Haberler

Haberler

Toplam 170 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Kent mimarisine özgün bakışlar (28 Eylül 2009)Dilara Akay son dönem heykelleri ''Ark-İst'' ile 11. Uluslararası İstanbul Bienali paralelliğinde, Galeri G-art''da sergileniyor. Galeri G-art, Dilara Akay''ın yaşadığı şehrin mimarisi ve kültürel görsel formlarını dönüştürdüğü, doluluk ile boşluk, zaman ile sonsuz, nesne ile özne arasındaki sınırları sorgulamaya yönelen soyut heykellerini izleyicilere sunuyor. Sergi ile 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olacak İstanbul''un Ayasofya Müzesi gibi miraslarına izleyicilerin yeni bir gözle bakmaları hedefleniyor.
Tarih: 28 Eylül 2009 Kaynak: Yeni Şafak
İshak Paşa Sarayı domates serası gibi (28 Eylül 2009)Kayalıkların üzerinde bir masal kalesi gibi yükselen İshak Paşa Sarayı restorasyon çalışmalarının ardından ziyarete açıldı. İki yıllık çalışma sonucu duvarlar güçlendirildi. 18''inci yüzyıldan kalma sarayı kar ve yağmur sularının yıpratıcı etkisinden korumak için kondurular dev metal ve cam tavansa yadırgattı. Görkemi kartpostallara konu olan saray, üzerini kaplayan çatıyla serayı andırdı.
Cunda''da tarih yok oluyor (28 Eylül 2009)Ayvalık ilçe merkezi ve Cunda Adası''nda bulunan tescilli binalar Kültür Bakanlığı''ndan alınan hibe ya da uzun vade kredilerle yeniden hayata geçirilmeye çalışılıyor. Ancak, Eski Çocuk Esirgeme Kurumu olarak bilinen tarihi Despot evi her geçen gün Cunda sakinlerinin gözleri önünde biraz daha yok oluyor.
Amasra Kalesi''nin düşmanı ağaçlar (28 Eylül 2009)Helenistik, Arkaik, Klasik, Roma, Bizans, Ceneviz, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda tarihi eserin bulunduğu Amasra''daki tarihi kalede doğal yetişen incir ve defne ağaçlarının temizlenerek surların daha iyi görünmesi planlanıyor.
Sistemin altyapısal sorunu (28 Eylül 2009)Selden sonra yağmayı herkes mi yaptı? Herkes mi o kadar çaresiz ki başkalarının çığlıklarına umarsız?
Abbaralar zamana direniyor (28 Eylül 2009)Güneydoğu illerinde 14 kabaltı, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın mimarlık örneği listesinde yer alıyor. Şanlıurfa''nın tarihi mimari dokusunun önemli bir kısmını oluşturan abbaralar (kabaltı) zamana direniyor.
Gökdere Medresesi eğitim merkezi oluyor (28 Eylül 2009)Osmangazi Belediyesi''nce restorasyonu tamamlanıp kültür merkezi haline getirilen Gökdere Medresesi, eğitim merkezi oluyor.
2009''da tüm imkanları raylı sisteme ayırdık (28 Eylül 2009)Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, içinde bulundukları dönemde bütün belediyelerde olduğu gibi kendilerinin de ekonomik sıkıntı yaşadıklarını belirtti. 2009 yılında bütün imkanları raylı sisteme ayırdıklarını beliten Güzelbey, "2010''nun ilk raylı sistemi bitirmeyi hedefliyoruz'' dedi.
Kanyon ''Geçici İşgal'' altında! (28 Eylül 2009)11. Uluslararası İstanbul Bienali’nin ‘Paralel Etkinlikler’ bölümünün performanslarından biri olan ‘Geçici İşgal’, 3-4 Ekim tarihlerinde Kanyon alışveriş merkezinde gerçekleşiyor. Çağdaş Gösteri Sanatları Girişimi’nin bir etkinliği olan ‘Geçici İşgal’ sahne sanatları için tasarlanmamış mekânlarda geçici bir süre performans sergileyerek, bu mekânları sanat aracılığıyla farklılaştırmayı amaçlıyor. 3-4 Ekim tarihlerinde 19.00-22.00 saatleri arasında insan-mekân karşılaşmasına çağdaş dansın penceresinden bakacak. Hareket, dans ve mekan fikrinden yola çıkan etkinlik boyunca 30 dansçı Kanyon’un farklı noktalarında insan ve mekan karşılaşmasına yeni sanatsal yorumlar katacaklar. Sanat yönetmenliğini Şule Ateş’in yaptığı ‘Geçici İşgal’, iki farklı sanat disiplinini, mimariyi ve dansı birleştirerek, mekân ve insan bedeninin karşılaşması üzerinden yeni bir sanatsal sunum yaratmayı amaçlıyor. Sanatın hayatımızdaki yerini, 11. İstanbul Bienali’nin ‘İnsan neyle yaşar?’ sorusu üzerinden sorgulayacak olan gösteriye Çıplakayaklar Kumpanyası, Hareket Atölyesi ve RemDans Proje Topluluğu koreografileriyle katılıyorlar.
Tarih: 28 Eylül 2009 Kaynak: Radikal
Halkbank''tan TOKİ borçlarına yüzde 20 indirim (28 Eylül 2009)Halkbank müşterilerine TOKİ''ye olan borçlarını yüzde 20 indirimle kapatma olanağı sunmaya başladı. 23 Ekim''e kadar devam edecek indirim kampanyasından ve faiz oranlarından, Halkbank''tan kredi kullanarak TOKİ''ye borcunu tek seferde ödemek isteyenler faydalanabilecek.
Tarihi Beyazıt Kulesi Turizme Açılıyor (28 Eylül 2009)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Üniversitesi''nin içerisinde yer alan Beyazıt Yangın Kulesi''ni restore ederek, turizme kazandırıyor. Büyükşehir Belediyesi ile üniversite arasında imzalanacak protokolle tarihi kule turizme açılıyor.
Dev sergiye 2010 desteği (28 Eylül 2009)Fransa’da Türkiye Mevsimi kapsamında Paris’in en prestijli sergi mekânlarından Grand Palais’te açılacak ‘Bizans’tan İstanbul’a: İki Kıtanın Limanı’ başlıklı dev sergiye İstanbul 2010 AKB Ajansı da destek verme kararı aldı. Konuyla ilgili bir protokol Fransa’da Türkiye Mevsimi adına İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ile İstanbul 2010 Ajansı adına Genel Sekreter Yılmaz Kurt tarafından imzalandı. Avrupa’nın önemli müzelerinden seçilen 500’den fazla tarihi eseri bir araya getiren sergi 9 Ekim’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin de katılacağı törenle açılacak.
Tarih: 28 Eylül 2009 Kaynak: Radikal
İstanbul''u tek tek keşfedin (28 Eylül 2009)İstanbul''un Tekleri kitabı tek olan eserleri halka tanıtmayı amaçlıyor. Ancak öyle eserler var ki tek olmamalarına rağmen tarihi kültürel ve manevi değerleriyle eşine ender rastlanan özellikler taşıyor.
Rize''de toprak kayması: HES inşaatları zarar gördü (28 Eylül 2009)Rize''de etkili olan sağanak nedeniyle Çayeli ilçesinde bir köydeki dere taştı. Taşkın ve oluşan toprak kayması nedeniyle köydeki hidroelektrik santrali (HES) inşaatları zarar gördü.
Ulaştırma Şurası bugün başlıyor (28 Eylül 2009)Şuranın ana teması, ''ulaştırmanın her alanında Türkiye''nin dünya standartlarında altyapıya kavuşturulması ve atılımlarına artan bir hızla devam ederek dünya çapında söz sahibi konuma getirilmesi''
44 yıl sonra aynı yere imza attı (28 Eylül 2009)En son babası Hamit Üçer''in 1965''te restore ettiği Galata Mevlevihanesi''nin bugünkü restorasyonunu yapan Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Kaya Üçer, ''Babam ben küçükken söylerdi. ''Sanat hayatım boyunca bir tek mevlevihaneye imza attım'' diye. Ben de 44 yıl sonra babamdan sonraki ilk restorasyonda onun imzasını buldum'' dedi.
Seferihisar''da Hayat Yavaşladı (28 Eylül 2009)Dünyanın yeni turizm akımı ‘yavaş şehir'' kervanına katılmak isteyen Seferhisarlılar büyük çaba harcıyor. Türkiye''nin ilk Cittaslow (Yavaş Şehir) adayı olan İzmir''in Seferihisar ilçesinde, vatandaşlar kendi hazırlattıkları tişörtleri giyerek, ilçenin "Yavaş Şehir" adaylığına destek veriyor.
İranlılara sanayi ve konut yatırımı için olumlu cevap (28 Eylül 2009)İran''ın Hamedan şehri Valisi Behrooz Moradi, Ispartalı işadamlarını konut ve çelik sanayinde yatırım yapmaya davet etti.
Ayasofya: Trabzon''un siyah gülü (28 Eylül 2009)Arka bahçesinde, bir cennet elması ağacının altında, üzeri kar manzaralı porselen fincanda orta şekerli bir Türk kahvesi içtiğim günden beri ben Ayasofyalı Ayasofya benli. Habbeyi kubbe eden kalbim, çileli kentimin kalabalığından uzakta, bu saklı bahçeye ilk kez sığındığında elimde bir Dostoyevski romanı, arasında bir filbahri dalı, demek mevsimlerden ilkyazdı. Bu günse eylül ayazı.
Bakan AKM ihalesine itiraz edenlerden dert yandı (28 Eylül 2009)Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul''un sahnesiz kalmayacağını ama bunca emek verildikten sonra Atatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) sudan bazı itirazlarla bu durumda bulunmasından ötürü çok üzgün olduğunu belirterek, "Şu andan sonra bizim yapacağımız fazla bir şey yok. Yargı ve itiraz eden arkadaşlar, tarih önünde umarım açıklamasını yapacaklar" dedi.
Toplam 170 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.