Haberler

Haberler

Toplam 143 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Şehrin Parçaları Adalar gibi Şekilleniyor (7 Haziran 2010)Fotoğrafçı Bas Princen''ın "sığınak" isimli son sergisi Strorefront for Art and Architecture''da açıldı ve bu harika seri, büyük ilgi topladı. Storefront, sergiyi "fotografik kurgu" olarak tanımlıyor. Bu çalışma her ne kadar Ortadoğu ve Türkiye''ye yapılan uzun süreli beş seyahat (İstanbul, Beyrut, Amman, Kahire ve Dubai)ve araştırmanın sonucu olsa da sadece çok basit bir şekilde, merkezi olmayan, olağandışı büyüyen, ayrıca göçle gelen dokuyu araştırmak için bir kent laboratuvarı, kıtasan ölçekte akımların incelenebileceği bir yer de olabilen hayali şehir olarak karşımıza çıkıyor.
Kendi standını tasarladı sokakta krep satıyor (7 Haziran 2010)İTÜ Endüstriyel Tasarım bölümünden mezun olan Beyza Paksın, akranları gibi bir plazada çalışmayı hayal etmek yerine, kendi fikrini hayata geçirdi. Moda Caddesi''nin köşesine kurduğu ''Crepevi'' standında krep yapıp satıyor. Siz de yolunuzu Moda''ya düşürün, onun bu girişimine destek olun.
Antik kiliseyi cami yaptılar (7 Haziran 2010)Artvin''in Yusufeli ilçesine bağlı 300 haneli Altıparmak köyünde, Gürcü Kralı David Magistros tarafından 973 yılında yaptırılan kiliseye kuzey, güney ve batı duvarı ortasındaki üç kapı açıklığından giriliyordu. Ancak köylüler 1959''da camiye çevirdikleri kilisenin kuzey ve güneydeki kapılarını duvar örerek kapattı. Kilisedeki freskleri kireçle boyayan köylüler bir de portatif minber koydu. Diyanet İşleri Başkanlığı 3 yıl öncesine kadar buraya imam atadı. Ancak köyün merkezinde yeni bir cami yapılınca imam ataması durdu. Bunun üzerine köylüler bir yıl önce Selahattin Topuz''u (36) imam yaparak maaşa bağladı. İmam Topuz, "Gözümü açtığımda burası camiydi. O yüzden kilise gözüyle hiç bakamadım. Sonuçta kilise ama Hıristiyanlar da, biz de aynı Allah''a inanıyoruz. Sadece dinimiz farklı" diyor. Topuz, cuma namazlarında bu yapıyı köye kazandıranlara dua ettirdiğini" dediğini söylüyor.
Tarih: 7 Haziran 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Ulaş Özdemir Yazan: Ümit Uzun
Ev Sahiplerinin Rüyalarını Öldüren Kişi Kapıyı Çalınca (7 Haziran 2010)İknayla evlerini boşaltmayanları çıkarmak şerife kalıyor. Eğer kapınızın önünde Joseph Laubinger''i görürseniz, eşyalarınızı toplamaya başlayın. Onun varlığı evinizi elinizde tutabilecek bütün seçeneklerin tükendiği anlamına geliyor.
Şimdi Boğaz''ın mavisine dalıp gitme vakti... (7 Haziran 2010)Vakit Boğaz''ın mavisine dalıp gitme vaktidir! Her mevsim ayrı bir güzel olan Boğaz, yazın da muhteşem tablonun en güzelini sunuyor insana.
Yuvadan Ayrılan Çırak Mimarlar Şöhrete Kavuşuyor (7 Haziran 2010)Madonna''nın desteklediği Malawi''yi Kalkındırma Kız Akademisi (üstte). New York''taki PS 1 için tasarlanan Direk Dansı adlı eserin tasviri.
Haydarpaşa Garı''na sanat geldi (7 Haziran 2010)Etkinlikler yarın 21.30''da Tiyatro Oyunevi''nin sahnelediği Beklerken oyunuyla son bulacak. Son konseri ise Göçebe Şarkılar bugün verecek. Haydarpaşa Tren Garı; tiyatro, sinema ve dans gösterileriyle adeta bir sanat merkezine dönüştü. Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın düzenlediği etkinlikler, bekleme salonlarında ve vagonlarda yapılıyor.
İnciraltı planları bir ay sonra hazır (7 Haziran 2010)İnciraltı Planlaması İstişare Toplantısı gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, EXPO 2015 adaylığının ardından bölgede yeni bir planlama gereğinin hissedildiğini belirtti.
"Üniversiteyi bize verin" (7 Haziran 2010)Aliağa Belediye Başkanı Oğuz, Kemalpaşa Belediye Başkanı Karakayalı ve Menemen Belediye Başkanı Şahin, "İmar planlarında yerleri ayrıldı. Bu konuda en doğru tercih biziz" diye konuştu.
İtalya''dan müze manzaraları (7 Haziran 2010)Zaha Hadid''in tasarladığı İtalya''daki çağdaş sanat müzesinin açılışında neler yaşandı? Mardin''de bienal başlıyor. Sanat dünyasından son dedikoduları Adalet Cingöz aktarıyor.
Asfalt çöktü, D-100 trafiğe kapandı (7 Haziran 2010)Kadıköy-Kartal Metro İnşaatı nedeniyle, D-100 karayolu Bostancı köprüsü altında, asfaltta, 7 metre derinliğinde çökme meydana geldi.
Dev, dişi ve metalden (7 Haziran 2010)Çağdaş sanatın öncüsü Louise Bourgeois, New York''ta 98 yaşında hayatını kaybetti. Yaşamının sonuna dek üretmeye devam eden Bourgeois''yı, kendi röportajlarından bir derlemeyle anıyoruz.
Çin''in Yeni Hong Kong''u: Çongçing (7 Haziran 2010)Çin''in güney batısında bulunan Çongçing, 32 milyonluk nüfusu ve yüksek kalkınma hızıyla göz kamaştırıyor.
Keşfedilmemiş cennet: Kabak Koyu (7 Haziran 2010)Şehir stresinden sıkılanlara, dingin bir yaz isteyenlere Fethiye- Kabak Koyu tatilini ısrarla önerir şimdiden iyi tatiller dileriz.
Çöpü denize mi dökelim? (7 Haziran 2010)Başkan Aziz Kocaoğlu''nun, Torbalı''da kurulması planlanan çöp deponi tesisi nedeniyle protesto edilmesinin yanlış olduğunu kaydeden Tatar, "Anlamadan, dinlemeden karşı çıkmak yanlış" dedi.
“Meydan projesiyle Urla’nın cazibesi daha da artacak” (7 Haziran 2010)Güzelbahçe Belediyesi, ilçeyi yaza hazırlıyor. Maltepe-Siteler arasındaki sahil şeridinde temizlik çalışmaları başlatıldı. Başkan Mustafa İnce, Körfez’in temizlenmesiyle vatandaşların denize girmek için tercih ettikleri yerlerin başında Güzelbahçe’nin geldiğini söyledi. İnce, şunları kaydetti: “Bu nedenle biz de sezon başlamadan tüm sahil bandımızın düzenlemelerini ve temizliğini yapıyoruz. Denize girilen bölgelere vatandaşlarımızın duş almaları için kabinler ve seyyar tuvaletler koyduk. İkinci limanda önümüzdeki günlerde güneşlenip dinlenebilecek betondan şezlonglar yapacağız, şemsiyeler koyacağız. İzmirlilerden tek ricamız, sahilleri nasıl görmek istiyorlarsa öyle bırakmaları.”
Tarih: 7 Haziran 2010 Kaynak: Milliyet
Tarihi Kentler Buluşması (7 Haziran 2010)Tarihi Kentler Birliği''ne üye 250 belediye başkanı Tokat''ın Zile ilçesinde buluşacak.
Gökçeada havaalanı açılıyor (7 Haziran 2010)Daha önce yasak bölge olan mevki "insani uçuşlar" için açılacak. ''''Yasak bölge''''de olduğu için uçuşların yapılamadığı Gökçeada Havaalanı, 19 Haziranda sadece ''''insani uçuşlar'''' için açılacak. Gökçeada Havaalanına, prefabrik bir terminal binası, apron ve giriş-çıkış noktalarının yapımını tamamlayan DHMİ Genel Müdürlüğü, havaalanını 19 Haziranda açmayı planlıyor. Gökçeada Havaalanında çalışacak DHMİ personelinin görevlendirilmesi konusunda da sona gelindi. Yetkililer, ''''yasak bölge''''de olan Gökçeada''da yer alan havaalanının sadece insani uçuşlar için kullanılacağını kaydetti.
Tarih: 7 Haziran 2010
İMO: TOKİ başkanına verilen ödül rant politikalarına verildi (7 Haziran 2010)İnşaat Mühendisleri Odası Gazi Üniversitesi''nin TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar''a fahri doktor unvanı verilmesine tepki gösterdi.
''Akaretler Mustafa Kemal Müzesi'' açılışa hazır (7 Haziran 2010)İstanbul Akaretler''de, Ulu Önder Atatürk''ün bir süre kaldığı ev, Vakıflar Genel Müdürlüğünce müze olarak açılışa hazır hale getirildi.
Toplam 143 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.