Haberler

Haberler

Toplam 230 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Sulukule sakinleri yeni evlerinde (17 Eylül 2008)Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Sulukule projesi kapsamında yapılan evlere kiracıların taşınmaya başladığını söyledi. Yenileme alanı ilan ettikleri bölgelerde tarihi eserler bulunduğuna da dikkati çeken Demir, bu eserlerin bir kısmının dünya çapında önem taşıdığına işaret etti. Demir “Kiracılar, Taşoluk’taki evlerine gitmek için toplanmaya başladılar. Bugün kiracılarımıza evlerini teslim ediyor ve grup grup yeni evlerine taşıyoruz. Hedefimiz, burada yaşayan insanlara 21. yüzyılda İstanbul’da yaşıyor olmanın avantajlarını sağlamak” dedi. Demir, daha sonra ailelere anahtarlarını teslim etti.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
Yedikule''de tünel inşaatı tedirginliği (17 Eylül 2008)Ulaştırma Bakanlığı Demiryolları Limanlar Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü tarafından mayıs ayında Yedikule-Yenikapı arasında oturan 600 haneye tebligat gönderildi.
Türkiye''de kuraklık kritik noktada (17 Eylül 2008)Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Coğrafya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Türkeş’in hazırladığı “Kuraklık ve Çölleşme Raporu” Türkiye’nin çölleştiğini ve su kaynakları yönetiminin kritik noktaya ulaştığını gözler önüne serdi.
Prof. Şimşek’ten sürpriz istifa (17 Eylül 2008)Pamukkale’de antik havuz çevresinde yapılan düzenlemelerde kepçe kullanılmış, konunun basına yansımasının ardından kurulun gönderdiği heyetin yaptığı inceleme sonunda, Denizli eski Valisi Hasan Canpolat, çalışmada görev yapanlar ve sorumlular hakkında dava açılması için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırmıştı.
Zeybekci projede neden ısrarlı (17 Eylül 2008)CHP Denizli İl Başkanı Ali Kavak, Merkez İlçe Başkanı Osman Bartal ve Belediye Meclisi Üyesi Tuncer Savru, belediyenin Çamlık Forum Alışveriş Merkezi’yle ilgili uygulamalarının baştan sona yanlış olduğunu iddia etti, AKP’li Başkan Nihat Zeybekci’nin bu konudaki ısrarının nedenini sordu.
Bilin bakalım, bu otel nerede (17 Eylül 2008)Verileri önüme koydular, "Hadi bil bakalım bu otel nerede" diye sordular.
Kriz, gayrimenkule yatırımı artıracak (17 Eylül 2008)Amerikanın dev yatırım bankası Lehman Brothers''ın iflasını istemesi ve Merrill Lynch ile sigortacılık devi AIG''nin zor duruma düşmesiyle artan küresel mali kriz, konut başta olmak üzere gayrimenkul sektörüne yatırımları artıracak. Uluslararası danışmanlık firmalarının analistleri ve yatırım uzmanları, yatırımcıların, mali sektörden çıkarken, ABD doları ve altın gibi alanlara yöneldiklerini ancak orta vadede konut sektörünün daha önem kazanacağını vurguluyor. Küresel mali kriz nedeniyle, hemen hemen tüm varlık değerlerinin gerilediğinin altını çizen uzmanlar, mali sektördeki varlık değerlerinin azalmasıyla, gayrimenkul sektörüne daha çok yatırım gideceğini, yatırımcıların, orta vadedeki kayıplarını bu şekilde koruyabilecekleri kaydediliyor.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Ekonomiye güveni artan tüketici konut yatırımına yöneliyor (17 Eylül 2008)Tüketici güven endeksinde 7 ay aradan sonra ilk kez temmuzda görülen yükseliş ağustosta da devam etti.
Manisa rüzgárda cazibe merkezi olacak (17 Eylül 2008)Manisa İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, Manisa’ya gelecek yıl 2 yeni rüzgar enerjisi santrali kurulacağını belirterek, "Yıllardır boşa esen rüzgarlar enerjiye, paraya ve milletimizin hizmetine sunulmuş olacak" dedi. Solmaz, AKSA Holding’in yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar santrali için yatırım alanı olarak Manisa’yı seçtiğini öğrendiklerinde hemen harekete geçtiklerini belirtti. Tatil olmasına rağmen Ağustos ayında İl Genel Meclisini olağanüstü toplantıya çağırdıklarını kaydeden Solmaz, 1 günde mevzi imar planını Meclis’ten geçirerek yatırımcının en az 120 gün kazanmasını sağladıklarını anlattı. Manisa’nın Türkiye rüzgar haritasında ön plana çıktığını dile getiren Solmaz, şöyle devam etti: "Manisa’da 2 rüzgar enerjisi santrali elektrik üretmeye başladı. Önümüzdeki yıl 2 tane daha rüzgar enerjisi santrali faaliyete geçecek. Yıllardır boşa esen rüzgarlar enerjiye, paraya ve milletimizin hizmetine sunulmuş olacak. Önümüzdeki dönemde 2 büyük sürpriz daha var. Birisi jeotermal enerjiyle ilgili yapılan yatırımlarda yine Manisa öncelikli olarak yer alıyor. İkincisi de bundan bir sonraki adımda güneş enerjisiyle elektrik üretimi yapılmasına yönelik çalışmalar. Biz her ikisinde de çok ciddi hazırlık çalışmaları yapıyoruz."
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Öztürk Yapı konut sektörüne giriyor (17 Eylül 2008)Konut projelerine izolasyon, cephe kaplama, bahçe ve peyzaj, çatı kaplama sistemleri konusunda satış ve uygulama hizmeti veren Öztürk İnşaat, kendi konut projesini inşa etmek için kolları sıvadı. Konut sektörüne girmek istediklerini söyleyen Öztürk Yapı’nın sahibi Mehmet Öztürk, "İstanbul’un yakınlarında Şile veya Çınarcık’ta 30 villadan oluşan proje yapmayı planlıyoruz. Orta seviyenin üstüne hitap edeceğiz. Çalışan kesimin, dinlenmek için hafta sonları gidip kalabileceği bir proje hazırlamak istiyoruz. Projeye önümüzdeki yıl başlayacağız" dedi. Koray İnşaat’ın Port Villaları, Tepe İnşaat’ın Salacak Villaları, Keten İnşaat’ın Bostancı Sitesi ve Albayrak İnşaat’ın Kemer Park Evleri gibi projelerine hizmet veren Öztürk Yapı, Tepe İnşaat’ın Irak’taki projesi ile Türkiye dışına çıkacak.
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Sapanca Gölü’ne iki milyonluk bütçe (17 Eylül 2008)Adapazarı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Sapanca Gölü’nün dış kirletici kaynaklarının tespiti ve bu kirleticilere karşı alınması gereken önlemleri içeren projelerinin TÜBİTAK tarafından kabul edildiğini, projeye iki milyon YTL bütçe ayrıldığını söyledi. Çalışmaya iki hafta içinde başlayacaklarını ifade eden Keleş, şunları söyledi: "Derelerden, evsel atıklardan, otobandan kaynaklanan kirleticiler var. Ama bunların envanterini çıkarmış olacağız. Bu kirleticilere karşı bilimsel olarak, ne tür önlemler alınması gerekiyor bunlar üzerinde durmuş olacağız."
Tarih: 17 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Karadeniz Sahil Yolu ders kitabında yanlış plan örneği (17 Eylül 2008)20 yıllık mücadelenin sonrasında büyük törenlerle açılan Karadeniz Sahil Yolu ders kitaplarında arazinin yanlış planlanmasına örnek olarak verildi.
Corner Otel’e Hayır Platformu Kuruldu (17 Eylül 2008)İstanbul’da son dönemde hızla devam eden imar plan değişiklikleri sonucu oluşan rantın en belirgin örneklerden biri olan, İstanbul Anadolu yakasında Taşyapı tarafından inşa edilen Corner Otel''in, inşaatının durdurulması amacıyla bir platform kuruldu.
İYTE Mimarlık Fakültesi 2008-2009 Akademik Yılı Başladı (16 Eylül 2008)İYTE Mimarlık Fakültesi, 15 Eylül 2008 tarihinde gerçekleştirilen açılış toplantısıyla yeni eğitim ve öğretim yılına başladı. Tanışma günleri aktiviteleri, fakültede tüm hafta boyunca devam edecek.
11. Venedik Mimarlık Bienali’nden İzlenimler - 2 (16 Eylül 2008)1895 yılından bu yana Venedik Bienali’nin tarihi sergi mekanı olarak kullanılan Giardini, İtalyan Pavyonu’nun yanı sıra farklı dönemlerde yapılmış 30 ülke pavyonuna daha ev sahipliği yapıyor. 60’ın üzerinde projenin sergilendiği İtalyan Pavyonu, Giardini’nin diğer ülke pavyonlarıyla kıyaslandığında daha önceki bienallerde de olduğu gibi gerek içeriği gerekse de mimarisiyle göz dolduruyor. Pavyon, “Deneyim Masterları”, “Deneysel Mimarlık” ve “Kenti Yüklemek” başlığını taşıyan üç ayrı bölüm halinde kurgulanmış.
Aksaray''ın suyunda yüksek arsenik tespit edildi (16 Eylül 2008)Aksaray Üniversitesi tarafından yürütülen bir proje kapsamında yapılan araştırmada, Aksaray merkez, ilçe ve beldelerindeki 62 değişik su kaynağından alınan numunelerde, yüksek oranda arsenik tespit edildi.
Yabancılara mülk satışı esastan görüşülecek (16 Eylül 2008)Anayasa Mahkemesi, yabancılara mülk satışına yeni düzenleme getiren 5782 sayılı Tapu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini esastan görüşecek.
Bu kültür kazanı… (16 Eylül 2008)Azra Erhat’la Antalya’da Termessos’a tırmanıyorduk, bizi uzaktan gören bekçi, (anımsayabildiğimce adı Mustafa idi), koştu, önümüzü kesti.
Emlak piyasasını özel yurtlar vurdu (16 Eylül 2008)Üniversite kayıtlarının başlamasına karşın, öğrencilerin geçen yıllara nazaran kiralık ev arayışı içinde olmaması Manisa emlak piyasasında kiracı sıkıntısına neden oldu.
Kentlerde siyasi irade arayışı… (16 Eylül 2008)Görünürde herkes bu durumdan şikayetçi. Yapılan imar planı değişiklikleriyle kentsel arsa rantlarıyla oynanmasından, imar rantlarının siyasi yandaşları koruma, kollama, oluşan/oluşturulan ranttan pay alma söylentilerinden, başbakanından bakanına, belediye başkanından müdürüne ve konu ile ilgili sıradan personeline kadar... İş konuşmaya geldiğinde yaşananlardan hiç kimse memnun değil.
Toplam 230 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.