Haberler

Haberler

Toplam 230 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Çay kurudu, barajı kaplıca ile mi dolduracaklar? (16 Eylül 2008)İlya Çayı’nın kuruması ile Allianoi antik kentini yok edecek Yortanlı Barajı’nı dolduracak su bulamayan yetkililerin antik kentin kaplıca sularını kanallarla İlya Çayı’na yönlendirmesi, “barajı kaplıca suları ile mi doldurmayı düşünüyorlar” sorularına neden oldu.
Marmaray’a Bizans freni (16 Eylül 2008)Yenikapı’da binlerce yıllık tarihe takılan Marmaray projesi için konuşan Arkeoloji Müzesi Müdürü, “Son eser çıkana kadar Marmaray ve metro geçemez” dedi.
İstanbul’da kaçaklara izin (16 Eylül 2008)İstanbul’da kaçak yapılaşma ile “mücadele” adı altında kentsel dönüşüm programları ile yoksul vatandaşlar kendilerine yer dahi gösterilmeden evlerinden edilirken, kaçak Acaristanbul villalarına Beykoz Belediyesinden yeniden ruhsat verildiği ortaya çıktı.
Orta hasarlı konutlar fişlendi (16 Eylül 2008)Adapazarı Emlakçılar Odası, hasarlı konutların öğrencilere kiraya verilmesini önlemek için bina listelerini internet ve emlakçılar yoluyla duyurdu.
Engelliler, metrobüste tadilat istiyor (16 Eylül 2008)Engellilerin metrobüste yaşadığı sıkıntıları tespit etmek için bir arkadaşımız tekerlekli sandalye ile yola çıktı. Otobüs duraklarına ulaşmakta zorluk çeken arkadaşımız, ancak vatandaşların yardımıyla otobüse binebildi.
Kızıl Kilise''ye restorasyon istemi (16 Eylül 2008)Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Ağaryılmaz, Dünya Anıtlar Fonu''nun (World Monuments Fund-WMF) 2008 yılı için ''''Dünyada En Fazla Tehlike Altında Bulunan 100 Tarihi Eser Listesi''''nde Türkiye''den 5 eser bulunduğunu, bunlardan birinin de ''''Kızıl Kilise'''' olduğunu söyledi.
Louisiana Manifestosu (16 Eylül 2008)Mimar Jean Nouvel''in 2005 yılında yazdığı Louisiana Manifestosu, Louisiana Müzesi tarafından, pek çok dildeki çevirilerini de kapsayan bir kitap halinde basıldı.
Bakanlık ile Belediye''nin Acaristanbul çıkmazı (16 Eylül 2008)Yıkılmasına karar verilen Acaristanbul villaları için Beykoz Belediyesince yeniden ruhsat verildi. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Acarkent’e ruhsat verilmesi ile ilgili daha önceden dava açtıklarını belirterek, yargının kararını bekleyeceklerini söyledi.
Su ve öteki değerler (16 Eylül 2008)Türkiye, ‘kalkınma amaçlı yatırım’larla ‘öteki değerler’in korunması arasında ‘uygulanabilir denge’ bulabilir.
İzmir''de Tarih İşte Böyle Ayağa Kalkacak (16 Eylül 2008)Kemeraltı, Kadifekale, Agora, Antik Tiyatro ve çevresini kentle ve kentliyle bütünleştirecek çalışmalar için omuz omuza veren İzmir Büyükşehir ve Konak belediyeleri, tarihi bölgenin çehresini değiştirecek projede yapılacak işleri etap etap belirleyerek yol haritasını çizdi.
2 bin 100 yıllık aşkın kalıntıları bulundu (16 Eylül 2008)Denizli''deki Laodikya Antik Kenti''ndeki kazı çalışmaları sırasında, yaklaşık 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen mezarda gömülü karı-koca iskeleti bulundu.
Ünlü Bulgar arkeolog Kitov hayatını kaybetti (16 Eylül 2008)Ünlü Bulgar arkeolog Georgi Pavlov Kitov, Hisar kasabasının merkezinde bulunan Stara Selo bölgesinde Trak dönemine ait bir tapınakta kazı çalışması yaparken kalp krizi geçirdi.
Kızılırmak''ta normallerin üzerinde çekilme (16 Eylül 2008)Türkiye''nin önemli sulak alanlarından Kızılırmak Deltası''nda bu yıl mevsim normallerinin üzerinde su çekilmesi olduğu bildirildi.
Kuzey Ege Limanı için geri sayım (16 Eylül 2008)İzmir Bergama’ya bağlı Zeytindağ Beldesi’nin Belediye Başkanı Feridun Ergün, Kuzey Ege Limanı’nın temelinin yıl sonuna doğru atılmasını beklediklerini bildirdi. Ergün, Kazıkbağları Mevkii’nde yapılacak limanın Türkiye’nin en büyük konteyner limanı olacağını ve bölgenin gelişmesine önemli katkı sağlayacağını belirtti. Projenin, 1976’dan bu yana Devlet Planlama Teşkilatı’nın gündeminde olduğunu kaydeden Başkan Ergün, şu bilgileri verdi: “Devlet Liman Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce ilk yer seçimi çalışmalarına 1993’te başlandı. 1994’te yer seçimi kesinleşti. 1997’de fizibilite ve ÇED raporu çalışmalarına başlandı. Ancak yönetmeliğin değişmesi nedeniyle onaylanamadı. 2004’te göreve geldim. Sıkı çalışmalar sonucunda fizibilite çalışmaları yeniden hız kazandı. Tüm kurumlardan olumlu görüş gelince ÇED raporu alındı. İmar planları bitirildi. 2004 fiyatlarına göre 192 milyon 540 bin 227 Euro’ya mal olacak.”
Tarih: 16 Eylül 2008 Kaynak: Milliyet
Menemen’e çifte yatırım (16 Eylül 2008)Büyükşehir Belediyesi, bir yandan ilçedeki 100 bin kişinin atık suyunu toplayacak ve buradan Körfez’e kirlilik akışını durduracak 9.4 milyon YTL’lik arıtma tesisinin yapımını sürdürüyor. Bir yandan da foseptikle toplanan evsel atıklar için 6.5 kilometrelik yeni kanal şebekesi döşüyor. 464 bin YTL’lik yatırımla, başta Ahı Hıdır, Uğur Mumcu ve Esat Paşa mahalleleri olmak üzere yeni yerleşime açılan alanlar sağlıklı kanal sistemine kavuşturulacak. Çalışmalar ekim ayı sonunda tamamlanacak.
Tarih: 16 Eylül 2008 Kaynak: Milliyet
Moda Sahilinde Dev Otel Tartışması (16 Eylül 2008)Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) bünyesinde “Moda Sahiline Hançer-İmar Yağması Dev Corner Otele Hayır” platformu kuruldu. TÜRÇEK"ten yapılan açıklamada, “İstanbul’da imar plan değişiklikleri sonucu oluşan ranta en güzel örneğin, Moda’da Taş Yapı tarafından inşa edilen Corner Otel olduğu” iddia edildi. Çevredeki konut yüksekliği 18 metreyken otelin 50 metreye kadar yükseleceği ifade edilen açıklamada, “Kadıköy’ün, Moda’nın bütün değerlerini alt üst eden, deniz siluetini karartan, ulaşım, altyapı gibi sorunları şimdiden tetikleyen bu hançerin yapımı tüm hızıyla devam etmektedir” denildi. TÜRÇEK bünyesinde, Kadıköylülerin, otelin yapımına engel olmaya çalışmak üzere “Moda Sahiline Hançer–İmar Yağması Dev Corner Otele Hayır” platformu kurduğu bildirilen açıklamada, platformun, otel inşaatının çevreye verdiği zararlara dikkat çekmeye ve konuyu kamuoyuna duyurmaya çalışacağı belirtildi.
Tarih: 16 Eylül 2008 Kaynak: Birgün
72 saat süren yangında 1 milyon ağaç kül oldu (16 Eylül 2008)Muğla Özlüce’de, 24 Ağustos’ta çıkan ve 72 saatte kontrol altına alınabilen yangında 1 milyon ağacın kül olduğu bildirildi. ‘Kara leke’ olarak görülen alanda temizleme çalışmaları sürüyor
Ayazağa Metrosu’nun modern vagonları raylarda… (16 Eylül 2008)Yılbaşında hizmete girecek Şişhane-Taksim-Ayazağa Metrosu’nda kullanılacak her biri 1 milyon 400 bin dolar olan 92 vagondan ilki, Başkan Topbaş’ın da katılımıyla raylara indirildi. Kadir Topbaş, “Toplam 3,5 milyar dolarlık metro yatırımızı devam ediyor” dedi.
ODTÜ eyleme hazırlanıyor (16 Eylül 2008)Büyükşehir Belediye Meclisi’nin geçen hafta ODTÜ’yle ilgili Çankaya Meclisi’nin imar planını reddetmesi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ODTÜ’den yol geçireceği açıklaması ODTÜ’lüleri harekete geçirdi. ODTÜ’de yarın üniversitenin açılışıyla birlikte bir protesto eylemi düzenlenecek.
Metrobüs bir hataydı bize ‘monorail’ lazım (16 Eylül 2008)Kent bilimci mimar Prof. Ahmet Vefik Alp, Avcılar ile Zincirlikuyu arasında çalışan metrobüs yerine, ‘havada tek kolon üzerinde giden’ monorail (tek ray) sisteminin İstanbul için daha uygun olduğunu savundu.
Toplam 230 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.