Haberler

Haberler

Toplam 99 haber 5 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Mevlana Müzesi''nde hücreler eskisi gibi (23 Kasım 2009)Mevlana Müzesi''nde başlatılan restorasyon çalışması kapsamında ilk olarak derviş hücrelerinin 16. yüzyıldaki orijinal haline getirilme çalışmaları sürüyor. Mevlana Müzesi''nde yaklaşık 3 ay önce başlatılan müze tarihinin en kapsamlı restorasyon çalışmasında ilk olarak derviş hücreleri ile minare ele alındı. Aleminden kaidesine kadar elden geçirilen minarenin restorasyonu tamamlandı, derviş hücrelerinde ise hummalı bir restorasyon çalışması devam ediyor.Derviş hücrelerin kapı ve duvarları 16. yüzyıla uygun olarak yeniden yapılıyor.
Tarih: 23 Kasım 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Oto galerileri şehir dışına taşınıyor (23 Kasım 2009)Başkentte şehir içerisindeki oto galerileri, ikinci el oto satış merkezleri, kamyon, TIR, traktör gibi iş makinaları satış yerleri, şehir dışına taşınıyor. Alınan karara göre şehir içerisinde ikinci el oto satışına izin verilmeyecek. Otomotivciler dernekleri, kooperatifleri ve iş makinaları satıcıları, geçen ay yaptıkları toplantıda, oto galericilerin Esenboğa yolu üzerindeki Ülker Fabrikası karşısında bulunan TOKİ''ye ait 300 bin metrekarelik alana, kamyon TIR, iş makinası ve traktör satıcılarının da Gölbaşı çıkışında Büyükşehir Belediyesi tarafından istimlakı sürdürülen bölgeye taşınmasını istediklerini belirttiler.Toplantı sonrasında Büyükşehir Belediyesi tarafından Gölbaşı Konya yolu üzerinde bu araçlar için satış galerileri oluşturulması kararı alındı.
Tarih: 23 Kasım 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Nemport Limanı, ithalatçı ve ihracatçının can simidi (23 Kasım 2009)Akdeniz Kimya''nın Aliağa Nemrut Körfezi''nde 70 milyon dolarlık yatırımla kurduğu tesis, Ege Bölgesi''nin ilk özel konteyner limanı unvanını taşıyor.
Çin İpek Yolu''nu korumakta kararlı (23 Kasım 2009)Çin''in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi hükümeti, tarihi İpek Yolu''nun bölgeden geçen bölümünde yer alan 26 tarihi sit alanının korunması için 81 milyon yuen (yaklaşık 11,6 milyon dolar) tutarında özel bütçe ayırdı. Çin Uluslararası Radyosu''nun haberine göre, korunacak alanlar arasında Gaoçang ve Beyting tarihi kentleri de bulunuyor. Sincan Uygur Özerk Bölgesi''nde, 2008 yılına kadar 4 binden fazla sit alanı keşfedildi ve bunların 58''i devlet koruması altına alındı. İpek Yolu''nun bu bölümünde yer alan önemli tarihsel eserlerin korunması projesi, yatırım miktarı ve boyutu bakımından, Çin Halk Cumhuriyeti''nin kurulmasından sonra bölgede uygulanan en büyük koruma projesi olma özelliği taşıyor.
Tarih: 23 Kasım 2009 Kaynak: CNN Türk
"Atatürk maskını temizleyeceğiz" (23 Kasım 2009)Yeni Asır Gazetesi''nin haberi üzerine toplanan Buca Belediyesi yönetimi, 4 milyon TL''ye yaptırılan dev maskın yüzeyinde oluşan beyazlıkların giderilmesi için harekete geçti.
Muğla''da Bizans dönemine ait kilise bulundu (23 Kasım 2009)Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr Kaan İren, Akyaka''da yapılan kazılarda Bizans dönemine ait kilise bulunduğunu söyledi. İren, yaptığı açıklamada, Muğla''nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesi ''''İdyma Antik Kenti'''' sınırlarında bu yıl yapılan kazılarda, Bizans dönemine ait kiliseyle taban mozaiklerinin ortaya çıkarıldığını belirtti.
Iklim bilimcilere büyük suçlama (23 Kasım 2009)Britanya''da iklim değişikliği öngörülerine şüpheyle bakan bir grup: Bilimciler verileri manipüle ediyor. Buzullar eriyor, denizler yükseliyor, bir yanda seller kentleri yutarken, bir yanda da kuraklık, açlık yaşanıyor, erozyon verimli toprakları yok ediyor, ekolojik dengenin bozulması bütün canlı türlerini tehdit ediyor. Uzmanlar küresel ısınmanın neden olduğu bu değişime karşı uyarıyor.
Nükleer santralda kararlıyız (23 Kasım 2009)Nükleer santral yapımı konusunda kararlı olduklarını ve bundan vazgeçmeyeceklerini belirten Bakan Yıldız, nükleer santral yapımına ilişkin yeni modelleri tartışmaya açacaklarını kaydetti.
Ağaoğlu ''Türk Ailesi''ni düşünerek tasarladığı projesini satışa sundu (23 Kasım 2009)Ağaoğlu satışına başlanan My Town Ispartakule''yi Türk ailesinin ihtiyaçlarına göre tasarladı. Projede daire fiyatları 101 bin 700 liradan başlıyor 272 bin 700 liraya kadar çıkıyor.
Kaçak Moloza Göz Yumulmayacak (23 Kasım 2009)Kentteki 5. yasal moloz döküm alanını Gaziemir Evka 7''de hizmete almaya hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, cezası 140 lira ile 7 bin 105 TL arasında değişen kaçak dökümlere karşı denetimlerini artırdı. Büyükşehir, duyarlı vatandaşlardan "Alo Atık Hattı"na ihbarda bulunmalarını da istedi.
Dünya "eşik"te bekliyor (23 Kasım 2009)WWF ve Allianz Finans Şirketi''nin hazırladığı rapora göre iklim değişikliği çevresel değişimlerin yanısıra büyük ölçüde ekonomik ve sosyal girdaplar yaratacak.
Louvre Mektubu Gitti (23 Kasım 2009)Paris''teki ünlü Louvre Müzesi''nin CEO''su Henri Loyrette''ye bir mektup yazan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Louvre koleksiyonlarında bulunan "İzmir''e ait" eserlerin İzmir''e geri verilmesini istedi. Başkan Koaoğlu, bu talebin, özellikle Smyrna Apollonu ve Smyrna Jüpiteri heykellerini kapsadığını bildirdi.
Bakmayın Boylarına, Onlar "Kültür Elçisi" Olacak (23 Kasım 2009)İzmirli 24 minik öğrenci, kentin tarihi, doğal yaşamı, mimarisi ve geleneksel yaşam kültürü üzerine eğitim alarak "kültür elçisi" ünvanına hak kazanacak.
TMMOB sınav açıyor (23 Kasım 2009)Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Orman Mühendisleri Odası, serbest meslek mensupluğu sınavı yapacak.
Galataport için yeni ihale (23 Kasım 2009)Bakan Yıldırım, daha önce iptal edilen Galataport ihalesine 2010 yılında yeniden çıkılacağını açıkladı.
Ispartakule''de 101 bin TL''ye daire (23 Kasım 2009)Ağaoğlu, Bahçeşehir Ispartakule''de inşa edeceği ‘My Town Ispartakule'' projesini satışa çıkardı. Ağaoğlu My Town Ispartakule projelendirilmeden önce "oturmak amacıyla konut almak isteyenler" nezdinde 30 bin kişilik anket yapıldı. Proje anket sonuçlarına göre geliştirildi.
Ege-Koop''tan 150 milyonluk yatırım (23 Kasım 2009)Ege-Koop Genel Başkanı Aslan, ‘Dört Mevsim Konakları'' ile ‘25. Yıl Konutları'' projelerinin Aralık ayı içinde temellerinin atılarak inşaatlarının yapımına başlanacağını açıkladı.
Marmaris''te yıkım! (23 Kasım 2009)Muğla''nın Marmaris ilçesinde, belediye tarafından hazırlanan yeni imar revizyon planına göre imara aykırı olduğu belirlenen yapıların yıkılıyor.
İşte Türkiye''ye örnek olacak proje (23 Kasım 2009)Isparta''da tüm daire müdürleri, ilin sorunları ile ilgili rapor hazırlayacak; SDÜ öğretim üyeleri ise bu sorunların çözümü için projeler geliştirecek.
Çanakkale''de Yeni Antik Kent Kazısı (23 Kasım 2009)Çanakkale''nin merkeze bağlı Kumkale beldesinde yer alan ''Sigeion'' antik kentinde kazı çalışması başlatılacağı bildirildi. İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Şinasi Haznedar, Almanya''nın Tübingen Üniversitesi''den Kültür Bakanlığına yapılan başvuru sonucu, il merkezine bağlı Kumkale beldesinin güneyinde kalan Sigeion Antik Kentinde kazı çalışmalarına başlanacağını belirtti.
Toplam 99 haber 5 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.