Haberler

Haberler

Toplam 198 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Bandırma ve Tekirdağ Marmaray''la bağlanıyor (19 Ağustos 2009)Tekirdağ-Muratlı arasında Marmaray Projesi kapsamında yeni bir demiryolu hattının yapımına başlandı.
UNDP ve DHL afet için elele verecek (19 Ağustos 2009)Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile lojistik firması DHL, havaalanlarını olası bir doğal afet için her zaman hazır tutmak üzere pilot program başlattı. UNDP ve DHL''nin felaketlere daha iyi hazırlanabilmek için yeni bir model geliştirdiği, GARD (Get Airports Ready for Disaster) adı verilen ve havaalanlarını her zaman olası bir doğal afet için hazır tutmak üzere odaklanmış program sayesinde, afetlere karşı küresel ölçekte önemli bir inisiyatif alınmış olunacağı belirtildi. Endonezya''daki Makassar ve Palu havaalanlarında iki pilot uygulaması başarıyla tamamlanan GARD ile birlikte, tüm dünyada uygulanabilecek bir çalışmanın başlangıcının yapıldığı belirtilirken, uygulamanın ardından DHL GARD ekibinin 2009 ve 2010''da Asya ve Amerika''da doğal afetlerin daha sık yaşandığı bölgelere yakın havaalanlarında, yerinde eğitim programları vermeyi planladığı kaydedildi.
Tarih: 19 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Bağcılar''a beş yıldızlı Ramazan çadırı kuruldu (19 Ağustos 2009)Bağcılar Belediyesi''nin 24 bin metrekare kapalı alana kurduğu Ramazan çadırında 3 bin kişi iftar açabilecek. Çadır 8 adet dev klima ile serinletilecek
Duble yollar ekmek kapısı oldu (19 Ağustos 2009)Özellikte inşaat sektöründeki durgunluğu ortadan kaldırmak, işsizliğe çözüm bulmak için geliştirilen duble yollara bugüne kadar 31 milyar lira yatırım yapıldı. İnşaat sektörünü ayağa kaldıran duble yollar 124 bin kişiye de ekmek kapısı oldu.
Derenin suyu azalınca köylüler susuz kaldı (19 Ağustos 2009)Karacabey''in Uluabat ve Bakırköy''ün de aralarında bulunduğu 11 köy susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Mustafakemalpaşa''da son bir haftadır Belediye''nin Çan Deresi''nden gelen şebeke suyundan su alamayan köyler duruma tepki gösterdi.
Çevreci projesi olana kaynak hazır (19 Ağustos 2009)Dünyada sosyal sorumluluk projeleri için Afrika''dan sonra ikinci vakfı Türkiye''de kuran Coca-Cola, vakıf bünyesinde 2010 sonuna kadar 5 milyon lira harcayacak. Hayata Artı Vakfı''nın öncelikli hizmet alanı çevre ve su kaynaklarının korunması olacak. Vakıf, ''Hayata Artı Gençlik Programı'' kapsamında gençler tarafından getirilen çevre projelerine kaynak sağlıyor. Vakfın kuruluşunun basına duyurulduğu toplantıda destek verilen bazı projelerden bahsedildi. Bunların içinde İzmirli lise öğrencileri tarafından başlatılan Gediz Nehri''ni temizleme ve kurumaya yüz tutan Seyfe Gölü''nün canlandırılması projelerinin tanıtımı yapıldı. Açılış konuşmasını yapan şirketin Avrasya ve Afrika grubu başkanı ve vakıf mütevelli heyeti üyesi Ahmet Bozer, "2008''de dünyadaki vakıflarımız toplum odaklı projelere 82 milyon dolar harcadı. Sürdürülebilir bir çevre politikası olmazsa şirketlerin sürdürülebilir işlerinin olmayacağının farkındayız." dedi. Vakfın yönetim kurulu başkanı ve şirketin Türkiye başkanı Galya Frayman Molinas da bugüne kadar gerçekleştirilen toplumsal yatırımların artık vakıf çatısı altında toplanılacağının altını çizerek, vakfın 2010 sonuna kadar yaklaşık 5 milyon lira harcamış olacağına dikkat çekti. Projeleri sivil toplum, kamu, tarım, sanayi ve ticaret sektörlerinden 10 bin kişiyle buluşturan vakıf, 100''den fazla kamu kuruluşu ve belediyeyle de ortaklık kurdu.
Tarih: 19 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
İstanbul 2010 Ajansı: Şenlikler Beyazıt Meydanı''nda yapılsın (19 Ağustos 2009)İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın Yürütme Kurulu, ilgili kurumlardan her yıl Sultanahmet Meydanı''nda düzenlenen Ramazan Şenlikleri''nin bu yıl Beyazıt Meydanı''nda gerçekleştirilmesini istedi. Ramazan ayında yapılan bu şenliklere karşı olmadıklarını belirten 2010 Ajansı Yürütme Kurulu, şenliklerin trafik ve ulaşım açısından çok daha rahat olan Beyazıt Meydanı''nda yapılmasının İstanbullular için daha faydalı olacağını açıkladı. Kurul ayrıca, İstanbul''un turistik yönden en önemli mekânlarından biri olan Sultanahmet Meydanı''nın, özellikle yaz aylarında binlerce turist tarafından ziyaret edildiğini ve Ramazan ayında kurulan etkinlik alanları nedeniyle Meydan''ın çevresinde konumlanan ana tarihî mekânların turistler tarafından ziyaret edilemediğini belirtti.
Tarih: 19 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Arkitekt Dergisinde İshak Paşa Sarayı (20 Ağustos 2009)1960''lardan bu yana yanlış restorasyon çalışmalarına maruz kalan, yerden ısıtmalı sistemi ile dünyada bir ilk olan İshakpaşa Sarayı''na geçtiğimiz günlerde cam örtünün monte çalışmaları başladı. Kırılmaz camlar, güneş önleyici filtreler yapıyı kar ve yağmur suları ile zararlı güneş ışınlarından koruyacak. Türk mimarlığını tanıtmak amacıyla kurulan Arkitekt dergisinin 1934 yılına ait bir sayısında bu önemli esere yer verilmiş.
Mualla Eyüboğlu Anhegger ve Köy Enstitüleri (18 Ağustos 2009)Türkiye''nin ilk kadın mimarlarından olan Mualla Eyüboğlu Anhegger 16 Ağustos 2009 Pazar günü İstanbul''da vefat etti. Cenazesi 18 Ağustos 2009 Salı Günü Teşvikiye Camisi''nde öğle namazını (13:15) takiben Zeytinburnu Merkezefendi Mezarlığı''na defnedilecek. Mualla Eyüboğlu Anhegger, 1940 yılında 3803 sayılı yasa ile ilkokul öğretmeni yetiştirmek üzere açılmış olan Köy Enstitüleri projesinde ağabeyi Sabahattin Eyüboğlu ve İsmail Hakkı Tonguç başta olmak üzere öncü isimlerle birlikte, mimar, inşaat sorumlusu, öğretmen olarak çalıştı.
Rosenthal''i alamayan Güral enerjisini turizme yöneltti (18 Ağustos 2009)130 yıllık Alman porselen devi Rosenthal''i İtalyanlar''a kaptıran Kütahya Seramik''in sahibi Güral Ailesi, turizmde büyüyecek.
TOKİ''den inşaat ihalesi (18 Ağustos 2009)TOKİ, Karşıyaka''da vergi dairesi binasının inşaatını yaptırmak üzere ihale açtı.
Termik Santrallere Geçit Yok (18 Ağustos 2009)Ziraat Mühendisleri Odası yönetimi, Bolu''da kurulmak istenen termik santrali yargı yoluyla durdurdu. Sırada diğer santraller var.
1 Ay Önden Gidiyor (18 Ağustos 2009)Aliağa''nın evsel atıklarını biyolojik arıtmadan geçirecek olan 100 bin kişilik Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi''ndeki inşaat seviyesi, programın 1 ay önünde giderek yüzde 40 aşamasına ulaştı.
10. yıl anısına... (18 Ağustos 2009)17 Ağustos depreminin yıldönümünde İzmir''de düzenlenen panelde, deprem yönetimi ve kentte yapılan çalışmalar masaya yatırıldı.
Seferihisar''da yanık alana müze kurulacak (18 Ağustos 2009)Başkan Tunç Soyer, yangın fotoğrafları ve malzemelerin sergileneceğini bildirdi İzmir''in Seferihisar ilçesinde 10 Ağustos''ta çıkan, 700 hektar alanın kül olmasına yol açan orman yangınının ardından, Türkiye''de ilk kez farklı bir uygulama gerçekleştirilecek. Yanan alana fidan dikmek yerine, orman müzesi oluşturulacak.
Urla Meydanı, 2011 yılında hazır olacak (18 Ağustos 2009)Nafiz Gönen, ilçenin çehresini değiştirecek çalışmayla yeni ufuklar açac aklarını söyledi.
Üçyol-Üçkuyular üç paket halinde ihale edilecek (18 Ağustos 2009)Üçyol-Üçkuyular metro hattı inşaatında Bozoğlu İnşaat ile sözleşmenin feshedilmesinin ardından Büyükşehir, yeni ihale için çalışma başlattı.
Pasaport''a marina kurulacak (18 Ağustos 2009)Yıllardır üzerinde çalışılan projede ilk adım atıldı. Fuar kapsamında denizcilik sergisi açılacak ve Pasaport''a 100 teknenin yanaşması sağlanacak.
Depremi Yaşayanlar Anlatıyor (18 Ağustos 2009)Açık Radyo''da Gürhan Ertür bu hafta boyunca 1999 Marmara ve Düzce depremlerinin ardından gelinen noktayı, yapılması gerekenleri, etkiliklerive eleştirileri uzmanlar, aktivistler ve depremi yaşayanlarla konuşuyor. 10 Ağustos''ta başlayan programın ikinci gününde deprem bölgelerinden depremzede temsilcileri programa katıldı. İzmit''ten Nurcan Taşpınar ve Düzce''den Avukat Ayşegül Şenol programa telefonla katıldılar. Yalova''dan Atila Ulaş ve Yüksel Ferah stüdyo konuklarıydı.
20 milyar lık deprem parası nereye gitti? (18 Ağustos 2009)1999 depreminden bugüne 10 yıl geçti. Yapılan hesaplamalara göre uluslararası yardımlar, hibeler ve deprem vergilerinden bugüne kadar 20 milyar dolar toplandı. Ancak bunun topu topu 6 milyar dolara yakın kısmı depremzedeler için kullanıldı. Geriye kalan 14 milyar dolarlık kaynak ise bütçeye yama oldu.
Toplam 198 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.