Haberler

Haberler

Toplam 170 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
530 yıllık ata yadigârı cami restore ediliyor (2 Ekim 2009)Sakarya''nın Kaynarca ilçesinde bulunan 530 yıllık Şeyh Muslihiddin Camii''nin restorasyon çalışmaları başladı. Kaynarca Kaymakamı Ersin Eroğlu, Büyük Kaynarca köyünde 15. yüzyılda inşa edilen Şeyh Muslihiddin Camii''nin Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma Vakfı''nca (ÇEKÜL) hazırlanan röleve çalışmasının, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu''nca onaylanmasının ardından restorasyon çalışmalarına başlandığını söyledi.
TOKİ Kayabaşı projesine yoğun talep (2 Ekim 2009)Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) ağustos sonunda satışa çıkardığı İstanbul Kayabaşı''ndaki 7 bin 898 konut için 20 binin üzerinde başvuru geldi ancak, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, sayıyı yeterli bulmadı. Bayraktar "Konutları gerçekten İstanbul''da oturanlar alsın diye şartları biraz ağır tuttuk. Şartlar daha kolay olsaydı, 60 bin başvuru gelirdi" dedi.
"Köprüye hayır" kafası yine sahnede (2 Ekim 2009)Boğaziçi, 1970''li yıllara üzerinde tek bir köprü olmadan girmişti. Avrupa ve Asya kıtaları arasındaki dünya harikası Boğaziçi''ni geçmenin tek yolu miadını çoktan doldurmuş gemiler ve motorlu teknelerdi.
İstanbul''da yapılması planlanan 3. köprü... (2 Ekim 2009)CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, İstanbul''da yapılması planlanan 3. köprünün bulunduğu bölgede imar rantının engellenmesi için, son 3 yılda alım satım yapılan parsellerde yapılaşmaya kısıtlama getirilmesi amacıyla kanun teklifi verdi.
İstanbul''a Osmanlı ve Selçuklu mahallesi kurulacak (2 Ekim 2009)TOKİ, halktan büyük rağbet gören Kayabaşı projesinin bundan sonraki aşamalarında Osmanlı ve Selçuklu dönemi konut mimari özelliklerini yansıtan mahalleler kuracak.
Dünyanın en eski feneri (2 Ekim 2009)Antalya''nın Kaş ilçesi Patara antik kentinde bulunan Neron Deniz Feneri kurtarılacak.
"Yağmur Yağıyor, Seller Akıyor..." (2 Ekim 2009)Açık Radyo''nun Eylül 2009 Bülteni. Geçen ay dünyada neler oldu, Açık Radyo''da neler konuşuldu?
Hayaller Gerçek Oluyor (2 Ekim 2009)Türkiye''nin dünyaca ünlü piyanist çifti Güher-Süher Pekinel kardeşler, yapım çalışmalarını yakından takip ettikleri ve açılışını sabırsızlıkla bekledikleri Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi''nde (AASSM) İzmirli sanatseverlerle buluşuyor.
Seyrantepe''nin mührü Varyap''ta (2 Ekim 2009)Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Bayraktar, Seyrantepe Spor Kompleksi ihalesini alan Varyap- Uzunlar A.Ş. İş Ortaklığı ile sözleşmenin imzalandığını, firmaya yer tesliminin yapıldığını bildirdi.
Çağdaş Mimarinin Peşinde (1 Ekim 2009)Özellikle Avrupa şehirlerinde yaygın olan turistler için düzenlenmiş kenti tanıtan otobüslerden sonra Paris''te yeni bir kavram yaratıldı. Yeni düzenlenen bu seferler kentin mimari yapısını yansıtıyor. Paris''in 20.yy ve 21.yy mimarisini taşıyan binaların tanıtımdan oluşan yeni rotalar çizildi. Otobüsün yanısıra bazı rotalarda tramvay ve metro da kullanıldı.
Galata ışıl ışıl (1 Ekim 2009)GALATA Meydanı''nı görünür hale getirmeye çalışan "Görünürlük Projesi", 10 ekim günü 17 etkinlikle Galata Meydanı''nda olacak. Bu yılki tema ışık.
İstanbul’da kent müzesi yok eleştirisi (1 Ekim 2009)Kent Müzeleri Uluslararası Komitesi CAMOC’un üç gün süren yıllık toplantısında buluşan kent tarihçileri, İstanbul’da kent müzesi olmamasını eleştirdi. Londra’da yaşayan CAMOC Genel Sekreteri Ian Jones, Londra’nın, İstanbul’un yanında köy gibi kaldığını vurgulayarak, “Pera’nın 6’ncı katından uydu antenlerine bakınca neredeyse Mars gezegeninde bir mekanla karşı karşıya kaldığımı hissettim. İstanbul’a yapılacak bir kent müzesi kenti anlamamızda bize yardımcı olabilir” dedi. İstanbul 2010 Kültürel Miras ve Müzeler Direktörü Suay Aksoy da, İstanbul’a bir kent müzesi şart olduğunu söyledi.
Tarih: 1 Ekim 2009 Kaynak: Hürriyet
Tarihi binada döner kokusu (1 Ekim 2009)Sirkeci''de, içinde 7 koruma müdürlüğünün bulunduğu ve çivi çakmanın bile Koruma Kurulu''nun iznine bağlı olduğu Sümerbank binasında döner büfesi açıldı. Ödeneksizlikten yaptırılamayan ‘döner'' turnikeyi de bu kiracı yaptırdı.
Krizde biriken konut stoğu ‘açık artırma'' ile eritilecek (1 Ekim 2009)Atılım Fuarcılık tarafından 3 Aralık''ta İstanbul Fuar Merkezi''nde düzenlenecek ve 4 gün sürecek olan gayrimenkul fuarı Realistexpo''da bir ilke imza atılarak müzayedelerde olduğu gibi "açık artırma" ile konut satışı başlatılacak. Fuara katılacak 50 firma, birer projesini maliyetinden satışa çıkaracak, en yüksek fiyatı verenler ise evlerin sahibi olacak.
Üçüncü köprüye çevre ayarı geliyor (1 Ekim 2009)3. köprü için yasal zorunluluk olmadığı halde ÇED, ''Çevresel etki değerlendirmesi yapalım'' dedi. Karayolları ise bu çağrıya olumlu yanıt verdi.
İzmir Limanı için yeni ortak arayışı (1 Ekim 2009)İzmir Limanı için sözleşmeye çağrılan Global-Hutchison-EİB konsorsiyumu, finansman konusunda İstanbul''da bankalarla görüşüyor. Konsorsiyumun ortaklık yapısında da değişiklikler olabilir.
İstanbul''un neresinde olacak? (1 Ekim 2009)Ulaştırma Bakanlığı, üçüncü havaalanı için kolları sıvadı. Başbakan Tayyip Erdoğan''ın İstanbul''a yeni hava alanları yapılacağına yönelik açıklaması üzerine gözler 3. havalimanına çevrildi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul için düşünülen 3''üncü airport için yer baktıklarını belirtti.
Van’da "Kent Sempozyumu" yapılacak (1 Ekim 2009)Türkiye Mimar Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Van İl Koordinasyon Kurulu, “Kentin sakini değil sahibi olalım” şiarıyla 1 ile 3 Ekim’de kent sempozyumu düzenleyecek. Türkiye Mimar Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Van İl Koordinasyon Kurulu, “Kentin sakini değil sahibi olalım” şiarıyla 1 ile 3 Ekim’de kent sempozyumu düzenleyecek. Sempozyumda kentin imar yapısından ulaşıma kadar birçok konu detaylı bir şekilde ele alınacak. Sempozyumda Van’ın tarihi, kültürel yapısı, sosyoekonomik yapısı, göç, doğal afetlere hazırlık durumu başta olmak üzere birçok konu ele alınacak. Sempozyuma panelist olarak TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Vali Münir Karaloğlu, Araştırmacı-Yazar İhsan Colemergî, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay, Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın ile alanında uzman kişiler, öğretim görevlisi, mühendis, meslek örgütleri, mimar ve kurum temsilcisi katılacak.
Tarih: 1 Ekim 2009 Kaynak: Evrensel
3. köprüye son noktayı Yıldırım koydu (1 Ekim 2009)Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul''da yapılması planlanan 3. köprüyle ilgili şu anda belirlenmiş hiçbir güzergah bulunmadığını belirterek, "Bir partinin il başkanı, bu nasıl ve ne şekilde elde ettiğini bilmediğimiz kurum içi yazışmalardan hareket ederek öyle bir güzergah beyanında bulunmuştur. Erken konuşmuştur, üzerine de vazife değildir" dedi.
Sürdürülebilir binalar için BREEAM Türkiye''ye geliyor (1 Ekim 2009)ÇEDBİK çevre dostu binaların belgelenmesi için BREEAM''i Türkiye''ye uyarlamak için ilk adımı attı.
Toplam 170 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.