Haberler

Haberler

Toplam 109 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Zindanlarda 3 Boyutlu Tur (31 Mayıs 2010)Nottingham şehrinde günümüzün modern ev ve işyerlerinin ve Nottingham kalesinin altında, ortaçağdan kalmış tüneller, zindanlar ve mahzenlerden oluşan bir labirent bulunuyor. Lazer teknolojisi sayesinde araştırmacılar dehlizlerin boyutlarını ölçmek için daha önceden mümkün olmayan bir hızda, saniyede 500 bin noktadan veri topluyorlar.
Antik Mezarda Sınıf Farkına Ait İpuçları (31 Mayıs 2010)Geçen ay Meksika''nın güneyindeki bir antik yerleşim merkezinde bulunan piramitte kazı çalışmaları yürüten arkeologlar sıralı dizilmiş büyük ve düz taşlara rastladılar. Buradaki çalışmalarının 2''nci yılında yapılan bu keşif bir mezar odasının duvarlarıydı. İçeride muhtemelen bir yönetici olan seçkin bir adam ile kurban edilmiş 2 insanın kemiklerini buldular.
Kent, mimarlık ve modernite (31 Mayıs 2010)Son günlerde Harry Connick konseri ve tiyatro festivalindeki olağanüstü Japon oyunu Elektra sayesinde, kaç zamandır merak ettiğim iki yeni yapıyı ilk kez gördüm: yeni Harbiye Kongre Merkezi ve de yeni Ertuğrul Muhsin tiyatrosu.
6 çağdaş cami örneğinden biri sarmaşık duvarlı (31 Mayıs 2010)Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Kayseri Mimarlar Odası''nın düzenlediği ''çağdaş cami projesi'' yarışmasında 250 projeden 6''sı eşdeğer ödülün sahibi oldu.
Anadolu''nun ilk cami Habib-i Neccar''ın uzun hikayesi (31 Mayıs 2010)Hatay''a gidenlere mutlaka Kurtuluş Caddesi ile Kemalpaşa Caddesi kavşağındaki Habib-i Neccar Camii''ni ziyaret etmeleri tavsiye ediliyor. Çünkü bu caminin hem Hıristiyanlar hem de Müslümanlar için önemli bir anlamı var.
Hasankeyf''ten bir çığlık daha! (31 Mayıs 2010)Gitmeyenlere Hasankeyf''i anlatmak ne kadar zordur... Onun, Dicle''nin koynunda uyuyan halini; ayağını suya sokmuş genç bir kız gibi iç çekişini ya da toprağından ayrılmak istemeyen yaşlı bir adamın feryadını andıran duruşunu hangi cümlelere sığdırabilirsiniz ki...
Tramvayın projesi altı ayda tamamlanacak (31 Mayıs 2010)İzmir Büyükşehir Belediyesi, büyük önem verdiği tramvay projesi için iki önemli adım attı. Geçtiğimiz aylarda toplam uzunluğu 13 kilometreyi bulan Halkapınar-Fahrettin Altay tramvay hattının proje ihalesini yapan Büyükşehir, şimdi de 10 kilometrelik Karşıyaka Alaybey-Mavişehir hattı ile 5.5 kilometre uzunluğundaki Buca Şirinyer-DEÜ Tınaztepe kampüs hatlarının proje ihalesini gerçekleştirdi.
En güzel bahçe ve balkonlara ödül (31 Mayıs 2010)Karşıyaka Belediyesi''nin bu yıl 9. kez düzenlediği ''En Güzel Balkon, Bahçe, Apartman Bahçesi Yarışması''nda dereceye girenlere ödülleri verildi.
"Bayraklı tarih, ticaret ve turizm merkezi olacak" (31 Mayıs 2010)Bir yıllık görev süresini değerlendiren Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "İlçemizi Smyrna ile tarih, yeni kent merkezi ile ticaret, Turan Bölgesi ile de turizmin gözbebeği haline getireceğiz" dedi.
Kahin ve filozofların memleketi Didim''e yolculuk (31 Mayıs 2010)İçinde kehanet ateşleri yakılan Apollon tapınağı Hellenisttik dönemde tasarlanmış, Persler tarafından yıkılmış ve Büyük İskender tarafından tekrar yaptırılmış fakat tapınak 200 yıl boyunca tamamlanamamış.
Peterson''da mutlu son "Yaşlı" köşk "gençlik merkezi" olacak (31 Mayıs 2010)İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova''da bulunan tarihi Peterson Köşkü''nün restorasyonu için gerekli olan "Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon" ihalesine 1 Haziran''da çıkıyor. 151 yıllık bina, Gençlik ve Kültür Merkezi''ne döşüntürülecek.
Hızlı trenler İzmir''e geldi (31 Mayıs 2010)80 kilometrelik Aliağa-Menderes hattında kullanılacak trenlerin ilk seti Ankara''da teste tabi tutulurken, ikinci parti Alsancak''a çekildi.
Bu cennete kıymayız (31 Mayıs 2010)Özelleştirmeden Çamaltı Tuzlası''nı 21 yıllığına devralan spor camiasının tanınan ismi Nevzat Demir, ülkenin bu en büyük deniz tuzlasını genç mühendis Çağatay Dolunay''a emanet etti.
TAV''a 5 dalda ödül (31 Mayıs 2010)‘Türkiye Yatırımcı İlişkileri Ödülleri''nde TAV Havalimanları 5 kategoride ödül kazandı. TAV''ın yaptığı açıklamaya göre, Thomson Reuters ve Acclaro işbirliğiyle, bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ‘Türkiye Yatırımcı İlişkileri Ödülleri''nde TAV Havalimanları Holding, ‘En İyi Yatırımcı İlişkileri CEO''su, ‘En İyi Yatırımcı İlişkileri CFO''su'' ve ‘En İyi Yatırımcı İlişkileri Yetkilisi'' olmak üzere üç dalda ise ‘en iyi'' seçildi. ‘Türkiye Yatırımcı İlişkileri Ödülleri 2010'' kapsamında TAV Havalimanları ayrıca ‘Yatırımcı İlişkileri Web Sitesi'' ve ‘Yatırımcı İlişkileri Departmanı'' ile de ödüle layık görüldü. TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener görüşlerini şöyle aktardı: "Türkiye Yatırımcı İlişkileri Ödülleri'', dünya ekonomisinin ekseninin Batı''dan Doğu''ya kaydığının ve İstanbul''un en önemli finansal merkezlerden biri haline geldiğinin işaretidir."
Tarih: 31 Mayıs 2010 Kaynak: Milliyet
İstanbul''a üçüncü köprü kimin için yapılıyor? (31 Mayıs 2010)Birinci ve ikinci Boğaz köprüleri yapılırken Karayolları Genel Müdürü olan Atalay Coşkunoğlu: Üçüncü köprü güzergâhı uygun değil. İstanbul trafiğine hiç katkısı olmayacak. Büyük orman tahribatına yol açacak, buralardaki yerleşmeleri devlet önleyemeyecektir. Bu, Türkiye''deki siyasetin bir gerçeğidir.
Roma''nın yeni sanat mabedini Kutluğ Ataman açıyor (31 Mayıs 2010)Avrupa''nın yeni çağdaş sanat mabedi Roma''daki görkemli 21. Yüzyıl Sanatlar Müzesi (Museum of Art for the XXI Century/ MAXXI), kapılarını Kutluğ Ataman sergisiyle açıyor. Mimarlık dünyasının ikon isimlerinden Zaha Hadid imzalı sıradışı mimarisiyle de dikkat çeken MAXXI''de açılan ilk üç süreli sergiden biri olan Ataman''ın ‘Mezopotamya Dramaturjileri'' sergisi, müzenin ‘Spazio'' başlıklı bölümünde yer alıyor.
Yarışma Şartnameleri İnternette (31 Mayıs 2010)Mimarlık yarışmalarının Türkiye''deki mimarlık ortamı için önemi büyük. Açılan yarışmaların pek çoğu uygulanmasa da projelerin tartışmaya açılmasına, ortamın demokratikleşmesine, başarılı mimari örneklerin ortaya çıkmasına, genç mimarların isimlerini duyurmasına öncülük ediyor. Hasan Özbay''ın desteğiyle TH&İdil''in arşivinden faydalanılarak hazırlanan site ile özellikle 2000 yılından önce açılan, bilgilerine ulaşılması oldukça güç olan yarışmaları gün yüzüne çıkacak.
Rüzgârda alarm: Binlerce megavatlık santral projesi durmanın eşiğinde (31 Mayıs 2010)Enerji Bakanlığı''nın rüzgâr enerjisinde başlattığı yatırım seferberliği yaya kaldı. EPDK''nın tüm lisans başvurularını yarışma sürecine sokmaya yönelik kararın yürütmesini durdurması halinde binlerce megavatlık proje başvurusu tıkanacak.
TESK, pazar günleri AVM''lerin kapanmasında ısrarlı (31 Mayıs 2010)TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, alışveriş merkezleri içindeki büyük mağazaların faaliyetlerinin bayram, resmi tatil ve pazar günleri yasaklanması, diğer günler çalışma saatlerinin ise 10.00-20.00 saatleri arasında 10 saati geçmemek üzere belirlenmesi gerektiğini kaydetti.
Arkeoloji dergisinde ''Türkiye özel'' (31 Mayıs 2010)İngiltere''nin önde gelen arkeoloji dergisi ‘Current World Archeology'' (CWA) Türkiye''yle ilgili özel sayı yayımladı. 55 sayfalık derginin 35 sayfasında, Türkiye''deki Likya bölgesiyle çevresindeki arkeolojik alanlar tanıtıldı. Türkiye''nin Londra Kültür ve Tanıtma Ataşe Yardımcısı Ayşegül Gürgezoğlu, "Dergi ülkemizin kültürel birikimini gözler önüne sermeye, aynı zamanda kültür turizmi açısından tanıtımına büyük katkı sağlayacak" diyor. CWA''nin İngiltere''nin en önemli arkeoloji dergisi olduğunu söyleyen Gürgezoğlu, derginin Türkiye özel sayısı çıkarmasının çok sayıda okuyucuya ulaşması nedeniyle önemli olduğunu da vurguluyor. Özel sayıda Efes, Perge, Çatalhöyük gibi bilinen yerlerin yanı sıra yeni kazılmaya başlanan arkeolojik alanlar da okuyucuya tanıtılıyor ve son yıllarda kazılarda çıkarılan önemli eserlere yer veriliyor.
Tarih: 31 Mayıs 2010 Kaynak: Radikal
Toplam 109 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.