Haberler

Haberler

Toplam 247 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Bugün 17 Ağustos 2009, Olası Depreme 10 Yıl Daha Yaklaştık, Hazır mıyız? (14 Ağustos 2009)Kent Plancısı A. Faruk Göksu Yerel Girişimi Destekleme Platformu (DESTEK) aracılığıyla, yaklaşan 17 Ağustos depreminin onuncu yıl dönümü nedeniyle, 1999 yılında gerçekleşen depremin bilançosu hakkında bir açıklama yaptı.
Biz Şimdi Neyi Tartışalım? (14 Ağustos 2009)11 Ağustos tarihinde Mimarlar Odası'nda AKM'nin yenileme projesine gelen yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili mesleki kuruluşlar ve STK'lardan oluşan bir grup basın toplantısı düzenledi. Toplantıya pek çok mimar ve sanatçı da katıldı.
Yöresel Mimariye TOKİ Dokunuşu (14 Ağustos 2009)Türkiye'de konut üretim sektörünün teşvik edilerek hızlı artan konut talebinin planlı bir şekilde karşılanmasını sağlamak amacıyla kurulan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın, günümüzde bütün illerde ve hemen hemen bütün ilçelerde yapılarına rastlamak mümkün. Kimi zaman bütün kenti gören bir tepede, kimi zaman şehre giren ana yolların hemen kenarında yükselen, çoğunlukla alt gelir grubuna yönelik olarak inşa edilen çok katlı apartman blokları, tektipleşmiş görünümleriyle dikkat çekiyor.
Düden şelalesi tanıtımı için yeni projeler (14 Ağustos 2009)Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce Düden Şelalesi'nin daha iyi tanıtılması ve ziyaretçi sayısının artırılması için yeni projeler geliştiriliyor.
Ergene Havzası'nda kirlilik (14 Ağustos 2009)Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesine bağlı Hedeyli Köyü'nde yaşayan köylüler, Ergene Nehri'den akan kirli suyun yarattığı kirlilik nedeniyle arazilere ektikleri tüm mahsulün kuruduğunu ve hiçbir şekilde verim alamadıklarını belirtiyor.
Üşümezsoy'un deprem tahmini (14 Ağustos 2009)Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, ''17 Ağustos'ta kırılan fay Esenköy'e kadar geldi. Bundan sonraki adım bana göre Esenköy'den İmralı Adası'nın güneyine doğru uzanan hattır'' dedi ve son araştırma sonuçlarına göre Yalova-Adalar hattında deprem meydana gelmeyeceğini söyledi.
Deprem güçlendirme çalışmaları yetersiz (14 Ağustos 2009)İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, 1999 Marmara depremi sonrası değişen pek bir şey olmadığını belirterek, ''10 yılda deprem konusunda geldiğimiz nokta depremden daha sarsıcı'' dedi.
Ataköy sahil arazisinin satışına tepki (14 Ağustos 2009)Mimarlar Odası Bakırköy Bölge Temsilciliği Başkanı Esin Hacıalioğlu, Bakırköy sahil arazisinin satış ihalesinin durdurulmasını istedi.
Ayaş Tüneli neden bitmiyor? (14 Ağustos 2009)Meclis Başkanlığı'na soru önergesi sunan CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, "Ayaş tüneli 33 yıldır neden bitirilemedi?" diye sordu.
İzmir Körfezi'nde bilimsel çalışma yapılacak (14 Ağustos 2009)İzmir Körfezi'nin temizlenmesi için çalışma başlatıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Dokuz Eylül Üniversitesi ile geçen mayısta imzaladığı protokol çerçevesindeki çalışmalarla körfezin bütün özellikleri, zemin yapısı, su akışı gibi bilgilerin yanısıra aktif fayların yerleri de tespit edilecek. Proje hakkında bilgi veren DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdeniz Özel, körfezin farklı yerlerinden alınacak numunelerin incelenerek hazırlanacak rapor doğrultusunda uygulama yapılacağını söyledi. Özel, "Şu anda dünyadaki teknolojilere paralel olarak en gelişmiş sistemlerle çalışıyoruz. Elde ettiğimiz veriler hem deprem verilerine yardımcı olacak hem de deniz derinliğinin haritalanmasında kullanılacak. Çalışmalar sonucunda ayrıca içle dış körfez arasında yeterli su akıntısının sağlaması amacıyla yapılacak kanalın yeri ve özellikleri de belirlenecek. Kanal, körfezde devamlı temizliği sağlayacak." diye konuştu.Prof.Dr. Başaran, lahdi, kazı ekibi ile birlikte yoğun uğraşlar sonucu, evin kapısını kırıp vinç yardımıyla çıkardıklarını ve Parion Nekropolü'nde (mezarlık) hazırlanan podyumun üzerine koyduklarını kaydetti.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
2 bin yıllık Kaleiçi'nin temel problemi ilgisizlik (14 Ağustos 2009)Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO)'nın organize ettiği 'Kaleiçi Buluşmaları' toplantısının ilki Suna İnan Kıraç Müzesi'nde gerçekleştirildi. Yerel yöneticiler, bürokratlar, işadamları, turizmciler, sivil toplum örgütleri, akademisyenler ve Kaleiçi sakinleri başta olmak üzere yoğun katılımla gerçekleştirilen toplantıda Kaleiçi'nin mevcut sorunları ve çözüm önerileri ele alındı. ATSO Başkanı Çetin Osman Budak'ın yanı sıra Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, Kent Konseyi Başkanı Osman Aydın, Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Öger Tur Genel Müdürü Recep Yavuz'un konuşmacı olarak katıldığı toplantıda ön plana çıkan konu, Kaleiçi'nin tarihi 2 bin yıl öncesine dayanan bir kültür hazinesi olmasına karşın, gerekli değeri bulamaması oldu.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Kazı çalışmalarının 50 yıl sürmesi bekleniyor (14 Ağustos 2009)Osmaniye'deki Kastabala Antik Kenti'nin, ilk tespitlerine göre 150 hektarlık alanı kapladığı ve kazı çalışmalarının 50 yıl sürmesinin beklendiği bildirildi. Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji Ana Bilim Dalı ve kazı ekibi başkanı Doç. Dr. Turgut Hacı Zeyrek, antik kentte yaptığı açıklamada, bu yıl başladıkları ilk etap çalışmalarının Eylül ayı sonuna kadar devam edeceğini söyledi. Zeyrek, hemen yanında ''Bodrum Kale'' olarak adlandırılan kale bulunan Kastabala Antik Kenti'nin, ilk tespitlerine göre 150 hektarlık alanı kapladığını kaydetti. Zeyrek, çalışmaların bu yıl 2 ay süreceğini, toplam kazı çalışmasının 50 yıl sürebileceğini belirterek, "20 kişilik kazı heyetinin yürüttüğü çalışmanın kısa sürede sonuçlanması için daha çok insan gücüne ihtiyaç duyuyoruz. Yetkililerden bu konuda destek bekliyoruz" dedi.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Botanik Parkı yenileniyor (14 Ağustos 2009)Keçiören Belediyesi parklarda revizyona devam ediyor. Yıllardır Keçiörenlilerin sabah ve akşam sporlarını yaptığı akşamları ailesi ile çardaklarında güzel vakit geçirdikleri Botanik Parkı'nın koşu yolunun zemini tamamen çim halı ile değiştiriliyor. Artık, yağmurlu havalarda koşu yolunun toprak zemininde ortaya çıkan çamur ve su birikintisinden oluşan kötü görüntü bir daha yaşanmayacak. Belediye yetkilileri, diğer mahallelerde bulunan koşu yolu parkurlarının da toprak zeminleri çim halı ile değiştirilecek. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, ilçede sporun yoğun olarak yapıldığını hatırlattı. Herkesin sağlıklı spor yapabilmesi için Keçiören'in her mahallesine koşu yolları ve spor tesisleri yapmak istediklerini belirten Başkan Ak, "Mahalle muhtarları ile yaptığımız görüşmelerde ve Keçiörenlilerle buluşmalarımızda da bu talepleri sık sık duyuyor ve bu talepleri dikkate alıyoruz." dedi.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Çubuk, Ankara'ya 3 şeritle bağlanıyor (14 Ağustos 2009)Sık sık ölümlü trafik kazalarının meydana geldiği Çubuk yolunda sorun çözülüyor. Üç şeride çıkacak yaklaşık 15 kilometrelik yolun yapımının 3 ayda tamamlanması bekleniyor. Çubuk Kavşağı'nda düzenlenen törende konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kamulaştırmalar nedeniyle, önceden 4'er şerit gidiş-geliş olarak yapma vaadinde bulundukları yolu, 3'er şerit olarak hizmete açacaklarını söyledi. Gökçek, yolun tamamlanmasıyla Çubuk ile Ankara arasındaki ulaşımın rahatlayacağını vurguladı. Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden de, yapılan çalışmalarla Çubuk'un metropolün 'kuzeyde parlayan yıldızı' olacağını söyledi. Konuşmaların ardından Melih Gökçek, iş makinesine binerek Çubuk yolunun 3'er şerit geliş-gidiş olmasına yönelik çalışmayı başlattı.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Osmancık'a 2 milyon liralık lüks otel (14 Ağustos 2009)Çorum'un Osmancık ilçesinde yapımı 2 milyon liraya mal olan 3 yıldızlı otel hizmete açıldı. Osmancık İşadamları Derneği (OSMİAD) başkanı ve otelin sahibi Fikri Sağlam, Orgeneral Ahmet Çörekçi Caddesi'ndeki otelin açılışındaki konuşmasında, ilçenin lüks otel eksikliğini gördüklerini belirterek, bu eksikliği gidermek amacıyla otel açmayı düşündüklerini söyledi. Bu kapsamda geçen yıl nisan ayında başladıkları otel inşaatının geçen ay içerisinde tamamlandığını bildiren Sağlam, ilçenin ilk ve tek 3 yıldızlı otelini hizmete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Daha sonra Osmancık Kaymakamı Oktay Çağatay, Belediye Başkanı Bekir Yazıcı ve otel sahibi Sağlam tarafından otelin açılışı yapıldı.
Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Merinos Parkı kentin DNA'sını değiştirecek (14 Ağustos 2009)Bursa'daki Merinos tesislerinin yerine yapılan Merinos Parkı, 2010'da açılıyor. Projede kongre ve kültür merkezinin yanı sıra parklar da var.
Trump Towers avukata cazip geldi (14 Ağustos 2009)D-Yapı Genel Müdürü İlder Tokcan, "Yeni Adalet Sarayı'na yakın olmak isteyen avukatlar, satışa çıkmadığımız halde kapora yatırmaya başladı" dedi.
TOKİ'den satılık tarihi eser! (14 Ağustos 2009)Koruma Kurulu, TOKİ'nin satmaya hazırlandığı Ataköy sahilindeki tarihi yapıları birinci sınıf eser olarak tescil etti. Kurul, ‘Bu arazilerde kurul görüşü alınmadan hiçbir işlem yapılamaz' diye tapuya şerh koydurdu.
Acemler Kavşağı nefes alacak (14 Ağustos 2009)Belediye Başkanı Recep Altepe, Acemler Kavşağı'nda yapılacak düzenlemeyle trafik yoğunluğunun azaltılacağını söyledi.
Tarihi binalara yeşil örtü (14 Ağustos 2009)Konak Belediyesi tarihi binaların görsel kimliğini değiştiriyor.
Toplam 247 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Mayıs 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.