Haberler

Haberler

Toplam 203 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Kentsel Korumacı ve Mücadeleci Margot Gayle 100 Yaşında Öldü (14 Kasım 2008)Tarihi SoHo’nun korunmasına yönelik bir mücadeleyle -bir uygulama aracı olarak küçük bir mıknatısı kullanarak- New York’un dayanıklı Viktoryan binalarını korumak için zeka, asalet ve cesarete öncülük eden Margot Gayle, Manhattan’daki evinde öldü. Gayle 100 yaşındaydı. Magot Gayle’in ölümü, kızı Carol tarafından basına bildirildi.
Avrupa Kentlerinin “Merkez Sendromu” (13 Kasım 2008)Büyük kentlerin çevresinde gelişen yerleşim birimleri, kent gündemini yeni meşgul etmeye başlayan bir konu değil. Özellikle de bu durumun kent merkezlerinde yarattığı politik tartışmalar düşünüldüğünde, söz konusu gelişmelerin ilk örneklerini hatırlamak dahi pek kolay olmasa gerek. Ancak bu “kenar oluşumları” nedeniyle iç kentlerin tekrar canlandırılması gerekliliği, yeni farkedilen bir ihtiyaç.
Mimarlık İhtiyacı (14 Kasım 2008)Bir dostla laflıyoruz. “Siza Dubai’de iş yapar mıydı?” diyor, “Yok” diyorum. “Cansever?”, “Hayır” diye cevaplıyorum. Sohbetimiz dünyadan ve Türkiye’den isimlerle devam ediyor. Eğlenceli bir oyun. Cevapları belli gibi. Sıra bize geliyor. “Sen?” diye soruyorum, “Ya sen?” diye cevaplıyor. Bilmiyoruz. Neden bazı isimlerin Dubai’de süregiden fantazi mimarlık macerasında yer almayı reddedeceğini düşünüyoruz? Aynı şekilde, neden bazı isimlerin de bu macerada yer alabilecekleri kanısındayız?
Fuzul Yapı ticari gayrimenkule de iddialı giriyor (14 Kasım 2008)İkitelli Başakşehir'deki Fuzulkent Bizimevler, Kağıthane'deki Meva Evleri, Kartal'daki Serrapark Evleri projelerine imza atan Fuzul Group bünyesindeki Fuzul Yapı, şimdi de ticari gayrimenkul de iddialı bir projeye imza atıyor.
Suriye'de 1200 yıllık kilise bulundu (14 Kasım 2008)Palmira Tarihi Eserler ve Müzeler Dairesi Başkanı Velid El Esad, 8'inci yüzyıla ait kilisenin, başkent Şam'ın 245 kilometre kuzeydoğusundaki Palmira kentinde Suriyeli ve Polonyalı arkeologların yaptığı kazı sırasında bulunduğunu açıkladı.
Geç Roma dönemine ait taban mozaiği bulundu (14 Kasım 2008)Hatay'ın Harbiye beldesinde MS 3 ya da 4'ncü yüzyıla ait Geç Roma dönemi yöneticilerinden birinin olduğu tahmin edilen villaya ait taban mozaiği bulunduğu bildirildi.
Bir kazının öyküsü kitaplaştı (14 Kasım 2008)Bizans döneminden kalma çok sayıda batığa ulaşılmasıyla büyük ilgi çeken Yenikapı kazıları kitap oldu. Marmaray projesi kapsamında tüp geçit ulaşım istasyonu inşaası sırasında bulunan antik liman, inşaatın bir arkeolojik kazıya dönüşmesine neden oldu. Kazılar sırasında otuzdan fazla antik gemi bulundu. Kazılarda yerleşimin Neolitik döneme kadar uzandığı da ortaya çıktı. Bu kazıların öyküsü, fotoğraflarıyla birlikte ‘Yenikapı’nın Eski Gemileri’ adıyla kitaplaştı. Ufuk Kocabaş’ın editörlüğünde hazırlanan kitap, İngilizce ve Türkçe. İstanbul’un tarihinin yeniden yazılmasını sağlayan kazıları belgeleyen kitabın 2010 Avrupa Kültür Başkenti çalışmalarına da katkıda bulunması hedefleniyor. Kitap, Maslak Rotary Kulübü’nün desteği ve çalışmalarıyla yayımlandı.
Tarih: 14 Kasım 2008 Kaynak: Radikal
20 milyar dolar’lık Makedonya fırsatı (14 Kasım 2008)Avrupa’nın dev şirketlerinin “Yeni Yatırım Cenneti” olarak ilan ettikleri Makedonya ve Kosova, sunduğu fırsatlarla dikkat çekiyor.
"Doğal taş ve mermer sektöründe hedef 2,5 milyar dolar ihracat" (14 Kasım 2008)Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, doğal taş ve mermer sektörünü 2010 yılı hedefi olan 2,5 milyar dolarlık ihracat rakamına taşımayı istediklerini kaydetti.
Tarım alanları imara açılmasın (14 Kasım 2008)Antalya'nın arka bahçesi olarak bilinen bir zamanlar pazarlara en taze sebzenin geldiği Kırcami Mahallesi'ndeki tarım alanlarının imara açılmasına yönelik girişimlere, Ziraat Mühendisleri ve Mimarlar Odası tepki gösterdi.
‘Kaçağa geçit yok’ (14 Kasım 2008)Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, seçimleri fırsat bilip kaçak yapı yapan vatandaşları uyardı. Yerel seçimler yaklaştıkça artan kaçak yapılaşma iddiaları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i kızdırdı. Çelik, “Asla kaçak yapılaşmaya getmeyin. Yaptığınız bina yıkılır, harcadığınız para ziyan olur” dedi.
Müteahhitler TOKİ’den şikayetçi (14 Kasım 2008)Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, Türkiye ekonomisinin taşıyıcı lokomotifi olan inşaat sektörünün zorda olduğunu belirterek, “Türkiye’deki krizin dış nedenleri dışında krizi birinci tetikleyen unsur TOKİ faaliyetleridir. TOKİ derhal ticari konut üretiminden vazgeçmelidir” dedi.
Sinema tasarımla buluşuyor (14 Kasım 2008)Sinema ve tasarım konulu, uluslararası “Design Cinema” etkinliği yapılacak.
Geç Roma 'mozaik' gün ışığına çıkıyor (14 Kasım 2008)Hatay'ın Harbiye beldesinde MS 3 ya da 4'ncü yüzyıla ait Geç Roma dönemi yöneticilerinden birinin olduğu tahmin edilen villaya ait taban mozaiği bulunduğu açıklandı.
Karadeniz ormanlarını güneş enerjisi koruyacak (14 Kasım 2008)Zonguldak’ta ORKÖY’den sağlanan kredilerle güneş enerji sistemi kullanımı yaygınlaştırılarak orman ürünleri talebinin en aza indirilmesi amaçlanıyor.
Kafası karışık kurula soruşturma (14 Kasım 2008)Tuzla Ayazma’da sabah ‘olmaz’ dediği projeye öğleden sonra ‘uygun’ görüşü veren 5 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na yargı yolu açıldı.
'Doğalgaza mahkûm olmayalım, 1,5 milyon konut jeotermalle ısınabilir' (14 Kasım 2008)Jeotermal kaynakları bakımından dünyanın üçüncü, Avrupa'nın da birinci ülkesi olan Türkiye, bu kaynaklarından yeterince faydalanamıyor.
Doğu'nun en büyük alışveriş merkezinde 3 bin kişi çalışacak (14 Kasım 2008)Son yıllarda sayıları hızla artan alışveriş merkezleri Anadolu illerinde de yaygınlaşıyor.
Kayabaşı kentsel dönüşüm konutlarının inşaatı başlıyor (14 Kasım 2008)Küçükçekmece'de bulunan yaklaşık 6,5 milyon metrekarelik alanda yapılacak dönüşüm projesinin ilk etabında 8 bin 264 konut satılacak.
Mimaride Bir Şiir Var mıdır? (14 Kasım 2008)Şiir ve mimari arasında bir ilişki var mıdır? Bu konu hakkında bir süre önce Sanat Konseyi’nin sponsorluğunda Somerset House’da düzenlenen bir gecede konuştuğumu hatırlıyorum.
Toplam 203 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.