Haberler

Haberler

Toplam 162 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Tasarım ve / veya Kriz (5 Ekim 2009)Endüstriyel tasarımın ülke kalkınmasında ve yaşam kalitesinin artırılmasındaki rolünü anlatmak için toplumun ilgili kesimlerine yönelik bir bilgilendirme ve etkileşim stratejisi geliştirmek, kuruluşundan itibaren İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı değişimin iki farklı yüzü olan tasarım ve kriz arasındaki diyalektik gerilim ile tasarım ve kriz ilişkisi üzerine düşünme ve tartışma ortamı oluşturacak olan 4. Ulusal Tasarım Kongresi''ni - Tasarım veya Kriz - temasıyla düzenliyor. Ulusal Tasarım Kongresi Türkiye''de endüstriyel tasarım alanında gerçekleşen tek periyodik kongredir. Kongre''nin davetli konuşmacısı Hindistan''ın ünlü Ulusal Tasarım Enstititüsü öğretim üyesi, tasarımın sürdürürülebilir ekonomik ve ekolojik süreçlerdeki rolü konusunda uluslararası bir uzman, Profesor M.P. Ranjan. Kongre 8-9 Ekim 2009 tarihlerinde İTÜ Taşkışla''da düzenlenecek. Tel: 0212 2931300 / 2804-2200 www.utk.itu.edu.tr
Tarih: 5 Ekim 2009 Kaynak: Yeni Şafak
300 milyon liralık merkezde ''gecekondu'' manzaraları (5 Ekim 2009)IMF ve Dünya Bankası zirvesine ev sahipliği yapan İstanbul Kongre Merkezi sağnak yağmura dayanamadı. Geçiş bölümünün tavanından sızan sulara, gecekondulardaki gibi kovalarla engel olunmaya çalışıldı.
"Uygarlık yık ve yapla ifade edilemez" (5 Ekim 2009)Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ın Ankara Atatürk Kültür Merkezi''ndeki (AKM) müze ve sergi kompleksinin yıkılacağı yönündeki açıklamasına tepki gösterdi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ın Ankara Atatürk Kültür Merkezi''ndeki (AKM) müze ve sergi kompleksinin yıkılacağı yönündeki açıklamasına tepki gösterdi. Oda tarafından yapılan açıklamada, AKM''nin yıllarca amacı dışında kullanılmasına göz yumanların şimdi "AKM işlevsizleşmiştir" demelerini eleştirildi.
TOKİ Kayabaşı''na ilgiyi belgeselle artıracak (5 Ekim 2009)TOKİ Başkanı Bayraktar, Kayabaşı Projesi''ni halka daha iyi anlatmak için akademisyen, mimar ve mühendislerle birlikte belgesel çekeceklerini söyledi.
Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali başlıyor (5 Ekim 2009)TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nce bu yıl 3''üncüsü gerçekleştirilmekte olan İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali seyircisiyle buluşuyor. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nce bu yıl 3''üncüsü gerçekleştirilmekte olan İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali seyircisiyle buluşuyor. Festivalin ana temasını, "Mimarlık ve Kent" oluşturuyor.
Bilgi''de Levy ile Tasarım (5 Ekim 2009)İstanbul Bilgi Üniversitesi''nin ünlü Domus Academy işbirliğiyle yürüttüğü Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı''nın hocaları arasına, son olarak Milano Tasarım Haftası''nda Swarovski sergisi düzenleyen ünlü tasarımcı Arik Levy de katıldı. 2009- 2010 akademik döneminde 11. yaşına adım atacak Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı''nda dersler 19 Ekim''de başlayacak. Kale, Nurus, Radikal, Arkitera, gibi farklı sektörlerin liderlerinden oluşan destekçilerinin yanına son olarak Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kurulu''nu da ekleyen program, teorisyen ve uygulamacılardan oluşan bir kadroyla tasarım ile ilişkili her alanın, hem kültür hem de yönetim tarafında çalışıyor. Bilgi için Tel: 0212 311 75 81, e-posta adresi: [email protected]
Tarih: 5 Ekim 2009 Kaynak: Radikal
Çanakkale Boğazı''na köprü startı verildi (5 Ekim 2009)Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çanakkale Boğazı''na köprü yapılması için bakanlık olarak çalışma başlattıklarını, projenin yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirileceğini söyledi.
Türk Dünyası Belediyeler Birliği Toplantısı İstanbul''da Başladı (5 Ekim 2009)Türk Dünyası Belediyeler Birliği 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı, 18 ülkeden gelen belediye başkanının katılımıyla İstanbul''da yapılıyor.
"Kent ve Sanat"ın Tophane Buluşması (5 Ekim 2009)AB ve Türkiye''deki sanat üniversiteleri arasında ağ kurmak için başlatılan ‘Kent ve Sanat'' projesi çeşitli ülke ve kentlere uğradıktan sonra 15 Ekim 2009 tarihinde Tophane-i Amire Kültür Merkezi''nde bir büyük sergiye dönüşecek. Sergi 15 Kasım 2009 tarihine kadar açık kalacak. 6 Mart 2009''da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi''ndeki forumla başlayan proje bugüne kadar İstanbul, Mersin, Malmö, Londra ve Viyana''da gerçekleştirilen atölye çalışmaları ile Tophane sergisine hazırlandı. Türkiyeli ve yabancı öğrencilerin, öğretim üyelerinin birlikte fikirler ve işler ürettikleri projeye, Mimar Sinan, Viyana Sanat Akademisi, Londra Saint Martins Sanat Okulu ve Malmö Üniversitesi katılıyor.
Tarih: 5 Ekim 2009 Kaynak: Radikal
Konut Kredinizin Faizine Değil, Kaç Ay Ödeme Yaptığınıza Bakın (5 Ekim 2009)Yaklaşık bir yıl önce konut kredisi faizleri yüzde 1.5''lar seviyesinde iken konut kredisi kullananlar bankalarına akın edip ödemeye devam ettikleri kredilerini daha düşük faizden yenilemek istedi. Ancak bankacılar kredi yenileme yani refinansman işleminin her kredi kullanan için uygun olmadığını belirtip beş yıllık kredilerde vade bitimine 1.5 yıl, 10 yıllık kredilerde ise vadesinin dolmasına yaklaşık 3 yıl kalanlar için bu işlemin kâr değil, tam tersi zarar yarattığına dikkat çekti.
İstanbul''un taşı toprağı küresel finans üssü olacak (5 Ekim 2009)İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) projesinin eylem planı, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantısında açıklandı. Bakan Babacan, İstanbul''un küresel bir finans merkezi olmasını hedeflendiğini bildirdi.
İstanbul cazibe merkezi olur, ama bu trafikle işi zor (5 Ekim 2009)Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Bölüm Direktörü Marek Belka, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ali Babacan''ın açıkladığı İstanbul''un finans merkezi haline getirilmesi hedefiyle ilgili olarak, "İstanbul cazibe noktası olabilir ama ciddi trafik sorunu var" mesajı verdi.
Kültürel mirası onarmakla iş bitmez, onları yaşamın birer parçası haline de getirmeliyiz (5 Ekim 2009)Esra Nilgün Mirze, 2010 Kültür Başkenti için "41 derece - 29 derece İstanbul Network" adlı bir proje hazırladı. Projenin mekanı olarak da Hasköy''deki Mayor Sinagogu''nu seçti. 1950 yılından beri amacı dışında kullanılan sinagogun içinde kauçuk ve döküm atölyesi, bahçesinde çarpık yapılar var.
İkizdere''nin HES Kaderi (5 Ekim 2009)İkizdere''de hidroelektrik santrallara yönelik tepkiler, 2 bin metre rakımlı yayla köylerinde başlıyor! Santral çalışanları ise ''HES''ler doğaya zarar verir, ama söylendiği kadar değil'' diyor
Ani Sizlere Emanet (5 Ekim 2009)Kırk kapılı ya da bin bir kiliseli şehir diye anlatılagelir söylencelerde Ani. Adına dizilen methiyelerin en görkemlisiyse "Ani bir dünyadır ama dünya bir Ani etmez" sözleriyle bir meydan okumaya evrilir yüzyıllar önce. Bugün o parlak, söylencelere ve efsanelere ilham veren şenlikli yıllarını cılız mum ışıklarıyla arıyor Ani.
Topkapı Sarayı''nda 2''nci Feriye Dönemi (5 Ekim 2009)Odun deposu, karakol, gecekondu ve restoran... Çırağan Sarayı''nın Feriye Karakolu''nu restore edip restorana çeviren Üstün Karabol ve Vedat Başaran 14 sene sonra bu defa Topkapı Sarayı''nın karakolunu restoran yaptı.
Binaların kolonu kare olmalı (5 Ekim 2009)Japonya''nın Tohoku Üniversitesi Afet Araştırma Kontrol Merkezi Müdürü Prof. Dr. Masato Motosaka, Türkiye''deki depremlerin binalara zarar vermesinin temel nedeninin, yapım aşamasındaki detayların eksikliğinden kaynaklandığını söyledi.
Kibyra''daki Medusa başı dünyada tek (5 Ekim 2009)Burdur''un Gölhisar ilçesindeki Kibyra Antik Kenti''nde bu sene gün yüzüne çıkan Medusa başı motifli döşemenin büyüklüğü ve renkli mermerlerden yapılmış olması bakımından dünyada tek olduğu bildirildi.
Köylülerin Dikkati 5 Bin Yıllık Höyüğü Ortaya Çıkardı (5 Ekim 2009)Kütahya''da, kömür işletmesi arazisinde köylülerin eski eserler bulunduğunu fark etmesi üzerine yapılan kazıda, 5 bin yıl öncesine ait yerleşme ortaya çıktı.
DSİ "7 metreyi koruyun" dedi, derenin dibine bina diktiler (5 Ekim 2009)İstanbul ve Tekirdağ''da 32 cana mal olan sel felaketiyle ilgili dikkate alınmayan bir rapor daha ortaya çıktı. DSİ 14. Bölge Müdürü Cüneyt Gerek, Zaman''a yaptığı açıklamada Silivri''de taşan Boğluca Deresi''yle ilgili 24 yıl önce belediyeyi yazılı olarak uyardıklarını belirterek şöyle konuştu.
Toplam 162 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Mayıs 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.