Haberler

Haberler

Toplam 150 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Sayılarla ARKİV (26 Haziran 2009)Türkiye''nin Mimarlık Arşivi ARKİV 6 aylık aradan sonra Çanakkale Seramik&Kalebodur''un desteğiyle 11 Haziran''da yeniden yayınlanmaya başladı. 6 Ekim 2009''da 6. senesini tamamlayacak olan ARKİV Türkiye''de mimarlık alanındaki en önemli projelerden birisi. Kapsamı açısından Türkiye''deki benzerleri arasında açık ara önde, dünyadakiler arasından da kolaylıkla sıyrılıyor.
Kat mülkiyeti için belediye çalışacak (25 Haziran 2009)Belediyeler ellerindeki iskân belgelerini tapu idaresine gönderecek, tapu idaresi iskânlı binaları kat mülkiyetine kendiliğinden geçirecek. 1000 liralık ceza ise uygulanmayacak.
Nereden çıktı bu kule? (25 Haziran 2009)Bahçeşehir''de TOKİ''ye ait parsellerde yapılan inşaat yoğunluğunu artırma teklifi, başka yerleri de kapsayacak şekilde onaylandı.
"UNESCO''nun raporu son 4 yılın en iyisi" (25 Haziran 2009)İstanbul Sit Alanları Yönetimi Başkanı İlhan Sarı, UNESCO''nun İstanbul ile ilgili son raporunun geçmiş 4 yıla göre en olumlu rapor olduğunu söyledi.
''Yenilenebilir enerjiye ihtiyacımız artacak'' (25 Haziran 2009)Wartsila Enpa firması, "Kyoto Protokolü''nün Türkiye Enerji Piyasasına Etkileri, Karbon Ticareti ve Yeşil Sertifikanın Sunduğu Fırsatlar" konulu bir konferans düzenledi.
Teknokent''te teklif için üç aylık ek süre verildi (25 Haziran 2009)Bölgede eğlence merkezleri, otel ve restoranlar, hizmet ve ticaret merkezleri, uluslararası okul ve üniversiteler, kisişel bakım ve sağlık merkezleri ile yerleşim birimlerinin yer alması amaçlanıyor.
Koordinasyon eksikliği var (25 Haziran 2009)İzmir''in mutlaka marka kent yapılması gerektiğini ifade eden Kemal Çolakoğlu, en geç 10 yıl içinde ise modern bir kent olabilmek için kentsel dönüşümün mutlaka tamamlanmasının şart olduğunu söylüyor.
Alışveriş Merkezi İnşaatı Hastane Binasını Çökertti (25 Haziran 2009)Türkiye''nin iki rehabilitasyon merkezinden biri olan İstanbul Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi harabeye döndü. Yanında yapımı süren alışveriş merkezi inşaatı nedeniyle bir bloku çöken hastane, hastaların şikâyetlerine cevap veremiyor.
İnşaat mühendislerine ''tarihî yapıları örnek alın'' tavsiyesi (25 Haziran 2009)KTÜ Mimarlık Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem Doğangün, Bursa''daki inşaat mühendislerine kentte bulunan tarihî eserlerdeki sağlamlık ve zerafeti örnek almalarını tavsiye etti.
Dünyanın En Derin Laboratuvarı (25 Haziran 2009)Birleşik Devletler’in Güney Dakota eyaletinde, yüzeyin 1500 metre altındaki dünyanın en derin bilim laboratuvarının inşasına başlandı. Biliminsanları, 6 Empire State binası kadar olan derinlikte, evrendeki boşluğu kapladığı düşünülen gizemli kara madde ile ilgili araştırmalara odaklanacak. Laboratuvarın bu derinlikte inşa edilmesinin sebebi; güneşten gelen ve kara madde deneylerini olumsuz yönde etkileyebilecek nitelikteki kozmik ışınlardan korunabilmek. Araştırma ekibi, madende kurulacak 300 kilogram ağırlığındaki likit zenon tankında ‘hayalet parçacıklar’ yakalamaya çalışacak. Eğer burada karanlık madde tespit edilirse, yüksek hassasiyete sahip detektörler yoğun kozmik radyasyona maruz kalacak. Dünyanın en derin madeni 2 bin 450 metre aşağıya kadar uzanıyor. Günümüzde bazı jeoloji ve hidroloji deneyleri bu derinliklerde yapılıyor.
Tarih: 25 Haziran 2009 Kaynak: Birgün
Ayasuluk Kalesi’nde kazı zamanı (25 Haziran 2009)İzmir’in Selçuk İlçesi’nde Ayasuluk Kalesi ve St. Jean anıtındaki 2009 yılı kazı ve onarım çalışmaları, Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Büyükkolancı başkanlığındaki 20 kişilik ekiple başladı. Selçuk’a gelenlere Kale, St. Jean Anıtı, İsa Bey Camii ve mümkün olursa Artemision’u da içine alan yeni bir güzergah yaratmayı hedeflediklerini söyleyen Dr. Büyükkolancı, "2009’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kazımıza 100 bin lira işçi ücreti vereceğini öğrendik. Bu ödenekle kalenin batı sur duvarlarının yanı sıra komutan konutu ortaya çıkarılacaktır" dedi. 2008’de bakanlığın yanı sıra Selçuk Belediyesi’nin de kalede yapılacak acil onarımlara önemli destek sağladığını kaydeden Dr. Büyükkolancı, "Belediye Başkanı Vefa Ülgür 2009 yılında kazımıza 30 işci, 5 usta ve restorasyon malzemesi desteğinde bulunacağına söz verdi. Böylece Ayasuluk Tepesi Kazı Başkanlığı ile Selçuk Belediyesi’nin işbirliği 2009 yılında büyüyerek devam edecek" dedi.
Tarih: 25 Haziran 2009 Kaynak: Hürriyet Yazan: Veysel Erol
Köprüler rahatladı çünkü yaşanan Edgeworth Paradoksu (25 Haziran 2009)Hurraaa, bu köprü tıkalı, haydi şimdi öteki köprüye. Hurraaa, öteki köprü de tıkalı, şimdi tekrar ilk köprüye.
Dere yataklarındaki yapılaşma (25 Haziran 2009)"Büyük şehirlerde olsun, küçük şehirlerde olsun, imara uygun olmayan alanlara ruhsat veriliyor. Ama sel ne tapu ne de ruhsat dinliyor."
"Küresel ısınma, doğal afet ve orman yangınlarını artırdı" (25 Haziran 2009)Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Barbaros Gönençgil, Foça''daki orman yangınını değerlendirdi.
Mermer ocağına "hayır" (25 Haziran 2009)"Uluabat Gölü Sulak Alan Koruma Bölgesi"nde yer aldığı bildirilen Bursa''nın merkez Nilüfer ilçesine bağlı Fadıllı köyünde İSOMER Madencilik tarafından kurulması planlanan mermer ocağının ruhsatı, Bursa 3. İdare Mahkemesince iptal edildi.
Madımak Oteli kamulaştırma yolunda (25 Haziran 2009)Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Madımak Oteli''nin sahibi tarafından satışa çıkartıldığını hatırlatarak, "Bütününü satışa çıkarmakta ısrar ederse, belki bizim orayı kamulaştırmamız söz konusu olacak" dedi.
Balıklıgöl''de kirlilik (25 Haziran 2009)Şanlıurfa''nın simgesi konumundaki Balıklıgöl''de bir ay içerisinde iki kez kirlilik yaşanması üzerine, göle tankerlerle su takviyesine başlandı.
İstanbul''un trafik çilesi erken bitecek (25 Haziran 2009)Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''ın talimatıyla Fatih Sultan Mehmet Köprüsü''nde hızlandırılacak çalışmalar, 31 Temmuz yerine 20 Temmuz 2009''da tamamlanacak.
Meydan, açılır kapanır AVM ile karbon salımını azaltacak (25 Haziran 2009)Metro Group, 10. AVM''si Meydan Merter''de güneş enerjisi ile enerjisi tasarrufu sağlayıp karbon salımını azaltacak. AVM''nin üstü hava koşullarına göre açılıp kapatılabilecek.
Su damlasından bina (25 Haziran 2009)"The water building resort" hem mühendislik hem de tasarım konsepti olarak dünyanın güneş enerjisini kullanarak havadan su elden ilk binası olmayı hedefliyor. Bu fikir teknoloji, bilim ve doğayı birleştirme isteğinden ortaya çıkmış. Binanın güney tarafına yerleştirilen photovoltaic (güneş ışınlarını filtre sistemi) bir cam güneşin zararlı ışınlarını filtre ederken aynı anda aydınlığın içeri girmesine izin verecek ve de güneş enerjisini binanın enerji tüketimi için kullanacak. Kuzey cephesinde yer alan kafesli havalandırma sistemi ve Teex Micron cihazı havadaki nemi ayrıştırıp filtre ederek içme suyu elde edecek. Bunların dışında ayrıca zeminde yer alacak olan su arıtma sistemi duruma göre yağmur suyunu veya tuzlu deniz suyunu arımak, damıtmak ve filtre etmek üzere yine bodrumda yer alan bir teknolojik inceleme kontrol sistemi ile birlikte çalışacak.
Tarih: 25 Haziran 2009
Toplam 150 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.