Haberler

Haberler

Toplam 226 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
TOKİ inşaatları ihaleye çıkarıldı (8 Şubat 2008)TOKİ, Çankırı, Eskişehir ve Erzurum''da ki inşaat ihalelerini 20-25 Mart arası satışa çıkarıyor.
AKP''nin sınır oyunu (8 Şubat 2008)AKP''nin henüz tasarı aşamasında olan düzenlemesine göre, nüfusu 2 binin altında olan 869 belde belediyesi kapatılacak. Belediyelerin sınırları yeniden çizilecek.
Rakoczi Müzesi’ni geçen yıl 3500 Macar ziyaret etti (8 Şubat 2008)Tekirdağ’da yaşayan herkes Rakoczi Müzesi’ni bilir. Ondan bahsedilirken "müzesi" bile denmez, Rakoczi 300 yıldır Tekirdağ kültürünün bir parçasıdır.
"Tarihe darbe durdurulsun" (8 Şubat 2008)Sultanahmet''teki Four Seasons Oteli''ni genişletmek için binanın yan tarafından Bizans ve Osmanlı döneminin tarihi kalıntıları üzerinde yükselen inşaatın durdurulması için imza kampanyası başlatıldı. Şu ana kadar binin üzerinde kişinin destek verdiği kampanyanın sonunda toplanan imzalar TBMM Başkanlığı''na gönderilecek. Dilekçe http://sultanahmet.aktivistanbul.org web adresinde yayımlanıyor. Astay Gayrimenkul İnşaat Yatırım ve Turizm AŞ''nin, Osmanlı ve Bizans döneminden kalma tarihi kalıntıların üzerinde kazı yaparak, çelik kazıklar çakarak ve beton dökerek son derece kırılgan arkeolojik bir alanda, geri dönüşü mümkün olmayan bir tahribata yol açtığına dikkat çekilerek inşaatın derhal durdurulması istendi. Dilekçede, bu tarihi alandaki kazıların ulusal ve uluslararası bilim çevrelerine, kamuoyuna açık hale getirilerek inşaat amacından bağımsız şekilde yapılması ve alanın bu araştırmaların sonuçlarına göre açıkhava müzesi olarak düzenlenmesi talep edildi.
Tarih: 8 Şubat 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Odalarda seçim yarışı sürüyor (8 Şubat 2008)Orman Mühendisleri Odası Marmara Bölge Temsilciliği ile Şehir Planlamacıları Odası (ŞPO) İstanbul Şubesi yarın genel kurullarını toplayarak yeni yönetimlerini belirleyecek. Orman Mühendisleri Odası''nda şu an yönetimde olan "Meslekte Birlik Grubu" ile Prof. Dr. Uçkun Geray'' ın önderliğindeki " Çağdaş-Demokrat Orman Mühendisleri Grubu" yarışacak. Odanın Genel Kurulu yarın ve pazar günü Maslak''taki Orman Bölge Müdürlüğü''nde gerçekleştirilecek. Şehir Planlamacıları Odası''nda ise yarış "Demokratik Katılım Grubu", "Reform Hareketi" ve "Kuşbakışı Grubu " arasında geçecek. Genel kurul Yıldız Teknik Üniversitesi''nde gerçekleştirilecek.
Tarih: 8 Şubat 2008 Kaynak: Cumhuriyet
İstanbul''daki arazi satışı bu kez çalışanlara yarayacak (8 Şubat 2008)İstanbul''da rekor fiyata satılan Zincirlikuyu''daki Karayolları ve Levent''teki İETT garajı arazilerinin ardından, önemli bir ihale daha yapılacak.
Altın Proje Ödülleri sahiplerini buldu (8 Şubat 2008)24 Proje Yönetim tarafından düzenlenen Altın Proje Türkiye Konut Ödülleri''nde, ödüle layık görülen projeler açıklandı.
Bisiklet yollarının hali içler acısı (8 Şubat 2008)İstanbul''da resmi rakamlara göre 23 kilometre bisiklet yolu var. Yenilerinin yapılması da gündemde, ancak mevcut yollarda bisikletten çok otomobil, bank ve çukur bulunuyor.
Doğalgaz için küçük, dünya için büyük ada (8 Şubat 2008)İstanbul''a bağlı Adalar''ın yerleşime açık en küçük adası olan Sedef Adası, birkaç yıl içinde tüm dünyanın ilgisini üzerinde toplayacak bir bölge olmaya hazırlanıyor.
Davası bitmeden Muhsin Ertuğrul''a kazma vurulacak (8 Şubat 2008)Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu''nun (IMF) 6-7 Ekim 2009''da yapılacak guvernörler toplantısı için tasarlanan Harbiye Kongre Vadisi''nin inşaatı için açılan davetli ihaleyi Sembol İnşaat - Taca İnşaat ortak girişimi kazandı. İnşaat 207 milyon YTL''ye malolacak.
Biliyor musunuz (8 Şubat 2008)İstanbul’un 1/100 binlik planlarını hazırlayan ’İstanbul Metropolitan Plan Merkezi’ Başkanı Mimar Prof. Hüseyin Kaptan’ın, beklenmedik şekilde, 5 binlik planların çıkmasından sonra mart ayında görevinden ayrılacağını Kadir Topbaş’a söyleyerek Bodrum’a gittiğini, bu kararı duyan ’rantiyeci’ belediyecilerin bayram sevinci yaşadıklarını...
Doğal afetlerde kritik ulaşım aracı bisiklettir (8 Şubat 2008)Harbiye''deki Karamancı İş Merkezi''nin toplantı salonunda, kürsünün önünde bir bisiklet duruyor; yetmiyormuş gibi genç bir kadın bisikletle sahneye giriyor...
200 Kişilik Süpürge Ekibi (7 Şubat 2008)Karşıyaka Belediyesi sokakların daha temiz, daha çağdaş olması için temizlik ordusu gibi ekip kurdu. Daha önceki yıllarda sokakların temizlenmesinde 50-60 kişi çalışırken bu sayıyı 200 kişiye çıkararak tüm mahallelere, semtlere özel kıyafetli süpürge ekipleri gönderildi. Daha temiz bir Karşıyaka için çalıştıklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, "Çağdaş kentlerdeki gibi sokakları, parkları, meydanları ile tertemiz bir Karşıyaka yaratmaya çalışıyoruz. Ülkemizde yeraltı çöp konteynırlarını ilk uygulayan belediyelerden biri olduk. Turizmi hedefleyen bir kent olarak en kenarda kalan gecekondu mahallelerindeki sokakları bile pırıl pırıl görünmesini sağlayacağız" dedi.
Tarih: 7 Şubat 2008 Kaynak: Yeni Asır
Asbestli Borular Tarih Oluyor (7 Şubat 2008)Yaptığı yatırımlarla kentin içme suyu şebekesinde asbestli boru miktarını “binde 2”ye düşüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de yeni bağlanan ilçe, belde ve köyleri sağlıklı şebekeye kavuşturuyor. 20 yıl önce döşenen “kanserojen etkili” asbestli çimento boruları sağlıklı polietilen borular ile değiştiren Büyükşehir, 2 yılda 45 milyon YTL’lik yatırımla 885 kilometrelik içme suyu borusunu yenileyecek.
Türkiye Terminal Yapımında Modelini Dünyaya Tanıtıyor (7 Şubat 2008)Sivil havacılık alanında, yap – işlet – devret (YİD) modeli ile yapılan ve işletilen terminal binaları ile dikkat çeken Türkiye, deneyimlerini uluslararası arenaya açacak.
Tasarımcılar 2007’de Ne Kadar Kazandı? (7 Şubat 2008)Farklı tasarım disiplinlerine ait yaratıcı profesyoneller için bir kariyer ve cemiyet sitesi olan Coroflot, bir yandan bağımsız ve yaratıcı portfolyolara ev sahipliği yaparken diğer yandan iş ve projeler için veritabanı oluşturuyor. Site, tasarımcılardan yöneticilere, öğrencilerden eğitmenlere tasarımcılar ile ilgili geniş bir kesit sunuyor. Coroflot, 2001 yılından bu yana her yıl dünyanın dört bir yanından, farklı disiplinlerden tasarımcılarla yaptığı...
Atatürk Caddesi''ni trafiğe kapatalım! (7 Şubat 2008)Büyükşehir Belediyesi, altyapı çalışmaları nedeniyle, Cumhuriyet Caddesi''ni geçici olarak trafiğe kapadı. Fakat, o bölge esnafı, fırsat bu fırsat diyerek, kalıcı olarak kapanmasını istiyor caddenin.
Zeugma’nın mühürleri (7 Şubat 2008)Antik dönemin en büyük mühür baskı koleksiyonu olan Zeugma Agora Arşivi Mühür Baskıları’ndan seçilmiş örneklerin yer aldığı Zeugma Kil Mühür Baskıları kitabının basımı yapıldı. Avrupa Birliği’nin desteği ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin iş birliği ile gerçekleştirilen “GAP Bölgesinde Kültürel Mirasın Geliştirilmesi Programı” kapsamında, Gaziantep Müze Müdürlüğü tarafından Zeugma mühür baskılarının envanterlenmesi çalışması yürütüldü. Çalışma sonucunda, kil mühürlerin envanter ve temizlik işleri tamamlandı ve son aşamada da bu mühürlerden önemli örneklerin yer aldığı “Zeugma Kil Mühürleri” kitabının basımı gerçekleştirildi. Kitap, bin adet bastırılarak yurt içinde ve yurt dışında konu ile ilgisi bulunan kurum ve kuruluşlara ücretsiz olarak gönderildi, bu arada Gaziantep Müze Müdürlüğünde de 25 bin YTL’den satışa sunulmaya başlandı. AB Komisyonu Kil Mühür Baskılarının Proje Koordinatörü Arkeolog Dr. Mehmet Önal, 102 bin 500 Zeugma mühür baskısı içinden seçilmiş 297 mühür bulunduğu kitabın, Roma dönemi mühür baskıları kataloğunu içeren ilk kitap olduğunu söyledi.
Tarih: 7 Şubat 2008 Kaynak: Türkiye
Bergama’da tarih toplantısı (7 Şubat 2008)Tarihi Kentler Birliğinin, kültürel mirasın korunması konusunda var olan yeteneklerin geliştirilmesi ve tecrübelerin artırılmasını amaçlayan seminerler dizisinin bu yılki ilk bölümü, İzmir’in tarihî ilçesi Bergama ilçesinde düzenlenecek. Bergama Belediyesinin ev sahipliğinde 8-10 Şubat tarihlerinde yapılacak seminere Türkiye’nin çeşitli il, ilçe ve beldelerinden yaklaşık 100 belediye başkanı ile 400’e yakın uzmanın katılımı bekleniyor.
Tarih: 7 Şubat 2008 Kaynak: Türkiye
Kumdan kurtuldu ilgisizlikten yıkılıyor (7 Şubat 2008)Roma İmparatoru Neron tarafından 2 bin yıl önce Patara Limanı’na yaptırılan, hâlâ ayakta kalabilmiş, bilinen en eski deniz feneri, 11 metrelik kum dağının altından gün ışığına çıkarıldı. Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, 12 metre yüksekliğindeki fenerin Akdeniz’de oluşan, Mısır açıklarından gelen dev tsunami ile kumlar altında kaldığını söyledi. Prof. Işık, şunları kaydetti: “Büyük bir ihtimalle limanın diğer köşesinde de ikinci bir deniz feneri var. Ancak bulunan deniz fenerini kurtarmaya yönelik restorasyon projesi çalışması yapılmadığı sürece ikinci deniz fenerini kum altından çıkarmak istemiyoruz. Çünkü çıkarılan deniz fenerinin altından kumların çekilmesi sebebiyle fenerde yıkılma tehlikesi var. Diğer deniz feneri hiç olmazsa kumların altında korunuyor.”
Tarih: 7 Şubat 2008 Kaynak: Türkiye
Toplam 226 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.