Haberler

Haberler

Toplam 237 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Prof.Dr. Haluk Sezgin CIAV Şeref Üyeliği'ne Yükseltildi (29 Ocak 2008)ICOMOS’un uluslararası bilimsel komitelerinden “International Committee for Vernacular Architecture”(CIAV)’ın 2007 yılı son toplantısında, CIAV’ın kurucu üyeleri, ICOMOS Türkiye Milli Komitesi üyesi Prof.Dr. Haluk Sezgin ve ICOMOS Yunanistan Milli Komite üyesi Prof. Nikos Moutsopoulos’un şeref üyesi statüsüne yükseltilmeleri kararlaştırıldı.
Tarih: 29 Ocak 2008 Kaynak: ICOMOS Türkiye
Ağırbaş / Wienstroer 2008 MIPIM Ödülü için Aday Gösterildi (1 Şubat 2008)Dünyanın önemli mimari fuarlarından bir tanesi olan; kentsel dönüşüm ve değişim projelerinin de sergilendiği MIPIM fuarında, her sene dünya çapında 15 proje ödüle aday gösteriliyor.
Zaha Azerbaycan Projesi ile İnsan Hakları Tartışmasının İçinde (1 Şubat 2008)Sovyet uzmanlar eski KGB yetkilileri ve Azerbaycan yöneticileri anısına Zaha Hadid tarafından tasarlanan kültür merkezi projesini kınadılar.
Geleceği Öngörmek (1 Şubat 2008)Eero Saarinen geri döndü. Fırlayan kariyeri onu, kendi döneminin en şöhretli mimarı yaptıktan sonra, 51 yaşındaki trajik ölümüyle birlikte, 1960’larda bir anda çöken ve uzun zaman da bastırılan namını, Saarinen geri kazandı. Hırslı uluslararası sergi, Eero Saarinen: Geleceği Biçimlendirmek adıyla Aralık’ta, Michigan Bloomfield Hills Cranbrook Sanat Müzesi’nde sahneye çıktı. 1 tanesi St. Louis Gateway Arch’da bir belgesel olarak yayımlanan ve ardından ödül kazanan, 3 monografiyi içeren etkili bir kataloğa sahip bir şov.
25 yıl dayanıklı yol geliyor (1 Şubat 2008)Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yarım kalan ulaştırma projelerinin bir an önce tamamlamak için ek finansman modellerini devreye alacaklarını söyledi. Yıldırım, bu kaynaklarla, 20-25 yıl hiç yenileme yapılmadan kullanılacak yollar inşa edileceğini kaydetti. Yıldırım, bu projelerin tamamlanması için Yap-İşlet-Devret modelinin kapsamını genişleten tasarının yasalaştırılacağını, ifade eden Yıldırım, “Yarım kalan, maliyeti yüksek, geri dönüşümü oldukça düşük olan projeleri, bir an önce ekonomiye, ülkemize, insanımıza kazandırmak için bir düzenlemedir. Bununla birlikte projeler hızlanacak” diye konuştu. AK Parti hükümeti döneminde yapılan bölünmüş yolların uzunluğunun 13 bin 860 km’ye ulaştığını, 15 bin km’lik duble yol hedefinin de önümüzdeki 2 yılda tamamlanacağını belirten Yıldırım, şöyle konuştu: “Ancak bitirilmiş yolların büyük kısmı sathi kaplamadır. Bunların ömrü çok kısa. Her yıl iklim şartlarından dolayı yenilenme istiyor. Onun için, bir program dâhilinde, 11 bin kilometreye ulaşan bu bölünmüş yolları, sıcak karışımlı asfalt yapmayı da programa alıyoruz. Bunun maliyet farkı 1’e 7 veya 8’dir ama ömrü 20-25 yıl.”
Tarih: 1 Şubat 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Yücel Kayaoğlu
Kuşadası stratejik plan için start verdi (1 Şubat 2008)Kuşadası'nda Kaymakam Mustafa Esen tarafından tüm kamu kurum ve kuruluşlarının desteğiyle, 2008-2013 yıllarını kapsayacak stratejik planı için çalışmalar start aldı.
Gençlik Parkı yıkımı adliyelik (1 Şubat 2008)Düden Şelalesi kıyısındaki Gençlik Parkı işletmelerinin seyir terası yapımı için yıkılması mahkemeye taşınıyor. CHP’li Tekdemir, süreci hukuk dışı bir uygulama olarak niteledi.
Gülhane Parkı’nda tarihi dokuya zarar veren binalar yıkıldı (1 Şubat 2008)Gülhane Parkı’nın içindeki tarihi dokuyla bağdaşmayan binalar Bakan Günay, Başkan Topbaş ve Vali Güler’in nezaretinde yapılan bir çalışmayla yıkıldı.
NASA'nın yeni 'ay aracı' hazır (1 Şubat 2008)Ay'a 2020 yılında yeniden gitmeyi planlayan Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Dünya'nın uydusunu keşfederken kullanacağı konsept aracın tasarımı ve üretimi tamamlandı.
Üstün zekalı öğrenciler kültür merkezlerine kavuşuyor (1 Şubat 2008)Üstün zekalı öğrencileri donanımlı bir şekilde yetiştirmek amacıyla hizmet verecek olan Bilim ve Sanat Merkezi'nin restarosyon çalışmaları tamamlandı.
Bursa "Müze Kent" olacak (1 Şubat 2008)Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe'yi ziyaret eden Bursa Valisi Şahabettin Harput, gelecek nesillere ve ecdada saygı için şehrin "müze kent"e dönüştürülmesiyle ilgili çalışmaların çok önemli olduğunu vurguladı.
Harita mühendislerini Türkiye'ye tanıtacağız (1 Şubat 2008)Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası'nın 3 Şubat'a gerçekleşecek seçimleri öncesinde başkanlığına aday olan Meslekte Birlik Grubu Başkanı Kurşun, harita mühendisliğini halka tanıtacaklarını söyledi.
TOKİ'den sur diplerine konut (1 Şubat 2008)Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) arasında imzalanan ön protokol gereği, tarihi sur diplerinde bulunan 143 gecekondu için konut yapılacak. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş tarihi surların etrafından yaklaşık 2 bin gecekondunun bulunduğunu, sur diplerinin tamamen temizlenmesi için TOKİ ile yaptıkları çalışmayı genişletmek istediklerini dile getirdi.
Tarih: 1 Şubat 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Osram'ın Verimli Işık Kaynağına Ödül (1 Şubat 2008)Osram, "Kristallerden Işık Elde Etme" adlı proje ile "2007 Almanya Gelecek Ödülü"nü kazandı. Proje ile, ışık veren diyotlardan (LED), yüksek düzeyde verimli, uzun ömürlü ışık kaynakları geliştirdiler. Geliştirilen teknoloji, çok parlak LED çipleri üretilmesini ve bu çiplerin birbirine çok yakın bir şekilde yerleştirilmesini, böylece daha geniş bir aydınlık alan yaratılmasını olanaklı kılıyor. Osram'da üretilen bu ultra-verimli LED'ler, mini-projektörlerde, geriden projeksiyonlu TV'lerde, arabalardaki gece görüş aletlerinde, genel aydınlatma cihazlarında ve araçlardaki farlarda kullanılabiliyor. Küçük bir LED spot ışığı olan Osram aydınlatmanın parlaklığının 1000 lümenden fazla olduğu belirtiliyor. Bu, onun 50 vatlık bir halojen lambadan daha parlak bir ışık vermesini sağlıyor. Böylece, spot ışığı iki metre yükseklikten bir masa için yeterli ışık verebiliyor. Dahası, küçük boyutu yeni lamba tasarımlarını mümkün kılıyor. LED'lerde içinden elektrik akımı geçtiğinde ışık yayan kristaller bulunuyor. Geleneksel LED'lerde ışık üretimi sırasında bu kristaller girdikleri reaksiyon sonucu başka bir maddeye dönüşüyor ve oluşan madde diyotta kalarak ışığın büyük kısmını emiyor. Osram Opto'da üretilen ince-film teknolojisi ile ise LED'deki diyot, hemen hemen bütün ışığı yansıtarak parlaklığın büyük ölçüde artmasını sağlıyor.
Tarih: 1 Şubat 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Seyrantepe'deki turizm ve ticaret alanlarının ihalesi 14 Şubat'ta (1 Şubat 2008)Seyrantepe'de inşa edilecek turizm ve ticaret merkezinin arsası 14 Şubat 2007'de ihaleye çıkıyor. Brüt arsa alanının 46 bin, net alanın ise 29 bin 640 metrekare olarak gösterildiği ihalenin ilanı Emlak Konut'un internet sitesinde yayımlanmaya başladı.
Türk arkeolojisinde çağdaş açılımların öncüsü (1 Şubat 2008)19 Ocak tarihinde kaybettiğimiz Prof. Dr. Ufuk Esin, 75 yıllık yaşamı süresince çok önemli bilimsel projelere imza atmış, önemli başarılar kazanmış, çok sayıda öğrenci yetiştirmiş, ülkemizin seçkin bilim insanlarından biriydi; ancak bilim dünyamız içinde Ufuk Esin'in yerini yalnızca kendi bilimsel başarılarıyla sınırlı olarak anmak haksızlık olacaktır.
Dubai Ports Yarımca'da dolgu alanını genişletmek istiyor (1 Şubat 2008)FB Başkanı Yıldırım'ın devreye girdiği Dubai Şeyhi El Maktum'un şirketi Dubai Ports, Yarımca'da kuracağı limanı dolgu ve liman tesisleri için genişletme talebinde bulundu.
Çamlıbel: Türk firmaların yabancı ortağa ihtiyacı yok (1 Şubat 2008)Amerika’da bilim ve mühendislik konusundaki baflarılarıyla tanınan ve dünyanın en iyi üniversitelerinden sayılan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne bağlı İngiltere merkezli MIT Gayrimenkul Merkezi, uluslararası gayrimenkul bilgilenme programı kapsamında Soyak’ı ziyaret etti. Türkiye’nin gayrimenkul faaliyetleri hakkında bilgilenmek ve projeleri incelemek amacıyla İstanbul’da bulunan grup, Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel’in Türk gayrimenkul sektörü konusundaki değerlendirmelerini dinledikten sonra, Soyak’ın İstanbul’da bulunan konut projelerini de yerinde görerek inceleme fırsatı buldu. Bilgi aktarımı sırasında Türk konut sektörünün yanı sıra mortgage konusuna da değinen Emre Çamlıbel, Türkiye’de mortgage sistemine dahil edilen eski konut kredileri ile birlikte, yaklaflık 25 milyar dolarlık konut kredi portföyü olufltuğunu belirterek bu oranın önümüzdeki yıllarda hızla artarak 30- 40 milyar dolar seviyelerine ulaflacağını dile getirdi. Yabancı yatırımcılar konusuna gayrimenkul sektörünün bakıfl açısını da değerlendiren Çamlıbel; kurumsal, güçlü ve pazar payı elde etmifl Türk firmalarının herhangi bir yabancı ortaklığa gereksinim duymadıklarını belirtti. Emre Çamlıbel, ancak AVM, ofis ve ileri teknolojide, yüksek katlı rezidansların yapımında yabancı yatırımcıların katmadeğer yaratmasının mümkün olduğunu ifade etti.
Tarih: 1 Şubat 2008 Kaynak: Hürriyet
Saunada 100 milyon dolara terliyoruz (1 Şubat 2008)Konutlarda kullanımı yaygınlaşmaya başlayan sauna sektörünün büyüklüğü de 100 milyon dolara çıktı.
Kızılırmak suyu bilmeceye döndü (1 Şubat 2008)Ankaralılar, geçen yıl ağustos ayında "unuttukları" bir sıkıntıyla yeniden karşılaşarak, susuzluk tehlikesi ile baş başa kalmıştı.
Toplam 237 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.