Haberler

Haberler

Toplam 222 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 181. haberden 200. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Mahkemelik olan Aquapark arazisine seçim öncesi temel (3 Kasım 2008)Bornova’da 11 yıllık Aquapark arazisi krizinde, tazminat davası sürmesine karşın İzmir Büyükşehir Belediyesi ihalesini tamamladığı yeni projenin temelini yerel seçimler öncesi atacak.
AVM’ler enerji tüketim merkezleri haline geldi (3 Kasım 2008)Uzmanlar sadece büyüklüğü, cazibeyi ve mimari açıdan estetiği ön plana çıkaran tasarımlar yerine, enerji verimliliği de dikkate alınarak yapılacak tasarımlarla, AVM''lerin enerji giderlerinin yüzde 10-40 azaltılabileceği görüşünde.
ODTÜ, Kızılay için çevre dostu Ar-Ge binası yapıyor (3 Kasım 2008)Kızılay, küresel ısınma ve enerji kaynaklarının azalması sorununa yönelik "çevre dostu" çözümler konusunda örnek olma yolunda bir uygulama yapıyor. ODTÜ MATPUM, Kızılay için ODTÜ arazisi içinde Ar-Ge binası yapıyor.
Konut fiyatları tepetaklak (3 Kasım 2008)Dünyadaki finansal krizin Türkiye''ye yansımalarının başında gayrimenkul sektöründe yaşanan durgunluğun geldiği, kriz nedeniyle hem konut fiyatlarında hem de satışlarında düşüş yaşandığı bildirildi.
Sera gazını önce siz düşürün (3 Kasım 2008)Avrupa Parlamentosu Çevre Komisyonu üyelerini ağırlayan TBMM Çevre Komisyonu Başkanvekili Mustafa Öztürk sera gazı uyarısı yaptı.
Gaziantep Kalesi’nde yeni galeri bulundu (3 Kasım 2008)Kazı çalışmaları devam eden Gaziantep Kalesi’nde, yapılan yüzey araştırmaları sonucunda yeni bir galeri tespit edildi. Gaziantep Valiliği İl Özel İdaresi ve Büyükşehir Belediyesinin katkısı ile devam eden kazılarda, çalışmaları üstlenen müteahhit firma, GPR (Yeraltı Radar Yöntemi) cihazı ile yaptığı yüzey araştırmalarında, 5 metre derinlikte ikinci bir galeri bulunduğunu belirledi. Kazı ekipleri, yerin 5 metre derinliğinde tespit edilen galeriyi ortaya çıkartmak için 6 metre genişliğindeki bir alanda kazı çalışmalarına başladı. Ekipler, 20 günlük bir çalışma ile galeriyi gün yüzüne çıkartarak, birinci galeri ile birbirine bağlamayı hedefliyor.
Tarih: 3 Kasım 2008 Kaynak: Hürriyet
’Sema’yı ofis sehpası yapıyor rulo sac 20 saniyede komidin oluyor (3 Kasım 2008)TunaÇelik’in kurucusu Turan Tuna’yla geçenlerde gittiğimiz Köln’deki ORGATEC Ofis Mobilyaları Fuarı’nda, Tuna standının hemen yanıbaşında genişçe bir alana kurulmuş Nurus standı vardı.
Japon Estetiğinin 8 Belirtisi (31 Ekim 2008)Japon mimarisinin dönüm noktası, Batı inşaat teknikleri, malzemeleri ve stillerinin ülkeye girmesiyle yaşandı. Japonya’da geleneksel stille tezatlık yaratan yeni çelik ve beton yapıların inşa edilmeye başlanmasıyla, dünya genelinde de Japon mimarisi etkisini, özellikle ağır tapınakların çatılarındaki çıkma prensiplerine aşinalığı nedeniyle modern gökedelen tasarımlarında gösterdi. Modern mimarinin önde gelen isimlerinden Frank Lloyd Wright’un mekansal kurgusundan önemli ölçüde etkilendiği Japon mimarisi, 20. yüzyılın sonlarına kadar özellikle konutlarda ve dini yapılarda kullanılmaya devam edildi.
Rüzgar çiftliği, güneş tarlası (31 Ekim 2008)Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu bir açıklama yaparak "Önümüzdeki 2 yılda 22 rüzgar santralinin daha devreye gireceğini" duyurdu.
Barzani''nin aldığı iddia edilen arsaya yeni ihale (31 Ekim 2008)Hatay''ın Dörtyol ilçesinde, Kuzey Irak''taki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani''nin aldığı yönünde çeşitli iddialarla da gündeme gelen arsanın ihalesinin yeniden yapıldığı ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından satın alındığı bildirildi.
Kentin üniversitesi, üniversitenin kendisi... (31 Ekim 2008)Kent alanlarıyla birlikte üniversite de kamusal niteliğini yitiriyor. Bunun en doğrudan sonucu, üniversitenin özgürlüğünü ve bağımsızlığını yitirmesidir: üniversiteler, merkezlere yerleşebilmek için yerel-ulusal yönetimlerle patronaj ilişkilerine girerken, ayrıca piyasa ilişkilerine bağımlı kalıyor...
Amazon ormanları küresel ısınma kurbanı (31 Ekim 2008)Küresel ısınmanın, 2050''ye kadar Brezilya''nın devasa Amazon ormanlarındaki ağaç türlerinin yarısının yok olmasına yol açabileceği bildirildi.
Kira ödemelerinde yeni dönem (31 Ekim 2008)1 Kasım’dan itibaren geçerli olacak yeni düzenlemeye göre her türlü işyeri ve 500 YTL üzerindeki konut kiraları elden ödenemeyecek. Yeni sistem vergi kaçağını engellemeyi amaçlıyor.
Ağaçlar için idam fermanı (31 Ekim 2008)Tarihi Lalapaşa Camii’nin çevresindeki ağaçları kestirerek yerine ışıklı metal ağaçlar diktiren Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Ahmet Küçükler, kesim alanını genişletti.
85 yılda sanat ve mimaride ne değişti? (31 Ekim 2008)Türk sanat ve mimarlık dünyasının önemli isimleri 30-31 Ekim tarihlerinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde son 85 yılda kavramlar üzerinde meydana gelen değişikliği tartışacak.
''Ergan Dağı projesi iki üniversite projesine bedel'' (31 Ekim 2008)Erzincan Ergan Dağı kayak merkezi olma yolunda ilerliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı''nca Ergan Dağı Turizm bölgesinde acemi, tecrübeli ve profesyonel kayakçılar için 8 ayrı pist yapılacak.
Baklava tadında bir "toplumsal dönüşüm" (31 Ekim 2008)İlçe belediyeleri çapında Türkiye''nin en büyük kentsel dönüşüm çalışmasını havaalanı yolu üzerinde başlatmış. 450 bin metrekarelik alanın 160 bin metrekarelik kısmında yaklaşık 600 ev kamulaştırılarak yıkılmış ve TOKİ''ye teslim edilmiş.
Kuzey Kutbu iki yılda 3 Japonya kadar eridi (31 Ekim 2008)Kuzey Kutbu’nda incelemelerde bulunan Londra’daki University College’dan bir grup araştırmacı buz tabakasının çok inceldiğini ve buzulların küçüldüğüne dair ilk kez kesin kanıtlar bulduklarını açıkladı.
MTA yeni hareketli faylar belirledi (31 Ekim 2008)Türkiye’nin deprem haritasını güncelleyen Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü, yeni hareketli faylar tespit etti. Yeni fayların yer aldığı harita gelecek yıl basılacak.
Açılacak ama ne zaman? (31 Ekim 2008)Dünyanın en büyük alışveriş merkezi projelerinden olan ve dün açılması planlanan Dubai Mall bir hafta sonra hazır olabilecek. Dev alışveriş merkezinde Olimpik buz pateni sahası, dünyanın en büyük seyir camına sahip akvaryumu, SEGA tema parkı ve 22 salonlu sinema var. Merkezde yer alacak 1200 mağaza arasında ABD dışındaki ilk Bloomingdale’s ile İngiltere dışında açılacak ilk Waitrose süpermarket de var. Açılış tarihi bu yıl içinde ikinci kez ertelenen merkez, dünyanın en yüksek binası olan, henüz tamamlanmamış Burj Dubai’nin çevresindeki kompleksin bir parçası.
Tarih: 31 Ekim 2008 Kaynak: Radikal
Toplam 222 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 181. haberden 200. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.