Haberler

Haberler

Toplam 122 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Kültürel Mirasın Korunmasında Avrupa Standartları (15 Ekim 2010)Avrupa''da kültürel mirasın sesi olan, Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu, Europa Nostra''ya paralel çalışmalar yürütmek üzere 65 korumacı İstanbul''da Europa Nostra-Türkiye Derneği''ni kurdular. Türkiye''de kültürel miras alanında önemli değişikliklerin ve gelişmelerin yaşandığı bu dönemde, Europa Nostra-Türkiye, kültürel miras alanında Avrupa ile olan ilişkilerin geliştirilmesi için karşılıklı bilgi ve deneyim alışverişinin arttırılmasına odaklanacak. İstanbul''un Dünya Kültür Mirası Listesi''nden çıkarılma ihtimali, Anadolu''da tarihi ve doğal miras...
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü Kitaplığını Yeniliyor ve Gelecek Katkıları Bekliyor (15 Ekim 2010)Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü, eğitim ortamının kalitesini yükseltmek amacıyla, bölüm kitaplığını genişletmek için bir kampanya başlattı.
Mimarlık, Babadan Oğula Miras Aktarmanın Bir Yolu (15 Ekim 2010)Dünyaca ünlü İspanyol mimar Carlos Ferrater, 14 Ekim 2010 Perşembe akşamı Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nde "Peyzaj ve Geometri" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Yağmurlu bir sonbahar akşamında Karaköy''de çok sayıda ilgili mimarın katılımıyla konuşma, Ferrater''in kendi deyimiyle, sohbet havasında geçti. Yine İstanbul 2010 Kültür Başkenti kapsamında yapılmış olan etkinlik, İstanbul Cervantes Enstitüsü işbirliği ve Contratas y Obras desteği ile gerçekleştirildi.
2011''de Serpentine Pavyonu Peter Zumthor''a Emanet (15 Ekim 2010)2009 Pritzker Ödülü sahibi Peter Zumthor, Serpentine Galeri''nin 2011 pavyonunu tasarlamak için seçildi.
Ofisler çalışanları motive etmek için hareketlendi (15 Ekim 2010)8 ülkeden en çok ilgi çeken 32 ofis binası ''Projeler Yapılar 2 Ofisler'' kitabında toparlandı. İstanbul''daki ofislerin de yer aldığı projeler arasında New York''ta modern bir ofisten İstanbul''un moda merkezine kadar pek çok yer var.
Akmerkez''e örtülü yöntem (15 Ekim 2010)Ünlü alışveriş merkezi Akmerkez''de kaçak inşa edilen kısımlarla ilgili plan tadilatı Büyükşehir Belediyesi Meclisi''nden oy çokluğuyla geçti. İBB İmar ve Bayındırlık Komisyonu''nun görüş olarak bildirdiği kısımda bina içi tadilat yapma izni verilen bölüm dışında, iskan artışı sağlamayacağı da kesinleştirildi. Akmerkez''in kentsel tasarım ve düzenlemesiyle ilgili hükümlerin de yer aldığı rapordaki yeni plan notlarına göre, binanın önünde yer alan çarşı üzerinde 5 metre yüksekliğinde şeffaf ışıklık örtüsü yapabilecek. Yeni oluşacak kısım kapalı alan olarak kullanılabilecek.
Tarih: 15 Ekim 2010 Kaynak: Sabah
Trafik çilesine yasayla çözüm (15 Ekim 2010)AK Parti İstanbul Milletvekili Kalsın, kentin trafik sorununun çözümü için kanun teklifi verdi. Yetki karmaşasını bitirmek için 17 birim tek çatı altında toplanacak.
Nereye Gidiyorsun? (15 Ekim 2010)11- 13 Ekim tarihleri arasında İstanbul''da A Soul For Europe girişimi tarafından "Küresel Sorunlar, Kültür Vizyonları" başlıklı bir toplantı yapıldı. Bu toplantıda Açık Radyo''nun yayın sorumlusu ve aynı zamanda bir programcısı olan Mahir Ilgaz da küresel sorunların arasında en öncelikli olan iklim değişikliğini ele aldığı bir konuşma yaptı.
Edirne''den Kars''a hızlı tren! (15 Ekim 2010)İstanbul-Ankara arasında 25 yıl önce başlayan ve ''Ayaş Tüneli'' geçilemediği için yılan hikâyesine dönen Sürat Demiryolu Projesi''nde mutlu sona yaklaşıldı.
"Süleymaniye''nin Kubbesi Aslına Dönsün" (15 Ekim 2010)Restorasyonu büyük ölçüde tamamlanan Süleymaniye Camii''nin, Kurban Bayramı''nda yeniden ibadete açılması planlanıyor.
100 yıldır görülmemiş yağışlar Bursa''yı afet bölgesine çevirdi (15 Ekim 2010)Meteoroloji rekorlarını kıran yağışlar Marmara''yı vurdu. Bursa''da evini sel basan felçli 84 yaşındaki İsmail Güven boğularak öldü.
Sabiha Gökçen İsmini Değiştirin (15 Ekim 2010)Sabiha Gökçen Havalimanı 2001''de açıldı. Geçen yıl ise Başbakan yeni binaların açılışını yaptı. Havaanına ismi verilen Sabiha Gökçen ise dünyanın ilk kadın savaş pilotu olarak biliniyor. Ancak Gökçen hiç bir savaşa katılmadı. Tek katıldığı ‘savaş'' ise Dersim Katliamı''ydı. Havalanının isminin değiştirilmesi taleplerine ise bugüne kadar cevap verilmedi. Yazar Orhan Miroğlu sivil itaatsizlik eylemi başlattı ve havaalanını kullanmayacağını açıkladı.
Yağmur İstanbul surlarını da yıktı (15 Ekim 2010)İstanbul''da şiddetli yağmur çok sayıda kazaya neden oldu. Topkapı''da tarihi surlardan kaya parçaları düştü.
"My World" Gecekondu (15 Ekim 2010)İstanbul Ayazma''daki gecekonduların tümü "kentsel dönüşüm" nedeniyle yıkıldı. Ancak bir tanesi hariç. Tapulu olduğu için yıkılamayan bu gecekondunun bulunduğu yer ise oldukça kritik. Çünkü gecekondu şu günlerde inşasına hızla devam edilen Ağaoğlu inşaatının tam da merkezinde kalıyor. Yani "My World Europe" projenin en önemli noktasına, Arena Rezidans" olarak belirtilen etaba denk geliyor.
Türkiye''nin 3 milyon acil konut ihtiyacı var (15 Ekim 2010)Yılın ikinci çeyreğinde en fazla büyüme gösteren sektörün inşaat olduğunu belirten Sinpaş Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, Türkiye`nin 3 milyon civarında acil konut ihtiyacı olduğuna dikkati çekti.
Uluslararası Yapı Fuarı "Turkeybuild" açıldı (15 Ekim 2010)16. kez kapılarını açan fuara bu yıl 300 firma katılıyor. Organizasyonun Ege ve Akdeniz bölgesindeki sektörü bir araya getirmesi bekleniyor.
Tekel binası yıkılıyor; Kayhan bölgesi yeni meydanla ferahlayacak (15 Ekim 2010)Bursa Büyükşehir Belediyesi''nin tarihî Kayhan bölgesini beton yığınıyla gölgeleyen Tekel binasının kaldırılıp, buranın meydana dönüştürülmesi yönündeki projesinde bir engel daha Bakan Faruk Çelik''in girişimleriyle aşıldı.
BIG''in 8 House Projesi HP Etkinliğine Ev Sahipliği Yaptı (14 Ekim 2010)28 Eylül günü Kopenhag''da HP''nin yeni buluşu Designjet yazıcı serilerinin tanıtımıyla başlayan etkinlik, HP''nin buluşlarını test eden Danimarkalı mimarlar BIG''in tasarlamış olduğu "8 House" Projesi''ne yapılan gezi ile devam etti. Uzun süren yolcuğun ardından Kopenhag merkezinden uzaklaştıktan sonra devasal bir konut projesi ile karşılaştık. Projenin mimarı Bjarke Ingles katılımcıları (bizleri) binanın kafesinde ağırladı ve projeleri hakkında kısa bir sunum gerçekleştirdi.
İstanbul için tehlike vakti yaklaşıyor (13 Ekim 2010)AKP hükümetleri, temel bireysel hak ve özgürlükler alanında gösterdiği çözüm odaklı çalışma basiretini iş çevre, kültür, tarih konularına gelince gösteremiyor. Kalkınma ve temel altyapı yatırımları sözkonusu olduğunda çevre ve kültüre ait değerler göz ardı ediliyor, zarar görmelerine, yakılıp yıkılmalarına ses çıkarılmıyor.
Allianoi Karanlığa Gömülmesin (14 Ekim 2010)Bergama''nın ikiz kardeşi... Apollon''un oğlu, Sağlık Tanrısı Asklepios''a adanmış... Antik çağın ünlü hekimi, Eczacılığın babası Galenos''un yurdu Allianoi.
Toplam 122 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.