Haberler

Haberler

Toplam 263 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 161. haberden 180. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
47 dernek ve odadan Başkent''in su raporu (18 Ağustos 2008)Ankara Tabip Odası''nın (ATO) Ankara''nın 47 dernek ve odayla birlikte hazırladığı broşürde "Ankara''da yaşanan su sorununun başlıca nedeni Büyükşehir Belediye Başkanı''nın ifade ettiği gibi küresel ısınma değil bu talebin karşılanamaması." denildi.
Site hizmetleri tek elde toplanıyor, 245 milyon Euro''ya dönüyor (18 Ağustos 2008)Son dönemde hayata geçirilen konut ve rezidans projelerinin yüzme havuzundan SPA''ya, ''fitness center''dan restorana, güvenlikten bahçe ve gölet temizliğine kadar farklı uzmanlık gerektiren birçok hizmeti içermesi, Türkiye''de yeni bir sektörün doğmasına yol açtı.
TOKİ, yıkılan Gori''ye gidiyor (18 Ağustos 2008)Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yurtdışına da açılıyor. TOKİ uzmanları, Başbakan Tayyip Erdoğan''ın, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili''nin talebi üzerine sözünü verdiği Rusya''nın vurduğu Gori''de yıkılan hastane ve konutların yenilenmesiyle ilgili teknik çalışmayı yapacaklar. Edinilen bilgiye göre, Erdoğan, Saakaşvili ile Tiflis''teki görüşmesinde bu sözü veren Erdoğan daha Türkiye''ye dönmeden talimatı TİKA''ya iletildi. Başbakanlık''tan "ön hatırlık talimatı"nı alan TİKA da, Gori''de yapılacak işler konusunda kolları sıvadı. Bu çalışmada "şemsiye" görevi üstlenecek TİKA, konut alanındaki uzmanlığıyla tanınan TOKİ''den geçici uzman görevlendirmeye hazırlanıyor. Bu uzmanlar, çatışmaların sona ermesinin ardından en kısa sürede Gori''ye giderek, Erdoğan''ı sözünü verdiği hastane ve konutlara ilişkin proje çalışmasını yapacak. Gori''nin vurulan altyapısı için de yine Türkiye''den bu konuda uzman kuruluşlardan teknik ekipler görevlendirilebilecek.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
İspanyol Etkisinden Kurtulan Modern Şili Mimarisinin Evrimi (18 Ağustos 2008)Arjantin''in batısında, And Dağları ile Büyük Okyanus arasında 4300 km’lik kıyı şeridini kaplayan, 16 milyon nüfuslu Şili’nin birçok şehrinde İspanyol desenlerinin hakim olduğu mimari dokunun izleri görülür. Genelde merkezde, dört ana noktaya bağlanan yolların kesiştiği bir meydan yer alır. Eskiden meydanı belediye binası, bir Katolik kilisesi ya da katedral ve şehrin ileri gelenlerinin oturduğu evler çevrelerdi. Ancak yaşanan şiddetli depremler nedeniyle, günümüzde kerpiç evlerin oluşturduğu mimariye ait çok az örnek kaldı.
Güneş enerjisi zorunlu olunca ‘Yeşil Diktatörlük’ tartışması çıktı (18 Ağustos 2008)Almanya’nın Marburg kenti sakinlerinin başı bu aralar geri dönüştürülebilir enerjiyle dertte. Zira Kent Konseyi tüm konutlarda güneş enerjisinin kullanılmasına karar verdi.
Akçansa''dan 70 milyon YTL net kar (18 Ağustos 2008)Akçansa''dan yapılan açıklamaya göre, şirketin altı aylık cirosu, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 18 oranında artarak 405,3 milyon YTL olarak gerçekleşti. Şirket, yılın ilk yarısında 69,9 milyon YTL net kar elde etti.
Dünya''yı İnşa Edenler''e Afrika fırsatları (18 Ağustos 2008)İçeride kamu yatırımlarının azalmasıyla yurtdışına yönelen deyimli ve büyük inşaat firmalarımız, yurtdışında önemli ihaleler kazanarak 2007 yılında 19.5 milyar dolarlık bir hacme ulaştılar.
Grand Kanyon''da toprak baraj çöktü (18 Ağustos 2008)ABD''nin Grand Kanyon Ulusal Parkı''nda bulunan bir toprak barajın çökmesi sonucu yüzlerce kişi bölgeden tahliye edildi. Ulusal Park yetkilileri, bölgedeki şiddetli yağışlar nedeniyle Redlands barajının yıkıldığını, sel sularının Kanyon''un altındaki Supai kasabasına ulaştığını kaydetti. Supai''nin tamamen su altında kalmadığını belirten yetkililer, yüzlerce kişinin bölgeden tahliye edildiğini, yaralanan kimse olmadığını bildirdi.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Dünya
Antalya''da 49 parsel arsaya ''ihale'' (18 Ağustos 2008)Antalya Defterdarlığı, atıl durumda bulunan Hazine arazilerini ekonomiye kazandırmak amacıyla açık artırma ile satışa çıkardı.
Ampulle enerji tasarrufu (18 Ağustos 2008)Evlerde aylık elektrik kullanımının yüzde 20’sini aydınlatmanın oluşturduğu dikkate alındığında, 25 kuruş yerine 2,5 YTL’ye alınan tasarruflu lambalar sayesinde aydınlatma için faturadan yüzde 80 tasarruf etmek mümkün...
Kuşadası Limanı turisti ‘güvenlikle’ çekiyor (18 Ağustos 2008)5 yılda 20 milyon dolarlık güvenlik yatırımı yaparak kruvaziyer firmalarının tercihi haline gelen Kuşadası Limanı''nın işletmecisi Ege Ports''un yeni hedefi kruvaziyer turizmini 12 aya yaymak.
Zeus''un oğlunun bin 700 yıllık heykeli bulundu (18 Ağustos 2008)Mersin''de, Soloi Pompeipolis Antik Kenti''nde sürdürülen kazılarda, MS 3''üncü yüzyılın ilk yarısında yapıldığı ve Roma dönemine ait olduğu belirtilen "Güneş Tanrısı Apollon" heykeli bulundu.
Bodrum’da konutlar yapanların elinde kaldı (18 Ağustos 2008)‘Bodrum’da yazlık’ hayalini gerçekleştirmenin tam zamanı! Mimarlar Odası Bodrum Şube Başkanı Mahmut Yıldırım, inşaat firmalarının Bodrum’da yaptıkları konutları satamayıp hüsrana uğradıklarını iddia etti.
Asansörlü ve yürüyen merdivenli üst geçit (18 Ağustos 2008)İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin önemli cadde ve bulvarlarında yaptığı alt - üst geçitleri ile araç trafiğini rahatlatırken, yayaların emniyet ve güvenliği için modern üst geçitler tasarlıyor. Bu doğrultuda kolları sıvayan Büyükşehir Belediyesi, kentin ihtiyaç duyulan caddelerindeki çeşitli noktalarda uygulamak üzere asansörlü, yürüyen merdivenli yaya üst geçitlerinin projelerini hazırlıyor. Başkan Aziz Kocaoğlu, “Akçay Caddesi’nde beş noktada yaya üst geçidi yapılacak” dedi. Daha sonra kentin diğer cadde ve bulvarlarına da benzer üst geçitlerin yapılacağı belirtildi.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet
Sudaki kirliliği dinliyorlar (18 Ağustos 2008)İsrailli uzmanlar sudaki kirliliği ölçmenin yeni yolunu buldu; sualtındaki bitkileri dinlemek... Araştırmacılar deniz yosunlarının üstüne renk değiştiren lazer bir çubuk yerleştirerek, sudaki kirlilik miktarını ve türünü ses dalgaları aracılığıyla anlıyor. Bar Ilan Üniversitesi’ndeki ekipten biyolog Zvy Dubinsky, “Kırmızı ışık sorun olduğunu anlıyoruz. Yosunlar su kalitesindeki değişimde etkilenen ilk şey oluyor” diye anlatıyor. Dubinsky’ye göre, bu durum çok daha hızlı, ucuz ve doğru bir gözleme imkânı sunuyor. Sualtına yerleştirilen özel mikrofon, uzmanlar dalgaların gücünü ölçme, yosunun ve çevresindeki suyun durumunu tespit etme şansı veriyor.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
PTT binasını onarım kurtaracak mı? (18 Ağustos 2008)Kahramanmaraş PTT Başmüdürlüğü binasında yaşanan problemlere PTT Başmüdürü Vedat Kandeğer’den açıklama geldi. Kandeğer yaptığı açıklamada; il merkezi için 65 olması gereken norm kadronun 48 olduğunu belirtti. Kandeğer, yaşanan sorunun kaynağı olan norm kadro sıkıntısının, yaz dönemi başlatılan tayinler ve atamalarla halledilmeye çalışıldığını ifade etti. Kandeğer, başmüdürlüğün de yer aldığı PTT şube binasının hem yer hem de yapı olarak aldığı eleştirilere katıldığını belirterek sorunlu binanın güçlendirme ve bakım işleri için yatırım planlarına dahil edildiği haberini verdi. Binada yapılacak onarımın ne derece çözüm olabileceği ise vatandaşlarca merakla bekleniyor.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Evrensel
Sabiha Gökçen’de deprem tedbirleri (18 Ağustos 2008)Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı Dış Hatlar Terminali''nin temellerine 286 adet sismik izolatör yerleştirilecek. Havaalanının yeni terminalinde, depreme dayanıklılığın en üst seviyeye çıkarılması amaçlanıyor. Bu sistem, deprem anında oluşan sismik yükün, binaya yıkıcı güç aktarmayarak önemli bir kısmını absorbe ediyor. Böylece özellikle deprem anında binanın taşıyıcı sistemini ayakta tutarak depremin etkisi azalıyor.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
TOKİ (18 Ağustos 2008)Antalya Mimarlar odasıyla Konya Mimarlar Odası, önemli bir inceleme, değerlendirme toplantısı düzenlemişlerdi. TOKİ’nin (Toplu Konut İdaresi) uygulamalarını inceleyip, tartışacaktık ilgililerle.
Bodrum söz konusu ise gerisi teferruattır (18 Ağustos 2008)Bodrum’un tartışıldığı toplantıda böyle diyen başkanlar ve örgüt temsilcileri ekledi: Sahillerin yağmasına, ormanların betona çevrilmesine izin vermeyeceğiz.
Kentler yeniden kuruldu (18 Ağustos 2008)Merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan, 17 Ağustos 1999’da saat 03.02’de meydana gelen ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremin üzerinden 9 yıl geçti. Kocaeli, Gölcük, Düzce, Sakarya ve Yalova’da büyük can ve mal kaybı ile yıkıma neden olan depremde, resmî verilere göre 17 bin 480 kişi hayatını kaybederken onbinlerce kişi de yaralandı. Depremin ardından yaralar sarılıp, kentler yeniden kurulurken, hasarlı binalarla ilgili proplem tam anlamıyla çözülemedi. Onbinlerce konut ve iş yerinin yıkıldığı Kocaeli genelinde 47 ağır hasarlı bina, mahkeme sürecinin devam etmesi, tarihî eser niteliği taşıması ve içinde yaşayanlar olduğu için yıkılamadı. Sakarya da 1999’da meydana gelen depremde yerle bir olan ve hâlâ onarılamayan orta hasarlı 264 bina ve 1320 konutun bulunduğu bildirildi.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Toplam 263 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 161. haberden 180. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.