Haberler

Haberler

Toplam 170 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
TOKİ''den memurlara kolaylık (11 Kasım 2009)TOKİ bazı bakanlık ve kurumlarda çalışan memurlara ve emeklilerine yönelik yüzde 10 peşinatla, 180 ay vadeli konut satışı yaptığı proje sayısı, 24''ten 36''ya çıkarıldı.
Nükleer santral ihalesine durdurma (11 Kasım 2009)Danıştay, nükleer santral ihalesi yönetmeliğinin üç maddesinde yürürlüğü durdurdu.
Kıyı Ege''de 14 proje belirlendi (11 Kasım 2009)Belediyeler Birliği, 2010 yılında çevre yatırımlarına hız verecek.
En temiz ev, sizinki olsun (11 Kasım 2009)Bayraklı Belediyesi, her ay en temiz ve bakımlı sokağı seçeceği yarışmanın şartlarını belirledi. Buna göre sokağın temizliğinden bina dış cephelerinin boya ve badanalı olmasına, sokak sakinleri arasındaki uyumdan ağaç ve çiçek düzenlenmelerine kadar tüm kriterler değerlendirilecek. Her ay, en temiz sokak seçilecek ve belirlenen sokakta yarışmaya katılan 10 eve, kurayla birer çeyrek altın verilecek. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, temizlik bilincini alışkanlık ve davranışa dönüştürmeyi hedefledikleri, bu yarışmayla Bayraklı halkının örnek uygulamalar sergileyeceğine inandığını söyledi.
Tarih: 11 Kasım 2009 Kaynak: Yeni Asır
30 sanatçının gözünden İstanbul (11 Kasım 2009)Telif hakkı olmadan hizmet veren multimedia kaynaklarından Istockphoto''nun en başarılı 30 sanatçısı, "İstockalypse" adı altında düzenlenen etkinlikte İstanbul''da buluşarak şehri görüntüledi.
12. Venedik Mimarlık Bienali Sejima''ya Emanet (11 Kasım 2009)Venedik Bienali''nin yöneticisi Paola Barrata 2010''daki 12. Venedik Mimarlık Bienali''nin küratörünün Japon mimar Kazuyo Sejima olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz hafta içinde bienalin küratörünün bir kadın olacağı söylentileri dolaşıyor, isimler Sejima ve Liz Diller arasında gidip geliyordu.
Çankaya Belediyesi''nden, Kültür ve Kongre Merkezi için Proje Yarışması (10 Kasım 2009)Çankaya Belediyesi, Ankara''ya büyük bir kültür ve kongre merkezi kazandırma hazırlığında. İnşa edilecek merkezin Ankara''nın kentsel kimliği ile bütünleşen bir mimari eser olması konusuna önem veren Çankaya Belediyesi, Türkiye''deki tüm mimarların katılımına açık bir proje yarışması düzenliyor.
Geçici Kentler - 2010 Avrupa Kültür Başkentleri Arasında Diyalog (10 Kasım 2009)2010 Avrupa kültür başkentleri İstanbul, Pécs ve Ruhr''un ortak projesi olarak hayata geçen "Geçici Kentler - 2010 Avrupa Kültür Başkentleri Arasında Diyalog" (The Temporary City - A Dialogue between the European Capitals of Culture 2010) projesi, düzenlenen uluslararası atölye çalışmaları ile üç kentin öğrencilerini biraraya getiriyor.
"Davul Bizde, Tokmak Sizde" (10 Kasım 2009)İBB tarafından düzenlenen Yaya Üst Geçitleri Fikir Projesi Yarışması Kolokyum''u Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nde 9 Kasım 2009''da gerçekleşti. Ödüllerin sahipleriyle buluştuğu Kolokyum tartışmalara sahne oldu. Kolokyum yürütücülüğünü Gökhan Avcıoğlu''nun yaptığı oturumda jüri üyeleri de hazır bulundu. Yarışmanın danışman jüri üyesi olan Kadir Topbaş''ın yurt dışında bulunması nedeniyle diğer İBB ve TMMOB Mimarlar Odası''nın temsilcileri gibi Kolokyum''a katılmaması dikkat çekiciydi.
Obama''nın Arts and Humanities Komitesi''nde Bir Mimar: Thom Mayne (10 Kasım 2009)Morphosis Architects''in kurucusu, Pritzker Ödüllü, ARKIMEET kapsamında daha önce Türkiye''de konferans veren Thom Mayne ABD Başkanı Obama''nın "Arts and Humanities" Komitesi''ne seçildi. 25 kişinin yer aldığı komitede profesyonel yöneticiler, oyuncular, yapımcılar ve akademisyenler de yer alıyor.
Tercihler Tepebaşı''ndan yana (10 Kasım 2009)İstanbul''un en eski semtlerinden biri olan Tepebaşı, yatırımcıyı bir mıknatıs gibi çekiyor.
"360 gün garantisi" veren Varyap-Uzunlar, inşaatı 7/24 canlı izletecek (10 Kasım 2009)Seyrantepe Projesi inşaatına başlayan Varyap-Uzunlar ortaklığı, stadı 29 Ekim 2010''a kadar bitirecek. Stadın inşaatı internet üzerinden 7 gün 24 saat canlı olarak izlenebilecek. Şimdi herkes stada giden yolların yapımını bekliyor.
Uzaydan ısınacağız (10 Kasım 2009)Japon Uzay Araştırmaları Enstitüsü, uzaydan yüklenen ısı enerjisinin dünyada kullanılmasıyla ilgili bir araştırma başlattı. "Uzay Güneş Güç Sistemi" (Space Solar Power System-SSPS) olarak anılan sistemde, dev bir güneş güç jeneratörü ve aktarma paneli bulunuyor. Japon Uzay enstitüsü, 2030 yılında güneş kaynaklı enerji üretiminin dünyada fosil yakıtların büyük oranda yerini alacağını öngörüyor. Japonların SSPS proresinde uzaydaki güneş enerjisi kaynağı, hem enerji üretecek, hem de depolayacak. depolanan güneş enerjisi, lazer ya da mikrodalgayla yeryüzüne aktarılacak.
Tarih: 10 Kasım 2009
Ressam Ayaz''dan başkente müze (10 Kasım 2009)Türkiye''nin tanınmış ressamlarından Mustafa Ayaz, tamamen kendi olanaklarıyla Ankara''ya bir müze kazandırdı. Balgat''taki Mustafa Ayaz Müzesi ve Sanat Merkezi''nde çeşitli sanat kursları da düzenlenecek.
Gebze Organize Sanayi altyapısı ve teknoparkıyla Sırbistan''a model oldu (10 Kasım 2009)Geçen yıl Gebze Organize Sanayi Bölgesi''ni ziyaret eden, Sırbistanlı heyet, dev akıllı binası, teknoparkı ve teknolojik altyapısından etkilendiği GOSB''un benzerini Sırbistan''da yapacak. Projeye GOSB danışmanlık edecek.
As Merkez, 6 milyon dolara outlet oldu (10 Kasım 2009)Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, Sönmez Holding''in yeni dönemde büyüme politikasında tekstilin yanı sıra, enerji, turizm, çimento, perakende ve lojistik sektörlerinin hep birlikte lokomotif görevi göreceğini söyledi.
Tartışmalı arsalar yeniden satışta (10 Kasım 2009)Toplu Konut İdaresi (TOKİ), kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan ve İstanbul''un Bakırköy ilçesi Ataköy sahilinde bulunan arsaları yeniden satışa çıkarıyor.
“Bir simgemiz var, ona da mı sahip çıkamayacağız” (10 Kasım 2009)Daha önce çatlayan duvarlarıyla görenlerin yüreğini sızlatan İzmir Saat Kulesi’nin kaderi değişmek bilmiyor. Kentin simgesi bu tarihi yapı yine içler acısı durumda. Konak Meydanı’nın güzel süsü, İzmirlilerin buluşma yeri, geçmişte sürekli su akan çeşmeleriyle biliniyordu. Bir süredir ise su akmıyor. Kuruyan musluklar da sonunda kırıldı, çalındı. Ancak kimse müdahale etmiyor. Kente dev gemilerle gelen dünyanın dört bir yanından yabancı turistler de bu manzaraya tanık oluyor. Vatandaşlar, şehrin göbeğindeki simge eserin hali karşısında tepki gösteriyor. “Akmayan çeşmeleri onarmak, muslukları yeniden takmak, buraya düzenli bakım yapmak çok mu zor? Bir simgemiz var, ona da sahip çıkamayacak mıyız” sözleriyle sitem ediliyor.
Tarih: 10 Kasım 2009 Kaynak: Milliyet Yazan: Mustafa Oğuz
Dünya için "kötü haber" (10 Kasım 2009)Amerika''dan gezegenin geleceği için kötü bir haber geldi. ABD''de Kongre''nin çıkarmayı planladığı iklim değişikliği yasası rafa kaldırıldı.
İstanbul adeta harikalar kenti (10 Kasım 2009)İngiltere nin prestijli pazar gazetesi The Sunday Times, İstanbul''a övgü yağdırdı. Gazete, “Türkiye’nin Kültür Başkenti” dediği İstanbul’un, AB tarafından “2010 üç kültür kenti”nden biri olarak ilan edildiğini anımsatarak “AB’nin, bu güzel kentine verdiği bu yeni unvan, en az oraya gitmek ve sonra yeniden ve yeniden dönmek için bir bahane veriyor” yorumunu yaptı. Gazete “İstanbul’un harikalar ve güzellikler yeri olduğunu bilmeyen kaldı mı?” ifadesini de kullandı. The Sunday Times gazetesi “İstanbul: Türkiye’nin Kültür Başkenti” başlığı ile yayımladığı haberde “Bu yeni unvan, en az oraya gitmek ve yeniden dönmek için bir bahane veriyor” dedi. Gazete “Kaç defa giderseniz gidin, her zaman göreceğiz yeni şeyler var. Her zaman görülecek eski bir şey, yeni şey var” diye yazdı.
Tarih: 10 Kasım 2009
Toplam 170 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.