Haberler

Haberler

Toplam 170 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Hayatı belgesel yapılacak müzisyene Varyap desteği (9 Kasım 2010)Sesi Grammy ödüllü ABD'li Norah Jones'e benzetilen ve Hollandalı belgesel film yönetmeni Mercedes Stalenhoef'in hayran kalarak müzik kariyerini yakından takip edip hayatını belgesel film yapmaya karar verdiği 20 yaşındaki genç yetenek Karsu Dönmez, Varyap Meridian Grand Tower'da konser verdi.
ilio Avrupa Tasarım Yönetimi ödüllerinde mansiyon ödülü aldı (13 Kasım 2009)Tasarım yönetimi alanının Oscar'ı olarak nitelendirilen DME (Design Management Europe) ödülü, tasarımın işletme verimliliğine olan olumlu etkisini değerlendiriyor. ilio, bir sene gibi kısa bir zaman içerisinde, mükemmel kalite değerleriyle başarılı tasarım yönetimini ispatlayarak, küçük şirketler kategorisinde mansiyona layık görüldü.
Parlamento Binaları (13 Kasım 2009)Dünya'nın en ünlü parlamento binası nedir diye sorulsa, bunun cevabı kişiden kişiye bilgi, kültür, turizm birikimine göre değişecektir ama eminim ki Almanya Parlamentosu (Bundestag) ve Londra'da yer alan Westminster Sarayı ilk sıralarda gelecektir. Bunun yanında ABD'de yer alan Kongre Binası daha önce sayılan diğer iki yapıya göre daha arka plandadır. Aynı dönemde inşa edilmiş ve benzer stillere sahip olmalarına rağmen, ABD Başkanlarının ikamet ettiği, Beyaz Saray, kongre binasına göre daha çok tanınan bir yapıdır. Haberde yer alan diğer yedi parlamento binasının yukarıdakilere göre daha az tanındığını tahmin ediyorum. Bu Parlamento binalarını seçerken iki kriter belirledim: Birinci kriter, farklı dönemlerde inşa edilmiş yapılara yer vermek oldu.
Sanal sualtı müzesi projesi (13 Kasım 2009)Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) tarafından Kaş bölgesinde Sanal Sualtı Müzesi oluşturulması için başlatılan çalışmalar sürüyor.
Kaçak kazıda saray kalıntısı bulundu (13 Kasım 2009)Manisa'nın Saruhanlı ilçesine bağlı Alibeyli beldesi yakınlarında tarihi eser kaçakçılarının yaptığı kazılarda saray kalıntısına rastlandı.
Akyaka'da 'doğal akvaryum' (13 Kasım 2009)Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesinde, bin 200 metre uzunluğunda, doğal akvaryum görünümündeki Kadın Azmağı Deresi'nde bulunan tekne bağlama yerlerinin kaldırılacağı bildirildi.
ABD'li şirketten Mardin'e güneş enerjisi yatırımı (13 Kasım 2009)Mardin'e güneş enerjisi alanında yatırım yapma kararı alan ve ABD'li Clean Tech Circle şirketinin yönetim kurulu üyeleri Prof. Dr. Frank Levison, Prof. Dr Jahn Parson ve ABD Eski Başkanı George Bush'un Enerji Danışmanlığını yapan Prof. Dr Wasik Bokhari ile şirketin Türkiye'deki sorumlusu işadamı Mehmet Ali Güzeldere, Mardin Valisi Hasan Duruer'i makamında kabul etti. Bokhari, Mardin'de 10 milyon dolarlık güneş enerjisi yatırımı kararı aldıklarını ifade etti.
Tarih: 13 Kasım 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Ekrem Arslan
İstanbul finans merkezi yeni çıpa olur (13 Kasım 2009)İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, İstanbul Finans Merkezi Projesi hayata geçirilebilirse, IMF ve AB ile olan ilişkilere emsal, çok güçlü yeni bir çıpa teşkil edebileceğini söyledi. Özince, "İstanbul finans merkezi fikrinin, Türkiye'nin yakın çevresindeki 2 milyar nüfusa yakın coğrafyanın tamamına hizmet edeceği kanaatim var. Bu coğrafyadaki bankacılık faaliyetlerini insan sermayesi açısından T.C vatandaşlarını yönlendireceğini, domine edeceğini düşünüyorum'' dedi.
Tarih: 13 Kasım 2009 Kaynak: Sabah
"Olası bir depremde tsunami Boğaz'ı vurur" (13 Kasım 2009)6. Tsunami Uyarı Sistemleri Hükümetler Arası Eşgüdüm Toplantısı'nda, olası İstanbul depremi ile oluşacak tsunaminin 2 milyon insanı etkileyeceği ve 544 milyon dolarlık zarar vereceği belirtildi. Kuzey-Doğu Atlantik, Akdeniz ve Bağlantılı Denizler için Tsunami Uyarı Sistemi Hükümetlerarası Eşgüdüm Grubu toplantılarının altıncısı İstanbul'da başladı.
Alışveriş Kenti Ankara (13 Kasım 2009)Üst üste inşa edilen alışveriş merkezleriyle Ankara merkezsiz bir kabuğa dönüşüyor. Belediye teşvikleri, özelleştirmeler ve küçülen devlet, kolaylaştırıcı yasal düzenlemeler ile palazlanan alışveriş merkezleri sermaye ile devletin karşılıklı aşkının bir meyvesi.
Çevre düzenlemesinde "kolbastı" modası (13 Kasım 2009)Çevre düzenlemelerinde estetiğe önem veren belediyeler yaratıcı çalışmalara imza atıyor. Son örnek Bahçelievler Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nden geldi. İncirli-Ataköy arasındaki Kamu Sağlığı Grup Başkanlığı'nın E-5 cephesindeki boş alanına, son günlerin popüler folklorik oyunu "kolbastı" yansıtıldı. Yola ekilen çiçeklerle kolbastı oynayan insan figürleri oluşturuldu. Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, "Bahçelievler'imizi, çevresel değerler açısından, çağdaş kentleşmenin, ürünleriyle donatmayı sürdürüyoruz. Estetiğe ve görselliğe de kendi seramızdaki üretimimizle önem veriyoruz" dedi.
Tarih: 13 Kasım 2009 Kaynak: Sabah
UCLG Dünya Konseyi Toplantısı Guangzhou'da başladı (13 Kasım 2009)UCLG Dünya Konseyi Toplantısı için Çin'e giden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG Eş Başkanı Kadir Topbaş, 115 üyeye sahip UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı'nı yönetti.
Dev bir buzul daha koptu (13 Kasım 2009)Dev buzulun Yeni Zelanda'ya doğru hareket etmesi korku yarattı... Güney Kutbu'ndan kopan dört futbol sahası büyüklüğündeki dev bir buzulun Yeni Zelanda'ya doğru hareket etmesi korku yarattı. Antarktika'dan kopan buzulun uzunluğunun 700 metre olduğu, suyun altında kalan kısmının ise 350 metre civarında olduğunu ifade eden uzmanlar önündeki buzulları kırıp kendine yol açarak Avustralya'ya bağlı Marpuarie adası yakınlarına kadar geldiğini dile getirdi. Biyolog Dean Miller, "Hayatımda böyle bir şey görmedim. Ufku tararken bir anda karşımıza çıktı" derken, buzul bilimci Neal Young, buz dağının Yeni Zelanda'ya doğru gitmekte olduğunu ve bölgedeki gemilere zarar verebileceğini dile getirdi: "Küresel ısınma böyle sürerse bu buzullara alışmamız gerekecek."
Tarih: 13 Kasım 2009 Kaynak: Vatan
Yeryüzünün cennet vadisi (13 Kasım 2009)Sanki her şeyin hünerli eller tarafından büyük maharetle çizildiği bir film platosunun ortasındasınız.
Güney Amerika'da kuraklık (13 Kasım 2009)Arjantin ve Bolivya'da kuraklık yüzünden binlerce hektar alan zarar görürken, binlerce büyükbaş hayvan da telef oldu. Arjantin'in Cordoba eyaletinde son haftalarda 30 bin hektar yanarken, bu bölgenin 30 yıldır en büyük felaketlerinden birini yaşadığı belirtildi. Catamarca bölgesinde de 40 bin hektar tarım arazisinin yandığı belirtilirken, Bolivya'da da 20 bin hektar alanın zarar gördüğü kaydedildi. Yetkililer, son haftalarda güney bölgelerinde 11 bin büyükbaş hayvanın telef olduğu ve kabul edilen bir acil durum planı çerçevesinde en çok zarar gören bölgelere tankerlerle su taşındığı ifade edildi.
Tarih: 13 Kasım 2009 Kaynak: Olay
Türk İnşaat Malzemesi Sanayisi 2023 İhracat Hedefine Kilitlendi (13 Kasım 2009)Hükümetin 2023 yılı için hedeflediği 500 milyar dolar ihracata ulaşması, Türk İnşaat Malzemesi Sanayisi'nin bu hedefin yüzde 20'sini gerçekleştirmesiyle mümkün olacak. Bu ihracat hedefine ulaşılabilmesi için GSYH'nin en az 2 trilyon Dolara yaklaşması, bunun da yıllık ortalama yüzde 6'lık büyüme ile mümkün olduğu, bu büyümenin ise özel sektörün her yıl yüzde 20 reel yatırımı ile gerçekleşebileceği belirtildi.
Türkiye'nin Kopenhag formülü (13 Kasım 2009)Türkiye'nin Kopenhag'daki iklim zirvesine ne gibi vaatlerle gideceği netleşiyor: 1)Küresel ağaç dikme fonu. 2) Türkiye'nin sera gazı salımının 2020'de 'beklenenden' yüzde 11 daha az olması...
AKM'de sil baştan (13 Kasım 2009)Türkiye, dört yıl AKM'yi tartıştı, ‘yıkılsın mı yıkımasın mı?' diye. Tiyatrocular sokaklara döküldü, gazeteciler mimarlık üzerine derin birikimlerini köşelerine döktü, siyasetçiler açıklamalar yaptı, raporlar yazıldı, planlar yapıldı, projeler hazırlandı.
Çin Seddi yıkılacak mı? (13 Kasım 2009)Çin'in en önemli simgesi olan "Çin Seddi"nin bazı bölümleri madencilik nedeniyle yıkılma tehdidi altında...
Kartpostal değil gerçek, Dünyanın ağaçları bu müzede (13 Kasım 2009)İstanbul'da dünyanın hemen hemen bütün ağaç çeşitlerini bir arada görebileceğiniz bir park var: Atatürk Arboretumu. Belgrad Ormanı içinde yer alan bu park, sonbaharda ayrı güzel, kışın ayrı.
Toplam 170 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.