Haberler

Haberler

Toplam 187 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Betonart''ın Yeni Sayısı "Ses ve Mekân" İlişkisini Konu Ediyor (9 Nisan 2010)Betonart''ın İlkbahar sayısı "Ses ve Mekân" konulu dosyasıyla yayınlandı. Editörlüğünü Emre Erkal''ın yaptığı dosyada ses ve mekân ilişkisine mimari perspektiften bakıldı; işitsel sanatlar ve mimarlığın ilişkisi, bedene referansla orta ölçekte oda-yapı, üst ölçekte yapı-kent, alt ölçekte ise beden-oda olmak üzere farklı ölçeklerde ele alındı.
Arkitera Genç Mimar Ödülü Kılı 40 Yaran 40 Yaş Altı Genç Mimarları Bekliyor (9 Nisan 2010)Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından bu sene dördüncü kez düzenlenecek olan "Arkitera Genç Mimar Ödülü" genç mimarların projelerini ve isimlerini duyurmayı, böylece mimari üretimde gençlerin seslerine daha çok yer verilmesini sağlamayı amaçlıyor. Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı''nın desteğiyle 8 Ocak 2010 tarihinde ilan edilen "Genç Mimar Ödülü" ile Arkitera Mimarlık Merkezi Türkiye''deki genç mimarları ve nitelikli yapıtlarını arayacak. Semra Aydınlı, Alişan Çırakoğlu, Hüseyin Kahvecioğlu, Erdal Sorgucu ve Hüseyin Yanar''dan oluşan Seçici Kurul, 31 Mayıs 2010 haftası içinde toplanarak kazananı belirleyecek. Ödül, aday mimarların inşa edilmiş binasından yola çıkılarak, tasarım alanında yaptığı her türlü üretim gözönüne alınarak veriliyor.
Tarihi köy yol bekliyor (9 Nisan 2010)Konya''nın Beyşehir ilçesine bağlı Fasıllar köyü halkı, 72 tonluk dev Hitit Anıtı''nın bulunduğu alana ulaşan toprak yolun asfaltlanmasını ve Roma dönemi eserlerinin de yer aldığı tarihi köyün turizme açılmasını istiyor.
Bayraklı''taki binaların risk haritası çıkarılıyor (9 Nisan 2010)Belediye tarafından açılan Deprem Etüt Merkezi, ilçedeki binaların sağlamlığını belirleyip vatandaşlara tavsiye kararlarında bulunacak.
"Sevgi Yolu", Avrupa kentlerine benzeyecek (9 Nisan 2010)Konak Belediyesi, Alsancak Sevgi Yolu''nu baştan aşağıya yenileyecek. Haziran ayında başlayacak çalışmalar 2 ayda tamamlanacak. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, "Avrupa kentlerindeki sokaklar gibi olacak" dedi.
Stadyum projesinde oldu bitti yapılmamalı (9 Nisan 2010)Bursa kamuoyunu bir yıldan fazladır meşgul eden stadyum projesiyle ilgili görüşlerini açıklayan Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya, proje için ilgili meslek örgütlerinin görüşünün alınması gerektiğini söyledi.
"Aziziye, hak ettiği çağdaş görünüme kavuşacak" (9 Nisan 2010)Aziziye Belediye Başkanı Fatih Cengiz, ilçenin çehresini değiştirmek için dev adımlar atıyor. İlçeyi harabe görüntüsünden kurtarmak ve ismine yakışır konuma getirmek için çalışan Başkan Cengiz, Gezköy ve Ilıca Bölgesi''nde kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak 2 bin 250 konut için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile protokol imzaladı.
Askerin siperini TOKİ kazacak (9 Nisan 2010)Askerlerin karakollarından sonra helikopter pisti, mevzi ve hendekleri de TOKİ''ye emanet. Milli Savunma Bakanı Gönül, TOKİ ile anlaşmanın imzalandığını bildirdi.
Tarihi eserlere vergi katkısı (9 Nisan 2010)Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, tarihi eserlerin onarılması amacıyla hazırlanan üç projeye İzmir İl Özel İdaresi tarafından destek sağlandığını, onarım projesinin tamamlanmasının, Bornova''daki turizm güzergahları projesine de katkı sağlayacağını söyledi.
İKSV''den ''Emek''i Yaşatalım'' kampanyasına destek (9 Nisan 2010)Akbank sponsorluğundaki 29. İstanbul Film Festivali''nin açılış töreninde başlayan Emek Sineması''nın kapatılmasıyla ilgili protestolar hız kesmeden sürüyor.
Merdivenli sokaklara ödüllü yarışma (9 Nisan 2010)Seranit''in düzenlediği İstanbul''un merdivenli sokaklarının tasarım yarışması için 52 üniversiteden 270 öğrenci başvurdu.
Derin''in 2010 tasarımları Milano''da görücüye çıkıyor (9 Nisan 2010)İtalya''nın moda şehri Milano''da 14 - 19 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek dünyanın en seçilmiş tasarım sanatçılarını ağırlayan Milan Design Week''te Derin markası da ürünlerini sergileyecek.
Babil Kulesini referans alacak (9 Nisan 2010)İngiltere''nin başkenti Londra dünya mimarlık literatürüne girecek bir esere daha hazırlık yapıyor. Londrayı kırmızı bir yörüngeye çevirecek olan Orbit projesi 2012 yılında şehirde yapılacak olan olimpiyatların da sembolü olacak.
Siz de ''Emek yaşamalı'' diyorsanız... (9 Nisan 2010)İstanbul''da sinema dendiğinde akla ilk gelen yerlerden Emek Sineması''nın kapatılmasıyla ilgili protestolar sürüyor. 29. İstanbul Film Festivali''nin açılış töreninde başlayan protestolar, İstanbul kültür Sanat Vakfı''nın ‘Emek''i Yaşatalım'' kampanyasına destek vermesiyle sürüyor.
"Master ulaşım planı yapılmalı" (9 Nisan 2010)Saadet Partisi İl Başkanı Hilmi Tanış, her gün 100 aracın trafiğe dahil olduğu şehirde ulaşımı rahatlatmak için Büyükşehir Belediyesi`nin hiçbir master plan çalışması bulunmadığına belirterek, `Ben yaptım oldu, deneyelim, düzeltelim mantığı ile iş yapmak sıkıntılara çare olmuyor.
Türkiye''yi gururlandıran ödül (9 Nisan 2010)Yeni Cami Hünkar Kasrı restorasyonu, Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu (Europa Nostra) tarafından ''''AB Kültürel Miras Ödülü''''ne layık görüldü. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Hünkar Kasrı restorasyonunun Europa Nostra tarafından ''''AB Kültür Mirası Ödülü''''ne layık görülmesinden duyduğu mutluluğu ifade ederek, İTO olarak 128 yıldır sadece ekonomi alanında değil, kültür, sağlık ve eğitim alanlarında da sosyal sorumluluk projeleriyle hizmet verdiklerini kaydetti.
Adana''nın kuzeye doğru modern göçü (9 Nisan 2010)Adana, sanayileşmeyle birlikte gelen göç dalgasıyla çarpık yapılaşmanın esiri olan kentlerden biri. Ama, son yıllarda kuzeyde görülen gelişme, yeni ve modern bir kentin doğmaya başladığını ortaya koyuyor.
Yol çalışmasından tarih çıktı (9 Nisan 2010)Çorum''un Ortaköy ilçesinde yol genişletme çalışması sırasında Bizans dönemine ait 4 küp bulundu. Ortaköy Kaymakamı Mehmet Gökhan Zengin, İncesu Köyü''nde bulunan İncesu Kanyonu''na giden yolun genişletilmesi için İl Özel İdaresince çalışma yapıldığını hatırlattı.
Mimar Sinan''ın tekniğini İznik çinisine uyguladılar (9 Nisan 2010)Güvenç Güven, 16. yüzyıldaki tekniği uyguladığını söyledi. Geleneksel Türk sanatları üzerine yaklaşık 30 yıldır çalışmalar yapan Nursen ve Güvenç Güven çifti, Mimar Sinan''ın eserlerindeki tekniği kullanarak, İznik çinisini, yaptıkları eserlerde yaşatıyor. Güvenç Güven, yüzyıllardır yapılamayan ahşap üstü kalem işlerini, uzun araştırmalar ve çalışmalar sonrası 16. yüzyılda uygulandığı gibi orijinal teknik ve kalitede uygulayarak bu sanat dalını gün yüzüne çıkardıklarını söyledi. Selimiye Camii, Sultanahmet Camii ve Rüstempaşa Camisi''nin kalem işlerinin orijinal desen, renk ve kalitesinde restorasyonunu yaptıklarını belirten Güven, unutulan kalem işlerinin, yaptıkları uygulamalarla geleneksel Türk sanatlarının önemli bir dalı olduğunu ispatladıklarını ifade etti.
Tarih: 9 Nisan 2010 Kaynak: Türkiye
Emek Sineması ve AVM takıntısı (9 Nisan 2010)Geçtiğimiz hafta, tam da cadde mağazacılığından söz ederken "cadde" ile ilgili bir tartışma patlak verdi. Hatırlayacaksınız, Londra''daki West End bölgesinde cadde mağazacılığının nasıl canlandırıldığından örnekler vermiş ve perakende sektörünün büyümesi için AVM''lerin tek alternatif olmadığına da dikkat çekmiştik.
Toplam 187 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.