Haberler

Haberler

Toplam 226 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Meryemana Kulesi müze yapılıyor (6 Şubat 2008)İzmir’in Selçuk İlçesi Meryemana Sarıkaya Tepe Mevkiin’de 20 Ağustos 2006’da çıkan orman yangınında 350 hektar çam ormanıyla birlikte kül olan yangın kulesi müze olacak. Selçuk’daki orman yangınında alevler Meryamana Evi’nin duvarlarına ulaşmış, hemen yakınındaki Bülbül Dağı zirvesindeki Orman Yangın Gözetleme Kulesi de kül olmuştu. Görevliler alevler binayı sarmadan sadece beş dakika önce terkedip canlarını son anda kurtarmıştı. Yangında ağır hasar gören Meryemana Yangın Gözetleme Kulesi Türkiye’de de ilk defa uygulanan özgün bir mimarı proje ve işlevle hazırlanarak küllerin arasından yeniden doğuyor. Her yıl onbinlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Meryamana Evi’ne çok yakın olan kulenin inşaasına başlandı. Sekizgen şeklinde dört katlı yapılan kulenin birinci katında ormancılık tarihi müzesi, ikinci katında görevli evi, üçüncü katında turistler için seyir terası ve son katında da yangın gözetleme merkezi bulunacak. Yetkililer inşaatın yüzde 90’ının tamamlandığını bildirdi. Bu arada geçen yıl ağaçlandırılan bölgedeki fidanların boy vermeye başlaması yetkililerin yüzünü güldürdü.
Tarih: 6 Şubat 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mustafa Oğuz
24 saat yaşıyor, Türkiye’nin Champs Elysees’si oluyor (6 Şubat 2008)Nişantaşı, dünyanın en ünlü markalarının yer aldığı mağazalarının yanı sıra, art arda açılan kafeterya ve eğlence mekanlarıyla Paris’in ünlü caddesi ’Champs Elysees’ gibi 24 saat yaşayan bir bölge haline geldi.
Futbol aşkı stadyum çevresindeki konutların fiyatlarını yükseltiyor (6 Şubat 2008)Geniş taraftar kitlelerine sahip olan takımların futbol maçlarını oynadığı stadyum çevreleri, emlak açısından da son dönemlerde yatırım aracı olarak kullanılıyor.
Banka rüzgarı ile Ataşehir’de ev satışları 3’e katlandı (6 Şubat 2008)Merkez Bankası ve kamu bankalarının merkezinin, Batı Ataşehir’e taşınacağı haberleri, bölgedeki projelerde satışları hareketlendirdi.
Acele kararlar verip fiyatları suni olarak şişirmek çok tehlikeli (6 Şubat 2008)Batı Ataşehir’in ’finanskent’ olacağı haberlerini değerlendiren Reha Medin Emlak Genel Müdürü Nabi Cücük, "Finans merkezi için ne zaman harekete geçileceği kesinlik kazanmadı
"Yapı denetimi"nde denetlenecek alan 360 bin metrekareye indi (6 Şubat 2008)Yapı denetim kuruluşlarının denetleyebileceği toplam yapı inşaat alanı, 720 bin metrekareden 360 bin metrekareye indirildi.
TOKİ’ye güven yüzde 70 çıktı (6 Şubat 2008)Türkiye''de artık konut almak isteyen vatandaşların yarısından fazlasının aklına, ilk önce Toplu Konut İdaresi (TOKİ) geliyor. Vatandaşların yüzde 70’ten fazlası TOKİ’yi "güvenilir" buluyor. TOKİ, "dışardan görünen yüzünü daha iyi anlamak ve tanımlayabilmek, kamuoyundaki tanınabilirliğini değerlendirmek, güvenilirliğini ölçmek" amacıyla, bir araştırma şirketine, "Bilinirlik, Güvenilirlik ve Marka İmajı Araştırması" yaptırdı. Verilen bilgiye göre, eski DİE Başkanı Mehmet Sıddık Ensari’nin de aralarında bulunduğu 8 uzmandan oluşan araştırma grubu tarafından yürütülen araştırma kapsamında, kır kent dengesi gözetilerek, AB’nin belirlediği kriterlere uygun hazırlanan bir plan çerçevesinde gerçekleştirildi. Türkiye genelini temsil eden 21 il ve bu illere bağlı ilçelerde 2 bin 685 hane halkı reisi veya eşi ile yüzyüze görüşülerek yapılan araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 80,6’sı "imkanı olsa bugün ev alacak". Vatandaşların konut sahibi olmaya verdiği önemi gösteren bu oran, Güneydoğu Anadolu’da yüzde 85,9’a ulaşıyor.
Tarih: 6 Şubat 2008 Kaynak: Hürriyet
Merkez Bankası giderse Ankara prestij kaybeder (6 Şubat 2008)Ankara Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Canip Karakuş, Merkez Bankası’nın ve banka genel müdürlüklerinin İstanbul’a taşınması durumunda, Ankara’nın prestij kaybedeceğini savundu. Karakuş, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul’u "finans merkezi" yapmak için Merkez Bankası başta olmak üzere banka genel müdürlüklerinin taşınacağını, bu taşınmanın ekonomik ve sosyal maliyetlerinin olduğunu belirtti. Merkez Bankası ile diğer bankaların Ankara’dan gitmesi durumunda, Başkent’in imaj kaybedeceğini öne süren Karakuş, açıklamasında şunları kaydetti: "Başkentin, Abu Dabi gibi bir cazibe merkezi olması mı, yoksa çöl ortasında bir diken kalması mı tercih edilecek. Bunu Ankara’daki 50 bin giyim sanayicisi, tuhafiyecisi, esnafı ve tüm Ankaralı adına soruyoruz. Hükümet bu durumu önlemek için Ankara’ya yeni imaj kazandıracak ve prestij sağlayacak projeler açıklamalıdır."
Tarih: 6 Şubat 2008 Kaynak: Hürriyet
Esnafın altyapı isyanı (6 Şubat 2008)Aksaray Caddesinde üç yıldır yapımı süren ancak bir türlü tamamlanamayan metro çalışması, caddeyi çamur içinde bırakırken, esnaf isyan ediyor.
Tunus’da tinerci yuvası olmuştu şimdi satılıyor (6 Şubat 2008)Ankara’nın en işlek caddelerinden olan Tunus Caddesi’nde uzun yıllardır terkedilmiş halde bulunan ve tinercilerin yuvası haline gelen bina satışa çıkarıldı.
"Yapı Denetimi"nde Denetlenecek Alan 300 bin Metrekareye İndi (6 Şubat 2008)Yapı denetim kuruluşlarının denetleyebileceği toplam yapı inşaat alanı, 720 bin metrekareden 360 bin metrekareye indirildi.
Tamince, Harbiye Kongre Vadisi için "işbaşı imzası" atacak (6 Şubat 2008)İstanbul''da 2009’da IMF Guvernörler Toplantısı’nın düzenleneceği, Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin yerine inşa edilecek Harbiye Kongre Merkezi’ni Rixos Oteller Grubu’nun sahibi Fettah Tamince’nin şirketi inşa edecek.
Hastane boşaltan inşaata durdurma (6 Şubat 2008)İstanbul Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanındaki alışveriş merkezinin inşaatı, hastaneyi çökme tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı. Hastanenin duvarları çatladı, bir bölüm boşaltıldı. İnşaat ise mahkeme kararıyla durduruldu.
Baz istasyonu da gerilim hattı da istemiyorlar (6 Şubat 2008)Kocaeli Derince ilçesi Yenikent Mahallesi’nde kurulu Yenikent Kültür Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği, Yenikent’in tüm sorunlarını çözmek için çalışıyor.
Güzelbahçe Amfi Tiyatro’da geri sayım başladı (6 Şubat 2008)İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Güzelbahçe’de yaptığı amfi tiyatro, birkaç ay içinde hizmete girecek. Bu yaz ilçede şenlik var. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kültür ve sanat alanında yaptığı yatırımlara bir yenisini daha ekliyor.
2 bin yıllık kent çöplük oldu (6 Şubat 2008)Roma İmparatoru Augustus tarafından MÖ 20 yılında kurulan ve imparatorluğun en önemli 12 kentinden birisi sayılan Sebaste çöplük haline geldi. Uşak’ın Sivaslı İlçesi’ne bağlı Selçikler Belde Belediye Başkanı Osman Çakar, 1992 yılına kadar bölgede bir müze bulunduğunu, burada bir görevlinin eserlerle ilgilendiğini, ancak daha sonra müzenin, taşınabilir bazı eserlerle Uşak’a geçtiğini kaydetti. Şimdi tarihi alanın kirlilik yüzünden perişan bir halde bulunduğunu ifade eden Çakar, "Benim yüreğim bunu kaldırmıyor. Kaçak kazılarla bölge tahrip ediliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile çeşitli yazışmalar yaptık ama sonuç alamadık. En son iki yıl önce jandarma denetiminde bölgeyi biraz temizledik. Ancak şimdi yine kirli ve bakımsız" dedi. Milattan önce 20 yılında Roma İmparatoru Augutus tarafından Apollo Kehanet Ocağının tavsiyesine uyularak, ’sadık’ anlamına gelen Sebaste adıyla kurulan antik kent, Roma döneminde Phrygie’nin 12 önemli şehrinden biri haline geldi. Bölgede, iki büyük kilise ve bir hamam kalıntısı bulunuyor.
Tarih: 6 Şubat 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yavuz Kuşdemir
"Ruhsat"sız "izin"liler!.. (6 Şubat 2008)İstanbul''u sarsan "patlama" nın yarın birinci haftası... Sayfalar dolusu haber, yorum, demeç ve ekranlar dolusu tüyler ürpertici görüntülerin sayısız kez yinelenen "resmî gerekçe" leri şunlar:
10 milyar dolarlık kentsel dönüşüm projesine iptal davası (6 Şubat 2008)555 hektarlık alanıyla dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi olan ve çizimini dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid''in yaptığı ''Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi'' mahkemelik oldu.
Lösemili çocuklar arazi bekliyor (6 Şubat 2008)Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer, 5 yıl önce gündeme getirdikleri "Lösemili Çocuklar Kenti Projesi"nin de arsa taleplerinin karşılıksız kalması dolayısıyla hayata geçirilemediğini belirttti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın projeye onay verdiğini de anlatan Ezer, İstanbul Kemerburgaz''da buldukları boş sağlık alanı taleplerinin Milli Emlak Genel Müdürlüğü''nce karşılıksız kaldığını kaydetti. EZER tapu taleplerinin olmadığını ve devletten mali kaynak istemediklerini, tüm altyapıları ve mimari statik projeleri hazır olan bu kenti 18 ayda hizmete sunacaklarını bildirdi. Ezer, Hilton Oteli''ndeki basın toplantısında lösemili çocuklara yönelik kreş ve okullar yapacaklarını anlattı. Türkiye''nin ilk ve tek Lösemili Çocuklar Hastanesi ''Lösante''ye başvuran 310 çocuktan 105''inin tamamen iyileştiğini ifade eden Ezer, Türkiye''de son yıllarda kanser ve lösemi hastalarının arttığını vurguladı.
Tarih: 6 Şubat 2008 Kaynak: Milliyet
Büyük Okyanus çöplüğe döndü (6 Şubat 2008)Büyük Okyanus''a atılan çöp miktarının 100 milyon tona ulaşarak ABD''nin yüzölçümünün iki katına çıktığı belirtildi.
Toplam 226 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.