Haberler

Haberler

Toplam 263 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 181. haberden 200. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Mobilya ihracatı yüzde 42 arttı (18 Ağustos 2008)Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Boydak, Türkiye’de rekabetin yoğunlaştığı günler yaşandığını, bu yılın ilk 7 ayında mobilya ihracatında yüzde 42’lik artış gözlemlediklerini söyledi.
Bu da dere yağması (18 Ağustos 2008)Su Kullanım Hakkı Anlaşması yönetmeliği uyarınca özel sektörle sözleşme imzalanmaya başlanınca, sadece Karadeniz’in üç ilindeki dereler için 426 hidro elektrik santralı projesi geldi. Vatandaş ise korumak için savaşıyor.
İlk Güneş Mahallesi (18 Ağustos 2008)52 evden oluşan mahallenin adı ‘Draka Güneş Mahallesi’. Kanada’nın Okotoks kasabasında yaşayan mahalle sakinleri 800 güneş paneli aracılığı ile ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretiyorlar. Isınma ve sıcak su için ihtiyaç duydukları enerjinin yüzde doksanının güneş panelleri aracılığıyla elde ediyorlar. Evlerinin ve garajlarının çatısına yerleştirdikleri güneş panelleri mahalle için hayati önem taşıyor. Güneş panelleri gün boyu güneşten gelen ışınları emiyor. Kurulan özel sistem sayesinde evlerin ısınma ve sıcak su için ihtiyaç duydukları enerji, ortak bir alanda üretiliyor. Evler ortalama bir ailenin yaşayacağı minimum büyüklükte. Bu sayede evlerin enerji ihtiyaçları da çok büyük olmuyor. Evler birbirine yakın mesafede olduğu için enerji üretim merkezinden elde edilen enerjinin evlere dağıtımı da çok güç olmuyor. Enerjiyi verimli kullandıkları için Kanada’nın R-2000 standartlarına uygunlar ve sertifikalılar.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Birgün
Aynı acılar bir kez daha yaşanacak (18 Ağustos 2008)Türkiye, resmi rakamlara göre 17 bin 480 kişinin öldüğü 17 Ağustos depreminin dokuzuncu yılına girerken, fay hattının etrafındaki koruma bandının daraltılması çalışmalarında sona gelindi. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından, Sakarya’nın Akyazı, Hendek ve Erenler ilçesindeki bantlar öncelikle daraltılacak. Çalışmaya deprem uzmanlarından tepki var: Bizzat fay kuşağının içinde yapılaşmaya müsaade edilmesi aymazlık...
Toplu konutlarda kat mülkiyetine yeni düzen (18 Ağustos 2008)Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, toplu yapılarda, kat mülkiyetinin ve kat irtifakının tesisine ilişkin bir düzenleme yaptı. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın "Toplu Yapılarda Kat Mülkiyeti Ve Kat İrtifakı Tesisine Dair Yönetmelik"i Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik ile toplu yapılarda, kat mülkiyetinin ve kat irtifakının tesisinde istenilecek belgeleri ve tapuda yapılacak işlemlerin usul ve esasları belirlendi.
Tarihi kapalı çarşı canlandı (18 Ağustos 2008)Kayseri Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinde Selçuklulardan kalma tarihi Kapalı Çarşıyı restore etti. Çarşıda, aydınlatma, merkezi ısıtma, taş kaplama ve altyapı çalışması yaptıklarını belirten Başkan Mehmet Özhaseki, restorasyon çalışmalarına 1 milyon YTL harcadıklarını söyledi.
Hasankeyf''te inceleme başladı (18 Ağustos 2008)Ilısu Baraj göleti altında kalacak tarihi Batman''ın Hasankeyf İlçesi''nde hangi tarihi eserlerin taşınıp taşınmayacağına karar verecek olan ve 25 kişiden oluşan Bilimsel Kurul incelemelerine başladı. Hasankeyf''teki kurtarma kazılarının başkanlığını yapan Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, bilimsel kurul üyelerinin de kendileri gibi ‘eski kültürel dokunun taşınmasının imkansız olduğu’ görüşünde olduklarını belirterek, kurulun tarihi eserlerin yerinde korunması konusuna önem verdiklerini söyledi.
Hasankeyf’e sahip çıkmak insanlığa sahip çıkmaktır (18 Ağustos 2008)Ilısu Barajı ile sular altında kalacak olan Antik Kent Hasankeyf’e dikkat çekmek amacıyla ‘Yerinden taşıma yarına taşı’ sloganıyla Bismil’de düzenlenen etkinlik binlerce kişinin katılımıyla mitinge dönüştü.
Dicle''nin suyu temizlendi (18 Ağustos 2008)Dicle Nehri''nin kirleten kaynaklar ortadan kaldırılarak, nehir suyunun kullanılabilir ve içilebilir hale getirildiği açıklandı.
İstanbul Boğazı''nda Türkiye''nin elektriğini üretmek istiyor (18 Ağustos 2008)İzmir''de yaşayan Mehmet Yazgan, İstanbul Boğazı''ndan elektrik üretecek bir proje geliştirdi. Patentini de aldığı buluşuyla akan sudan baraj kurmadan elektrik üretilebileceğini söyleyen Yazgan, çevresinde ''mucit'' olarak biliniyor.
Harput’ta yıkım beklentisi (18 Ağustos 2008)Uygarlıklara beşiklik etmiş tarihi yerlerden Harput’ta yoksul emekçilerin geçimlerini sağladıkları büfeler, belediye tarafından yıkılma tehlikesinde.
İzmir''de moloz sorunu (18 Ağustos 2008)Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu: "Orman Bölge Müdürlüğü''nün ihalesine kendim gittim, üç ihaleyi 5 milyon YTL''ye aldım. Kentin moloz töküm alanı konusundaki sorunu 8 yıllığına çözülüyor."
Konut balonu patladı liberalizmin cilası döküldü (18 Ağustos 2008)Kriz dönemlerinde, krizin çözümünün piyasaya bırakıldığı bugüne kadar hiç görülmedi. Etkisi atlatılamayan Mortgage krizinde de gelenek sürüyor.
Gökçek''le tartışan Kocaoğlu, canlı yayını terk etti (18 Ağustos 2008)Melih Gökçek ve Aziz Kocaoğlu, İzmir''deki arsenikli su yüzünden tartıştı. Eleştirilere karşı cevap vermekte zorlanan Kocaoğlu, yayını terk etti.
Gökçek''in Boruları Sık Sık Patlıyor (18 Ağustos 2008)Kızılırmak’tan Ankara’ya su getiren hatta sık sık boru patlamaları ve arızaların meydana gelmesi 360 metreküp verilen su oranının 150 bine düşmesine neden oldu.
58 taşınmazın turizm amaçlı tahsisine iptal (18 Ağustos 2008)Kültür ve Turizm Bakanı Günay, 58 adet orman vasıflı taşınmazın turizm amaçlı tahsisinin iptal edildiğini söyledi.
Büyükşehir’den depreme karşı 577 milyon YTL’lik yatırım… (18 Ağustos 2008)Zeytinburnu’ndaki kentsel dönüşüm çalışmasının Türkiye’ye örnek olacağını belirten Başkan Topbaş, “İstanbul’un deprem riskini en az zararla göğüsleyebilmesi için, 5 yılda 577 milyon YTL harcayarak şehrin teknik ve bilgi altyapısının güçlendirdik. Depremi önceden belirleyecek sistem üzerinde de çalışıyoruz” dedi.
İstanbul''un ''Küçük Kıyametleri'' (18 Ağustos 2008)Tarih boyunca bir çok deprem yaşayan İstanbul, depremle Bizans İmparatorluğuna başkent olmasından 12 yıl sonra, 342 yılında tanıştı, ancak kent depremden çok fazla etkilenmedi.
Kent arkeolojisinin önemi (18 Ağustos 2008)Arkeoloji meraklısı için gerçekten “nefes kesici” bir iştir, toprağından altından çıkanlar size binlerce yıl öncesinden yazılmış mektuplar gibidir.
Turizm beldesine kırmızı asfalt (18 Ağustos 2008)İngilizler’in "Golden Beach" (Altın Sahil) diye adlandırdığı plajıyla ünlü Muğla’nın Marmaris İlçesi’ne bağlı İçmeler Beldesi’nin sınırları içerisinde kalan çevre yolunun 2.5 kilometrelik bölümü, kırmızı asfaltla kaplanmaya başlandı.
Toplam 263 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 181. haberden 200. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.