Haberler

Haberler

Toplam 203 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
İş makinesi artık zor girer (10 Kasım 2008)Marmaray kapsamında kazılan Yenikapı'da,"urne" tipi 8 bin yıllık tarihi mezarlar bulundu. Kazı Başkanı ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Dr. Karamut, kazıya şimdilik el yordamıyla devam edeceklerini söyledi.
İzmir'in çevre sorunları tartışıldı (10 Kasım 2008)TBMM Çevre Araştırma Komisyonu üyeleri, İzmir Valiliği'nde düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı.
Nükleer santral ihalesinde TAEK'in kararı bekleniyor (10 Kasım 2008)Türkiye'de yaklaşık 50 yıldır devam eden nükleer santral kurma çalışmalarında sona gelindi. Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ (TETAŞ) tarafından geçen ay yapılan...
Demiryollarında duble yola ilk adım (10 Kasım 2008)Yeniden yapılanma kapsamında raylarda duble yol projesi hazırlayan Devlet Demiryolları, ilk adımı dün attı.
SİT alanına yapılan özel hastane eski ev sahipleri için umut oldu (10 Kasım 2008)Isparta'da, sit alanında bulunan bir eski evin yıkılarak yerine aynı mimari özellikleri taşıyan bir göz hastanesi yapılmasına izin verildi.
Mini nükleer santraller geliyor (10 Kasım 2008)Dünyanın ilk atom bombasını geliştiren Amerikan hükümetinin Los Alamos laboratuvarının bilim adamları, 20 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek mini nükleer santrallerin 5 yıl içinde satışa çıkacağını açıkladı.
Türkiye'ye 2020'ye kadar 130 milyar dolarlık enerji yatırımı lazım (10 Kasım 2008)Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, 2020 yılına kadar 130 milyar dolar enerji yatırımı yapılması gerektiğini söyledi.
Krizde limanda kalmak mı gerek yoksa açılmak mı? (10 Kasım 2008)Konut piyasası uzun dönemdir süregelen durgunluğun ardından kış uykusuna yatacak gibi görünüyor. Zaten epey zamandır gözleri bir kısılıp bir açılan sektörün uykudan ne zaman uyanacağı ise bilinmiyor.
Çimento ihracatında yüzde 83 artış (10 Kasım 2008)Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliğinin yasa gereği iki ay gecikmeli olarak açıkladığı verilere göre, bu yılın Ocak-Temmuz döneminde 30 milyon 999 bin 799 bin ton çimento üretildi.
İzmirli ‘Sandalyeci’ Kremlin’de Putin’in oturma odasına kadar girdi (10 Kasım 2008)2001 krizinde batan İzmirli işadamı Kerim Başterzi’nin kardeşleriyle kurduğu Sandalyeci A.Ş, bugün aralarında Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in de olduğu bir çok isme sandalye satan 15 milyon dolarlık şirket haline geldi.
Porsche Design Studio Yeditepe’de (10 Kasım 2008)Porsche Design Studio, Yeditepe Üniversitesi’nde Türk tasarımcılarla buluşuyor. Dünyanın önde gelen tasarım şirketlerinden Porsche Design Studio’nun düzenlediği Tasarım Semineri, 8 ve 9 Kasım saat 12.00-17.00 arasında Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç Salonu’nda yapılacak. Porcshe Design Studio’nun Tasarım Direktörü Christian Schwamkrug katılımıyla düzenlenecek seminere iş dünyasının önde gelen isimlerinin, tasarımcıların ve tasarımcı olmak isteyen üniversite öğrencilerinin de yer alacağı 750 kişi katılacak. Seminerin ilk günü Pelin Batu’nun sunacağı, konuk olarak Defne Koz ile Tuncer Çakmaklı’nın katılacağı bir talkşov yapılacak.
Tarih: 10 Kasım 2008 Kaynak: Radikal
Koruma kurulu davalık oldu (10 Kasım 2008)Tuzla’da yüzlerce yıllık tescilli ağaçlara Tuzla Belediyesi tarafından zarar verilmesine yol açan kararın altına imza atan 5 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu üyeleri için soruşturma izni verildi.
Kendisi facia afet evleri (10 Kasım 2008)Lice ilçesinde 1975 yılında meydana gelen, 2 bin 384 kişinin öldüğü depremde evleri yıkılan depremzedelere, depremden 29 yıl sonra yapımına başlanan konutlar bu yılın başlarında teslim edildi. Konutların çoğunun, depremzede olan ancak daha sonra vefat eden kişilerin çocuklarına verildi. Dört yıldır su, kanalizyasyon ve yol gibi altyapı sorunları çözülmeden 940 konutun 100’üne yerleşen depremzedeler tepki gösterdi. Konutlara yerleşenlerden Cesim Özmen, “Babam depremzedeydi bu konutları görmeye ömrü yetmedi. Konutu biz aldık ama almaz olaydık. Altyapısı olmayan konutlarda yaşam mücadelesi veriyoruz” dedi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir konuyla ilgili acil tedbir alacakları sözünü verdi.
Tarih: 10 Kasım 2008 Kaynak: Radikal
Kentler tüketim mekanlarına dönüştü (8 Kasım 2008)Bugün 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü. İkinci Paylaşım Savaşı’ndan 1980’li yıllara uzanan kent dönüşümleri günümüze uzanıyor.
Zirvedeki tarih Deryakup Kilisesi (10 Kasım 2008)Müze Şehir Şanlıurfa’da bir çok tarihi eser ilgi bekliyor. Bunlardan biri de halk arasında “Deryakup Kilisesi” ya da “Nemrut’un Tahtı” adı verilen dağların zirvesinde kurulu tarihi kilise.
İzmir'in Yeni Kültür Merkezleri Sırada (10 Kasım 2008)İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aralık ayında hizmete alınması planlanan Bornova Kültür Merkezi ve temel hazırlığı yapılan Çiğli Kültür Merkezi’nden sonra, Altındağ ve Gültepe’ye de birer kültür merkezi yapacaklarını müjdeledi.
Türk Serbest Mimarlar Derneği’nden, Urla-Çeşme-Karaburun Yarımadası Ulusal Fikir Yarışması Katılımcılarına (10 Kasım 2008)Adı geçen yarışma şartnamesi Derneğimiz Yarışma İzleme Kurulu’nca incelenmiş ve tek mimarın yer aldığı yarışma jürisi asıl üyelerinin, yarışma deneyimsizlikleri nedeniyle aynen uymak zorunda oldukları 24973 sayı ve 24.12.2002 tarihli Yarışma Yönetmeliği kurallarına pek çok aykırılıklar içeren bir şartname hazırladıkları gözlenmiştir.
Müteahhite 'demir' farkı ödenecek! (10 Kasım 2008)Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hasan Gül, fiyat farkı kararname taslağı ile ilgili nihai metne yaklaşıldığını belirterek, “Şu an görünen 2008 Ocak-Ağustos dönemini kapsayan 8 ay için demire fiyat farkı ödenecek” dedi. Gül, fiyat farkı hesaplamasında, piyasa fiyatlarındaki artışın esas alınmasına karar verdiklerini belirterek, hesapladıkları ortalama piyasa fiyatlarını, aylar itibariyle kararnamede yayımlayacaklarını söyledi. Gül, demirde yine “beklenmeyen fiyat artışı” meydana geldiğinde, ortalama piyasa fiyatlarını ilan edeceklerini ve bunun üzerinden fiyat farkı ödemesi yapacaklarını kaydetti. Gül, Fiyat Farkı Kararname taslağıyla ilgili “aşağı yukarı nihai metnin” şekillendiğini belirterek, fiyat farkının sadece demire ödenmesi noktasına geldiklerini kaydetti. Gül, şu aşamada akaryakıta fiyat farkı ödemesi düşünülmediğini bildirdi.
Tarih: 10 Kasım 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Seramikte iflaslar bekleniyor (10 Kasım 2008)Küresel krizin seramik sektörünün sorunlarını artırdığına dikkat çeken Yurtbay Seramik Genel Müdürü Köksal Çınar, bu şartlar altında seramik sektörünün üretimi sürdürmelerinin mümkün olmadığını, bir kısım üreticinin piyasadan eleneceğini söyledi.
İstanbul sahilleri turizme kazandırılsın (10 Kasım 2008)Maltepe sahil yolunu E-5'e bağlayacak projeyi inşa eden Zitaş Zülfikarlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Zülfikar, İstanbul için iddialı bir öneride bulundu. Dünyanın birçok ülkesinde sahillerin halka açık ve turizme kazandırılmış olarak kullanıldığını söyleyen Pınar Zülfikar, İstanbul'un da bir sahil kenti olduğuna vurgu yaparak, “İstanbul sahilleri de turizme kazandırılmalıdır. Ayrıca bir iç mimar olarak, bir yatırıma başlarken kentsel dokuyu bozmayan ve şehir estetiğini göz önünde bulunduran projeler üretilmesinden yanayım. Bence iyi bir yatırım, doğru bir projeyle başlar. Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapacağı yatırımların proje aşamasına çok önem vermelidir” diye konuştu. Zitaş Zülfikarlar İnşaat'ın hedeflerinden de bahseden Pınar Zülfikar; “Zitaş olarak ülkemizin geleceğine değer katacak projelere imza atmak istiyoruz. Bunun için taahhüdünde bulunduğumuz işleri kaliteli, sorunsuz ve zamanında yerine getirerek en iyi sonuca ulaşmak için çalışıyoruz” dedi.
Tarih: 10 Kasım 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Hasan Canat Yazan: Mehmet Safa Canat
Toplam 203 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.