Haberler

Haberler

Toplam 239 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 161. haberden 180. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Ecdada büyük vefa (25 Şubat 2008)Birinci Kosova Savaşı’nda şehit edilen Sultan I. Murad’ın, Balkanlar’ın 1912 yılında Osmanlı’nın elinden çıkmasıyla “mahzun” ve bakımsız kalan türbesi, bir süre önce Türkiye Diyanet Vakfınca yapılan restorasyonun ardından görkemli bir şekilde ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.
Karşıyaka Çarşısı''na "Renk" Gelecek (25 Şubat 2008)Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Caddesi’nde bozulan zemini doğaltaşlarla yenileyecek. Çarşı’ya renk getirecek çalışmalar için 700 ton taş kullanılacak.
Bu şehirlerin sorumlusu yok mu? (25 Şubat 2008)Türkiye’de şehircilik anlayışı var, diyenin alnını karışlarım. Plan yok! Program yok! Haliyle, estetik de yok! Bari “düzelteyim” diye bir gayret olsa; o da yok!
Küçükçekmece Gölü kurtarılıyor... (25 Şubat 2008)Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Tünel Hattı kazısında son aşamaya gelindi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbul’un günde 2 milyon metreküp günlük su kullanımı var. Bu kullanımın aynı boyutta da atık suyu var...
Topkapı Sarayı surlarında restorasyon başlıyor (25 Şubat 2008)Topkapı Sarayı’nı çevreleyen tarihi surların 30 metrelik bölümü restore edilecek. Kültür Bakanı Günay, “Bu bir başlangıçtır, önümüzdeki süre içinde kesintiye uğratmadan geliştirmeye çalışacağız” dedi.
Yapıda denetimler artırılıyor (25 Şubat 2008)Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye’de sağlıklı yapılaşma için etkin bir denetim mekanizması kuracaklarını belirtti.
Şifa polikliniğine bürokrasi engeli (25 Şubat 2008)Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Tuzla Şifa mahallesinde yaptırılan ve 1998''de hizmete başlayan semt polikliniği, 9 yıldır mahalle sakinlerine şifa dağıtamıyor. Nedeni ise deprem ve bürokratik sorunlar. Bir yıl hizmet veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Semt Polikliniği, 1999 depreminde hasar gördüğü için içi boşaltıldı. İki yıl önce depreme dayanıklı hale getirildi. Daha sonra AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Sekmen''in girişimleriyle polikliniğin devlet hastanesi olmasına karar verildi. Ancak İl Özel İdaresi, iki yıldır hastanenin iç donanımı için ayrılan kaynağı, mülk İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne ait olduğu için aktarmıyor.
Tarih: 25 Şubat 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Sevdican Güneş
Enerjiyi ekonomik kullanmayan yapı ruhsatı alamayacak (25 Şubat 2008)Türkiye’de enerjinin verimli ve etkin kullanılmasına yönelik çıkarılan Enerji Verimliliği Yasası kapsamında hazırlanan yönetmelik taslakları, yeni inşaat projelerine ‘Enerji ekonomisi’ açısından yeni şartlar getiriyor. Buna göre enerji ekonomisi bakımından belli sınırlamalara uymayan inşaat projelerine yapı ruhsatı verilmeyecek. Bayındırlık ve İskan Bakanlığının hazırladığı ‘Binalarda Enerji Performans Yönetmelik taslağı’ ile mevcut ve yeni yapılacak konut, ticarî ve hizmet maksatlı kullanılan binalarda uygulanmak üzere; mimarî tasarım, ısı yalıtımı, ısıtma, soğutma, sıhhi sıcak su, aydınlatma, elektrik tesisatı ve elektrik tüketen binanın sabit ekipmanları konularındaki asgari performans kriterlerine uyulmasına ilişkin usul ve esasları düzenleniyor. Binaların mimari tasarımında gerek ısı, gerek doğal havalandırma, gerekse aydınlatma ihtiyacını asgari seviyede tutacak, güneş ve rüzgar etkisi de dikkate alınarak doğal ısıtma, havalandırma ve aydınlatma imkanlarından azami derecede yararlanılacak. Binaların ve/veya iç mekanların yönlendirilmesinde, o iklim bölgesindeki güneş, rüzgar, nem, yağmur, kar ve benzeri meteorolojik veriler dikkate alınarak oluşturulan mimari çözümler aracılığı ile istenmeyen ısı kazanç ve kayıpları engellenecek.
Tarih: 25 Şubat 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Yücel Kayaoğlu
"Arsa, tapu ve iskânda teşvik 5 milyar YTL''lik gelir sağlar" (25 Şubat 2008)Emre Çamlıbel, GYODER''in teşvikle ilgili raporu Vergi Konseyi''ne sunduğunu, teşviklerin konut fiyatlarını yarıya düşüreceğini belirtti.
Tarihe büyük ayıp (25 Şubat 2008)Geçen yıl başlatılan tarihi eserlerin restorasyonu sırasında, 400-500 yıllık geçmişe sahip bazı eserlerin cami görevlileri, vatandaşlar veya cemaat tarafından yanlış uygulamalar sonucu tahribata uğratıldığının tespit edildiği bildirildi.
Eminönü, İstanbul 2010''a hazırlanıyor (25 Şubat 2008)Tarihi eserlerin restore edileceği Eminönü ilçesi proje nedeniyle baştan aşağı yenilenecek. İstanbul''un en önemli merkezlerinden biri olan Eminönü ilçesi, İstanbul 2010 Kültür Başkenti Projesi kapsamında baştan aşağıya yenileniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Eminönü Belediyesi tarihi dokunun en çok bulunduğu Süleymaniye''den başlayarak yayalaştırma, tarihi eserlerin orijinaline yakın restorasyonu, Kapalıçarşı''nın onarımı gibi projelerin startını verdi. Projede Mercan Yokuşu ve Mahmutpaşa''da bulunan tekstil toptancıları da Giyimkent''e taşınacak. Mimar Halil Onur tarafından yürütülen, Eminönü Belediyesi''nin hazırladığı Süleymaniye Yenileme Projesi, Kiptaş desteğiyle gerçekleştiriliyor. Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, "Tüm dünya için büyük değer taşıyan Kapalıçarşı ve çevresi, yürütülecek restorasyon ve yenileme çalışmalarıyla bambaşka bir görünüm kazanacak" dedi.
Tarih: 25 Şubat 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Hasan Erşan
Merkezlere araçla girmek isteyen bedelini ödeyecek (25 Şubat 2008)Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, kentteki metro yatırımlarının bitmesiyle belli başlı merkezlere özel araçlarıyla girmek isteyenlerden ufak bir bedel alınacağını açıkladı.
Yaya Geçitlerini İşgal Eden Reklam Panoları Başkentin Yüz Karası (25 Şubat 2008)Başkent Ankara''nın hemen her caddesinde, bulvarında ve sokağındaki yaya geçitlerinde gelişigüzel dikilen çeşitli reklam panolarına, elektrik ve telefon direklerine rastlamak mümkündür. Her geçen gün bunların sayısının daha da artmakta olduğunu ve yaya geçitlerinin adeta işgal edildiğini görmekteyiz
Taşocakları ormanları kemiriyor mu? (25 Şubat 2008)Bodrum''da ruhsatsız çalışan veya izinli alanların dışına taşan, orman arazisinde ağaç kestikleri ihbar edilen taşocakları mercek altına alındı.
Avrupa''da trafik kent dışına, Ankara''da kent içine! (25 Şubat 2008)Avrupa başkentlerinde araçlar yerine yayaların hakim olduğu cadde ve sokaklar bulunurken, Ankara''da yayalar kaldırımlarda bile yürümekte zorlanıyor. Avrupa''da trafik kent dışına yönlendirilirken, Ankara''da ise tam tersi araçlar farklı semtlere gitmek istediklerinde bile kent merkezini kullanmak zorunda kalıyor.
İnşaat malzemecilerine Avrupa''dan hibe kredi (25 Şubat 2008)İMSAD Başkanı Turhan: Romanya ve Bulgaristan''la olan ağ kuvvetlenecek. İMSAD inşaat malzemeleri sanayisinin AB''ye uyumu, eğitimi ve bu sayede kalite çıtasının yükseltilmesine yönelik proje ile Avrupa Komisyonu''ndan 500 bin avro''ya yakın hibe fon aldı.
Bebek neden yaşanmaz bir semt oldu? (25 Şubat 2008)Pazar günkü Hürriyet’te Ayşe Arman’ın sorularını cevaplayan Okan Bayülgen, yıllardır yaşadığı Bebek’i terk etmesine de açıklık getirmiş.
"Konut sahiplerini fiyat düşürmeleri için ikna etmeye çalışıyoruz" (25 Şubat 2008)Talep azalmasına karşın bazı bölgelerde gayrimenkulün yüzde 10 primli olduğunu söyleyen emlak danışmanlık şirketi TURYAP''ın Genel Müdürü Sarıbay, ''Mal sahiplerinin fiyatı düşürme konusunda direnci var. Biz ise niçin fiyatları düşürmeleri gerektiği konusunda ikna etmeye çalışıyoruz'' dedi.
Bahçeşehir, AKP’nin kalesine bağlanıyor (25 Şubat 2008)Paylaşılamayan belde Bahçeşehir 3 kilometre uzağındaki Esenyurt’tan alınarak 20 kilometre mesafedeki AKP’nin kalesi Başakşehir’e ekleniyor.
Kar, sulak alanları ıslatamamış (25 Şubat 2008)Geçen hafta tüm Türkiye''yi beyaz örtüyle kaplayan kar yağışı, uzun yıllardır kurutma, doldurma, su sistemlerine müdahaleler ve kirlilik nedeniyle sürekli küçülen sulak alanlarda devede kulak kalmış. Umutlar, ''dengeli yağışlar''da.
Toplam 239 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 161. haberden 180. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.