Haberler

Haberler

Toplam 222 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Sarımsaklı plajları kurtuluyor (5 Kasım 2008)Küçükköy Belediye Başkanı Muhammet Nedim Özdemir: "Küçükköy için tarihi bir karar alındı. Arıtma tesisimizin yapılması için karar alınarak Resmi Gazetede yayımlandı."
Bandırma''da ''Liseler Vadisi Projesi'' onay bekliyor (5 Kasım 2008)Kaymakam Salih Keser, Merinos Çiftliği yanında Liseler Vadisi Projesi 167 dönüm yer ayrıldığını ve projenin onaylanmasıyla burada inşaat çalışmalarının başlayacağını söyledi.
İstanbul''un yeni çekim merkezi Silivri ve Tuzla (5 Kasım 2008)İstanbul''un anayasası sayılan ''Çevre Düzeni Planı''nı Yeni Şafak açıklıyor. İstanbul''un gelişimine yön verecek plana göre Tuzla ve Silivri kentin yeni çekim merkezleri olacak.
­Ge­ce­kon­du­lar ­be­ya­za bü­rün­dü (5 Kasım 2008)Gazi­os­man­pa­şa Be­le­di­ye­si Kent­sel Ta­sa­rım, Dö­nü­şüm ve Re­ha­bi­li­tas­yon pro­je­si çer­çe­ve­sin­de pi­lot böl­ge se­çi­len İs­tan­bul Cad­de­si''­nin et­ra­fın­da yer alan ge­ce­kon­du­la­rı Bod­rum be­ya­zı­na bo­ya­ma­ya baş­la­dı.
Ata­türk Ha­va­li­ma­nı ge­niş­le­ti­li­yor (5 Kasım 2008)İs­tan­bul Ata­türk Ha­va­li­ma­nı İç ve Dış Hat­lar Ter­mi­na­li ve oto­par­kı, TAV İs­tan­bul Ter­mi­nal İş­let­me­ci­li­ği A.Ş. ile Dev­let Ha­va Mey­dan­la­rı İş­let­me­si Ge­nel Mü­dür­lü­ğü’nün im­za­la­dı­ğı ek söz­leş­me uya­rın­ca ge­niş­le­ti­li­yor. Söz ko­nu­su ya­tı­rım tu­ta­rı­nın 36 mil­yon eu­ro ol­du­ğu, ya­tı­rı­mın ek bir fi­nans­man ih­ti­ya­cı do­ğur­ma­ya­ca­ğı be­lir­til­di. Ko­nuy­la il­gi­li açık­la­ma ya­pan TAV Ha­va­li­man­la­rı Hol­ding İc­ra Ku­ru­lu Baş­ka­nı M. Sa­ni Şe­ner, “Bu ya­tı­rı­mla AB ta­ra­fın­dan 2010 Av­ru­pa Kül­tür Baş­ken­ti ola­rak se­çi­len İs­tan­bul’un gi­riş ka­pı­sı­na ya­kı­şır ça­lış­ma ya­pa­ca­ğız” dedi.
Tarih: 5 Kasım 2008 Kaynak: Türkiye
Çeşme yenileniyor (5 Kasım 2008)Ege’nin turizm merkezi Çeşme, yeniden yapılanıyor. Bazı semtlerdeki toprak yollar asfaltlanıyor, parke taş döşeniyor, dereler islah ediliyor, yeni park ve spor alanları oluşturuluyor, ilçeyi sembolize eden anıtlar turistlerin de ilgi odağı oluyor. Kısıtlı imkanlara rağmen alt ve üst yapıya çok büyük yatırımlar yaptıklarına dikkat çeken Fen İşleri Müdürü Fatih Taylan, çalışmaların kış aylarında yoğun şekilde süreceğini belirterek, "Çeşme hudutları içerisinde 250 kilometre asfalt, 180 kilometre parke yol yaptık. 40 adet yeni park açtık, 60 bin metrekare alanı yeşillendirirken 40 bin ağaç diktik. Çeşme’de yaşayan insanlarımızın sağlıklı yaşamlarını düşünerek, 10 ayrı mahallede sağlıklı yaşam parkları oluşturduk. Çiftlikköy’de sinekten ve kokudan geçilmeyen dereyi islah ettik. Şimdi sırada yıllardır atıl duran Ilıca Dere- si var. Burayı da ıslah ederek çevre kirliliğini ortadan kaldıracağız" dedi.
Tarih: 5 Kasım 2008 Kaynak: Hürriyet
Santral kasımda (5 Kasım 2008)Muğla’nın Datça İlçesi Kızla Köyü’nde, Demirer Holding tarafından 2008 yılı mayıs ayında yapımına başlanan Dares Datça Rüzgar Enerji Santrali’nin kasım ayı sonunda devreye gireceği açıklandı. Demirer Holding A.Ş. Karbon Geliştirme Müdürü Çağla Balcı Eriş, ’Sürdürülebilir Turizm’ konulu panelin açılışında, 28.8 MW gücündeki santralin yılda 87 milyon kwh elektrik üreteceğini bildirdi. Balıkaşıran’dan itibaren tüm Datça Yarımadası’nda yıllık 26 milyon kwh elektrik tüketilirken, rüzgar santrallerinden üç kat fazla elektrik üretileceğini söyledi. Rüzgar santrallerinin çevre dostu olduğunu hatırlatan Eriş, "Rüzgar santrallerinin çevreye ve doğaya hiçbir zararı olmadığı gibi turizmde de önemli bir rol oynadığını, daha önceki santrallerimizde de gördük. Rüzgar santralinin tamamlanmasının ardından eski yel değirmenlerinin arkasına yapılan yeni yel değirmenleri ile Datça’nın eski ve yeni tarihi bir arada yaşatılacağını ve böylelikle daha güzel bir görünüme kavuşulacağını düşünüyoruz" diye konuştu.
Tarih: 5 Kasım 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mehmet Çil
Çimentoda stok artınca üretimde frene basıldı (5 Kasım 2008)Küresel krizin vurduğu sektörlerin başında gelen inşaattaki daralma, çimento talebini de azalttı. Batısöke çimento fabrikası, normalin 10 katı stok oluşunca üretimi durdurma kararı aldı.
TOKİ''den Ankara''da sosyal konut satışı (5 Kasım 2008)TOKİ''nin protokol yolunda yaptırdığı ve dün satışa çıkarılan 560 sosyal konut için ilk gün 555 başvuru geldi. Verilen bilgiye göre, Karacaören mevkiinde bulunan konutlar için başvurular dün başladı.
İstanbul Sapphire 261 metreye ulaştı Lehman battıktan sonra 4 daire sattı (5 Kasım 2008)Betonarme inşaatı tamamlanan Türkiye’nin en yüksek binası İstanbul Sapphire, 261 metrelik zirveye ulaştı. Nahit Kiler, binanın yapımında 90 bin metreküp barajlarda ve köprü imalatlarında kullanılan cinsten beton ve 20 bin ton demir kullanıldığını ifade etti.
Sur-u Sultani boşalıyor (5 Kasım 2008)Topkapı Sarayı’nın bahçesinde bulunan, Milli Eğitim Bakanlığı’na ait Matbaacılık Meslek Lisesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürüttüğü Sur-u Sultani Projesi kapsamında, Zeytinburnu’na taşınacak. Okul binasını İstanbul Ticaret Odası yaptıracak. Okulla ilgili imza törenine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Topkapı Sarayı’nın Hasbahçesi denilebilecek olan Sur-u Sultani, ne yazık ki, çeşitli kurum ve kuruluşların talanına uğramış, ihmal yüzünden ciddi yıpranmalar yaşamış. Hem surların dışına, çevresine hem de içine bu mekan ile bağdaşmaz yapılar yerleştirilmiş" dedi. Sözkonusu alanda yapılan çalışmaları anlatan Günay, Tarih Vakfı’nın boşalttığı Darphane binasının restorasyon projesinin hazırlandığını söyledi. Günay, Cankurtaran’daki Zührevi Hastalıklar Hastanesi’nin de taşınacağını, bunun için Büyükşehir Belediyesi ve Sağlık Bakanlığı’yla görüştüklerini anlattı.
Tarih: 5 Kasım 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Muharrem Aydın
Truva mirasına dinamit (5 Kasım 2008)Truva Tarihi Ulusal Milli Parkı sınırında bulunan ve 96 kuş türünü barındıran Skamander Vadisi, taş ocaklarının dinamitleriyle yok oluyor. Truva Antik Kenti Kazı Heyeti Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Rüstem Aslan’ın Araplar Boğazı ve vadideki antik alanlarla ilgili yaptığı açıklamada, şöyle dedi: "Truva ve yakın çevresi Homeros’un doğal çevresi olması nedeniyle 1996’da Truva Tarihi Milli Parkı olarak ilan edilmiştir. 1998 yılında ise Truva, Homeros ve onun Truva merkezli yarattığı kültür mirası göz önüne alınarak, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Araplar Boğazı da hem arkeolojik hem de araştırma tarihi açısından bu doğal çevreyi bütünleyici özelliklere sahiptir ve korunmalıdır."
Tarih: 5 Kasım 2008 Kaynak: Hürriyet
Kazakistan’ın Enerji Servetinin Mimari Sembolleri (4 Kasım 2008)Tarihinin temelini göçebe uygarlıkların attığı Kazakistan, bugün New York’a yakın nüfusuyla 5 milyon km2’den fazla bir alanı kaplıyor. Bu özellikler göz önüne alındığında kentsel mimarinin en başarılı örneklerinin hayata geçirilebileceği bir ülke olarak görünmeyen Kazakistan, Britanyalı komedyen Sacha Baron Cohen’in 2006 yapımı Borat adlı filminde “geri kalmış bir köhnemiş kulübeler ülkesi” olarak dahi tanımlanıyor. Ancak çağdaş Kazakistan kentleri hakkındaki gerçeği, ülkenin başkenti Astana üzerinde yükselen Huzur ve Barış Sarayı’nın cam piramidi yansıtıyor.
Sait Kozacıoğlu''nu Kaybettik (4 Kasım 2008)Tarsus doğumlu, Belek Orman Otel, Pamukkale Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, MSB Savunma Sanayi Müsteşarlığı Hizmet Binası, Azerbaycan Büyükelçiliği, Park 28 Villaları, Dedeman Sapanca Turizm Tesisleri, Büyükçekmece Alışveriş Merkezi, Ankara Ansera Alışveriş ve Kültür Merkezi projeleriyle tanınan mimar Sait Kozacıoğlu, 3 Kasım 2008 günü hayattını kaybetti.
Sokaklar 500 milyon YTL''ye aydınlatılacak (4 Kasım 2008)Hazine, cadde ve sokak aydınlatması ile trafik sinyalizasyonu yapacak. 2009''dan itibaren yüklenen bu görev için Hazine''den 500 milyon Yeni Türk Lirası çıkacak. Sokak lambalarının elektrik parasının Hazine tarafından karşılanacağı, DTP''nin hazırladığı ''Dokuzuncu Kalkınma Planı''na girdi. Toplam elektrik tüketiminin yüzde 2''si aydınlatma amaçlı kullanılıyor.
Tarih: 4 Kasım 2008 Kaynak: Zaman
Krize inat havalimanı genişletiliyor (4 Kasım 2008)İstanbul Atatürk Havalimanı''ndaki terminaller, artan yolcu trafiği yüzünden yaşanan sıkıntının ortadan kaldırılması için büyütülecek.
Tarihe Renk Geldi (4 Kasım 2008)İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentteki tarihi su kemerlerini ışıklandırdı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Elektrik Şube Şefliği’ne bağlı ekipler tarafından yapılan çalışmalarda, hem Yeşildere’deki hem de Buca NATO’nun alt bölümündeki tarihi su kemerleri renkten renge bürünerek adeta yeniden hayat buldu. Ekipler tarafından yaklaşık 1 hafta süren çalışmalar kapsamında toplam 40 adet 150 WATT metal-beyaz projektör, 5 adet 400 WATT yeşil renk projektör, 2 adet 150 WATT yeşil projektör, 25 adet de 400 WATT sodyum projektör kullanıldı.
Tarih: 4 Kasım 2008 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İstanbul’u bu proje mi kurtaracak? (4 Kasım 2008)Yöneticiler depremi, kendi bürokratik planlama modellerini pekiştirmek, sürdürülebilir kılmak için kullanıyor. Bakınız, Belediye’nin Zeytinburnu projesi...
Mimarlığın başkenti Barcelona (4 Kasım 2008)Barcelona’daki Dünya Mimarlık Festivali’nde 63 ülkeden 722 proje yarıştı. Emre Arolat’ın İpekyol Fabrikası’yla finale kaldığı festivalde mimarların önerisiyle ürünleri sergilenen tek Türk firması Kaleseramik’ti.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Tepecik Beldesi’ne yapılan dev yatımlar hizmete girdi (4 Kasım 2008)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan’ı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Tepecik Beldesi’ne yaptığı yatırım ve hizmetlerin toplu açılış töreni’ne katıldı.
Toplam 222 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.