Haberler

Haberler

Toplam 267 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Oyak Çimento satış gelirlerini yüzde 20 artırdı (11 Eylül 2008)Oyak Çimento''dan 2008 yılı ilk 6 aylık sonuçlara ilişkin yapılan açıklamaya göre, Oyak Çimento Grubu, yılın ilk yarısında 4 milyon 135 bin 99 tonluk satış gerçekleştirdi.
TOKİ, Tunceli''de hastane ihalesi açtı (11 Eylül 2008)Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Tunceli''ye 150 yataklı devlet hastanesi inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işlerini yaptırmak üzere ihale açtı.
İzmir teknokent daha temeli atılmadan üç yatırımcı çekti (11 Eylül 2008)İzmir''e 45 kilometre uzaklıktaki Urla İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi''nin uluslararası teknoloji kentine dönüştürülmesi için ilk imzalar dün atıldı.
AKM reklam panosu oluyor (11 Eylül 2008)İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 2006 yılında aldığı Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) cephelerine reklam panosu asılamayacağı kararını hiçe sayarak 07.07.2008 tarihinde kültür merkezinin tadilatı sırasında kurulacak iskeleye İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti çalışmaları kapsamında tanıtım ve bilgilendirme panosu asılabileceğine karar verdi.
Marmaray’a durdurma kararı (11 Eylül 2008)Marmaray Projesi’nin Yenikapı-Yedikule arasındaki bölümündeki çalışmalar, İstanbul 4 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararıyla durduruldu. Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH), projenin Yenikapı-Yedikule arasındaki bölümünde yer alan 550 binanın tünel kazma çalışması sırasında yıkılma riski bulunduğu gerekçesiyle bina sahiplerinden geçici tahliye istedi. Ancak binalardan birinin sahibi Fikret Düzgün’ün avukatları DLH’nin tebligat için yetkili olmadığını ve proje için inşaat ruhsatı alınmadığını belirleyerek tahliye kararının durdurulması için mahkemeye başvurdu. Bunun üzerine Fatih Belediyesi DLH’ye 15 Ağustos’ta yazı yazarak ruhsat için başvuru yapılmasını istedi. Avukatlar, ruhsatsız projenin yasa, yönetmelik ve plan kararlarına aykırı çalışıldığını belirterek İstanbul 4 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na da başvurdu. Başvuruyu inceleyen kurul çalışmalarının ruhsat ve gerekli izinler alınıncaya kadar durdurulmasına karar verdi.
Tarih: 11 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Şefik Dinç
İnşaat demiri fiyatlarında tarihi düşüş yaşandı (11 Eylül 2008)İstanbul Demir Çelik İhracatçıları BirliğiBaşkanı Serdar Koçtürk,Türkiye''nin demir-çelik ihracatındaki ana pazarlarından Amerika ve Avrupa ülkelerindeki talebin daralması ve Körfez ülkelerinde stok seviyesinin yüksekliği nedeniyle demir çelik fiyatlarında son iki ayda "tarihi" bir düşüş yaşandığını söyledi.
Demir fiyatlarında büyük düşüş (11 Eylül 2008)Yaklaşık 2 yıl önce konut kredisi faizlerindeki düşüşle canlanan inşaat sektörüyle birlikte tırmanışa geçen demirin, yılbaşında kilogramı 2 YTL olan fiyatı 1,15 seviyesine kadar geriledi.
Kastabala ‘çimento’lanmayacak (11 Eylül 2008)“AB’nin dışladığı çevre suçlusu çimento fabrikaları, Avrupa’nın da gereksinmesini karşılamak üzere Türkiye’ye göz diktiler...”
Magic Life’ın yarısı 200 milyon Euro’ya fona gitti lüks otel Sensimar geliyor (11 Eylül 2008)Connexia, Magic Life’ın yüzde 50.1’i için 200 milyon Euro ödedi, ’Sensimar’ markalı yeni otel zinciri kurma çalışmalarına da Türkiye’den başlıyor.
Bayrak ve Borazan (11 Eylül 2008)Bodrum ve çevresi son yıllarda her şeyden önce kapatma ve kapanma kavramlarını çağrıştırır oldu bende: dağlar, taşlar, tepeler, ovalar, kıyılar kapatılıyor da kapatılıyor.
Robotla güneş paneli üretecek (11 Eylül 2008)Anel Grup, tam otomatik cihazlar ve robotlar kullanarak fotovoltaik modül (PV panel- robotla güneş enerji paneli) üretimine geçiyor.
2009 Yılı Pritzker Mimarlık Ödülü ve Avrupa Birliği Modern Mimarlık Ödülü Adayları Belirleniyor (10 Eylül 2008)Arkitera Mimarlık Merkezi, 2009 yılı Pritzker Mimarlık Ödülü ve Avrupa Birliği Modern Mimarlık Ödülü adaylarını belirlemek üzere geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da iki kurumdan nominatörlük (aday gösterme) teklifi aldı ve çalışmalarına başladı.
Sürdürülebilirlik Sıkıcı mı? (10 Eylül 2008)Ben o kadar zeki sayılmam. Aslında daha çok orta düzey biriyim: Hiçbir zaman soğuk duş almam, spor yapmam. Tırnaklarımı yerim. Yalnızca bir moleküler tasarımcıyım. Moleküllerle başlarım ve sonra büyük resme bakarım. Ama ikisinin ortasında endüstriyel tasarıma, grafik tasarıma ve mimarlığa ihtiyaç var. Genelde, insanlar çevreyi koruduklarında daha az kötü olduklarını düşünürler. Alman Çevre Koruma Kurumu’nun söylediği gibi: “Lütfen çevreyi koruyun. Arabanızı bu kadar sık kullanmayın!” Bu şunu söylemekten çok farklı değil: “Lütfen çocuklarınızı koruyun. Onları bu kadar sık dövmeyin!” Daha azını mahvetmekle hiçbir şeyi korumuyoruz. Yani bu daha az kötü olmakla ilgili değil, doğru şeyi yapmakla ilgili. Bütünsel güzellikle ilgili.
Villakent sakinleri öfkeli: İZSU’nun şu yaptıklarına bakar mısınız? (10 Eylül 2008)İzmir’in Menemen ilçesine bağlı Seyrek’te Ege-Koop tarafından oluşturulan 1000 konutluk Villakent’te yaşayanların susuzluk konusundaki şikayetlerini “Villakent sakinleri dertli mi dertli” ve “Villakent sakinleri dertli: Biz denizi geçtik, bizi derede boğmayın” başlıkları dile getirerek yetkililerin dikkatine sunmuştuk.
Plan abesle iştigaldir (10 Eylül 2008)Türkiye''de kent mimarı deyince ilk akla gelen isimlerden biri olan Prof. Ahmet Vefik Alp''ten duymuştum bu sözü. Ege Koop Başkanı Hüseyin Aslan kaynaklı ve "Kaçak yapıya ödül vermedikleri kaldı" başlıklı haberi okuyunca Hoca''nın sözlerini anımsadım.
"Yol kazıları Karşıyakalıları bıktırdı" (10 Eylül 2008)MHP İzmir Milletvekili K.Erdal Sipahi, seçim bölgesi olan Karşıyaka''yı ziyaret ederek ilçenin sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve esnafla bir araya geldi.
Athena Tapınağı’na ait kalıntılar bulundu (10 Eylül 2008)Pedasa Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, AA muhabirine, Bodrum’un Konacık beldesinde Anadolu uygarlığının en önemli eserlerinden biri olan Athena Tapınağı’nın bulunduğu yeri tam olarak tespit ettiklerini söyledi.
Kanuni’nin öldüğü Zigetvar Kalesi çöküyor (10 Eylül 2008)Kanuni Sultan Süleyman’ın son seferi olan Zigetvar Savaşı’nda duvarları önünde hayatını kaybettiği Zigetvar Kalesi’nin etrafına çökme tehlikesi nedeniyle güvenlik şeridi çekildi.
Tarihî hamamın kurşun kaplamaları çalındı, MOBESE kurulmadığı için hırsızlar yakalanamıyor (10 Eylül 2008)Tarihî Gümrük Hamamı''nın kurşun kaplama çatıları kimliği belirsiz kişilerce çalındı. Mahalle muhtarı hırsızların bulunup adalete hesap vermesini istedi.
Nükleer santraller için yeni güvenlik kriterleri (10 Eylül 2008)Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından hazırlanan "Nükleer Güvenlik Tüzüğü Taslağı" ile nükleer tesislerin faaliyetleri sırasında toplum ve çevrenin radyasyondan korunmasını sağlayacak yeni güvenlik kriterleri uygulamaya konulacak.
Toplam 267 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.