Haberler

Haberler

Toplam 154 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
THK''nın kaçak katı yıkılıyor (1 Eylül 2009)Türk Hava Kurumu (THK) binasına yaptırılan kaçak kat, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Güray''ın girişimleri sonucu yıkılıyor. Bakan Günay, Cumhuriyet''in ilk kurulduğu mekân olarak anılan Ulus''u tarihî dokusuna kavuşturmak için çalıştığını söyledi. Güray, Ulus''ta birçok çirkin yapı bulunduğunu ve bunun da tarihî dokuya zarar verdiğini belirtti. Geçtiğimiz yıl kaçak olduğu için Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın katlarını yıktıran Günay, TRT ile anlaşarak, Etnografya Müzesi''nin önündeki antenlerin de kaldırılmasını sağladı. Günay son olarak da antenleri ile aynı sırada bulunan THK''nın kaçak katının yıktırılması kararı aldırdı. Günay, Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı''na söz konusu karara uydukları için teşekkür etti. Bu hafta yıkımına başlanacak binanın orijinal yapısına kavuşacağını dile getiren Günay, bu sayede Ulus''un kaçak bir yapıdan daha kurtulmuş olacağına dikkat çekti.
Tarih: 1 Eylül 2009 Kaynak: Zaman Yazan: Aslıhan Aydın
Etnik Mahalleler (31 Ağustos 2009)Dünyanın farklı ülkelerindeki yerleşimlere baktığımızda oralı olan halkın yanısıra bu bölgelere yerleşmiş çeşitli milletlerden gelen göçmenlerin ya da azınlıkların oluşturduğu mahallelere sıkça rastlıyoruz. Yerleştirilmiş ya da yerleşilmiş bu farklı alanlara çoğunlukla etnik mahalle deniyor.
Baykal; "Kocaoğlu Anlayışı Türkiye''yi Uçurur" (31 Ağustos 2009)İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Bayındır Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi''nin açılışında konuşan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu''nun ayrımcılık yapmayan belediyecilik anlayışını tüm Türkiye''ye örnek gösterdi.
Taksiciler için örnek durak inşa ediliyor (31 Ağustos 2009)Lozan Meydanı''nda başlatılacak uygulama, Konak ilçe sınırlarındaki farklı bölgelerde yaygınlaştırılacak Konak Belediyesi ile İzmir Şöförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, örnek taksi durağı projesini yaşama geçiriyor.
"Müdahale yetkisi verin" (31 Ağustos 2009)Üç ayda üçüncü kez ağır kirlilik yaşanan Körfez''i korumak için Aliağa Belediyesi, Çevre ve Orman Bakanlığı''na başvurdu. Aliağa''daki Tüpraş iskelesinde fuel oil transferi yapan Türk bayraklı 5100 grostonluk Alfa Ege adlı geminin valf arızası nedeniyle 1 ton fuel oil denize döküldü.
TOKİ''nin Kayabaşı konutlarına yoğun ilgi (31 Ağustos 2009)Satışa çıkarılan 7 bin 898 konut için 5 günde 3 bin 94 başvuru yapıldı. TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, Kayabaşında satışa çıkarılan 504 yoksul konutu için başvuru sayısı, şimdiden 1.012''ye ulaştı.
‘AKM 2010''a yetişmez'' (31 Ağustos 2009)Bakan Günay, yenileme çalışmaları durdurulan Atatürk Kültür Merkezi için ‘Bir an önce girilmesini istiyordum'' dedi. İl Müdürü Bilgili''nin yanıtı ‘2010 Kültür Başkenti etkinliklerine yetiştirmek zor'' oldu.
Çilebüs! (31 Ağustos 2009)Metrobüsle ulaşım, tercihli yoldaki asfalt yenileme çalışmaları yüzünden eziyete dönüştü. Yol yapımı yüzünden araç izdihamı yaşanınca yolcular Metrobüslerden inerek D-100 karayolu ve Metrobüs hattında yürüdüler.
Gençlik Parkı açıldı (31 Ağustos 2009)Gençlik Parkı, restore edilmesinin ardından dün düzenlenen törenle yeniden hizmete girdi. Atatürk''ün emriyle kurulan ve 1943''te hizmete giren Ankara Gençlik Parkı, restore edilmesinin ardından dün düzenlenen törenle yeniden hizmete girdi. Baştan aşağıya yenilenen Gençlik Parkı''nın açılışına Başbakan Erdoğan, eşi Emine Hanım''la birlikte katıldı. Erdoğan, Gençlik parkı''nın restorasyonunda emeği olan herkee teşekkür ederek, "Nasıl Londra''nın Hyde Parkı, New York''un Central Parkı varsa artık Ankara''nın da Gençlik Parkı var" dedi. Bu arada Şemdinli''deki şehitlerin haberini yeni aldığını söyleyen Erdoğan, kendisinden sonra konser verecek olan sanatçı Ferhat Göçer''den de konseri iptal etmesini rica etti. Erdoğan ve eşi Emine Hanım ile ıle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek açılışın ardından tekneyle parkın içindeki havuzda gezinti yaptı.
Tarih: 31 Ağustos 2009 Kaynak: Vatan
Harbiye''yi değiştiren projede son aşama (31 Ağustos 2009)Harbiye Kongre Vadisi''nde yerin altına inşa edilen 7 katlı kongre merkezinin 6 Eylül''de teslim edileceği belirtildi. Yıkılarak yeniden yapılan ve yer altındaki merkezin bir bölümünün üstünde yükselen 5 katlı Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu''nun teslimi ise kasım ayını bulacak.
Sulukule başa sardı (31 Ağustos 2009)Sınır Tanımayan Otonom Plancılar (STOP) ve TOKİ arasında gerçekleşen görüşme Roman kültürünü mahalle sakinleriyle birlikte yeniden hayata geçirmek için çalışan sivil girişimler arasında heyecan yarattı. Ancak Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir: "Proje devam ediyor yakında ihale süreci başlayacak" diyor. Şimdi gözler TOKİ ve STOP arasındaki ikinci görüşmede.
Cihangir''den gör cihanı (31 Ağustos 2009)İstanbul''da manzarayı en iyi gören camilerin başında gelen Cihangir Camii''nde görev yapan Nafiz Hacıislamoğlu kendisini görev yaptığı camiyle özdeşleştiriyor: "Istırap çekmiş Şehzade Cihangir adına yaptırılan bu camiyle kaderim uyuşuyor. Çilekeş, ıstıraplı, gayretli ama ayakta kalmaya çalışan biriyim. Bu cami de karşılaştığı tüm zorluklara rağmen senelerdir ayakta. Aynı benim gibi"
İstanbul''u yollara, köprülere feda ettik (31 Ağustos 2009)Sanat tarihçisi, yazar, akademisyen, müzisyen ve en çok da İstanbul aşığı Haldun Hürel. ''Ben bu kenti adım adım değil santim santim gezdim'' diyen Hürel, İstanbul''a dair yaptığı araştırmalara her gün bir yensini ekliyor.
Mücevher mimariyle buluştu (31 Ağustos 2009)Avusturya''nın en ünlü mimarlarından Friedensreich Hundertwasser; altın soğan kubbeleri, parlak mozaikleri ve alevli spiralleriyle İstanbul''da.
İstanbul''a 43, Anadolu''ya 53 AVM daha açılacak (31 Ağustos 2009)Ekonomik krizde alışveriş merkezi yatırımları hız kesmiş gibi görünse de 2011 yılının sonuna kadar Türkiye''deki 218 AVM''ye toplam 96 yeni merkez daha ekleneceği tahmin ediliyor. Böylelikle Türkiye''de AVM sayı 314''e, İstanbul''da ise 117''ye çıkacak.
3. Köprüyü Yeniden Kuracağımız Agoralarda Tartışmalıyız (31 Ağustos 2009)1990''ların sonu ve 2000''lerin başında Koç Üniversitesi''nin yer seçimi ve bu seçimin meşrulaştırılması üzerinden yerel siyaseti okumaya çalıştığım araştırma süresince İstanbul''un kuzeyine yapılan yatırımların, üçüncü köprü söylentileri ile çok güçlü bir şekilde ilişkilendiğini tespit etmiştim (Yalçıntan, 2005).
Amasya Kalesi mercek alıtında (31 Ağustos 2009)İstanbul Üniversitesi''nden bir ekip Amasya Kalesi''nde Osmanlı dönemi ve öncesine ait kalıntılar buldu. Yrd. Doç. Dr. Emine Dönmez, "Kazılarda farklı tekniklere dair seramik örnekleri, cam bilezik parçaları, sikkeler, çeşitli madeni buluntular, lüle parçaları ve kemik buluntuları yer alıyor" dedi.
Memişağa Konağı turizm merkezi olacak (31 Ağustos 2009)Sürmene''nin Balıklı köyünde bulunan ve 18. yüzyılda yapıldığı sanılan Memişağa konağı turistleri ağırlıyor. ÇAYKUR''un ürünlerini tanıttığı ve ziyaretçilerine ikram ettiği tarihi mekanın turizm merkezi haline getirilmesi planlanıyor.
Side''de tarih gün ışığına çıkıyor (31 Ağustos 2009)Manavgat''a bağlı Side Beldesi''nde arkeolojik çalışmalar devam ediyor. Doç. Dr. Hüseyin Sabri Alanyalı''nın başkanlığında sürdürülen çalışmalarda ilk kez yeni bir teknoloji ürünü olan Laser Scanner kullanıldığını belirterek, tarihi gün ışığına çıkaracaklarını söyledi.
"Şehir içi toplu ulaşıma ve yayalara kalacak" (31 Ağustos 2009)Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tüm metropol kentlerde olduğu gibi Bursa`da da kent içindeki bölgeleri toplu ulaşım sistemi ile yayaların kullanımına bırakmayı hedeflediklerini belirterek, şehir içi ulaşımını raylı sistem ve taramvay ile sağlamayı amaçladıklarını söyledi.
Toplam 154 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Mayıs 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.