Haberler

Haberler

Toplam 170 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Osman Hamdi Bey''e büyük saygısızlık (28 Eylül 2009)Türk müzeciliğinin kurucusu Osman Hamdi Bey''in dünyaca ünlü ''Kaplumbağa Terbiyecisi'' tablosunu çizdiği tarihi konak, içki içenlerin meskeni haline geldi.
Denizli''de 1700 yıllık üç boksör iskeleti bulundu (28 Eylül 2009)Denizli''nin Buldan ilçesine bağlı Yenicekent beldesinde bulunan Tripolis Antik Kenti''ndeki bir kaya mezarda yan yana gömülmüş bin 700 yıllık 3 boksör iskeleti bulundu. Tripolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Aytekin Erdoğan, Tripolislilerin boks sporunda oldukça başarılı olduğunun bulunan yazıtlarla kanıtlandığını belirtirken, sporcu mezarlarında bulunan horoz figürlerinin kentin takım amblemlerinin olduğunun göstergesi olduğunu söyledi.
"Dünyanın sonu 21 Aralık 2012''de geliyor" (28 Eylül 2009)Web-bot isimli projenin liderleri dünyayı değiştiren olayları internet taramaları sayesinde buldukları iddiasında. En büyük iddialarıysa kıyamete yönelik.
Asaş, trenden su işine girdi denizden de enerji üretecek (28 Eylül 2009)Marmaray projesine tren üreten Asaş Group, Gürpınar Su''yu satın alıp su işine girdi. İsveçli ortakla denizden enerji de üretmeye hazırlanan firma, bir yandan da soda fabrikası bakıyor.
Dördüncü büyük havalimanı ‘Zafer'' ihaleye hazır (28 Eylül 2009)Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak''ın ihtiyacını karşılaması amacıyla Kütahya''nın Altıntaş ilçesinde bölgesel çapta inşa edilecek ve Türkiye''nin dördüncü büyük havalimanı olacak Zafer Havalimanı için ihale hazırlıklarının tamamlandığı bildirildi.
Bursa''ya yeni yapı market (28 Eylül 2009)Avrupa''nın en büyük yapı marketlerinden Fransız Leroy Merlin, Türkiye''deki ilk mağazasını Bursa''da açacak.
Eskihisar Köprüsü yıkılıyor (28 Eylül 2009)Marmaray-Gebze ayağındaki çalışmalar sebebiyle Eskihisar Feribot Yolu üzerinde bulunan köprü yıkılacak.
Yılda 5 milyar plastik poşeti çevreye atıyoruz (28 Eylül 2009)Alışverişlerde ve de içine çöp koymak için kullanılan plastik torbaların atıkları karada en az 800 yıl, denizde en az 400 yıl yaşıyor. Ve de bu artıklar zamanla kimyasal değişime uğrayarak doğayı kirletiyor. Dolaylı olarak canlıları zehirliyor.
Antik tapınak maketiyle ayağa kalktı (28 Eylül 2009)Kazı Başkanı Doç. Dr. Nurettin Arslan, günümüzde maketlerin biraz moda gibi algılandığını, ancak aslında güzel bir unsur olduğunu dile getirdi. Antik kente gelen ziyaretçilerin bir sütun ya da duvar parçası gördüğünü ifade eden Arslan, insanların bunları algılamakta zorluk çektiğine işaret ederek, "Her ne kadar bizler bunları anlatmak için bazı çizimler ya da yeniden canlandırmalar yapsak da bir modelin yerini tutmuyor" dedi. Tapınağı hiçbir zaman bütün olarak ayağa kaldırma imkanı bulunmadığını anlatan Arslan, 3 ya da 70 yaşında bir kişinin maketi gördüğünde en azından yapının ne şekilde olduğu, kapısının ve odasının nerede bulunduğunu göreceğini bildirdi. Arslan, maketin yanına açıklayıcı bilgiler koyacaklarını da ifade ederek, "Bu şekilde, gelen ziyaretçiler yapıyı kolay bir şekilde algılayacak. Ama tabi bu işler zahmetli ve zor. Bu konuda hala arkadaşlarımızla tartışmaktayız" diye konuştu.
Tarih: 28 Eylül 2009 Kaynak: Olay
Çatalhöyük Çin''e taşınıyor! (28 Eylül 2009)Çatalhöyük, ‘Daha İyi Şehir, Daha İyi Yaşam'' temalı Shanghai EXPO 2010''da Türkiye pavyonunun simgesi olacak. Tarihten bugüne Türkiye''yi anlatan pavyonda iş dünyasını buluşturacak merkez de yer alacak.
Yol derenin yatağında (28 Eylül 2009)Karayolları Borçka’da yıkılan yolu otuz yıl önce yaparken İçkale deresi yatağı üzerinde inşa etmiş.
İzmir Turizmine Jeotermal Dopingi (28 Eylül 2009)İzmir Jeotermal A.Ş., Seferihisar jeotermal alanında yedinci kuyusunu açtı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, elde edecekleri yeni kaynaktan 200 turizm tesisi ve 250 dönüm seranın yararlanacağını, 6 megawatt da enerji elde edileceğini söyledi.
Çevrecilerin eli tetikte! (28 Eylül 2009)Marmaris limanının büyütülmesiyle ilgili projede son aşamaya gelindi. Çevreciler de esnaf da temkinli.
AKM bir cami midir? (28 Eylül 2009)Bilirsiniz, hiçbir cami hiçbir şekilde yıkılamaz... Kötü ve eksik malzemeyle inşa edilmiş olsa da yıkılamaz, depreme dayanıksız olsa da yıkılamaz, yanlış yere yapılmış olsa da yıkılamaz, kağşamış, yıkılmaya yüz tutmuş, eski deyimle "mail-i inhidam" olsa da yıkılamaz. Çünkü camidir.
Dev Kompleksde Hızlı Tempo (28 Eylül 2009)İzmir Büyükşehir Belediyesi yapım çalışmalarını sürdürdüğü Bornova''daki Aşık Veysel Rekreasyon alanı ve içinde yer alan olimpik buz pateni, anfitiyatro gibi yapıların da yer aldığı dev kompelksin yapım çalışmaları hızlı bir tempoda ilerliyor. 231 dönüm alana yayılan projeye ilişkin yatırımlar tamamlandığında. Bornova ve İzmir çok önemli yeni spor ve kültür-sanat mekanları ile yeni bir dinlenme alanına kavuşmuş olacak.
Türkiye''ye ulaşan kirlilik kadraja girdi (28 Eylül 2009)Bir grup gezi fotoğrafçısı Brezilya, Mısır ve Avustralya''dan Türkiye sahillerine ulaşan plastik ürünlerin kirliliğini fotoğrafladı.
Yüksek teknoloji sayesinde, seli kader olmaktan çıkaran ülkeler (28 Eylül 2009)İngiltere, Fransa, Japonya, Hollanda gibi ülkeler, her an sel tehdidiyle karşı karşıya kalan kentlerini, son teknolojiyle koruyor.
Ataköy arsaları yeniden satışta (28 Eylül 2009)DATİ''ye kiralan ve Sinpaş''a satılan araziler arasındaki üç parsel için ihaleye çıkılacak.
Çevre çalıştayı 200 bilim insanının katılımıyla bugün başlıyor (28 Eylül 2009)Pamukkale Üniversitesi''nin (PAÜ), TÜBİTAK ve Bağlantısızlar ve Diğer Kalkınmakta Olan Ülkeler Bilim ve Teknoloji Merkezi ile işbirliği yaparak düzenlediği, "Uluslararası Şehirleşme, Arazi Kullanımı, Arazi Tahribatı ve Çevre Çalıştayı"na 4 kıtadan 200''e yakın bilim insanı katılacak. Bugün başlayacak ve 1 Ekim tarihine kadar sürecek çalıştay Türkiye için bir ilk. PAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Kumsar, Türkiye''de ilk kez gerçekleştirilecek olan çevre çalıştayında Büyük Menderes Havzası''nda yaşanan kirlenme konusu da masaya yatırılacak. Çalıştayda, son yıllarda etkili olan küresel ısınma da ele alınacak.
Tarih: 28 Eylül 2009 Kaynak: Referans
Ağaçtan elektrik üretildi (28 Eylül 2009)ABD''li bilim adamları, ilk kez ağaçlardan elektrik üretmeyi başardı. Akça ağaç''tan elde edilen ölçülebilir miktarda elektrik, küçük nano-cihazları çalıştırabiliyor. Washington Üniversitesi''nde yapılan deneyde elektrotlardan birisi akça ağaca, diğeri ise toprağa yerleştirildi ve ağaçların yüzlerce milivolt voltaj ürettiği tespit edildi.
Tarih: 28 Eylül 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Toplam 170 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.