Haberler

Haberler

Toplam 156 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Selçuklu Hamamlı Evi Restorasyon Çalışmaları Tamamlandı (29 Ekim 2009)Restorasyon çalışması Haziran 2009''da tamamlanan "Hamamlı Ev" turizmin hizmetine sunuldu.
70 yıldır kapalı müze yeniden açıldı (29 Ekim 2009)Almanya''nın başkenti Berlin''de yaklaşık 70 yıldır kapalı olan ve İkinci Dünya Savaşı sırasında maruz kaldığı bombardımanda ağır hasar gören "Neues Museum", 6 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından kapılarını yeniden ziyaretçilere açtı.
Alışveriş merkezi "Forum İstanbul" açıldı (29 Ekim 2009)Alışveriş merkezi "Forum İstanbul" açıldı. Bayrampaşa''daki alışveriş merkezinin açılış indiriminden yararlanmak isteyen vatandaşlar, saat 03.00''ten itibaren sıraya girdi. Kapıların saat 06.00''da açılmasıyla birlikte merkezdeki çeşitli mağazalara giren vatandaşlar, yoğun olarak dizüstü bilgisayarlar ve LCD televizyonlara yöneldi. Kampanyalı ürünler stoklarla sınırlı olduğu için bitmeden almak isteyen vatandaşların zaman zaman izdihama yol açtığı ve kasalar önünde uzun kuyruklar oluşturduğu gözlendi. Avrupa''nın önde gelen teknoloji ürün mağazası "Saturn" de Türkiye''deki ilk mağazasını "Yaşasın Cimrilik" sloganıyla burada açtı.
Tarih: 29 Ekim 2009 Kaynak: CNN Türk
"Liman yapılırsa, İtalyan sermayesi İzmir''e akar" (30 Ekim 2009)Ege Bölgesi''nde 50 İtalyan şirketinin yatırımlarının yer aldığını hatırlatan Konsolos Simon Carta, İzmir''e kruvaziyer limanı inşa edilmesi için yeşil ışık yakılması çağrısında bulundu.
Tartan''dan çağrı: Tarihi binaları bize bağışlayın (30 Ekim 2009)Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, eski yapıları yıkılmaktan kurtaramadıklarını, bu yapıları sadece belediyelerin değil, mülk sahiplerinin de korumaları gerektiğini belirtti. Tartan, tüm bu olumsuzluklara karşın, yıkılmaya yüz tutan, yayaların korkulu rüyası atıl halde duran tarihi yapılara giydirme cepheler uyguladıklarını söyledi. Giydirme perdelerin hem koruma görevi üstlendiğini hem de binanın yıllar önceki konumunu hatırlattığını ifade eden Tartan, "Tescilli yapıları, sahipleri koruyamıyor. Biz bina sahiplerine çağrımızı yineliyoruz. Binaları bize bağışlasınlar. Biz, İl Özel İdare Fonu''ndan da yararlanarak binaları ayağa kaldırıp, kültür, sanat veya semt merkezlerine dönüştürelim. Bina sahiplerinin isimleri de bu yapılarda sonsuza kadar yaşasın" çağrısında bulundu. Başkan Tartan, yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanları arasında yer alan Tarihi Asansör civarındaki binalara sahip çıkmak istediklerini, mülk sahiplerinin de bu konuda duyarlı olmaları gerektiğini sözlerine ekledi.
Tarih: 30 Ekim 2009 Kaynak: Yeni Asır
18 aylık rüyada mutlu son (29 Ekim 2009)Sabiha Gökçen Havalimanı, yeni terminalinin açılışı için gün sayıyor. İşte 25 milyon yolcu kapasitesi hedefleyen dış hatlar terminalinin uçuş noktaları ve merak edilen özellikleri...
Muammer Onat''ı Kaybettik (30 Ekim 2009)Türkiye''nin önde gelen mimarlarından ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi emekli öğretim üyelerinden Prof. Muammer Onat, 28 Ekim 2009 Çarşamba günü vefat etti. Cenazesi 30 Ekim 2009 Cuma Günü, MSGSÜ Mimarlık Fakültesi''nde saat 10.00''da düzenlenecek anma toplantısının ardından Teşvikiye Camisi''nde öğle namazında düzenlenecek anma töreninin ardından defnedilecek.
Avustralya kıyıları tehdit altında (29 Ekim 2009)Avustralya nüfusunun yüzde 80''inin yaşadığı kıyı bölgeleri küresel ısınma nedeniyle yükselen okyanus tarafından yutulabilir.
Yokoluşun Eşiğinde Gerçekçi Bir Durum Değerlendirmesi (30 Ekim 2009)Şirket güdümlü devlet, aslında büyük bir sosyal ve ekonomik reform gerekirken, çevre krizini bize bir kişisel tercih meselesiymiş gibi pazarlamaya çalıştı.
Steven Holl''un Tasarladığı Linked Hybrid En İyi Yüksek Bina Ödülünü Aldı (28 Ekim 2009)Yüksek binalar ve kent çevresi kurulu CTBUH, Steven Holl Mimarlık''ı, Pekin''de tamamlanan "Linked Hybrid" binasını 2009''un en yüksek binası olarak ödüllendirdi.
Büyükşehir''in E-5''te planladığı "çarşı projesi" protokole takıldı (28 Ekim 2009)İstanbul Büyükşehir Belediyesi E-5 Karayolu''nun 2005 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü''nden devralınması ile birlikte yol üzerinde başta genişletme ve yeşillendirme olmak üzere birtakım düzenlemeler yaptı. Büyükşehir Metrobüs yolu ile birlikte yeni bir çehre kazanan E-5''te yeni altgeçitler ve otoparklarla yer altı çarşıları yapmayı planladı.
İzmir üniversiteler şehri oluyor (28 Ekim 2009)Vali Cahit Kıraç, İzmir''in üniversite şehri olma yolunda önemli adımlar attığını söyledi. Kıraç, ''Bilgi Güçtür'' sloganıyla 2009-2010 akademik yılına merhaba diyen Gediz Üniversitesi''nin hazırlık binasını ziyaret etti.
TOKİ bölgesindeki gecekondular yıkıldı (28 Ekim 2009)Batman İl Özel İdaresi ekipleri, Kuyubaşı köyü yakınlarındaki TOKİ bölgesinde izinsiz yapılan baraka ve kulübeleri yıktı. Jandarma ekipleri olası bir müdahaleye karşı çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Batman Valiliği İl Özel İdaresi''ne bağlı ekipler, 2006 yılında yaşanan sel felaketi sonrası yapılan toplu konut bölgesindeki baraka ve kulübeleri iş makinalarıyla yıktı. Yıkım sırasında herhangi bir olay yaşanmadı.
Tarih: 28 Ekim 2009 Kaynak: Zaman
TOKİ konutlarının yolunda herkes topu birbirine atıyor (28 Ekim 2009)Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, tamamlanarak sahiplerine teslim edilen TOKİ binalarına giden yolu imarı olmaması sebebiyle yapamadıklarını söyledi.
Antakyalılar Kültürel Mirasın Yaşatılması İçin Yürüdü (28 Ekim 2009)Antakya kenti de kültürel ve tarihi dokusunu korumak için ne kadar kararlı olduğunu tüm kesimlerin ve halkın katıldığı "Kültürel Miras Yürüyüşü" ile gösterdi.
Mimarlık Vakfı Kitabevi Aralık 2009''da Karaköy''de Açılıyor (28 Ekim 2009)Mimarlık Vakfı Kitabevi, Aralık 2009''da Karaköy''de açılıyor. Kitabevinden mimarlık ve kent ile ilgili her türlü dergi ve kitaba ulaşılıyor. Mimarlık Vakfı Kitabevi''nin hem Karaköy''deki mekânında hem internet satışında öğrencilere %40 indirim uygulanıyor. www.mivkitabevi.com web sitesinden ulaşabilirsiniz.
Tarih: 28 Ekim 2009
Uçak hızında tren (28 Ekim 2009)İstanbul- Ankara arasına uçak hızında tren geliyor. Ankara-İstanbul hızlı tren projesi için Ankara''ya uzay istasyonu görünümünde bir gar inşa edilecek. Garda 5 yıldızlı otel bile olacak.
Suriye El Koyduğu Arazileri Geri Veriyor (28 Ekim 2009)Suriye 1958 yılında el koyup kamulaştırdığı Türklere ait arazileri geri vermek için çalışma başlattı.
Kaçak yapılaşmaya "uydu"dan takip (28 Ekim 2009)Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi''yle (İTÜ) yapacakları işbirliği ile dere yatakları, ormanlık alanlar ve doğal parklara yapılacak kaçak yapıların uydu fotoğrafları ile takip edileceğini söyledi. Sistem sayesinde işgalcilerin "Bu bina önceden yapılmıştı" bahanesinin de ortadan kalkacağını vurgulayan Eroğlu, "Artık hiç kimse bir santimetre kare bile bir yer işgal edemeyecek." şeklinde konuştu.
Tarihî Ermeni kilisesine, cami yaptırma derneğinden yardım eli uzandı (28 Ekim 2009)Malatya''da 250 yıllık tarihî Ermeni Taşhoron Kilisesi''nin restorasyon masraflarını Çarmuzu Tepebaşı Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği üstlendi. Dernek Başkanı Latif Yıldırım, "Finansman sıkıntısı yaşayacağımızı düşünmüyoruz.
Toplam 156 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.