Dişleye... Dişleye... Belediye... (20 Ağustos 2008)İmar planları, çıkar gruplarının, yerli ve yabancı para babalarının, şehir mafyalarının, arazi spekülatörlerinin baskısına boyun eğmeden yapılacaktı.
Türkiye kuraklığın pençesinde (20 Ağustos 2008)Küresel ısınma ve bilinçsiz tarımsal sulamanın etkisiyle yurt genelindeki birçok su kaynağı kururken, bazı nehir ve barajlardaki su seviyesi düştü Ege Bölgesi’nde kuraklık nedeniyle su kaynaklarının seviyesi hızla düşüyor Tahıl ambarı Konya’da göl ve sulak alanların önemli bir bölümü yok oldu.
İşte vurgun bu belgeyle başladı (20 Ağustos 2008)Vatan’ın ele geçirdiği belgeye göre Şaban Dişli’nin ortağı Mehmet Karasu, henüz işin başında Silivri Belediye Başkan Yardımcısı Metin Karakaş’tan ‘imar değişim talebiniz uygundur’ diye onay yazısı aldı.
Yalıtımsız bina cep yakıyor (20 Ağustos 2008)Binaların dış etkenlere karşı korunmasının yanı sıra, ısı farklarını dengelediği için depreme karşı dayanıklılığını artıran, binaların dış görünümü güzelleştiren ısı yalıtımı ve dış cephe mantolama sistemleri de Türkiye hala çok geride kalıyor.
Limyra''da "hamam" ortaya çıkarılıyor (20 Ağustos 2008)Antalya''nın Finike ilçesine bağlı Yuvalı köyü Zengeder mevkisindeki Limyra Antik Kenti''nde geçen yıl tespit edilen ve hamam olduğu düşünülen buluntu, bu yılki kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılıyor.
Havagazı Fabrikası Yeniden Doğuyor (20 Ağustos 2008)İzmir Büyükşehir Belediyesi, restorasyon çalışmalarını tamamladığı tarihi Havagazı Fabrikası’nda çevre düzenlemesine başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Fransızlar tarafından 150 yıl önce inşa edilen Alsancak’taki Havagazı Fabrikası’nda yaptığı restorasyon çalışmalarının ardından çevre düzenlemesine başladı.
Amerikan depremi (20 Ağustos 2008)ABD’de mortgage krizinin derinleşeceği kaygılarına bu ülkede enflasyonun yükselmesi ve konut üretiminin azalması da eklenince borsalar düştü. İMKB yüzde 3.48 değer kaybetti.
Konut kredisi devleri zorda (20 Ağustos 2008)Amerikalı yetkililer geçen ay zor durumdaki bu iki şirket için fonlar oluşturmayı kabul etmişlerdi. Ayrıca, gerekirse hükümetin şirketlerden hisse de alması öngörülmüştü. Şu ana kadar, Fannie Mae ve Freddie Mac, bu yardıma ihtiyaç duymadı.
TMMOB ve BTS''den ''Haydarpaşa'' protestosu (20 Ağustos 2008)Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) üyeleri, Haydarpaşa Garı''nın kentsel dönüşüm gerçekleştirmek amacıyla trenlere ve halka kapatılmak istendiği gerekçesiyle protesto gösterisi gerçekleştirdi.
‘Türk tipi mortgage krizi çıkabilir’ (20 Ağustos 2008)Lisanslı Değerleme Şirketleri Birliği Derneği Başkanı Ali Çetin Önder, bankalar, lisanslı şirketlerden değerleme almadan konut kredisi verdiği için Türk tipi mortgage krizinin çıkabileceğini söyledi.
Venezüella çimento şirketini millileştirdi (20 Ağustos 2008)Venezüella’da hükümet, çimento şirketlerinin millileştirilmesi konusunda anlaşmaya varamadığı Meksikalı ‘Cemex SAB’ şirketinin fabrikalarının kontrolünü devraldı. Ulusal muhafızlara bağlı güçler desteğindeki hükümet yetkilileri, Devlet Başkanı Hugo Chavez’in haziran ayında imzaladığı çimento şirketlerinin millileştirilmesi kararnamesiyle ilgili 60 günlük görüşme sürecinin gece dolması üzerine anlaşma sağlayamadığı Cemex SAB’ın fabrikalarına el koydu. Meksika şirketinden bir yetkili, gece kamulaştırmayla ilgili verilen süre dolmadan saatler önce ulusal muhafızlara bağlı güçlerin Maracaibo ve Barquisimeto’daki çimento fabrikalarına el koyduğunu belirtti. Fransız Lafarge ve İsviçreli Holcim ise millileştirme konusunda anlaşmaya vardı.
Tarih: 20 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
Toplam 263 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.