Haberler

Haberler

Toplam 170 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
TOKİ, Ankara''da 2 bin 824 kişiyi daha konut sahibi yapıyor (30 Eylül 2009)Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Gölbaşı Örencik''te yapımını tamamladığı 2 bin 824 konutu, 5 Ekim Pazartesi gününden itibaren hak sahiplerine teslim etmeye başlıyor.
İnşaat sektöründe istihdam azaldı (30 Eylül 2009)İnşaat sektöründe istihdam yılın ikinci çeyreğinde yüzde 25.3, üretim yüzde 21 azaldı. 2009 yılının ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre inşaat sektöründe çalışılan saat yüzde 21.9 düşüş yaşarken, ikinci çeyrekte inşaat sektöründe ciro yüzde 6.4, brüt ücret-maaş ise yüzde 7.6 azaldı. Yılın birinci çeyreği ile ikinci çeyreği verileri karşılaştırıldığında, kriz nedeniyle "S.O.S." veren inşaat sektörünün ikinci çeyrekte toparlandığı görüldü. İkinci çeyrekte yüzde 21 oranında daralan Üretim Endeksi, bir önceki dönemle karşılaştırıldığında 19.5 puanlık iyileşme yaşandığı gözlenirken, yüzde 25''lik kaybın yaşandığı İstihdam Endeksi''nde ise sadece iki puanlık bir düzelme oldu. Üç Aylık İnşaat Sektörü Ciro Endeksi 2009 yılı ikinci çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6.4 azaldı.
Tarih: 30 Eylül 2009 Kaynak: Yeni Şafak
İnşaatçılar çözüm bekliyor (30 Eylül 2009)İzmir Ticaret Odası (İZTO) İnşaat Sektör Kurulu Başkanı, Bina Yapım Grubu Meclis Üyesi Necip Nazır, inşaat sektörünün Türkiye''deki en önemli lokomotif sektör olmasına karşın, sorunlara çözüm önerileri getirilmesi konusunda şu ana kadar hiç bir girişimde bulunulmadığını söyledi.
Japonlar Transformers robot yaptı (30 Eylül 2009)Japon mühendis Takeşi Maeda, saniyeler içinde otomobile dönüşen insansı bir robot üretti. OmniZero9, Transformer filminin baş karakteri Optimus Prime''a çok benziyor. İnsansı halindeyken dengeli bir şekilde sahibini omuzlarında taşıyabiliyor.
Tarih: 30 Eylül 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Metro için yanlış karar... (30 Eylül 2009)Büyükşehir Belediyesi, yapımı yılan hikayesine dönen iki müteahhidi batıran Üçyol-Üçkuyular metro hattı yapımıyla ilgili yine yanlış bir karar aldı.
İlk köprüye ‘Hayır’ dedim, köprülerden utanarak geçiyorum (…Çünkü derdimizi anlatamadık. Her köprü yeni bir köprü doğuruyor.) (30 Eylül 2009)Ben Devlet Planlama Teşkilatı''nda, "Köprüye hayır" diyenlerden biriydim. Sayın R. T. Erdoğan önceki gün "Köprüye hayır" diyenler, birinci ve ikinci köprüden utanmadan geçtiler" deyince üzüldüm.
Üçüncü köprü (30 Eylül 2009)Başbakan Boğaz''ın üzerine üçüncü köprünün yapılmasını savunurken diyor ki: Amerika''da bir nehrin üzerinde 500 metre arayla yan yana üç köprü gördüm...
Eyfel Kulesi kırmızı beyaz olacak (30 Eylül 2009)1 Temmuz''da başlayan ve halen devam eden Fransa''da Türkiye Mevsimi kapsamında 6-11 Ekim tarihleri arasında Paris''in sembolü Eyfel Kulesi Türk bayrağının renkleriyle aydınlatılacak. Ekim ayında gerçekleştirilecek bir başka etkinlik ise Paris''in en prestijli sergi mekânlarından Grand Palais''de açılacak dev İstanbul sergisi. Grand Palais, "Bizans''tan İstanbul''a: İki Kıtanın Limanı" başlıklı sergiye üç ay boyunca ev sahipliği yapacak. İstanbul''un sekiz bin yıllık tarihine tanıklık edecek sergi, 25 Ocak 2010 tarihine kadar açık kalacak. Sergi, Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul Arkeoloji müzeleri, Türk ve İslam Eserleri ve Ayasofya müzelerinin yanı sıra, Louvre Müzesi, Fransa Ulusal Kütüphanesi gibi Avrupa müzelerinin koleksiyonlarından seçilen dikilitaş, el yazmaları, gravürler, elbiseler ve kitaplardan oluşan 500''den fazla eseri bir araya getiriyor.
Tarih: 30 Eylül 2009 Kaynak: Zaman
Ödüllü projeye "koruma" soruşturması (30 Eylül 2009)Van''da Türkiye''deki bürokratik anlayışı gözler önüne seren çok ilginç bir soruşturma yürütülüyor. Van''ın Gevaş ilçesinden iki öğrenci, hiçbir envanterde yer almayan bir tarihî eser keşfederek tarihe kazandırdı.
Bülent Arınç: Hisarönü Camisi''nde gecikme yok (30 Eylül 2009)Kendisine bağlı kurumlarda incelemelerde bulunmak için geçtiğimiz gün İzmir''e gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, beraberindeki heyetle birlikte restorasyonu yapılan Hisarönü Camisi''ni ziyaret etti.
"Bahribaba Parkı''na yapılsın" (30 Eylül 2009)İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''a önümüzdeki günlerde konuyla ilgili teklif sunacaklarını söyledi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, son günlerde kent gündeminde yer alan ve belediyeye yöneltilen bazı eleştirilerle ilgili açıklamalarda bulundu.
Ekim''de Metro Atağı (30 Eylül 2009)İzmir Büyükşehir Belediyesi, yüklenici firmaların taahhütlerini yerine getirmedikleri için sözleşmeleri fesh edilen Üçyol-Üçkuyular ve Ege Üniversitesi-Bornova Merkez metro hatları ile itirazlar nedeniyle ihalesi iki kez iptal edilen Aliağa Menderes Raylı Sistem Projesi sinyalizasyon sistemi için Ekim ayında ihale gerçekleştirilecek.
Mutlu Yıllar Google Earth! (29 Eylül 2009)Çıldırtan sanal küre gezegenimiz hakkında hiç tahmin etmeyeceğimiz şeyleri bize öğretti.
ARKİV Seçkileri (30 Eylül 2009)Arkitera Mimarlık Merkezi, her geçen gün kapasitesi artan ARKİV''de yer alan ve Türkiye''de 2009 senesinde uygulaması tamamlanmış projeler arasından seçilen yapıları bir araya getirerek "ARKİV Seçkileri" adı altında topluyor.
"Frank O. Gehry 1997''den Beri" Sergisi (29 Eylül 2009)Milano''da bulunan Triennale Tasarım Müzesi''nde sergilenen "Frank O. Gehry 1997''den Beri", Kanadalı mimarın, 1997''den günümüze Bilboa''daki Guggenheim Müzesi tarafından tanıtılan, dönüm noktası niteliği taşıyan projelerinden bir seçki oluşturularak yapılan ilk sergi.
Kendi Google Earth Fotoğraflarını Çek (29 Eylül 2009)Bu haftasonu gördüğüm tüm sergiler arasında denemek için en çok heyecan veren, uçurtmalı bölgesel fotoğrafçılığı oldu. Alanının ustalarından Cris Benton, çeşitli uçurtma numaralarını sergiledi. Uçurtmalara sarmadan önce Cris, öncelikle bir fotoğrafçı sonra da radyo ile kontrol edilen uçak tutkunu idi. İki hobisi de çok uyumlu bir şekilde biraraya gelerek, fotoğraf makinesini RC kontrolleri sayesinde sabitleyerek uçurtma ile havalandırmasına yardım etti. Yarattığı makinanın kendisi başlı başına bir güzellik.
Bir şehir kime aittir? (29 Eylül 2009)Planlansız şehir, taktiksiz takım gibi çökmeye mahkûmdur. O yüzden kentin öncelikli sahibi, şehir plancıları olmalıdır.
Mimar Metin Hepgüler''e, Arjantin''den iki ödül (29 Eylül 2009)Mimari proje rekortmeni Metin Hepgüler, Arjantin''den iki ödül kazandı. Uluslararası yarışmada 48 katlı otel-rezidans-ofis-alışveriş merkezi ile 45 katlı otel-rezidans-ofis projeleri Hepgüler''e ödül getirdi.
Japonya İstanbul Başkonsolosu''ndan Büyükşehir''e Ziyaret (29 Eylül 2009)Japonya İstanbul Başkonsolosu Katsuyoshi Hayashi, İstanbul Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek Dış İlişkiler Müdürü Selamettin Ermiş''le makamında bir araya geldi.
"10. Ulaşım Şurası" İstanbul''da Başladı (29 Eylül 2009)Başkan Kadir Topbaş, "10. Ulaşım Şurası"nda yaptığı konuşmada İstanbul''u Türkiye Cumhuriyeti''nin 100. kuruluş yıldönümüne hazırladıklarını belirterek, "Şehrin iki yakasındaki yerleşim alanlarını, limanları, havaalanlarını ve karayollarını, 618 kilometre raylı sistemle entegre hale getiriyoruz" dedi.
Toplam 170 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.