Haberler

Haberler

Toplam 226 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Ankara''nın suyu (5 Şubat 2008)Saygıdeğer Ankaralılar, Geçtiğimiz yıl, çok kötü bir yaz geçirdik. Onca olumsuz deneyimi Ankara''ya niye yaşattıkları bugün de tam olarak anlaşılabilmiş değil. Yaşanan kargaşada öyle çok ses çıktı ki, doğrular arada boğuldu.
Likör Fabrikası''nın devrine maskeli eylem (5 Şubat 2008)Şişli''deki Tekel Likör Fabrikası arsasının TOKİ''ye devredilmesi kararını protesto eden, aralarında CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen''in de bulunduğu partililer, maskeli eylem yaptı.
Akbük su, Akyaka mavi bayrak istiyor (5 Şubat 2008)Her yıl yaklaşık 100 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Akbük Koyu''nda turizmciler ve yöre halkı susuzluğa isyan etti. Koydaki Sarnıç Köyü''ne bağlı Akbük Mahallesi''nde susuzluk çilesi bitmedi.
İlk yıkım başladı, Emirsultan Meydanı yeniden açığa çıkacak (5 Şubat 2008)Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, 2 yıl sürecek proje kapsamında Emirsultan Camii önündeki taşıt yolunun yer altına alınarak, ilköğretim okulunun yıkılacağını söyledi. Şahin, yerin altına otopark yapılacağını anlatarak, "Emirsultan Meydanı, manevi kimliliğine yakışır hale gelecek." dedi.
ODTÜ''ye eğitim merkezi için verilen arsaya lokanta yapmışlar (5 Şubat 2008)Ortadoğu Teknik Üniversitesi ile Maliye arasında yıllardır süren bir arazi tahsisi davası, üniversitelerdeki yanlış uygulamaların çarpıcı örneklerinden birini gözler önüne serdi.
Kayıtdışı tasarım (5 Şubat 2008)Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümü öğrenci ve öğretim görevlilerinden oluşan kayıtdışı ekibi 4-9 Şubat tarihlerinde herkesi düşünmeye, tartışmaya, tasarlamaya ve üretmeye davet ediyor. Etkinlik için belirlenen ''yer(siz)leşme'' temasının tüm açılımlarının konuşulacağı tartışmalar, düşüncelerin tasarım nesnelerine dönüştürüleceği atölyeler ve çıktıların bir hafta boyunca gösterileceği sergiden oluşan ''kayıtdışı'' etkinliğin amacı, ''tasarım'' olgusunu zenginleştirmek.
Tarih: 5 Şubat 2008 Kaynak: Radikal
Uzakdoğu’da EXPO için büyük savaş (5 Şubat 2008)Paris’te 31 Mart’da yapılacak EXPO 2015 seçimleri öncesi Uzakdoğu’da 15 gün kulis faaliyetlerinde bulunan İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, İzmir’in rakibi Milano’nun delegelere verdiği vaatler karşısında, sahayı boş bırakmadıklarını söyledi.
MOSDER genç tasarımcıları bekliyor (5 Şubat 2008)MOSDER’in düzenlediği 4. Tasarım Yarışması’na başvurular başladı. Yarışmada dereceye girenere toplam 84 bin YTL’lik para ödülüne ek olarak, Türkiye’nin en büyük 28 mobilya şirketinde staj yapma olanağı sağlanacak.
İzmir Expo 2015’te Milano’nun önünde (5 Şubat 2008)Expo 2015’e ev sahipliği yapmak için İzmir ve Milano arasında kıyasıya süren rekabet hem Türkiye’de hem de İtalya’da basının gündeminde. İtalyan Il Giorno gazetesi, 140 üyeye sahip Uluslararası Sergiler Bürosu’nda (BIE) İzmir’in 68, Milano’nun ise 51 oyu garantilediğini duyurdu. Il Böylece şu ana kadar İzmir, Milano’ya 17 oy fark atıyor. Il Giorno’nun iddası dikkate alınırsa kalan karar verilmemiş oy sayısı 21. Gazete 15 İslám ülkesi ile BIE’ye yeni üye 42 ülkenin Türkiye lehinde oy kullanacağını ileri sürüyor ve kararların daha çok politik verildiği üzerinde duruyor. 200 delege Paris’ten Milano’ya giderek hafta sonu Bilim ve Teknik Müzesi’ni gezdiler. Türkiye’nin İtalya’yı yenmek için şansı olduğunu belirten Il Giorno, savaşın küçük ülkelerin desteğini kazanmak üzerinde devam ettiğini vurguladı. Öte yandan Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD), İzmir’e destek vermek amacıyla, BIE delegelerine mektup gönderdi.
Tarih: 5 Şubat 2008 Kaynak: Hürriyet
Sulukule kazılmalı (5 Şubat 2008)Sulukule''nin Bizans''ın en önemli yerleşim birimlerinden biri olduğunu söyleyen uzmanlar, TOKİ inşaatlarından önce bölgede arkeolojik kazı yapılması gerektiğini belirtiyor.
TOKİ''ye Güven Yüzde 70''in Üzerinde (5 Şubat 2008)Türkiye''de artık konut almak isteyen vatandaşların yarısından fazlasının aklına, ilk önce Toplu Konut İdaresi (TOKİ) geliyor.
TOKİ ile bankaların arsa pazarlığı (5 Şubat 2008)Merkez Bankası''yla birlikte İstanbul''a taşınacak olan kamu bankaları, ticari araziye çevrilecek 400 bin metrekarelik arsa için TOKİ''yle fiyat pazarlığı yapacak.
1800 yıllık mirasa sadakat yolculuğu (5 Şubat 2008)Doğaseverler 1800 yıllık termal sağlık merkezi Allianoi antik kentinin sular altında kalmasını engellemek için bir araya geldi. Doğaseverler, ''''Avrupa 60 yıllık binayı bile koruyor'''' diyerek, tepkilerini dile getirdi.
Tasarım 178 Çıktı (4 Şubat 2008)Tasarım dergisi 2008 yılının ilk sayısında okuyucularını “ofis tasarımları” ile karşılıyor. Yaşamlarımızın büyük kısmını geçirdiğimiz alanlar olan ofisler, proje sayfalarında değişen yerleşimleri ve çözümleriyle bir araya getirilirken, tasarım sayfalarımızda ofis yaşamımızı canlandıran eğlenceli ve teknolojik gelişmeler yer alıyor.
Bolşoy''un açılışı 2009''a kaldı (4 Şubat 2008)Restore edilen Bolşoy Tiyatrosu, 2009 yılında yeniden perdelerini açacak. Restorasyonuna 2005 yılında başlanan tiyatronun açılış tarihi yapının sağlamlığına ilişkin sıkıntılar nedeniyle 1 yıl ertelendi.
Geleceğin Mağaza Anlayışı (5 Şubat 2008)POLI.design tarafından desteklenen uluslararası yarışmada “Colorsdesigner” jürisi finale kalan 6 projeyi açıkladı. Büyük mağaza zincirlerinin kullanımına yönelik yeni bir perakendecilik anlayışının geliştirilmesi için genç tasarımcılardan ürünlerin sadece sergileme ya da satışına yönelik mekanlar değil aynı zamanda müşteriyle interaktif bir ilişki kuran sosyal mekanlar için yeni yaratıcı çözümler bulmaları istendi.
Calatrava’nın Venedik Grand Canal Üzerindeki Köprüsü (5 Şubat 2008)Eğer her yıl bir vakit yolunuz Venedik’ten geçiyorsa, hep Piazzale Roma’da havalimanı otobüsünden inip otelinize ilerlerken, solunuzdaki köprü ayaklarını görürdünüz. Nihayet, tüm ertelemeler sonucu, köprü inşa edilmeye başlandı, hatta taşıyıcı sistemi tamamlandı bile.
Mimarlığın En Nadide Metinleri: “Tereddüd ve Tekerrür” (4 Şubat 2008)Mekan ve sergileme tasarım kuruluşu Akın Nalça Modular Spaces, tasarımla iç içe gelişen bütün disiplinlere uzanan ve bu disiplinlere düşünsel bir derinlik katmayı hedefleyen kalıcı çalışmalarını her yıl bir kitapla taçlandırıyor.
Bakan içine sindirdi! Oda meşrebine uydurdu! (4 Şubat 2008)Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, “İstanbul’da tarihi kalıntı üstünde bu kadar cüsseli, yüksek yapıyı içime sindiremedim” diyordu, Mimarlar Odası da; “İstanbul’da Ayasofya’nın dibine, tarihi alana çelik kazıklar üstünde otel dikmek cinayettir, bu cinayeti görmezden gelmek bizim meşrebimize uymaz” diye özetleyebileceğim açıklamalar yapıyordu.
Temiz Marmara için güçbirliği (4 Şubat 2008)Türkiye Çevre ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) öncülüğünde Bursa''da toplanan 6 sivil toplum kuruluşu temsilcisi, Marmara denizinin korunması amacıyla "Doğa Koruma İşbirliği Ağı" oluşturarak, önce ildeki tüm kurum ve kuruluşları, ardından kamuoyunu su kirliliğine karşı önlem almaya çağıracak.
Toplam 226 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.