Haberler

Haberler

Toplam 162 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Bursa''da tarihî Bey Sarayı kazılarla ortaya çıkarılıyor (7 Ekim 2009)Prof. Dr. Metin İlkışık tarafından yürütülen arkeolojik çalışmalarda, Osmanlı Bey Sarayı''nın kalıntılarının gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor.
Eyfel Kulesi, Türk Bayrağı''nın renkleriyle ışıklandırıldı (7 Ekim 2009)Fransa''da süren ''''Türkiye Mevsimi'''' etkinlikleri çerçevesinde, Paris''in simgesi Eyfel Kulesi''nin cephesi Türk bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı.
Proje onaylandı, Mardin''de 2.500 beton bina yıkılacak (7 Ekim 2009)Tarihî taş evleriyle ünlü Mardin, şehri çirkinleştiren beton binalardan kurtuluyor.
Çeşme Marina''da temel 24 Ekim''de atılıyor (7 Ekim 2009)IC İbrahim Çeçen Holding ve İngiliz Camper & Nicholsons''ın ortaklık kurarak işletme ihalesini kazandıkları limanın Mayıs 2010''da bitirilmesi planlanıyor.
Bayraklı''da yatırım atağı (7 Ekim 2009)Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ''ın talimatıyla Gümüşpala''da otopark, pazaryeri, futbol sahası kompleksinin inşaatına ve Şehit Ümit Boz Tesisleri''nin yenilenmesi işine başlandı Bayraklı Belediyesi 6 aylık süre içinde yaptığı temel hizmetlerinden sonra, birden çok sosyal tesisin yapımı için aynı anda düğmeye bastı.
Yarım asırlık mimarlara törenle plaket verildi (7 Ekim 2009)Her yıl ekim ayının ilk pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlık Günü ve Dünya Habitat Günü, bu sene E.Ü. Atatürk Kültür Merkezi''nde düzenlenen törenle kutlandı.
Şişhane''ye Tasarımcı Çıkartması (6 Ekim 2009)Türkiye''nin 100 yıllık aydınlatma merkezi Şişhane, birçok ilişkiyi ve güçlü bir üretim ağını içinde barındırıyor. Bugüne kadar fason ve kopya üretimle ünlenmiş bir yer olarak tasarımcıların ve tasarım markalarının uzak durduğu, ya da bu bölgeyle ilişkilerini gizlediği bir yer olarak konumlanan Şişhane, bu hafta tasarımcı akınına uğrayacak.
IM Pei RIBA Kraliyet Altın Madalyası ile Ödüllendirildi (6 Ekim 2009)Çin doğumlu Amerikalı mimar IM Pei artık 2010 RIBA Kraliyet Altın Madalyası''nı alan kişi olarak tanınıyor.
MOMA''da Yerinde Korunmuş: Mimarlık ve Peyzaj Sergisi (6 Ekim 2009)New York Modern Sanat Müzesi''nde (MOMA) 8 Nisan 2009 - 18 Ocak 2010 tarihleri arasında gerçekleşen "Yerinde Korunmuş: Mimarlık ve Peyzaj Sergisi (In Situ: Architecture and Landscape)" son yüzyılda çevreye ve peyzaja farklı yaklaşımları ortaya koyan 60''a yakın çizim, maket ve video sunumlarını sergiliyor. Sergilenen eserler arasında doğayı şekillendiren müstakil evler, mevcut bölgenin peyzajına uygun binalar, şehirlerin ortasında yapay bir şekilde inşa edilmiş "doğal" parklar gibi projelerle mimarlığın mevcut doğa dokusu ile ilişkisi inceleniyor.
Artık Otomobiller Gibi Binaların da Ne Kadar Enerji Tükettiğini Bileceğiz (6 Ekim 2009)Otomobilinizin kaç kilometrede ne kadar yakıt harcayacağını hesaplayabilirsiniz. Peki, aynı şeyin eviniz için de geçerli olduğunu biliyor musunuz? Bir ev satın almadan ya da kiralamadan önce o evin aydınlatmada, ısıtmada ve soğutmada ne kadar enerji tüketeceğini önceden bilmeniz mümkün. Üstelik 5 Aralık''ta yürürlüğe girecek olan "Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği" gereğince zorunlu bir uygulama getiriliyor. Bu tarihten sonra yeni yapılacak binaların limitli yıllık enerji tüketimi miktarına göre "Enerji Kimlik Belgesi" düzenlenmesi gerekecek. Artık yapılan her bina bu yönetmeliğe göre projelendirilmek zorunda olacak ve belediyeler binaların ısı yalıtımlı olup olmadığını denetleyecek.
İstanbul finansın merkezi olurken değişmek zorunda (6 Ekim 2009)Büyük şirketlerin çoğu İstanbul''da olmaya can atıyor. Çünkü, bu tarihi kent her yönüyle bir cazibe merkezi durumunda! "Boğaz"ın her iki yakasını birleştiren tüp geçit ile 3. köprünün getireceği olanaklar bu cazibenin gücünü daha da artırıyor.
Teknokentle Malatya çekim merkezi (6 Ekim 2009)Teknokent toplantısında konuşan Vali Ulvi Saran, Malatya için bu projenin büyük önem arz ettiğini söyledi. Saran, verimli çalışmalara imza atıldığı taktirde Malatya ve bölgesinin çekim merkezi haline geleceğini aktardı.
Kuşadası’nda TOKİ tepkisi (6 Ekim 2009)İlçedeki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları, Kalafat Dağı''ndaki dev araziye konut yapılmasına karşı.
Tren ve Ajda baraja karşı! (6 Ekim 2009)Önceki gün Hasankeyf''te yürüyoruz. Yanımıza bir kız çocuğu geliyor. ‘Siz İstanbul''dan mı geldiniz?'' diye soruyor. ‘Evet, gazeteciyiz'' diyoruz. ‘Abla konsere mi geldiniz?'' diye sormaya devam ediyor. ‘Buraya bir tren geliyor, biliyor musun? Akşam da konserler var'' diyoruz. O zaten biliyor.
Dalmaçya kıyılarının en güzel şehri Dubrovnik (6 Ekim 2009)Hırvatistan''ın en çok turist çeken bu tarihi kentinin önemi yüzyıllar öncesine dayanıyor. Dalmaçya kıyılarında Hırvatistan''ın en güzel şehirlerinden biri Dubrovnik. Şirin sahil beldeleri, cennet gibi koyları, tarihi ve doğal güzellikleri ile Dubrovnik mutlaka görülmesi gereken bir yer.
İnegöl TOKİ konutları kasım ayında hazır (6 Ekim 2009)Yeni İnegöl projesi kapsamında, Akhisar ve Huzur mahalleri ile Karalar köyü arasındaki alanda kurulan TOKİ konutlarını Uludağ''ın eteklerinden gelen kaynak suyuna kavuşturma çalışmalarını inceleyen Başkan Aktaş, TOKİ konutlarının Kasım ayı içerisinde hak sahiplerine teslim edileceğini müjdeledi.
Maltepe''de kentsel dönüşüm toplantısı (6 Ekim 2009)Maltepe''de Gülsuyu ve Gülensu Güzelleştirme Derneği ile Gülsuyu muhtarlarının çağrısıyla bir toplantı yapıldı. Toplantının amacı, kentsel dönüşüm projesine karşı alternatifleri tartışmaktı.
Kaymaklı yeraltı çevresine 10 milyon TL''lik proje (6 Ekim 2009)Belediye Başkanı Halit Elma, yer altı şehrine yakışır bir çevre düzenlemesi yapacakların söyledi. Elma, 10 milyon TL maliyetli proje kapsamında yeraltı şehri etrafına bölgenin dokusuna uygun yapı taşlarından 90 yeni işyeri ve otopark yapılacağını kaydetti.
Datça''da denizin dibi çöpten görünmüyor (6 Ekim 2009)Datça''nın Mesudiye köyündeki Ovabükü ve Hayıtbükü koyları ile Karaköy Körmen limanı, 12 kişilik ekip tarafından ilk kez temizlendi. Deniz dibinden çuvallar dolusu çöp çıkarıldı. Çöpten içki şişeleri olmak üzere otomobil lastikleri, ayakkabı, mangal bile çıktı...
TOKİ, Güneydoğu''da 55 Bin Konut Üretti (6 Ekim 2009)Toplu Konut İdaresi(TOKİ), son 6 yılda ürettiği her 6 konuttan birini Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi''nde hayata geçirerek, bölgeye pozitif ayrımcılık yaptı. Bölgede dar gelirlinin ev hayali gerçeğe dönüşürken, güvenlik güçlerinin lojman ihtiyacı da karşılandı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi''nde 2003-2009 döneminde toplam yatırım bedeli 4 milyar TL olan 55 bin konut üreten TOKİ, toplam ürettiği 360 bin konut düşünüldüğünde her 6 konuttan birini bölgede gerçekleştirdi. Konut üretiminin yanında birçok sosyal donatıya da imza atan TOKİ, son 6 yılda bölgede 80 okul, 83 spor salonu, 8 kreş, 16 hastane, 16 sağlık ocağı, 68 ticaret merkezi, 53 cami ve 7 kütüphane inşa etti
Tarih: 6 Ekim 2009 Kaynak: Türkiye Yazan: Cenk Esen
Toplam 162 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.