Haberler

Haberler

Toplam 162 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
"Mahkeme yürütmeyi durdurdu; ancak Bursa Büyük Sanayi Sitesi yapılacak" (8 Ekim 2009)Bursa Barosu, Ziraat, İnşaat, Şehir Plancıları ve Mimar Odaları ile TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erdal Aktuğ''un Bursa 1. İdare Mahkemesi''ne açtığı davada, Bursa İl Genel Meclisi''nin 2020 Çevre Düzeni İmar Planı''nda yaptığı değişikliğin iptali ve yürütmenin durdurulması istendi.
Düşük Enerjili ve Sıfır Emisyonlu Binalar Avrupa''da Zorunlu Oluyor (8 Ekim 2009)Enerji ithalatına her yıl 35 milyar dolar ödeyen ülkemizde binaların yüzde 90''ı yalıtımsız. Oysa Avrupa Birliği ülkeleri artık yüzde 95''lere varan oranda düşük enerji ile sıfır emisyon salınımını yakalayan "Pasif Ev"lere geçti.
"Gölü yıkayarak kurtardık" (8 Ekim 2009)Bafa Gölü’nde ‘şişme savak projesi’ sayesinde balık ve kuş çeşitliliği arttı. Projenin Türkiye’de bir ilk ve tek olduğunu söyleyen DSİ 21. Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap “Her yıl yağışlı sezonda temiz suyu göle vermek suretiyle gölü yıkayıp tuzluluğunu azaltıyoruz. Gölü yıkıyoruz. Şu an bu su bir taraftan giriyor bir taraftan çıkıyor. Su temizlenip yenilendikçe balık çeşitliliği arttı. Özellikle bu yıl yağışların erken başlamasıyla hem balık hem de kuş çeşitliliğinde büyük bir artış yaşanıyor” dedi. İndap’ın verdiği bilgiye göre proje, 2003’te başladı. Şimdi tek sorun köy çevresindeki zeytinyağı fabrikalarıyla köylerin atıkları. DSİ projesi sonucu, balık ve kuş çeşitliliğinin arttığını köylüler de doğruladı. 20 yıldır balıkçılık yapan Necmettin Yıldız memnun: “Şu an hiç balık ölümü yaşanmıyor, eski kokudan artık eser yok. Gölün üzerinde görülen yosunlar canlı yosunlar. Kirlilik göstergesi değil. Şu an gölde kefal, levrek, yılan balığı ve ender olarak çipura var. Temizlemeyle gölde yakaladığımız balık miktarında da artış yaşandı.” Ancak gölün üzerinde hâlâ çok sayıda plastik ve cam şişe, yağ bidonları ve atıkları gözleniyor. Muğla ve Aydın arasında yer alan Bafa Gölü, Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonların zamanla körfezi doldurmasıyla oluşan bir doğa harikası.
Tarih: 8 Ekim 2009 Kaynak: Radikal
Başkan Topbaş Paris''te İşbirliği Protokolü İmzalayacak (8 Ekim 2009)Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul ve Paris arasında "İşbirliği Protokolü" imzalamak ve "Fransa''da Türkiye Mevsimi" kapsamında sergi açmak üzere Fransa''ya gidiyor.
İstanbul trafiğine ücretli Londra açılımı (8 Ekim 2009)Her gün daha fazla tıkanan İstanbul trafiğine ücretli sistem geliyor. Londra''daki gibi kent merkezine giren araçlardan günlük ücret alınacak. Bu yolla toplu taşıma özendirilip şehiriçi trafik rahatlatılacak.
Sahaflar Taksim Gezi Parkı''na yakıştı (8 Ekim 2009)Geçen salı günü, vitrinleri indirip kaldırım taşlarını sökerek, çiçekleri ezip vatandaşı döverek güya IMF''yi protesto eden bir grup, Taksim Meydanı''nda terör estirdi. Haberi duyduğumda, "Eyvah," dedim, "bu vahşiler polisten kaçarken Gezi Parkı''na dalmışlarsa, kitapları da parçalamışlardır!"
Ayaklandılar! (8 Ekim 2009)Toki''nin Kalafat Dağı''ndaki dev araziye konut yapmasına Kuşadası halkı tepki gösterdi!
Galata Işıl Işıl Olmaya Hazırlanıyor (8 Ekim 2009)Galata Meydanı 10 Ekim''de yerli - yabancı birbirinden muhteşem 17 etkinlikle tüm gün ışıl ışıl parlayacak!
Harmandalı''daki çöplük 2 yıl içinde kapatılacak (8 Ekim 2009)Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, çöp bertaraf tesisi yerinin henüz belli olmadığını söylerken, bürokratlarının Bornova Gökdere yakınlarındaki 2 ayrı yer üzerinde çalıştıkları öğrenildi.
Arctic Sunrise Seferde (8 Ekim 2009)Greenpeace''in Arctic Sunrise gemisi Kuzey Buz Denizi''nde araştırmalar yapan bir grup bilim insanı ile seferde. Geçen hafta kısa bir mola verdiği sırada gemiyle irtibat kurduk ve Greenpeace''ten Melanie Duchin ile küresel ısınma ve kutupta buzların erimesi hakkında konuştuk.
Sanat fakültesi neyle yaşar? (7 Ekim 2009)YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi''nin apar topar Davutpaşa Kampüsü''ne gönderilmesinin düşündürdükleri...
Kapadokya''ya taşlarla 7. fısıltı (7 Ekim 2009)"Kainata taşlarla fısıldayan adam" olarak tanınan heykeltıraş Andrew Rogers, Kapadokya''da 7. heykelini yaptı. Ünlü Heykeltıraş Andrew Rogers, Kapadokya’da 7. heykelini yaptı. "Kainata taşlarla fısıldayan adam" olarak tanınan Avustralyalı ünlü Heykeltıraş Andrew Rogers, Göreme’nin Karadağ mevkisinde yapımına yaklaşık 3 ay önce başladığı ve "Dünyada bir gün" adını verdiği heykelini tamamladı. Rogers’ın 9 metre yüksekliğindeki yeni heykeli 12 parçadan oluşuyor. Heykelinin üzerine farklı yazıtsal ifadeler işlediğini belirten Rogers, bu heykelin insanlar tarafından araştırılarak anlamının bulunmasını istediğini söyledi. Kapadokya bölgesini çok beğendiğini, bu yüzden buraya 7 heykel yaptığını kaydeden Rogers, Kapadokya ile ilgili projesinin henüz bitmediğini, bölgede heykel yapmaya devam edeceğini belirtti. Rogers’ın Kapadokya’daki heykellerinin yapımında 200 kişi sanatçıya yardımcı oldu.
Tarih: 7 Ekim 2009 Kaynak: Radikal
Çanakkale''ye Boğaz Köprüsü tartışması (7 Ekim 2009)Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''ın, çeşitli açılışlar için dört günde iki kere geldiği Çanakkale''de Boğaza köprü müjdesi vermesi vatandaşları heyecanlandırdı.
Mimarlar sinemanın kentini izliyor (7 Ekim 2009)TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nce bu yıl 3''üncüsü gerçekleştirilen İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali seyircisiyle buluşuyor.
Altıgen Hidropolisler (7 Ekim 2009)Matsys''den Andrew Kudless, son zamanlarda, Dune romanından esinlenerek, gayet sıradışı güzelliğe sahip bir çöl şehri önerisinde bulundu: "Yarısı Yer Altında Geometrik Şehirler". Görüntüler şahane ve projenin açıklaması beni çok etkiledi: Frank Hebert, 1965''te yayımladığı ünlü romanı Dune''da, neredeyse tamamen çölleştirmeye giden bir gezegen yaklaşımında bulunuyor. Dune, gezegenlerle ilgili ilk ekolojik roman olarak adlandırıldı ve su olmayan ütopik bir dünya önerisinde bulundu. Geride kalan birkaç yerli kendilerini, yarı yarıya yer altında kalan vadilleri olarak adlandırdıkları sert doğalarından ayırdı. Idyllic''ten uzakta olan bu barınaklar aslında zorunlu olarak olması gereken yer altı su depolama yerleri. Dikkatli bir şekilde korunmuş ve gizlenmiş.
Başkan Topbaş; "İstanbul''u tarihi ve doğal zenginlikleriyle koruyacağız" (7 Ekim 2009)İstanbul''un düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıldönümü töreninde konuşan Başkan Topbaş, "İstanbul''u, taşıdığı tarihi ve doğal zenginlikleriyle birlikte koruyacağız. Barış, sevgi ve dostluk ile anılan bir dünya şehri haline getirmek için gayret göstereceğiz" dedi.
35 milyon dolarlık Mozaik Müzesi martta açılacak (7 Ekim 2009)Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, 35 milyon dolar harcanarak tamamlanması beklenen Gaziantep Mozaik Müzesi''ni martta hizmete açacaklarını söyledi. Güzelbey, müzeyi yaptırma kararını, Gaziantep''i bir turizm kenti yapma hayaliyle aldıklarını ifade etti.
Uluslararası otel zincirleri gözüne Üsküdar''ı kestirdi (7 Ekim 2009)Holiday Inn ve Marriott gibi birçok uluslararası zincir bölgede yatırım için araştırma yapıyor. Bölgede inşaatı süren ve başlamak üzere olan dört tane 5 yıldızlı otel projesi bulunuyor.
Marmaris''te Çevreciler UNESCO''ya Başvuracak (7 Ekim 2009)Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, Marmaris Limanı''nı büyütme projesinin çevreye zarar vereceğini iddia ederek, ''''Çevreciler olarak UNESCO''ya başvurarak, Marmaris Limanı''nın da Nemrut Dağı gibi koruma altına alınmasını isteyeceğiz'''' dedi.
Adıyaman''da Kutsal Alan Keşfedildi (7 Ekim 2009)Adıyaman''a 5 kilometre uzaklıkta olan ve adeta bir açık hava müzesini andıran Perre Antik kentindeki kazılarda, kutsal bir alan keşfedildi.
Toplam 162 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.