Haberler

Haberler

Toplam 230 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
GRC Pazarı Yeniden Şekilleniyor (19 Eylül 2008)Yaklaşık 5 ay önce cam elyaf katkılı prekast beton üretimine başlayan Betofiber, az zamanda çok yol aldı. Geleceğin cephe kaplaması olarak sunulan GRC (Glassfibre Reinforced Concrete - Elyaf Katkılı Beton) ürünleri Türk inşaat sektörüne yeni bir soluk getirdi.
Türkiye Pavyonu, Zaragoza''da Düzenlenen EXPO 2008''de İkinci Oldu (19 Eylül 2008)İspanya''nın Zaragoza kentinde 22 Haziran - 14 Eylül 2008 tarihleri arasında düzenlenen "Su ve Sürdürülebilir Kalkınma" konulu EXPO 2008''de 1.100.000 konuk ağırlayarak ziyaretçi rekoru kıran Türkiye standı, içeriğe uygun dekorasyonuyla ikinci oldu.
“Dar”a Düşen Dualar... (19 Eylül 2008)İstanbul’u, renksiz ve dilsizliği üzerinden bir kimlik sorgusuna çektiğim, “İstanbul’u İstanbul Yapmak” başlıklı köşe yazıma pek çok cevap aldım. Nuray Togay’ın “İstanbul’a Dar Gelen Söylemler” başlıklı köşe yazısına cevap hakkımı, terminolojisini bir manyetik alan gibi kullanan söz konusu yazıdan bazı alıntılar yaparak kullanmak istiyorum izninizle.
Hızla Yayılan Yavaş Şehirler (19 Eylül 2008)İtalya’nın “Yavaş Şehir (Slow City)” hareketini destekleyenler, şehir merkezlerinde araba kullanımını yasaklayarak ve McDonald’s şubeleriyle süpermarketleri kapatarak yaşanır kentler oluşturmaya çalışıyorlar. Asya’ya da sıçrayan bu akım, tüm Avrupa’da hızla yayılıyor. Toskana’nın minik Chianti şehri, 1999 yılında ilk “Cittá Slow” [İtalyanca yavaş şehir] kenti oldu, ardından Bra, Positano ve Orvieto geldi. Zamanla, yavaşlık dalgası diğer şehirler arasında yayıldı. Artık İtalya’daki 42 Yavaş Şehir’le birlikte, İngiltere, İspanya, Portekiz, Avusturya, Polonya ve Norveç’te de birçok Yavaş Şehir var.
Türk halkı geçen yıl kiraya çalıştı (19 Eylül 2008)TÜİK’in yaptığı çalışmaya göre Türkiye genelinde hane halklarının yaptığı tüketim amaçlı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 28.4’le konut ve kira aldı. Onu yüzde 24.4’le gıda ve alkolsüz içecek harcamaları izledi.
Başkan Aziz Kocaoğlu''ndan EXPO Açıklaması: "Sadece Görevimizi Yaptık" (19 Eylül 2008)İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in EXPO adaylık çalışmaları çerçevesinde ödenen 2 milyon Euro’nun soruşturma konusu edilmesi üzerine bir açıklama yaparak, “Bu para, kentin EXPO sürecinde karşılaştığı finansal darboğazların giderilmesi için ödenmiştir.
Alsancak Limanı yine sıkıştı (19 Eylül 2008)Hizmetteki yetersizliğin yanı sıra, bir vincin arızasının giderilmemesi, gemilerin bekleme süresini uzattı. Kaptanlar rotayı Pire ve İstanbul''a çevirdi.
Basmane''ye gökdelen (19 Eylül 2008)Sevil ailesine ait alana iş merkezi yapılması için son engel de aşıldı. Konak Belediyesi ve Koruma Kurulu daha önce projeyi onaylamıştı.
Çeşme''ye sualtı parkı kurulacak (19 Eylül 2008)İzmir ve Çeşme''nin turizmdeki yerini daha da güçlendirmek amacıyla kurulan destination İzmir, dalış turizminde ideal bir adres olan Çeşme''de sualtı parkı kurulması için çalışma kararı aldı.
Kentsel rantlara vergi geliyor (19 Eylül 2008)Gelir Vergisi Kanunu büyük çaplı değişikliğe uğruyor. İşte 90 maddelik taslaktan öne çıkan düzenlemeler... Gelir vergisinde köklü reformlar getiren kanun taslağı hazırlandı.
Adana metrosu 2009''da tamamlanacak (19 Eylül 2008)Adana''da yapımı 10 yıldan bu yana süren hafif raylı sistem çalışmalarının gelecek yıl mart ayında tamamlanacağı bildirildi.
Deprem için bir şey yapılmıyor demeyin (19 Eylül 2008)Dünyanın en büyük bölge afet müdahale ve lojistik organizasyon merkezi İstanbul Tuzla’da kuruluyor. Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, merkezin Akfırat beldesi sınırlarında 130 dönümlük alana kurulacağını belirterek, “Afet Müdahale Merkezi bir depremde kolay ve hızlı müdahale yapabilmesi, yiyecek, giyecek ve barınma ihtiyacına cevap verilebilmesi amacıyla inşaa edilecek. İki adet helikopter pisti, afet eğitimi simülasyon parkuru ile iki dev depo bulunacak. Bu depolarda, 86 bin çadır saklanacak” dedi.
Tarih: 19 Eylül 2008 Kaynak: Radikal
Mimarlar sanal yarışma halinde (19 Eylül 2008)Wa ismiyle bir süre önce yayına geçen Dünya Mimarlık Ağı (World Architecture Community) adlı internet sitesinin ilkini düzenlediği küresel mimarlık projesi internet oylama yarışması sonuçlandı. İlk yarışma sonucunda, ilk yirmi proje arasında Has Mimarlık Ofisi''nin üzerinde çalıştığı çevreci eğitim kompleksinin tasarımına da yer verildi. Aynı listede Charles Correa gibi önemli mimarların işleri de yer alıyor. İkinci yarışma için başvurular sürüyor.
Tarih: 19 Eylül 2008 Kaynak: Sabah
"Aksaray Belediyesi imar ihalelerinde yolsuzluk yapıldı" (19 Eylül 2008)MHP''li milletvekilleri, Aksaray Belediyesindeki imar ihalelerinde usulsüzlük ve yolsuzluk yapıldığını ileri sürdüler.
Noel Baba Ören Yeri Kazısı Sona Erdi (19 Eylül 2008)Antalya"nın Demre ilçesindeki MS 4"üncü yüzyıldan kalan Noel Baba Müzesi ören yerinde yürütülen kazıların bu yılki bölümü tamamlandı. 20’nci yılını dolduran kazının bu yılki bölümünde, yapının kuzey, kuzeybatı ve kuzeydoğu bölümünde çalışıldığı söylendi. Yapının tarihine ışık tutacak yeni sikkeler ve eserler bulunduğunu bildirilirken sikkelerin okunmak üzere Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne gönderildiğini belirtildi Ayrıca yapı çevresinde batıdan doğuya yer mozaikleri ile açılan yeni yapılarda seramik yağdanlıklar ve kalıntılar bulunduğunu ifade edilirken kilisenin kuzeyindeki Başpiskopos Sarayı"nda yan yana yatmış bir çiftin iskeletinin de ortaya çıkarıldığını kaydetti. Öte yandan, Noel Baba Müzesi’nin Türkiye’de en çok ziyaret edilen ören yerlerinin başında yer aldığına dikkati çeken müze yetkilileri, bu yılın ilk sekiz aylık döneminde müzeyi 343 bin 989 yerli ve yabancı turist ziyarete ettiğini açıkladılar.
Tarih: 19 Eylül 2008 Kaynak: Birgün
TMMOB Acaristanbul için yargıya gidiyor (19 Eylül 2008)Mimarlar Odası İstanbul İl Koordinasyon Kurulu ile Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Beykoz Şubesi, Danıştay tarafından yapı ruhsatı iptal edilen Acaristanbul''a Beykoz Belediyesi tarafından yeniden ruhsat verilmesini yargıya götüreceğini açıkladı.
''Su başkenti'' İstanbul (19 Eylül 2008)İstanbul, 2009''da dünyanın dört bir yanından gelecek su uzmanlarını ağırlamaya hazırlanıyor. 20 bin bilimcisinin katılacağı zirve sonrası Türkiye 3 yıl boyunca Dünya Su Başkenti olarak anılacak.
Kağıthane deresine deniz suyu akacak (19 Eylül 2008)Kağıthane’nin modern bir görünüme kavuşması için çok çalıştıklarını söyleyen Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, "Hazırladığımız 3D (Deniz Suyu, Demiryolu, Dönüşüm) projesi, ilçemizin değerine değer katacak" dedi.
‘İstanbul 2010’ Harcanıyor (19 Eylül 2008)Eylülle birlikte kültür ve sanat etkinlikleri de yoğunlaştı... İstanbul’dakilerin ortak özelliği, “Avrupa Kültür Başkenti” vurgulamaları. Davetiyelerinde, afişlerinde hep “2010 logosu”...
"Acaristanbul" tartışmaları devam ediyor (19 Eylül 2008)Yıkılmasına karar verilen Acaristanbul villaları için Beykoz Belediyesi''nce yeniden ruhsat verilmesiyle ilgili olarak, TMMOB Mimarlar Odası, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül ile diğer yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağı, ayrıca ilgili kararın iptali için yargıya başvuracağı bildirildi.
Toplam 230 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.